Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Йога. Какво е това?  (Прочетена 38661 пъти)

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #80 -: 03-05-2010, 22:22:01 »

...

Да, струва ми се реално като възможност. То толкова тайнствена тая йога, че ...знам ли в какво ще се забъркам и в какво ще ме забъркат и току-виж някой се опитал да ми попромие мозъка и да ми напъха собствената си теория  :bleh

Няма са пуашиш, копеуе. Никой не може да ти промие мозъка, ако сам не му позволиш. :weight_lift:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #81 -: 03-05-2010, 22:38:43 »

Няма са пуашиш, копеуе. Никой не може да ти промие мозъка, ако сам не му позволиш. :weight_lift:
Да бе.... нали затова не ходя на йога и не позволявам. Щото ако ида, не знам какво ще стане. Като не знам какво съдържат думите да речем.... сигурно има такива изречения и думи на някакъв чужд език дето всичките ги повтарят, ама никой не ги разбира?! Примерно какво е това ОМ къде го казват :surpris_23:
Ако нямах религиозни задръжки, сигурно щях да съм я пробвал вече тази йога... ама не искам разни измислени за мен поне богове да почитам и такива работи :)
Не казвам, че във всяко учение, религия, или практика... няма известна доза истина да речем... ама това, че има за мен поне не значи, че всичките са верни и така  :bleh
Активен
"няма грешки, има само уроци"

ribkata

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 309
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #82 -: 04-05-2010, 10:06:38 »

Гарван, ми кой те бие да пробваш нещо към което имаш съмнения? нещо не мога да разбера хора дето хем отричат (без да познават реално) хем се натискат да си обясняват и оправдаят избора  :surpris_23:
а иначе колко е религия йогата и кои/какви религии как се приемат и следтат това са все готини въпроси  :)
за другите не знам как го усещат, за мен йога не е религия, въпреки че има своя духовна страна. Духовното обаче го има (или няма) според човека и това независимо дали си атеист, християнин, будист или си вярваш примерно в елфите...религията е свързана с твоето вярване (в какво), а духовността с това как вярваш...айде да не казвам за 20 години стаж в католическа Италия колко се водят католици (непрактикуващ католик е общо приета дефиниция) и колко е малко процент на истински религиозни хора има. но това с грам не влияе на наличието на духовно осъзнати, което според мен е едно и също навсякъде - просто светът е едно голямо село, с какви думи се молят в нашта и в съседната махала не е толкова решаващо...и точно организираните монотеистични религии най обичат да внушават че са важни разликите в думите.
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #83 -: 04-05-2010, 11:24:21 »

Той сега ти е промит,повече няма на къде . tooth tooth tooth tooth
Израснал си с американските филми,тъпите реклами,компютърните игри,насилието и парите като религия,хамбургери,тостери,вафли,чипс.  O0 O0
Православен християнин се наричаш,а спазваш ли Божиите заповеди?Спазваш ли постите? Смирен ли си? Отнасяш ли се с любов към този,който те наранява и обижда? Казваш ли молитви всеки ден? Вярваш ли ,че Христос е умрял за да изкупи греховете на хората?
Ако отговорите са с "ДА" значи си вярващ,ако са с "НЕ" си християнин по наследство, а не по убеждение.
Като те е страх от Йога,не се занимавай. Мен ме е страх и не скачам с бънджи,а и не ме привлича.
Прави това което те учи православната вяра-Бъди добър,смирен,помагай на ближния и почитай родителите си и по-възрастните.Обичай ближния.
Йога учи на същото.
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

черен гарван

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 743
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #84 -: 04-05-2010, 13:00:19 »

Рибке.... никой не ме бие... това, че имам някакви съмнения за нещо си.... не означава, че не мога да се опитам да разбера доколко са оправдание и доколко не са и т.н. Аз си мисля, че всеки е имал някакви съмнения преди да се сблъска с нещо ново за него.... ама тъпото е, че повечето реагират все едно си извънземно долетяло отнякъде, правят се на разбирачи и забравят откъде са тръгнали. Обикновено като задавам някакви въпроси... нещото, което най-много очаквам да се случи.... е никой да не каже нищо по въпросите ми и да ме остави да си блъскам главата в стената, защото така по-лесно може би ще намеря отговорите на въпросите си. Всеки гледа другия подозрително и като знае нещо повече се прави на голямата работа.... и ти убива желанието за каквото и да е. Ако пък някой случайно му мине нещо да изцеди през зъбите си, то ще е за някаква лична изгода и така общо взето. Така че сам ще се бия по главата докато поумнея, ако се налага... ето :Confus_3:
Не е задължително да ме разбираш, не те и карам да ме разбираш... просто питам за неща, които аз искам да разбера ...на които или можеш да отговориш, ако знаеш нещо... или да си запазиш знанието за себе си и така :)
По принцип затова и се възхищавам на Мер да речем, защото споделя с другите доста неща, които им помагат.... а и по принцип ми се струва, че тук има разни подобни хора, иначе може би нямаше да се регистрирам като се замисля, но това е друг въпрос :)))
Благодаря ти за отговора. За теб може и да не са важни думите, но за мен са.. в някаква степен :) Иначе да... има християни само на думи, по принцип е важно и делата, които човек върши да съвпадат с тези думи. Дали и другите мислят като теб, че йога няма връзка с религията... добре е още някой да си каже като се замисля ;)

Бенато, така е, вероятно в някаква степен... но да не бъдем песимисти - винаги има накъде повече да те промият  :bleh Важното е да почнеш да се замисляш по някое време какво става около теб... преди като малък примерно се вълнувах какво става в държавата, по света и т.н. ...гледах новините по 2 пъти да не пропусна нещо.... по някое време ми писна да гледам едно и също и да се ядосвам и да знам, че нищо не мога да променя... говоря за кражби, убийства, катастрофи, войни и т.н. За какво само да гледам и да се ядосвам и спрях да гледам новините и сега сигурно изглеждам като непукист какво става... ама така или иначе като нищо не мога да променя, за какво само да гледам и да се ядосвам. Обаче човек може да промени ако не нещата около себе си... то поне себе си, разбиранията си и т.н. Като промени себе си, може да повлияе положително и на някой друг и така.... ефекта на пеперудата 1, 2, 3 (и трите филма съм гледал  :whistling2 - emotloader: ) Така че реших, че може би не трябва да спя толкова и да чакам просто да умра, ами да взема да се посъбудя малко и така...  :thankyou:
По принцип.... и с Да мога да отговоря на всичките ти въпроси. Обаче напоследък не спазвам всичко, защото малко на сляпо съм го спазвал досега заради семейството в една или друга степен. Сега малко съм се дистанцирал повече, за да разбера повече неща и т.н. Искам да знам какъв е смисъла на постите, на заповедите и т.н. на всичко общо взето, а не просто да го спазвам. Не може ли да съм християнин и по наследство, и по убеждение? И това, че в момента малко съм се дистанцирал и търся отговори на разни въпроси... не означава, че не съм християнин :)
Хмммм, това като те е страх от нещо - не се занимавай е някаква измислена крайност. На мен ми се струва нормално преди да скоча с бънджи да речем... да проверя дали въжето не е по-дълго отколкото трябва, дали е достатъчно здраво... дали е вързано добре и е стабилно, това са някакви мерки за сигурност и степен на предпазливост. Ако ми се стори много проръфано въжето, сякаш всеки момент ще се скъса... ти като искаш скачай, аз няма :whistling2 - emotloader:
Да, по принцип... не твърдя, че йога учи на някакви лоши неща. Ако учи на това, което казваш... то е добре, даже много хубаво. Обаче християнството гледа на Бог като на Личност. Молитвите са разговор с Бог. Мисля, че покрай тия комунистически години и не знам си какво... се е отразило леко пагубно на вярата и християнството и сега нещата се представят много мрачни някакси - прави това и това, ако не искаш да гориш в ада и не знам си какво. Но не са точно така нещата, или поне аз мисля, че не са. Йога по принцип хубави неща учи, обаче е нещо като религиозно учение... без Бог някакси в него, не знам как да го обясня точно. Любовта е най-важното нещо по принцип за християнството, не знам защо не се набляга най-вече на нея, но както и да е.  Всеки може да набляга на каквото си иска :) :) :) :)
Активен
"няма грешки, има само уроци"

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #85 -: 05-05-2010, 17:07:16 »

Гарванчо, не трябва да се разделят хората на два лагера - религиозни и йоги. Йогата толерира всички религии и не проповядва атеизъм. Единствено се обявява срещу насилието (както знаеш някои религии са подклаждали верски войни)
Йога не отрича съществуването на универсалния вселенски разум (бог), но тъй като той е навсякъде е редно да го потърсим първо в себе си и като открием тази част от него, която е в нас ще можем по лесно да осъзнаем какво представлява. Има ли значение с какво име го наричат хората?
Мантрата ОМ е звукът на сътворението (също се асоциира с бог). Тази мантра под една или друга форма присъства в други религии (амин)
Има още няколко универсални мантри дето ако ги преведеш няма да имат ефект.
Едната е со-хам, което в превод означава нещо от сорта "аз съм това, което съм".
Другите са мантрите, които съответстват на чакрите в тялото.
При мантрата най-важна е самата вибрация.
Буда и Шива не са измислили нищо - те просто са осъзнали някои фундаментални истини истини. Нормално е да ги почитаме, затова, че са ги споделили (можели са да хванат гората и да не се покажат повече пред хората)
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

tool

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 56
  • beautiful strange
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #86 -: 22-06-2010, 22:21:02 »

Гарванчо, не трябва да се разделят хората на два лагера - религиозни и йоги. Йогата толерира всички религии и не проповядва атеизъм. Единствено се обявява срещу насилието (както знаеш някои религии са подклаждали верски войни)

Е, да .. но човека си е казал, че е фанатично православен християнин, т.е проблема е че неговата религия не толерира йога ..

.. считаме "йога" за религиозно (окултно) - философска система, безконтролно отваряща в човека способности, загубени от него след грехопадението и недопустимо опасни за християните. ~ Отец Василий Шаган

http://tinyurl.com/3yzanm7
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #87 -: 22-06-2010, 22:34:17 »

Явно християните са толкова "смирени", че са готови да потърсят бог навсякъде (включително и в църквата) ,но не и в себе си. То и аз съм християнин (защото съм кръстен и вярвам в това което е направил Христос), но не бива да ограничаваме полезрението си до върха на носа, само защото "истината" вече е написана в каноните.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #88 -: 24-07-2010, 19:21:12 »

Нека обобщим с две думи. Йогата не отрича никоя религия, но религиите не приемат йога. Защо? Защото йога ни помага да видим истинския си АЗ, а религиите обезличават и притъпяват сетивата ни. Хората биват водени за носа, че са изначално виновни, греховни, което въобще не е така. Просто елементарен похват да принизиш някого като му кажеш, че е нисш по рождение.
Всички религии имат водачи, които казват "Следвайте ме!". Нямаме нужда да следваме никого, може да се учим от някого, но не бива да го следваме. Всеки си има свой собствен път :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

instinct23

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #89 -: 13-08-2010, 09:03:18 »

От личен опит твърдя, че ума може да се изчисти напълно от мисли и без специални тренировки на тялото. Само да ходиш дълго време и да дишаш правилно е достатъчно.

Активен

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #90 -: 17-08-2010, 17:33:45 »

От личен опит твърдя, че ума може да се изчисти напълно от мисли и без специални тренировки на тялото. Само да ходиш дълго време и да дишаш правилно е достатъчно.


За можене - може, но аз самата никога не бих правила дихателни упражнения, ако предварително не съм си подготвила тялото физически. Това е първото нещо, което научих, когато запонах да се занимавам с йога. Човек е тяло и дух - едното без другото не може.
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #91 -: 17-08-2010, 18:13:01 »

..Хората постоянно се съмняват дали правилно постъпват.................най-лошото е когато това съмнение ......ИЗЧЕЗНЕ......
Ще ти отговоря като програмист с методите на дискретната математика:
Имаме две твърдения:
1. който се съмнява не греши
2. йогите не се съмняват(значи грешат)
следствие:
няма съмнение, че който не е йога не греши
и краен резултат - от това, че в предишното следствие няма съмнение значи също е грешно с което стигаме до противоречие. Т.е. първоначалните твърдения са грешни(или поне едното от тях).
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #92 -: 17-08-2010, 18:31:17 »

Знаещият, не се съмнява! Той просто знае!  :love_028:
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #93 -: 20-08-2010, 23:24:18 »

Злоядков, как ги образуваш тези псевдонаучни твърдения ?
Цялата тази логика е безсмислена , защото още първото твърдение съдържа в себе си анти-информация.  Като че го   е  творил някой  язваджия по време на криза?
 Какво значи "Който се съмнява не греши ?"  Я да видим.
Може да значи две неща , съвсем различни по смисъл :
Първото е :  Който се съмнява, не греши в действията си по-нататък, не прави грешки (Добре но как да действа ,след като се съмнява?)
Второто е :  Който се съмнява , не греши в това, че се съмнява. Тоест прав е  да се съмнява , обаче да не действа.

Малко ми прилича на една друга мъдрост:
Въпрос :Каква е разликата между крокодила?
Отговор: Че е по-дълъг, отколкото зелен.
Въпрос : И защо ?
Отговор : Защото е дълъг целия , а е зелен само отгоре .  
:) :)
« Последна редакция: 16-05-2011, 11:49:49 от Mep »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #94 -: 20-08-2010, 23:38:51 »

Бате Бино, донякъде си прав.
Защо търсиш логика?? Не винаги логиката ни помага и дори изобщо съществува. Има усещания, за които няма думи, че да се опишат. Невероятни чувства, без да сме обсебени от някаква емоция, адреналин и т.н. Отваря ти се сърдечната чакра, започва да струи лъчът... Божествено е :Content_22:
Не търси винаги логика. Логиката е понятие от света на матрицата :love_028:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #95 -: 21-08-2010, 00:02:19 »

Ние не сме напред като теб, Петко. Още сме в ниското, на ниво логика. Сигурно там и ще си останем , та поне с нея проблеми да нямаме :)
 Може да се опитаме да се извисим в някой момент , но дали ще успеем , не се знае.
 Както е казано : От кокоше гнездо феникс няма да излети! :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #96 -: 21-08-2010, 08:04:30 »

Моята теза, що се отнася до съмнението е, че работейки и развивайки интуицията си, все по-малко, логиката ще ни служи като инструмент. Интуицията, е истина в чист вид, знание, което ние download-ваме, от по висшите нива с които сме свързани. Получавайки тази информация, ние просто знаем!
Докато логиката, е функция на аналитичният ум и често, не води до никъде. :Confus_3:

Бате Бино, там е работата, че ние всички сме феникси, но са ни накарали да повярваме, че сме кокошки!
Всички ние, имаме този огромен потенциал! За щастие, има упражнения, чрез които можем да го развием и използваме! Дано, все повече хора, да осъзнаят това!  :Content_22:
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #97 -: 21-08-2010, 14:42:17 »

Светльо, това е любимия ми твой пост :Content_22:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #98 -: 21-08-2010, 15:14:50 »

Светльо, това е любимия ми твой пост :Content_22:
Благодаря ти, Петко! Аз наистина вярвам в това. :D
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Йога. Какво е това?
« Отговор #99 -: 21-08-2010, 15:18:27 »

Момчета, радвате ме :)
Активен
 

Страницата е създадена за 0.081 секунди с 22 запитвания.