Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Зъби и пародонт - въпроси, мнения, идеи, препоръки  (Прочетена 65602 пъти)

Пламен Тотишев

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
  • Зъболекар с незакърнели сетива

Докторе, аз съм дистрибутор на 'АкваСорс' и ще се радвам ако след задълбочено изследване докажете че йонната четка не помага и се предлага със цел парички. Гарантирам ви, че лично ще се заема с антирекламата на тази фирма.

Този въпрос не разбрах към кого е?
Активен
Поздрави от Lincoln, UK! :-)

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Явно към всеки, който може да докаже :)
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Четката може и да помага, защо пък не ..
Само че едва ли точно заради "йоните" в нея..:)  ( За да имат някакъв лечебен ефект, йоните трябва да са  в определена концентрация .  А такава концентрация няма как да се получи без външен източник на енергия, който да осигурява напрежение от 50 000  волта нагоре! При това аеройоните трябва да са достатъчно дълго в контакт с тялото  ;)  за да се получи насищане. Там не е като да изплакнеш устата с кислородна вода например за 2 секунди и да изтрепе всичко живо :)  )

И второ - доколко изобщо здравето на зъбите може да се дължи на една четка?  tooth :surpris_23:
Д-р Уестън Прайс ( има толкова писано и филмирано от него) половин век изследва причините за здравите зъби  и  се оказва , че хората , които ги притежават , никога не са чували и виждали  четка в живота си, камо ли  "йонна"  tooth tooth      
« Последна редакция: 08-07-2013, 09:10:24 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Пламен Тотишев

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
  • Зъболекар с незакърнели сетива

Здравейте,

Аз ще подходя малко по-общо...

Кариесът на зъбите и свързаните с него заболявания се дължат преди всичко на неправилно хранене. Като върху това се натрупа и отровната околна среда (природна и психична), и неадекватната хигиена получаваме проблем с мащабите на пандемия!

За жалост, няма достатъчно воля проблемите да бъдат решени кардинално, по простата причина, че от здрави хора просто няма как да печелят заинтригуваните индустрии. За да се покаже на обществото, че нещо се прави в негов интерес, бял свят виждат разни програми и свързаните с тях продукти за консумиране на отрови, търкане на зъбите, жабуркане и т.н. със същите и други подобни отрови и циркът става пълен.   

Изключително опасно и безотговорно е да се насажда идеятя, че имаме нужда от някакво чудо на науката, което ще направи зъбите ни здрави за цял живот. Вместо това, хората просто трябва да бъдат стимулирани да се хранят и живеят в хармония с природата. 

За мен ще бъде пълно щастие да живея в държава, в която има:

- Задължителни часове по здравословен начин на живот още от детската градина;
- Пълна забрана на всякакви храни и производства, които са доказано вредни и опасни за здравето;
- Стимулиране по всякакъв възможен начин на биоземеделие и дейности, които да не уврежда околната среда и т.н. и т.н.

За йонната четка не мога нищо да кажа, защото не съм я ползвал и честно казано не виждам смисъл да го правя, при условие, че с начина си на хранене и хигиена вече над 30 години аз нямам нови кариеси и нямам пародонтални проблеми. Храненето ми е като на повечето от колегите тук, а хигиената ми се състои от електрическа четка БЕЗ ПАСТА, конец и зъбен душ. Никакви допълнителни химии, никакви магически билки, отвари и каквото и да е било друго, нищо! Ползвам електрическа, просто защото ми е по-лесно (малко съм мързелив), може и с обикновенна, разбира се, но коства малко повече усилие и концентрация.

"Спасението на давещите се е в ръцете на самите давещи се."

Морският, успех с продажбите на четката! Не мога да не отбележа, че поне тя не изисква ползването на паста, което е един много голям плюс. Но мисля, че не е коректно тя да бъде представяна като панацея.


 
Активен
Поздрави от Lincoln, UK! :-)

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

  Чувствам се много горд от това, че съм делил една класна стая с доктор-натуропат! ( Далеч не на всекиго се случва.. :) )  
Пл. Тотишев е даже повече от натуропат, той е "натуропат с личен пример"!  
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614

Моите адмирации, Пламен Тотишев  :)
Написано от стоматолог, мнението ти е уникално! :)
Свалям ти шапка.

« Последна редакция: 12-07-2013, 09:34:56 от Ros »
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

Здравейте,

Аз ще подходя малко по-общо...

Кариесът на зъбите и свързаните с него заболявания се дължат преди всичко на неправилно хранене. Като върху това се натрупа и отровната околна среда (природна и психична), и неадекватната хигиена получаваме проблем с мащабите на пандемия!

За жалост, няма достатъчно воля проблемите да бъдат решени кардинално, по простата причина, че от здрави хора просто няма как да печелят заинтригуваните индустрии. За да се покаже на обществото, че нещо се прави в негов интерес, бял свят виждат разни програми и свързаните с тях продукти за консумиране на отрови, търкане на зъбите, жабуркане и т.н. със същите и други подобни отрови и циркът става пълен.   

Изключително опасно и безотговорно е да се насажда идеятя, че имаме нужда от някакво чудо на науката, което ще направи зъбите ни здрави за цял живот. Вместо това, хората просто трябва да бъдат стимулирани да се хранят и живеят в хармония с природата. 

За мен ще бъде пълно щастие да живея в държава, в която има:

- Задължителни часове по здравословен начин на живот още от детската градина;
- Пълна забрана на всякакви храни и производства, които са доказано вредни и опасни за здравето;
- Стимулиране по всякакъв възможен начин на биоземеделие и дейности, които да не уврежда околната среда и т.н. и т.н.

За йонната четка не мога нищо да кажа, защото не съм я ползвал и честно казано не виждам смисъл да го правя, при условие, че с начина си на хранене и хигиена вече над 30 години аз нямам нови кариеси и нямам пародонтални проблеми. Храненето ми е като на повечето от колегите тук, а хигиената ми се състои от електрическа четка БЕЗ ПАСТА, конец и зъбен душ. Никакви допълнителни химии, никакви магически билки, отвари и каквото и да е било друго, нищо! Ползвам електрическа, просто защото ми е по-лесно (малко съм мързелив), може и с обикновенна, разбира се, но коства малко повече усилие и концентрация.

"Спасението на давещите се е в ръцете на самите давещи се."

Морският, успех с продажбите на четката! Не мога да не отбележа, че поне тя не изисква ползването на паста, което е един много голям плюс. Но мисля, че не е коректно тя да бъде представяна като панацея.

 

здравей, Пламен!
поздравления за поста ти, голяма рядкост са лекари и стоматолози, чиито мозъци не са промити тотално.
не знам даже дали имаш в Бг колеги - стоматолози с твоето разбиране...

според теб, ако човек си е променил храненето, това може ли да доведе до спонтанно зарастване на кариеси?
също - има ли полза изобщо от брекетите или след време пак се възвръща неправилната захапка?
на дъщеря ми й бяха сложили шини и уж всичко беше ок, но сега, видиш ли, трябвало и брекети да се носят...
е, да, ама лепилата са с флуор, а ако носи някакво там апаратче, а не брекети, то пък е гадна пластмаса...
Активен

Пламен Тотишев

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
  • Зъболекар с незакърнели сетива


Здравейте,

Благодаря за милите думи и се радвам се, че го има този сайт и този форум с хора като вас, които са решили да вземат здравето си в собствените си ръце, което е единствения правилен начин, според мен!

iskrena, за жалост нямаме много избор, когато стигнем до зъболечение. В по-голяма или по-малка степен всеки подход си има своите негативи. Нещата опират до преценяване на риска и ползата от всеки един вариант на лечение.

Заздравяване на кариеси?

На този етап не съм виждал документиран случай за оздравял кариес! Кариесът може да бъде задържан и да не се развива дълго време (защо не и за цял живот), но тъканта (емайл и дентин) да се възстанови напълно на този етап доказателства няма. Срещал съм какви ли не сензационни новини за самооздравял зъб от кариес (включително и в този форум от хора, които уважавам), но нито една от тях не са били подкрепени с необходимите факти - клинична/рентгенова снимка, наблюдение и заключение от зъболекар. Моля, не бъркайте кафяво петно/деминерализация с кариес! Деминерализацията на зъба във фаза бяло или кафяво петно, всеки студент знае, че е обратима при определен режим! Когато вече има кавитация (разбирай дупка) - няма връщане назад!   

Аз си имам едно кариесче, което си го наблюдавам доста години и мога да кажа, че не расте. Не си го пломбирам, защото за да стигна до него (междузъбен кариес е) трябва да унищожа безвъзвратно 20х повече здрава зъбна тъкан. Преценявам, че рискът зъба да остане непломбиран в моя случай не е много голям, за това и съм взел това решение. Имал съм пациенти от "нашата черга", към които съм подхождал по подобен начин, дори и уринотерапия сме вкарвали с успех в името на оралното благоденствие. Това, разбира се няма да предложа на всеки мой пациент, че току виж са ме опандизили, особенно тук в Англия!  tooth


Брекети

Ако имам избор бих предпочел вариант със снемаемо апаратче или с по-скъпия вариант - от серия снемаеми апарати от рода на http://www.invisalign.com/, отколкото с брекети, дори и лечението да продължи по-дълго. Всеки ортодонт си има свой подход и пътят към Рим не е само един, за жалост. Има различни системи и всеки предлага това, което дава добри резултати в неговите ръце.

Ако се стигне до брекети, почти съм сигурен, че има лепила, които не съдържат флуор. Казвам това (въпреки, че не работя ортодонтия), защото те не се различават от лепилата, които ползваме за фиксиране на порцеланови/композитни конструкции, а в много от тях няма флуор!

Nelli, благодаря за статията! Знам за работата на Д-р Гайдурков, чел съм някои негови книги и само мога да се радвам, че има хора като него в медицината ни. Познаваме се и лично с Д-р Гълъбов ("Световната конспирация срещу здравето", "Окована свобода"), зедно с него и друга моя колежка подкрепихме борбата на Варненските майки в борбата им срещу флуорирането на млякото в детските градини на Варна. 

http://www.monitor.bg/article?id=154200

Активен
Поздрави от Lincoln, UK! :-)

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122


Здравейте,

Благодаря за милите думи и се радвам се, че го има този сайт и този форум с хора като вас, които са решили да вземат здравето си в собствените си ръце, което е единствения правилен начин, според мен!

iskrena, за жалост нямаме много избор, когато стигнем до зъболечение. В по-голяма или по-малка степен всеки подход си има своите негативи. Нещата опират до преценяване на риска и ползата от всеки един вариант на лечение.

Заздравяване на кариеси?

На този етап не съм виждал документиран случай за оздравял кариес! Кариесът може да бъде задържан и да не се развива дълго време (защо не и за цял живот), но тъканта (емайл и дентин) да се възстанови напълно на този етап доказателства няма. Срещал съм какви ли не сензационни новини за самооздравял зъб от кариес (включително и в този форум от хора, които уважавам), но нито една от тях не са били подкрепени с необходимите факти - клинична/рентгенова снимка, наблюдение и заключение от зъболекар. Моля, не бъркайте кафяво петно/деминерализация с кариес! Деминерализацията на зъба във фаза бяло или кафяво петно, всеки студент знае, че е обратима при определен режим! Когато вече има кавитация (разбирай дупка) - няма връщане назад!   

Аз си имам едно кариесче, което си го наблюдавам доста години и мога да кажа, че не расте. Не си го пломбирам, защото за да стигна до него (междузъбен кариес е) трябва да унищожа безвъзвратно 20х повече здрава зъбна тъкан. Преценявам, че рискът зъба да остане непломбиран в моя случай не е много голям, за това и съм взел това решение. Имал съм пациенти от "нашата черга", към които съм подхождал по подобен начин, дори и уринотерапия сме вкарвали с успех в името на оралното благоденствие. Това, разбира се няма да предложа на всеки мой пациент, че току виж са ме опандизили, особенно тук в Англия!  tooth


Брекети

Ако имам избор бих предпочел вариант със снемаемо апаратче или с по-скъпия вариант - от серия снемаеми апарати от рода на http://www.invisalign.com/, отколкото с брекети, дори и лечението да продължи по-дълго. Всеки ортодонт си има свой подход и пътят към Рим не е само един, за жалост. Има различни системи и всеки предлага това, което дава добри резултати в неговите ръце.

Ако се стигне до брекети, почти съм сигурен, че има лепила, които не съдържат флуор. Казвам това (въпреки, че не работя ортодонтия), защото те не се различават от лепилата, които ползваме за фиксиране на порцеланови/композитни конструкции, а в много от тях няма флуор!

Nelli, благодаря за статията! Знам за работата на Д-р Гайдурков, чел съм някои негови книги и само мога да се радвам, че има хора като него в медицината ни. Познаваме се и лично с Д-р Гълъбов ("Световната конспирация срещу здравето", "Окована свобода"), зедно с него и друга моя колежка подкрепихме борбата на Варненските майки в борбата им срещу флуорирането на млякото в детските градини на Варна. 

http://www.monitor.bg/article?id=154200



много благодаря за отговора, Пламен!
беше много полезен за мен!
желая ти успех и много мъдрост в работата и разбира се - да си жив и здрав ти и цялото ти семейство!!!
Активен

kokolqja

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33

Какво ще кажете за зъбния душ?Чудя се дали да си купя.С конците много си разкървявам венците.
Активен

kokolqja

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33

Търся метод за премахване на камък от слюнчена жлеза.Искам да избегна оперативния,ако има начин.Моля някой ако знае да сподели.Благодаря предварително.
Активен

purelove

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148

Sorry за спама. Търся дентален асистент за София. За подробности - пишете на лични. Благодаря
« Последна редакция: 13-12-2013, 02:29:08 от Л.M. »
Активен

Пламен Тотишев

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 26
  • Зъболекар с незакърнели сетива

Какво ще кажете за зъбния душ?Чудя се дали да си купя.С конците много си разкървявам венците.

Малко по-назад в темата съм писал за зъбния душ.
Активен
Поздрави от Lincoln, UK! :-)

natan

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 6
  • Единственото сигурно нещо е промяната ...

Само ще добавя "Специалната биологична програма за зъби" на Германската Нова Медицина:

https://sites.google.com/site/germanskanovamedicina/biologicni-programi/sbs-zbi
Активен
Да се опиташ да разбереш човека през призмата на своя собствен житейски опит и мироглед е като да се опиташ да измериш времето с везна. Способността да гледаш света през очите на различните хора е по-ценна от съкровище.

EAD

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Знам, че е малко стара темата но все пак да попитам дали има стоматолог/хирург в България запознат с термина кавитация  (остеонекроза)  ?

http://holisticdentistry.gr/index.php/en/for-items/item/138-dental-problems
Активен

Iveta

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 68

Всичко, което прочетох в темата ми бе много интересно и полезно. Но ме гложди един въпрос - бабите и дядовците ми са се хранили без химични добавки, на село не са си миели зъбите...обаче, сравнително рано са изгубили доста от тях...Как?
От баба ми знам история за един дядо (мисля неин чичо), който след всяко хранене си е търкал венците със сол и е запазил зъбите си здрави до края на своя житейски път (не знам до каква възраст е доживял).
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

и аз слушах наскоро една как обясняваше, че лекарите били й казали, че ще си загуби зъбите поради пародонтозата, но тя почнала да ги жабури всеки ден с олио / става и зехтин / и след това си правела масажи със сол и десетилетия след присъдата зъбите били в устата й все още.

мисля си, че солта би трябвало да не е бяла, че чувам, че я бъкат с пясък и стъкла, та тази сол и за масажи не става.
повече зелени неща са полезни, яйца, масажи на венците с всякакви билки и вакуумно засмукване.
чувам, че и хрущяли били полезни, бульони от месо / лошото е че е ГМО и пълно с кръв, ако не е заклано правилно и отцедено /, риба и рибено масло / ама и тяхното качество е почти сигурно лошо /.

повече вода с хубава сол, кафе до минимум, слънце.

ако човек прави тия прости неща, мисля, че би могъл да си запази дълги години зъбите.

стресът също извлича калцият и зъбите се разрушават, а костта се стопява.

пс бабите и дядовците ти може и да са яли сравнително добра храна, но може и да са употребявали доста захар, а това също извлича калция.
« Последна редакция: 13-04-2015, 23:58:30 от iskrena »
Активен

Elia

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 494

Преди години един много възрастен зъболекар препоръча на майка ми поставяне на алое / инжекционно / във венците против пародонтоза.Тя постави 10 ампули и имаше ефект.Снабдихме се с пречистен разтвор от алое за инжекционно приложение от института Филатов в Одеса / имахме познат очен лекар там /.Днес и аз исках да си набавя такива ампули, защото имам пародонтоза, но не ги внасят.Внасят ампули алое за приемане само през устата.Консултирах се със зъболекар, но ми отказаха поставяне във венците, защото този разтвор не бил пречистен и можело да стане някоя беля.Някой има ли опит относно пародонтозата, защото зъболекарите само изписват ползване на различни пасти за зъби ? А това едва ли ще даде някакъв ефект.Знам със сигурност ,че състоянието на зъбите и венците е свързано със състоянието на целия стомашно - чревен тракт.Имам язва и преди години отделянето на много киселини явно ми причини и увреждане на зъбите и венците.
Активен

Milenka

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3

А такава концентрация няма как да се получи без външен източник на енергия, който да осигурява напрежение от 50 000  волта нагоре! При това аеройоните трябва да са достатъчно дълго в контакт с тялото  ;)  за да се получи насищане. Там не е като да изплакнеш устата с кислородна вода например за 2 секунди и да изтрепе всичко живо :)  )

Тази информация ми идва точно навреме, тъй като си бяха наумила да платя една цена за йонна четка за зъби, от която щеше да ме боли главата после. Да разбирам ли, че като цяло четките за зъби не помагат особено при проблемни венци?
Активен
 

Страницата е създадена за 0.098 секунди с 23 запитвания.