Радулке, не ми се спори, но явно имаш предвид нещо различно от медитацията...няма как болен човек да медитира. Ти, ако претендираш, че медитираш, кажи ни какво е чувството...дай знание на нас невежите
Надявам се, че това е риторичен въпрос. Не може една и съща медитация да бъде преживяна два пъти - всеки път преживяването е различно. Да медитираш означава просто да си "тук и сега" и да осъзнаваш какво се случва в тялото или в ума или на някое друго ниво от съзнанието - а това което се случва всеки път е различно. Затова има хора дето си мислят, че медитират а всъщност си представят например, че в някоя част от тялото им струи светлина или нещо друго. Тук няма място за въображение нито за мислене. Когато се случи да видя светлина това не е провокирано от някоя грешна мисъл, а е толкова реално усещане, че обикновено отварям очи да видя какво ми блести и отново виждам полумрачната стая.
Досега не ми се е случвало да позная предварително дали праната ще тръгне по сушумна или някоя чакра ще се активира или просто ще си стоя неподвижен осъзнавайки, че не мисля и не си представям нищо.
А сега да се опитам да отговоря на въпросите на Станислава.
Цел на йога:
1) Да опознаеш себе си - пътят до там е дълъг, защото в началото чавек се асоциира с тялото си и се налага да го овладее, и да го научи да стои неподвижно докато осъзнае, че той не е тялото.
Тогава започва да се отъждествявя с праничното тяло (докато овладее дишането), с ума ( докато се научи да контролира мислите и емоциите си) и накрая разбере, че той не е нито едно от тези неща.
Азът е нещо, което "не може да бъде прободено с меч и изгорено от огън".
Мъдреците от изток го определят като брахман - божественото начало, затова трябва да се опитаме да видим доброто у всеки, независимо колко лоша роля играе в сегашното си прераждане - погледнете и от неговата гледна точка защото и той е притиснат от някакви обстоятелства, които на пръв поглед не се виждат.
2) Да спре да си създава карма защото това си е мазохизъм - в по-голямата част от случаите кармата се изплаща ако не в сегашното то в някое от следващите прераждания. Кармата може да бъде създадена от съвсем невинна на пръв поглед мисъл, а възможностите да ти я опростят са две : по божията милост или поради милосърдието на гуру.
Тези които посочват самадхи като крайна цел - това е състояние от което все някога ще ти се наложи да излезеш, ако живееш между хората, затова тези които искат да не им прекъсват самадхи-то първо напускат физическото си тяло (едва ли някой ще се реши на такава крайна стъпка).
По пътя към тези неща човек може да получи като бонус екстри някои свръхестествени способности (но не трябва непременно да се стреми към тях нито да ги използва освен за овладяването на други сиддхи)
Може ли човек сам да научи йога?
На този етап гуру е един необходим, но не задължителен коректив.
Ако се научиш да осъзнаваш всяко едно свое действие ще можеш и сама да разбираш дали изпълняваш техниките правилно, но ще ти отнеме повече време.
Аз успях без гуру да овладея кхечари мудра - ако беше с гуру сигурно щеше да ме кара да режа под езика, а аз не съм привърженик на такива крайности и нарушаване на ахимса(правилото за ненасилие).
Йога и религия
В българия са били налагани 3 религии насилствено - първо християнството от Борис Първи, след това исляма през 14-ти 16-ти век и накрая атеизма след 9-ти септември и е нормално повечето нашенци да смятат "религия" за мръсна дума.
На изток създателите на повечето религии са тясно свързани с йогата:
джайнизмът е създаден от създателя на йогата Шива, будизма също е бил създаден от практикуващ йогийски техники, чрез които е достигнал просветление.
Тези две религии не са неща от сорта "вярвай в това и това" , а набор от философски заключения и прости правила, които по един или друг начин водят до крайната цел, до която води и йогата.
С времето будистите за започнали да отдават някаква почит на светците си и това довело до някакви религиозни практики.
Ако изпитването на благодарност към тези, които са посветили по някое прераждане на мисията да може това учение да се съхрани до наши дни е религиозна практика значи йога е религия.