Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Какво е мнението ви за Бялото братство и Петър Дънов  (Прочетена 62173 пъти)

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246

Направи ми впечетление, че във форума доста хора цитират и говорят за Петър Дънов в коментарите си и особено впечетление ми направи в един коментар Вики беше споменала, че майка и и е казвала че Бялото братство е секта. Това ме наведе на мисълта да отворя една тема, в която всеки, който има желание може да си даде мнението за неговото учение. Като автор на темата, аз ще съм първият изказал се по впроса и предварително се извинявам за размера на моя пост, но това е поради факта, че използвам доста цитати, с които подкрепям мнението си.  Цитатите са от книгите „Учителят за еволюцията”  и „Висша мистика”

Разбирам, че идеята България да си има велик духовен водач, който е имал отговор на всеки въпрос е много блазнеща, но според мен нещата не само, че са много преувеличени ами дори, четейки неговите книги човек се сбъсква с един куп противоречия като примерите по-долу:

Цитат
“Някои хора често са ми казвали: когато идат при Бога, там да ги съди Господ. Те мислят, че ще отидат при Господа като тука,да ги съди. Като идеш в оня свят, няма да има такъв съд. Там няма да има адвокати, съдилища. Всичкият ти живот, каквото си вършил, всичките тези души, които си убил, ще вървят подир тебе.Кокошките, които си изял, и те ще вървят подир тебе. Изял си миди – и мидите ще вървят. Изял си ябълки, круши – всички вървят отподире ти и казват: „Този човек ни дължи“. Всичките са с
развалени форми, тръгнали са да те съдят и викат. “

И само 20 страници по надолу срещаме следното:
Цитат
“Крушите, сливите ние ги ядем, за да прогресират. Всяко нещо, което прогресира чрез нашетоядене, то е Божественото. “

Какво излиза? Уж те преследват, а всъщност накрая излезна, че те прогресират. Да се чуди човек на кое да вярва.
Цитат
“За Божия глас са необходими специални органи  "Аз съм слушал хора,  които сами със себе си се разговарят.  Ако вярват в духове, те ще  кажат, че духовете им говорят.  Ако са религиозни, ще кажат, че Бог им  говори. Не, Бог не говори на хората.  При това сегашните хора нямат  още онези органи, чрез които да възприемат Божия глас направо.  За да  се възприеме енергията от Божия глас, той трябва да мине през девет  сфери, т.е.  през девет превода.  Не се разбира лесно този глас!””

Дали ?
Цитат
“Творецът на Вселената спира работата си и слиза до тебе  "Величието на Бога не е в това, че Той създава Слънца и Вселени. Това Той  може да направи в един момент. Ти имаш скръб, всеки те подритва и се  нуждаеш от една малка подкрепа. Кой как мине край тебе, казва: От този  човек нищо няма да излезе. Обаче Бог, Творецът на Вселената, спира  работата си и незабелязано слиза до тебе и ти нашепва: Не бой се, не се  обезсърчавай ! Аз ще ти помогна, ще уредя твоите работи още днес. Ти се  зарадваш. - Какво стана с този човек? - Бог му проговори. Това са  великите работи, които Бог върши”

“Достатъчно е Бог да ти проговори само един път  "Достатъчно е Бог да е  проговорил веднъж на човека.  Ако два пъти му проговори, той  губи. Изобщо колкото повече пъти Бог е говорил на човека, толкова  по-зле за него.  Онзи, на когото Бог само веднъж е проговорил, той  представя добрата почва, на която семето е паднало и дало плод  стократно.  Онези пък, на които Бог е говорил много пъти, представят неблагоприятните условия, при които семето се посажда.  Значи достатъчно е веднъж само Бог да запали свещта на човека, за да  продължава тя вечно да гори.”

Значи излиза че е лошо ако Бог ти проговори повече от веднъж. Въпреки, че в по-горния цитат ни уверява, че Бог неможе да бъде чут.
Цитат
“"...Аз не съм всякога в тялото си. Някога дохождам в събранието и вие  мислите, че съм при вас. Аз не съм между вас; аз съм извън времето и  пространството. Само тялото ми е при вас. Вие виждали ли сте ме?  Познавате ли ме? Ще кажете, че съм проповядвал нещо. Нищо особено не съм  казал. Когато кажа нещо, светът ще се оправи. Засега само ви забавлявам. “”

Тук е направо самата скромност, но това съвсем не е всичко нека видим нататък:
Цитат
“Само Учителят е направен по образ и подобие на Бога 
"...Хората още нямат истинско понятие за Бога. - Как така? Нали човек е  направен пообраз и подобие на Бога? - Човек е направен от пръст и получил  дихание на живот. Обаче той още не е направен по образ и подобие на Бога.  Онзи човек, за когото се казва,че е направен по образ и подобие на Бога, е  Божественият човек, който живее на небето. В него живеят едновременно и  мъжът, и жената в пълна хармония и единство.
Той не е нито само мъж, нито  само жена. Божественият човек слиза на земята само един път през 1500-2000  години като Учител. В този смисъл само Учителят е направен по образ и  подобие на Бога. - Как е възможно това? Ние мислим, че човекът изобщо е направен по образ и подобие на Създателя си. - Какво мислите вие, това е  друг въпрос. То не отговаря на Реалността”

Разбира се 1500-2000, ако се беше родил през 2000г. Щеше да е твърдо 2000

Примери за несъоответствия и противоречия мога да давам доста, но и без това стана доста дълъг пост. За мен лицето Петър Дънов е бил един много хитър самозабравил се човек. Той много добре е знаел как да поднесе информацията така, че да накара последователите му да се чувстват специални. Учението му е синтезирано и изплагиятствано от по-древните системи източни системи като го е комбинирал с християнство и гностицизъм. Няма лошо стига да не се биеше в гърдите, че информацията му идва свише, а не от книгите прочетени докато следва в Щатите.
   Донякъде мога разбера последователите му по неговото време, обаче, немога да разбера последователите му в днешно време. Все пак тогава хората не са разполагали с почти никаква информация по-въпроса освен това, което той им е предоставял. Продължавам да се чудя как е възможно да има хора в моемнта, които четяйки писанията му да не забелязват глупостите, които е сътворил. Книгите му бликат от порицание към хората в тон, който недопуска нито една негова дума да се поставя под съмнение. До такава степен е искал да контролира живота на хората, че е стигнал до там да казва с кой крак да стават от леглото първо, за да са в хармония. Да не си проскат дрехите нощем, че са щяли да се пропият с негативната енергия на нощта, сякаш като са в гардероба енергията не е на нощта.
   Всеки има право да вярва на каквото и когото си иска, не упреквам никого за това, просто ми е чудно. Просто се чудя на хора фанатично защитавайки учението му.
   
Ще се радвам да чуя и вашите мнения по въпроса.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

особено впечетление ми направи в един коментар Вики беше споменала, че майка и и е казвала че Бялото братство е секта.
Това май по-скоро е мойта. ;)
Аз нямам мнение и не съм полезна за темата.
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Интересно , интересно , защо не сменим малко гледната точка ? Човекът в определени моменти просто може да е пушил нещо лошо  tooth
Активен

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148

Във форума има и друга тема за Дънов и там Мер е казала следното:

Много уважавам Петър Дънов, но откакто разбрах, че книгите му са писани от негови ученици и доста от мислите му са пречупени през техния поглед, вече чета "с едно на ум". 
Активен

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173

 ;D Разбира се, че е секта:) Какво друго да е...

"Секта = религиозна група от хора, която се е отделила от по-голяма и вече установена религия. Думата секта идва от латинската дума secta, която означава организирана религиозна група или организация."

Нямам и няма да имам търпението да прочета цяла книга с подобна тематика(пък и го смятам за губене на време), ама определено не ми харесва:) Веднъж гледах един филм за Бялото братство и ми беше много забавно... ;D И на мен ми е чудно как може да има последователи, ама съм си намерила своите обяснения. Всеки да си губи времето и акъла както намери за добре... :peperudi:
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!

Нищо не съм чела от Дънов и нямам намерение. Естествено, че е секта! Аз не следвам никой! Само себе си слушам! ;D
Активен

sis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173

 Бялото братство може да се нарече секта, но не виждам с какво тя пречи на обществото. От Дънов съм чела доста неща.  "Физиогномия" ми  беше  особено интересна. Що за човек е бил Петър Дънов , кои са негови думи и  кои са на учениците му ми е трудно да отговоря. Моето вътрешно убеждение е че е бил просветен. Доколкото знам Петър Димков е негов последовател.  Айнщайн се изказал доста ласкаво за Дънов. Едва ли тези хора са били заблудени. А пък да се изказва мнение,  без да си прочел и една дума от
този човек е несериозно.
Активен

Деси

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 101
  • HORROR MOVIE

 SIS Всеки има право да харесва или не,дори и само на пръв поглед нещата! Аз прочетох ''една дума" от неговите писания и СЕРИОЗНО мога да кажа ,че не ми допада.....но това си е моето мнение и право...нека да си има неговите последователи, дори и днес все пак- пък това си е неговото ПРАВО в резултат на труда му...
Активен
Същността на безчовечието не е в омразата към ближния,а в безразличието!

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

SIS Айнщайн е бил масов убиец , не го давай за пример
Активен

sis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173


  "Здравият разум е сбор от предразсъдъци, придобити до осемнайстата ни година"

   "Само две неща са безкрайни - вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен."
                                                                 
                                                              Алберт Айнщайн  :Confus_3:
Активен

beelee

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 690
  • fantomiss

SIS Всеки има право да харесва или не,дори и само на пръв поглед нещата! Аз прочетох ''една дума" от неговите писания и СЕРИОЗНО мога да кажа ,че не ми допада.....но това си е моето мнение и право...нека да си има неговите последователи, дори и днес все пак- пък това си е неговото ПРАВО в резултат на труда му...
Аз съм по принцип човек, който първо анализира, после приема определена теория. Имам колежка, която прави паневритмията и като цяло си е фен на Дънов. Миналата година за РД ми подари негова книга. Като изключим, че беше на остарял български и имах непознати думи, целия стил и изложение бяха написани неразбираемо. Въпросите бяха или супер очевидни за мен или някакви абсолютно без връзка с живота в момента. Оценявам, че това са хора от друго време, и имах желание да я прочета до края. Една вечер я намерих на 1см-трови парченца, благодарение на кучето ми. Понеже не вярвам в случайностите, реших, че това е нещо, с което не бива да се занимавам повече...
Активен
Не всички са на мястото си в този форум...

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580

Аз харесвам Дънов. В моментите когато преди ми е било много трудно, само четейки неговите книги съм се чувствала добре.
Прочетете поне книга за здравето. Дънов горещо препоръчва суровоядството.  ;D
ето малко негови миси за любовта...
http://love-aholic.com/2010/02/danov-love-thoughts/
« Последна редакция: 23-02-2011, 11:26:31 от Даниела »
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:Дааааааааааа, интересно, интересно...че чаак горещо!!!Няма такъв мъдрец, философ и учител като Петър Дънов...но той не е лъжица за всяка уста!!!Нужни са долу-горе знания толкова , колкото неговите за да бъде правилно разбран!!!И да се изчете всииииичко ,което е казал за да имаме яснота.И няма да е лошо да се изчете и Елена Блаватска... и Платон..много са близки и в същото време надграждащи знанието!
Многоуважаеми Весо... няма никави противоречия...ще взема само примера за сливите... tooth.Наистина всяка форма, която консумира низшестоящата и помага, я повдига.Това е добрата срана за низшата форма...защо е лоша за висшата...защото ВИСШАТА ФОРМА ГРЕШИ, ДОКАТО СЕ НАУЧИ ДА МИНЕ НА ПРАВИЛНИЯ НАЧИН НА РАЗВИТИЕ И УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ... и съответно ще си понесе отговорността за това!
   Готова съм да оборя и другите "противоречия" но...няма да го направя...защо ли ..защото..ЧЕТЕТЕ,ЧЕТЕТЕ И НАЙ-ВЕЧА МИСЛЕТЕ ВЪРХУ ПРОЧЕТЕНОТО!!!Същото е и с Библията...на първо четене изглеждащото като противоречие, след няколко препрочитания   се изяснява!!!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

nety

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18

Напълно съм съгласна с mariiina - няма никакво противоречие! Някой неща, за да се разберат трябва повече да се мисли. И нивото на разбиране ще бъде различно и ще зависи от нивото на съоветния човек, емоционално състояние и т.н.

И аз като Дани харесвам Дънов и в трудни моменти неговите книги винаги много са ми помагали!

Цитат
Публикувана от: desi82
Нищо не съм чела от Дънов и нямам намерение. Естествено, че е секта! Аз не следвам никой! Само себе си слушам!

Деси, много е хубаво да бъдеш себе си, но няма нищо лошо да четем и да се информираме... все пак това ни обогатява. Никой не е казал, че трябва да го следваш...
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318


  "Здравият разум е сбор от предразсъдъци, придобити до осемнайстата ни година"

   "Само две неща са безкрайни - вселената и човешката глупост, като за първото не съм сигурен."
                                                                 
                                                              Алберт Айнщайн  :Confus_3:

Можеш тази вечер да помислиш върху 2 рия цитат :) Не исках да ти го пиша , за да не прозвучи като обида :) И все пак не забравяй,че той е отговорен за смърта на стотици хиляди души пострадали от атомната бомба. Както и целият му екип и американското правителство , разбира се.
Активен

توقف عن قتلى

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 149

Мисля че, за днешна дата не може да имаме информация, която да утвърди или отрече на 100% Дънов, неговите намерения и действително, не може да се стигне до едно мнение, което да се счита от другите за вярно, а само може да се твърди на сляпо за чистотата на П.Дънов или за лошите му намерения.
 Също така, във всяко нещо, както и в най-святото учение ако се тръгне с главата напред и без собствено мнение и виждане, вредата ще е повече от ползата и може само наивно да се надяваме, че сме достигнали по-високо ниво на развитие.Докато учението на Дънов, възпитава на добри качества и внася допълнителна, положителна нотка в света и в хората, които истински се стремят към усъвършенстване, не виждам да има кой знае какъв проблем.
 Обаче има и друга страна, че не е приятно навсякъде да гледаш, как всякакви и незнайно от къде и какви хора, постоянно да тръбят на горе на долу за учението и да парадират,убеждават други хора в написаното.
 Всеки сам избира от къде да черпи идеи и кой е правилния път за него, обаче е прекалено, някой постоянно да го възхвалява само защото си мисли, че е прав.Супер себично и егоистично е, да мислим, че всички хора на Земята трябва да са на едно мнение(вярване и възприемане на действителността).Много е гнусно и след такъв фул от информация е нормално да има негативно настроени хора.
 Аз също бях против, обаче осъзнах, че в крайна сметка всеки сам си избира и Бениса Дуно, няма мн мн вина хаха..
 Тук във форума, mariiina примерно, много често пуска цитати за него, но като види човек, че е добра душа и е искрена, няма как да и се обиди(дори да е прекалено понякога)..
 
 
 
Активен

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246

Вери извинявайте, че ви обърках имената с Вики ама са близки :)

:kisss:Дааааааааааа, интересно, интересно...че чаак горещо!!!Няма такъв мъдрец, философ и учител като Петър Дънов...но той не е лъжица за всяка уста!!!Нужни са долу-горе знания толкова , колкото неговите за да бъде правилно разбран!!!И да се изчете всииииичко ,което е казал за да имаме яснота.И няма да е лошо да се изчете и Елена Блаватска... и Платон..много са близки и в същото време надграждащи знанието!
Многоуважаеми Весо... няма никави противоречия...ще взема само примера за сливите... tooth.Наистина всяка форма, която консумира низшестоящата и помага, я повдига.Това е добрата срана за низшата форма...защо е лоша за висшата...защото ВИСШАТА ФОРМА ГРЕШИ, ДОКАТО СЕ НАУЧИ ДА МИНЕ НА ПРАВИЛНИЯ НАЧИН НА РАЗВИТИЕ И УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ... и съответно ще си понесе отговорността за това!
   Готова съм да оборя и другите "противоречия" но...няма да го направя...защо ли ..защото..ЧЕТЕТЕ,ЧЕТЕТЕ И НАЙ-ВЕЧА МИСЛЕТЕ ВЪРХУ ПРОЧЕТЕНОТО!!!Същото е и с Библията...на първо четене изглеждащото като противоречие, след няколко препрочитания   се изяснява!!!

Mari, моля те не сравнявай Дънов с Платон, защото е смехотворно. Иначе да, Дънов е чел Платон в това две мнения няма. И невиждам какво си оборила ама ти си знаеш. Какви визши форми, какви низши форми, и каква отговорност ? Ти ядейки плода не обиваш дървото, напротив помагаш му да се размножава, защо трябва да има понасяне на отговорност и съдене в случая ? Това си е съвсем естествен процес и нищо свързано с карми и такива работи не виждам. Но нали трябва да се чувстваме постоянно виновни и грешни и да ни е страх от божието наказание. Чрез страдание вме щели да се извисим . Какво извисяващо има в страданието?
Не наистина ми се ще да обориш всичките примери, а ако искаш и други мога да ти подготвя. И стига с тези празни отговори - ЧЕТЕТЕ, ЧЕТЕТЕ - четем, ама не е това проблема.

Добре Nety помогни ми да разбера тези неща, защото наитина немога. Ти наистина ли не виждаш противоречия ?
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!

Нети, доста чета и съм информирана по много въпроси. Извадила съм си поука да се уча от всеки, но да не следвам никой! Но нещо подсъзнателно ми казва да не чета нищо от Дънов. Може би някакво седмо чувство ми казва, че ще си загубя времето.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:Здравей Весо! Сега, ако си мислите , че аз не съм била във вашето състояние, на търсещ отговори, на отричащ и на съмняващ се...е ееееееееее бях!И скептик и атеист...неверник отвякъде!!!Може би това че работих в библиотека ми помогна много по-вече отколкот на вас, защото ми се налагаше да чета и неща, които не ми се четяха...но трябваше да знам за какво става въпрос, когато разговарям с читателите...
И четейки, май че започнах с Кастанеда, Паулу Куельо, Владимир Мегре, П.Дъновов...и т.н. ми се налагаше да правя много справки в различни книги и да съпоставям знанията от различните автори, да се опитам да намеря общото, ако има такова...е има...всички автори са като частички от пъзела знание...и когато ги сглобиш...се вижда картинката!
  И  това знание е извор, към който се опитвам да ви насоча, че да си пиете кой колкото иска, и колкото може! :pensif_29:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246

Mari, кои са тия "вас" за, които говориш ? Аз никъде не съм споменавал за моите религиозни убеждения. Ти как стигна до идеята за атеист, скептик и неверник ? Това, че съм скептичен към Дънов ме прави тези неща, така ли ?Може и да съм, но ти няма как да го знаеш. Отново пост, с който реално нищо не казваш, а замазваш положението с общи приказки.....   
Активен
 

Страницата е създадена за 0.184 секунди с 22 запитвания.