Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Какво е мнението ви за Бялото братство и Петър Дънов  (Прочетена 62169 пъти)

lilka

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 171

Учителят и Неговото учение са дълбока вода (не случайно името му е Дънов,т.е. стигнал до дъното).
Човек трябва така да утихне, да отстрани ума си с всичките му мнения, съмнения и противоречия, за да може да се докосне истински до същността. Успее ли човек да се потопи в своята дълбочина, т.е. своята душа, тогава всички противоречия ще изчезнат.
Активен

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246

Учителят и Неговото учение са дълбока вода (не случайно името му е Дънов,т.е. стигнал до дъното).
Човек трябва така да утихне, да отстрани ума си с всичките му мнения, съмнения и противоречия, за да може да се докосне истински до същността. Успее ли човек да се потопи в своята дълбочина, т.е. своята душа, тогава всички противоречия ще изчезнат.


Ти това от личен опит ли го казваш или пак са препоръки на Дънов ? Да, човек като си зарови главата в пясъка определено никакви противореия няма да види.
Активен

Деси

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 101
  • HORROR MOVIE

Здравей Весо! според мен хората са много различни в мирогледа,душевността и потребностите си-за това и вярват или намират вдъхновение в различни неща,гурота,  :pensif_29: шамани  O0 ,богове,но всеки един от нас поне в един мимент от живота си има нужда да се опре на нещо  по-силно от него...и ако момичетата от темата тук са намерили за себе си нужната им истина в Дънов например...не мисля че имаме право да ги порицаваме или категоризираме въз основа на нашето недоверие и съмнение...
яжте повече сурово и се радвайте на живота  :Content_4 - emotloader:
Активен
Същността на безчовечието не е в омразата към ближния,а в безразличието!

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512

Ами то "който има уши да слуша"
или "бисерите на свинете..."   :bleh tooth
Активен

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237

Не съм чел нищо от Дънов и нямам намерение.Всеки тръгнал да проповядва и събира "овчици" е подтикнат от собсвеното си себелюбие.Знанието е във възможностите на всеки човек и то произтича от космоса.Поклонничеството и подражанието са признак за изгубване на душата!
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

България официално е православна държава. Ето мнението на православните институции по отношение на  Бялото Братство. ( ако някой го интересува)

 Какво е учението на Дънов?

Под влияние на теософията, която е плод на индуизма, Петър Дънов схваща Бог в пантеистичен смисъл, като безличен Дух, който съдържа всичко в себе си и е център на цялото битие. Той отрича учението за Св. Троица, като го тълкува в чисто алегоричен план. За него Бог Отец е учението за Божията мъдрост, Бог Син – учението за Божията любов, а Бог Св. Дух – учението за еволюцията на човека. Според този еретик Христос не е Божи Син, а само велик окултен Учител. Той отхвърля и Божия промисъл, защото постоянно се позовава на басните на астрологията.

Дънов отрича както християнската догматика, така и християнската етика. Той проповядва самообожествяване чрез духовна еволюция. Учениците му трябва да скъсат с любовта и дълга към Отечеството. Патриотизмът според него е отживелица, който ще разруши света. Втори враг според Дънов, който пречи за щастливия живот на хората, е семейството. Той отхвърля съпружеската вярност и призовава за пълна сексуално разкрепостяване на личността. Отношението на Дънов към тези проблеми повлиява отрицателно на много семейства, като дава тласък и оправдание за разтрогване на много бракове. Друг предразсъдък, който според Дънов спъва развитието на обществото е частната собственост. С тези свои твърдения той се явява носител на утопичните комунистически идеи за равно разпределение на благата, независимо от заслугите.

Дънов учи, че човек се преражда – учение, което е съвсем чуждо на Библията. По този начин той отрича покаянието, което е в сърцевината на християнското учение. Той оспорва и бъдещия Страшен съд, като казва, че всъщност това ще бъде установяването на "нова епоха" на земята с висша шеста раса (дъновистите). Дънов се представя за пратеник на Бога и Негов заместник на земята, който "направлява" целия Космос и всичко съществуващо. Същевременно той не е направил нито едно чудо.

Петър Дънов усвоява хибридната езотерична "мъдрост" на Америка, която пренася на българска почва. От ексцентрик, който скита из страната и гадае за характера по човешките черепи, той се превръща след катастрофата на Първата световна война във водач на нова религия и противник на християнството. Той изисква от почитателите си божествени почести.

Ученици на Дънов разказват, че когато умирал, дошъл посетител от провинцията, който искал непременно да го види. Дънов го отпратил с думите: "Концертът свърши..."

Докога ще просъществува дъновистката секта ще покаже бъдещето. Кой днес си спомня за древните ересиарси като Арий, Македоний, Несторий, Диоскор и пр.? Можем само да съжаляваме хората, които попадат в мрежата на дъновизма. И не само да ги съжаляваме, но да се молим за тях и да ги призоваваме да познаят единствения Спасител – Исус Христос, Който е "пътят, истината и животът" (Йоан 14:6).

Архимандрит доцент Павел Стефанов - www.pravoslavieto.com

Бележка: През последните години дъновистите удвоиха усилията си за приобщаване на все повече привърженици, осланяйки се на различните "предсказания" за края на света през 2012 година. Според тях, през 2012 година светът навлизал в нова фаза на развитие, в която щели да оцелеят единствено хората от т.н. "шеста раса", т.е. дъновистите !?!

В интервю пред регионалния всекидневник "Добруджанска трибуна" богословът Десислава Пулиева, директор на Центъра за религиозни изследвания и консултации “Св. св. Кирил и Методий” на въпроса " Кои вероизповедания сред получилите регистрация у нас са опасни? " отговаря: " За да не изглеждам голословна и да не бъда упрекната, че хвърлям безпочвени обвинения, ще се позова на един списък на опасните култове, приет на международната конференция “Тоталитарните секти и демократичната държава”, проведена през 2004 г. в руския град Новосибирск. В този списък като религиозни общности, които имат признаци на сектантски и тоталитарни движения са споменати “Свидетели на Йехова”, “Бялото братство” /изключително популярно в България/, Църквата на светиите на Исус Христос от последния ден , Сахатча йога и др. Можем да изброим над 200 религиозни движения, определени като опасни от международната конференция. "  На въпроса: "Цели ли се имотна облага с насаждането на опасни култове? " г-жа Пулиева отговаря: " Категорично да. Имотната облага е целта на част от нерегистрираните протестантски общности, връхлитащите ни секти от източен тип, също и на “сибирските феномени” като “Висарион” и “Анастасия”. Това всъщност са финансови пирамиди, които изсмукват имотите и парите на своите последователи, като ги подтикват да правят дарения, да отчитат в полза на сектата “десятък” /10 % от доходите си/ или да посветят цялото си време на работа за религиозното движение. Печеливши в крайна сметка са водачите на подобни култове. "
Към Бялото братство освен Всемирното Бяло Братство на Петър Дънов влизат Украинската апокалиптична секта ЮСМАЛОС, (създадена в Киев от бившата комсомолска активистка Мария Цвигун  и бившия кибернитик Юрий Кривоногов ) , както и американското бяло братство, която е американска расистка организация, предшественик на Ку Клукс Клан.

На 9-ти юли в Плевен трябваше да се проведе фотоизложбата „Магията на Рила”. В експозицията са представени най-добрите снимки от едноименния фотоконкурс, организиран от списание “Осем”, Общество “Бяло Братство” и Агенция “Булфото”, сред които 12 архивни фотоса с учителя Петър Дънов и Братството на Рила, 12 фотоса от секция “Рилски пейзаж”, 12 различни състояния от живота на Бялото Братство на Рила и 12 фотоса от секция “Екология”. Изложбата така и не бе показана, а организаторите бяха прибрали фотосите часове преди официалното откриване. Причината - забрана за представянето й от страна на директора на плевенската галерия - Пламен Янкуловски. По думите на Янкуловски, преди няколко дни той е получил обаждане от офицери от ДАНС.  Те са му обяснили, че “изложбата трябва да бъде спряна, тъй като Бялото братство играе ролята на перде, зад което е скрита дейността на мощна религиозна секта, разполагаща със солидни средства”.

Въпреки всичко, сектата на Бялото Братство е особено активна и вследствие огромните средства с които борави, наводни книжния пазар и интернет с книги на Петър Дънов, както и със сайтове, разпространяващи учението му.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Лично аз трудно схващам какво точно казва гражданинът Дънов. Е, Има и някои конкретни препоръки - тях ги разбирам естествено  и ми допадат даже.
Добре , да се съгласим , че Дънов е велик учител. Интересно ми е обаче каква е идеята някой "велик духовен учител"   да бъде разбран само от  шепа индивиди , при това със специална подготовка? Това не е ли дискриминация спрямо останалите?  ( " Ако един ядрен физик не може да обясни на чистачката на лабораторията с какво точно се занимава, значи самият той не го разбира " - М. Ръдърфорд. ) Ако нещо е велико , мъдро и т.н. не е ли резонно то да достигне до максимално голям брой от хора?  Да бъде поднесено простичко, разбираемо. Добре лельо Мариииина,  колко процента от хората ще го разберат това моля :
внесете в умовете на мъжете си повече светлина. Само жената може да направи това. Мъжът не може да спаси друг мъж – жената ще го спаси. Жената развали мъжа, жената ще го спаси. Жената развали света, жената ще го оправи. Първо жената вкуси от забранения плод и заради нея Бог изпъди и Адама от рая. Ето защо жените ще спасят света. Мъжете не са виновни за развалата на света.
 Иска ми се да спра на улицата 200 образовани и грамотни (като мен) люде  и да ги питам как разбират "да се внесе в ума на мъжа повече светлина" ???  Ако няма 205 мнения, пак си е работа.  А щом  ще има толкова различия в тълкуването, тогава какъв е смисълът все пак? Какво е посланието всъщност, след като всеки го интерпретира за себе си по своему?   Щом ще си има собствена ентерепретация , защо да ходи да слуша учителя? Той и  без да го слуша ще си я има..:) :)
  Има и друго интересно. Най вероятно Дънов е едно , а Бялото - съвсем друго.  И целите им май са доста различни... А колкото до членовете му - може да се съди от техните постове , те са на разположение ,прегледайте ги и ще си направите извода ( неминуемо е :)  )
    Тук имаше яко кръстосване на шпаги  между мен и един представител на Бялото (той и сега е тук,  във всеки свой пост прави препратка към където трябва.. :)   ) но изтриха дискусиите , защото се включи от изневиделица и мощно с цветист жаргонен език един друг юнак и вероятно белият братовец се е оплакал на модератор  и  изтриха интересни текстове, бях се потил доста  :)  .. 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Това е цитат от статията "Мъжете и жените" , към която леля Мариииина дава препратка в един от постовете си.  Добре , аз съм ограничен и не разбира.. Ще помоля 30-40 съфорумци да ми разяснят какво е искал да каже всъщност великият учител :

"Първоначално човек се е родил без брада и мустаци. Впоследствие, когато мъжът и жената не са живели добре, израсли им косми по лицето, откъдето се виждат задълженията им, т.е. законите, на които те служат. Жената, в сравнение с мъжа, представлява дете. Мъжът пък е баща, човек със задължения. Щом хване един косъм от брадата или мустаците си, това показва, че той се е натъкнал на известен закон, който трябва да изпълни. Мъжът е по-възрастен от жената, защото Бог първо създаде мъжа, а после жената. Ето защо когато мустаците и брадата на мъжа паднат, тогава ще израснат на жената. "

Аз не съм велик ,но тук имам едни 861 поста. Разгледайте ги. Има ли поне един от тях, в който да не е било ясно какво съм искал да кажа?  ;) 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Сега, който прочете написаното от бате Бино, шапка му свалям. :))))))))
Активен

divineflow

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173

Аз го прочетох и ми хареса :) ;)
Активен
We were drawn down long from a deep sleep, and awaken'd at dayfall by worried guardeners and made to be led thru dew wet jungle to the swift summit, o'er looking the sea...

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

Това е цитат от статията "Мъжете и жените" , към която леля Мариииина дава препратка в един от постовете си.  Добре , аз съм ограничен и не разбира.. Ще помоля 30-40 съфорумци да ми разяснят какво е искал да каже всъщност великият учител :

"Първоначално човек се е родил без брада и мустаци. Впоследствие, когато мъжът и жената не са живели добре, израсли им косми по лицето, откъдето се виждат задълженията им, т.е. законите, на които те служат. Жената, в сравнение с мъжа, представлява дете. Мъжът пък е баща, човек със задължения. Щом хване един косъм от брадата или мустаците си, това показва, че той се е натъкнал на известен закон, който трябва да изпълни. Мъжът е по-възрастен от жената, защото Бог първо създаде мъжа, а после жената. Ето защо когато мустаците и брадата на мъжа паднат, тогава ще израснат на жената. "
 :kisss:Привет братле!Наистина го прочетох ...и наистина си има дъъъъъъълоко обяснение!!!За да продължим разговора, обаче кажи ми какво  знаеш за произхода на човека ...но не според официалната наука, а... според окултната, езотериката...и тогава ще продължим...иначе...ще наливам вода в сито!!!
Аз не съм велик ,но тук имам едни 861 поста. Разгледайте ги. Има ли поне един от тях, в който да не е било ясно какво съм искал да кажа?  ;) 
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148

Аз не прочетох целия пост на Бате Бино, но ми се мерна, че богословът Десислава Пулиева, изброявайки "опасни култове", споменава "Анастасия". За мен това поставя под съмнение доколко директорът на Центъра за религиозни изгледвания реално изследва списъците, на които се позовава.
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!

Не съм чел нищо от Дънов и нямам намерение.Всеки тръгнал да проповядва и събира "овчици" е подтикнат от собсвеното си себелюбие.Знанието е във възможностите на всеки човек и то произтича от космоса.Поклонничеството и подражанието са признак за изгубване на душата!
Зигзаг, напълно споделям! Кратко, точно  и ясно!
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Ето , виждаш ли лельо Марина , отговорът  цъфна моментално :)
Той е в постчето на наша memoria  "не прочетох всичко, но ми се мерна ... " -
  Хората даже един пост четат на диагонал. Те искат да хванат същността , но без  да инвестират и 7 мин!  А ти искаш  да изкарат едногодишен курс по окултизъм и езотерика, да изчетат 211 книги, да ги осмислят, да изчетат целия Дънов.. че чак тогава да разберат какво е искал да каже.. :)

Съгласен съм , че за всяко нещо трябва да се дорасте. Акцентът ми е друг :
За масовост се бори едно учение, което е неразбираемо за 99% от  аплодиращите го !
 


Феноменът е обяснен блестящо от великият Моцарт:
" За да изтръгнеш аплодисменти, трябва да пишеш или толкова прости неща, че да са по вкуса на всеки кочияш, или толкова неразбираеми, че да се харесват само защото нито един нормален човек не е в състояние да ги разбере .   "
:) :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148

Прав е. Аз рядко инвестирам време в нещо, което не ми е твърде присърце. Само не ме взимайте за квинтесенция на целия човешки род, че става страшно:) Ето че двама преди мен пък прилежно си дочитат...

Между другото, защо много потребители се обръщат към mariina с името Марина. От мойто бегло диагонално четене научих, че се казва Мария.
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580

Дънов пише възможно най-просто, има съвсем обикновен изказ, не използва сложни думи...Проповядва просто любов...не може без да си чел да отричаш нещо  ::) Сигурно има  и противоречия, не съм задълбавала толкова много...
Аз не съм Дъновистка, но от неговото учение съм си взела необходимото за да бъда по-добър човек и да живея по щастливо  :Content_22:
Ето нещо интересно, макар че едва ли някой ще го прочете  ;D


"Въздухът е склад на Божествените енергии. Въздухът е най-големият склад, в който животът е складирал енергиите си.

Казвам: въздухът е носител на Божествените мисли, които първо преминават през дихателната система, дето се преработват, трансформират се и оттам чрез кръвта отиват в мозъка. Значи, човек не може да възприема Божествените мисли направо чрез мозъка. Въздухът е главният носител на мислите. Ако при сегашните условия на живота се отнеме въздухът, човек не би могъл да възприеме никаква мисъл. В този смисъл, свещено нещо е дишането. Ето защо човек трябва да диша правилно, за да може правилно да възприема Божествените мисли от въздуха и да ги предава после на мозъка.

Всяка Божествена енергия, която слиза отгоре, трябва да мине първо през дихателната система, оттам да се качи в ума и после да слезе в сърцето. Дишането у всеки човек е различно. То се определя от степента на неговото развитие. Болният обикновено диша бързо. Животните също дишат бързо. Здравият човек диша плавно, спокойно, в зависимост от своето развитие. От каквато и болест да страдате, търсете помощ в дълбокото дишане. Няма болест, която да не може да се лекува чрез дишане. Дългият живот зависи от дълбокото и правилно дишане. Дишането пък зависи от правилното мислене и чувствуване. Дишайте дълбоко и мислете, че Божието благословение иде върху човека чрез въздуха.

Дишането е двоен процес: физиологически и психологически. Крайната цел на дишането и като психически процес е пречистването на мисълта.

Белият дроб е сложна лаборатория, в която се кръстосват много енертии. Праната от въздуха прониква в белите дробове и помага за озонирането на кръвта даже там, дето въздухът мъчно може да проникне. В така пречистената кръв се влагат елементи на живота.

Понеже въздухът е наситен със светлина и прана, като диша, човек приема тия два елемента, необходими за кръвта. Освен чрез стомаха, човек се храни и с белите дробове, и чрез мозъка. Чрез белите дробове и мозъка той придобива енергия от по-възвишена храна от физическата. Ще дойде ден, когато хората ще се хранят само чрез белите дробове и чрез мозъка.

Когато някой човек заболява, дишането му се ускорява. Това се забелязва главно при слабогръдните. Като се затрудни дишането им, те съзнателно го ускоряват, като мислят, че по този начин ще си помогнат. Не само че не си помагат, но положението им се влошава още повече. Това показва, че за да бъде дишането на човека нормално, трябва да отговаря на естествения ритъм в природата. Този ритъм е здравословен.

Правилното дишане зависи от количеството на приетия въздух и от времето на задържането му. Колкото повече време човек задържа въздуха в дробовете си, толкова е по-силен. От това зависи и успехът на неговите начинания. Някои адепти са дошли до положение да задържат в дробовете си въздух до половин или за един час.

Хора, които са изгубили своето равновесие, дишат много бързо.

При бързото дишане окисляването на кръвта става бързо - поради което част от нея не може да се пречисти и това е причината, гдето много хора имат повече венозна, нечиста кръв. При бързото окисляване на кръвта горенето в организма става неправилно, вследствие на което една част от горителните материали не могат да изгорят и се натрупват във вид на утайка по артериите и вените.

Човек има седем милиона пори, чрез които се свързва с въздуха, отделно дробовете, дето имат пряко отношение с въздуха.

Ако човек не диша правилно, кожата на лицето и на ръцете му преждевременно се набръчква. Набръчкването се дължи на разстройство на черния дроб и на неправилно дишане.

Концентрирането на мисълта е в зависимост от дишането. Колкото по-дълбоко диша човек, толкова по-лесно може да се концентрира. За всеки човек има специални методи за дишане. Той ще се домогне до тия методи чрез своя вътрешен учител и лекар. Слушайте своя вътрешен лекар, т.е. Божественото в себе си. "


« Последна редакция: 25-02-2011, 12:27:15 от Даниела »
Активен

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237

Еее Даниела,Дънов ли трябва да те "светне" за дишането?Ами прочети го в оригинал,няколко хиляди години назад във времето в индоистката литература,в йога учението ако искаш.
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580

Знам, аз все пак практикувам йога...Дънов не е бил съгласен да се учим от йогите, защото тяхното учение не било създадено за европейци, и с това не съм съгласна с него, защото хората сме хора навсякъде по света....Но просто исках да покажа, че той говори просто и ясно, е понякога с много символика....
ето още нещо
http://www.beinsadouno.com/wiki/index.php/Не_правете_никому_насилие,_нито_оклеветявайте!

но тези линкове незнам защо не се отварят....
http://www.beinsadouno.com/old/lectures.php?id=2833
« Последна редакция: 25-02-2011, 13:00:43 от Даниела »
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Даниелче , целта на която и да е  рецензия не е  "да отрича"  или  "да аплодира"  . Това са двата полюса. Дискусиите са за да се изяснят нюансите :)  Ние това   и правим :)

А след като съм приложил и цели два ! цитата , значи все пак съм чел нещо , нали?
( аз чета това , което коментирам :)   )

Но аз все пак още не съм получил разшифровка на цитираните от мен текстове  :)
 От вас, които го разбирате . Към мен, неразбиращия.  :)   
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580

бате Бино, въобще не съм съгласна с този архимандрит, с нито едно от нещата, който си цитирал, отчето си защитава професията tooth
...като гледам и йогите са определени като секта.....

Не харесвам праволславната религия, и въобще религията..На дънов също не чета лекциите където размишлява върху библията, просто не ме интересува
« Последна редакция: 25-02-2011, 13:40:51 от Даниела »
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580

"Има и друго интересно. Най вероятно Дънов е едно , а Бялото - съвсем друго.  И целите им май са доста различни... А колкото до членовете му - може да се съди от техните постове , те са на разположение ,прегледайте ги и ще си направите извода ( неминуемо е   )"
Съгласна съм  :)
Активен
 

Страницата е създадена за 0.096 секунди с 22 запитвания.