Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Какво е мнението ви за Бялото братство и Петър Дънов  (Прочетена 62174 пъти)

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580

Това е цитат от статията "Мъжете и жените" , към която леля Мариииина дава препратка в един от постовете си.  Добре , аз съм ограничен и не разбира.. Ще помоля 30-40 съфорумци да ми разяснят какво е искал да каже всъщност великият учител :

"Първоначално човек се е родил без брада и мустаци. Впоследствие, когато мъжът и жената не са живели добре, израсли им косми по лицето, откъдето се виждат задълженията им, т.е. законите, на които те служат. Жената, в сравнение с мъжа, представлява дете. Мъжът пък е баща, човек със задължения. Щом хване един косъм от брадата или мустаците си, това показва, че той се е натъкнал на известен закон, който трябва да изпълни. Мъжът е по-възрастен от жената, защото Бог първо създаде мъжа, а после жената. Ето защо когато мустаците и брадата на мъжа паднат, тогава ще израснат на жената. "

Аз не съм велик ,но тук имам едни 861 поста. Разгледайте ги. Има ли поне един от тях, в който да не е било ясно какво съм искал да кажа?  ;) 

 Тълкувам го така- мъжът си има своите задължения, жената своите- и когато мъжът не изпълнява своите, тогава жената е принудена да извършва мъжката работа.... tooth
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 tooth :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader:ИИИИИИИИ съответно им поникнали мустаци!!!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

България официално е православна държава. Ето мнението на православните институции по отношение на  Бялото Братство. ( ако някой го интересува)

 Какво е учението на Дънов?

Под влияние на теософията, която е плод на индуизма, Петър Дънов схваща Бог в пантеистичен смисъл, като безличен Дух, който съдържа всичко в себе си и е център на цялото битие. Той отрича учението за Св. Троица, като го тълкува в чисто алегоричен план. За него Бог Отец е учението за Божията мъдрост, Бог Син – учението за Божията любов, а Бог Св. Дух – учението за еволюцията на човека. Според този еретик Христос не е Божи Син, а само велик окултен Учител. Той отхвърля и Божия промисъл, защото постоянно се позовава на басните на астрологията.

Дънов отрича както християнската догматика, така и християнската етика. Той проповядва самообожествяване чрез духовна еволюция. Учениците му трябва да скъсат с любовта и дълга към Отечеството. Патриотизмът според него е отживелица, който ще разруши света. Втори враг според Дънов, който пречи за щастливия живот на хората, е семейството. Той отхвърля съпружеската вярност и призовава за пълна сексуално разкрепостяване на личността. Отношението на Дънов към тези проблеми повлиява отрицателно на много семейства, като дава тласък и оправдание за разтрогване на много бракове. Друг предразсъдък, който според Дънов спъва развитието на обществото е частната собственост. С тези свои твърдения той се явява носител на утопичните комунистически идеи за равно разпределение на благата, независимо от заслугите.

Дънов учи, че човек се преражда – учение, което е съвсем чуждо на Библията. По този начин той отрича покаянието, което е в сърцевината на християнското учение. Той оспорва и бъдещия Страшен съд, като казва, че всъщност това ще бъде установяването на "нова епоха" на земята с висша шеста раса (дъновистите). Дънов се представя за пратеник на Бога и Негов заместник на земята, който "направлява" целия Космос и всичко съществуващо. Същевременно той не е направил нито едно чудо.

Петър Дънов усвоява хибридната езотерична "мъдрост" на Америка, която пренася на българска почва. От ексцентрик, който скита из страната и гадае за характера по човешките черепи, той се превръща след катастрофата на Първата световна война във водач на нова религия и противник на християнството. Той изисква от почитателите си божествени почести.

Ученици на Дънов разказват, че когато умирал, дошъл посетител от провинцията, който искал непременно да го види. Дънов го отпратил с думите: "Концертът свърши..."

Докога ще просъществува дъновистката секта ще покаже бъдещето. Кой днес си спомня за древните ересиарси като Арий, Македоний, Несторий, Диоскор и пр.? Можем само да съжаляваме хората, които попадат в мрежата на дъновизма. И не само да ги съжаляваме, но да се молим за тях и да ги призоваваме да познаят единствения Спасител – Исус Христос, Който е "пътят, истината и животът" (Йоан 14:6).

Архимандрит доцент Павел Стефанов - www.pravoslavieto.com

Бележка: През последните години дъновистите удвоиха усилията си за приобщаване на все повече привърженици, осланяйки се на различните "предсказания" за края на света през 2012 година. Според тях, през 2012 година светът навлизал в нова фаза на развитие, в която щели да оцелеят единствено хората от т.н. "шеста раса", т.е. дъновистите !?!

В интервю пред регионалния всекидневник "Добруджанска трибуна" богословът Десислава Пулиева, директор на Центъра за религиозни изследвания и консултации “Св. св. Кирил и Методий” на въпроса " Кои вероизповедания сред получилите регистрация у нас са опасни? " отговаря: " За да не изглеждам голословна и да не бъда упрекната, че хвърлям безпочвени обвинения, ще се позова на един списък на опасните култове, приет на международната конференция “Тоталитарните секти и демократичната държава”, проведена през 2004 г. в руския град Новосибирск. В този списък като религиозни общности, които имат признаци на сектантски и тоталитарни движения са споменати “Свидетели на Йехова”, “Бялото братство” /изключително популярно в България/, Църквата на светиите на Исус Христос от последния ден , Сахатча йога и др. Можем да изброим над 200 религиозни движения, определени като опасни от международната конференция. "  На въпроса: "Цели ли се имотна облага с насаждането на опасни култове? " г-жа Пулиева отговаря: " Категорично да. Имотната облага е целта на част от нерегистрираните протестантски общности, връхлитащите ни секти от източен тип, също и на “сибирските феномени” като “Висарион” и “Анастасия”. Това всъщност са финансови пирамиди, които изсмукват имотите и парите на своите последователи, като ги подтикват да правят дарения, да отчитат в полза на сектата “десятък” /10 % от доходите си/ или да посветят цялото си време на работа за религиозното движение. Печеливши в крайна сметка са водачите на подобни култове. "
Към Бялото братство освен Всемирното Бяло Братство на Петър Дънов влизат Украинската апокалиптична секта ЮСМАЛОС, (създадена в Киев от бившата комсомолска активистка Мария Цвигун  и бившия кибернитик Юрий Кривоногов ) , както и американското бяло братство, която е американска расистка организация, предшественик на Ку Клукс Клан.

На 9-ти юли в Плевен трябваше да се проведе фотоизложбата „Магията на Рила”. В експозицията са представени най-добрите снимки от едноименния фотоконкурс, организиран от списание “Осем”, Общество “Бяло Братство” и Агенция “Булфото”, сред които 12 архивни фотоса с учителя Петър Дънов и Братството на Рила, 12 фотоса от секция “Рилски пейзаж”, 12 различни състояния от живота на Бялото Братство на Рила и 12 фотоса от секция “Екология”. Изложбата така и не бе показана, а организаторите бяха прибрали фотосите часове преди официалното откриване. Причината - забрана за представянето й от страна на директора на плевенската галерия - Пламен Янкуловски. По думите на Янкуловски, преди няколко дни той е получил обаждане от офицери от ДАНС.  Те са му обяснили, че “изложбата трябва да бъде спряна, тъй като Бялото братство играе ролята на перде, зад което е скрита дейността на мощна религиозна секта, разполагаща със солидни средства”.

Въпреки всичко, сектата на Бялото Братство е особено активна и вследствие огромните средства с които борави, наводни книжния пазар и интернет с книги на Петър Дънов, както и със сайтове, разпространяващи учението му.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Лично аз трудно схващам какво точно казва гражданинът Дънов. Е, Има и някои конкретни препоръки - тях ги разбирам естествено  и ми допадат даже.
Добре , да се съгласим , че Дънов е велик учител. Интересно ми е обаче каква е идеята някой "велик духовен учител"   да бъде разбран само от  шепа индивиди , при това със специална подготовка? Това не е ли дискриминация спрямо останалите?  ( " Ако един ядрен физик не може да обясни на чистачката на лабораторията с какво точно се занимава, значи самият той не го разбира " - М. Ръдърфорд. ) Ако нещо е велико , мъдро и т.н. не е ли резонно то да достигне до максимално голям брой от хора?  Да бъде поднесено простичко, разбираемо. Добре лельо Мариииина,  колко процента от хората ще го разберат това моля :
внесете в умовете на мъжете си повече светлина. Само жената може да направи това. Мъжът не може да спаси друг мъж – жената ще го спаси. Жената развали мъжа, жената ще го спаси. Жената развали света, жената ще го оправи. Първо жената вкуси от забранения плод и заради нея Бог изпъди и Адама от рая. Ето защо жените ще спасят света. Мъжете не са виновни за развалата на света.
 Иска ми се да спра на улицата 200 образовани и грамотни (като мен) люде  и да ги питам как разбират "да се внесе в ума на мъжа повече светлина" ???  Ако няма 205 мнения, пак си е работа.  А щом  ще има толкова различия в тълкуването, тогава какъв е смисълът все пак? Какво е посланието всъщност, след като всеки го интерпретира за себе си по своему?   Щом ще си има собствена ентерепретация , защо да ходи да слуша учителя? Той и  без да го слуша ще си я има..:) :)
  Има и друго интересно. Най вероятно Дънов е едно , а Бялото - съвсем друго.  И целите им май са доста различни... А колкото до членовете му - може да се съди от техните постове , те са на разположение ,прегледайте ги и ще си направите извода ( неминуемо е :)  )
    Тук имаше яко кръстосване на шпаги  между мен и един представител на Бялото (той и сега е тук,  във всеки свой пост прави препратка към където трябва.. :)   ) но изтриха дискусиите , защото се включи от изневиделица и мощно с цветист жаргонен език един друг юнак и вероятно белият братовец се е оплакал на модератор  и  изтриха интересни текстове, бях се потил доста  :)  .. 

Учениците му трябва да скъсат с любовта и дълга към Отечеството. Патриотизмът според него е отживелица, който ще разруши света. Втори враг според


Точно така, не може да тръгнеш из Вселената ...с български манталитет!!!Докато не почувстваш спойка с цялото...ще си стоиш ...да тука... и ще спра!!!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:Бино, Братко...там ти е и грешката...че четеш...но и трябвва дооста да се МИСЛИ върху прочетеното...пък и да го съпоставиш ...примерно с Библията...върху която Дънов прави много беседи със своите ученици!!!
Виж сега ...всяка официална идея за развитие на човечеството, в определен момент се изкривява /това ще го коментираме друг път /..И В ТАКИВА МОМЕНТИ СЕ ЯВЯВА КОРЕКТИВ...НАПРИМЕР ПОП БОГОМИЛ, СЛЕД ДООСТА ДЪЛЪГ ПЕРИОД ОТНОВО СЛЕДВА ПОРЕДНО ЗАЛИТАНЕ И ТОГАВА СЕ ЯВЯВА УЧИТЕЛЯ!!!
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Еееее стига с този смешен комикс библията. Преписвана от по стари източници , преправяна , натъкмявана, измислици-премислици ... не ми кавай,че това е книга , която нормален човек трябва да вземе под внимание за каквото и да било ? За християнството да не говорим, аз се отрекох публично и не искам и да чувам повече за религии. Църквата е един паразит върху работещия човек, който трбва да се унищожи завинаги и ще дойде и това време. Ти лельо Марийна , знаеш ли името на Бог ?
Активен

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512

Леля Мариина може и да не го знае, важното е, че Бог знае нейното  :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader:
Активен

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246

Еееее стига с този смешен комикс библията. Преписвана от по стари източници , преправяна , натъкмявана, измислици-премислици ... не ми кавай,че това е книга , която нормален човек трябва да вземе под внимание за каквото и да било ? За християнството да не говорим, аз се отрекох публично и не искам и да чувам повече за религии. Църквата е един паразит върху работещия човек, който трбва да се унищожи завинаги и ще дойде и това време. Ти лельо Марийна , знаеш ли името на Бог ?

Чакай ти от леля ти Мари отговор... ще ти пише "чети, чети дете и мисли" и готово . Точно мисленето създава съмненията. А щом едно учение, религия или наука не допуска да се поставят под-съмнение идеите, значи толкова и струва.

Относно църквата, бавно, бавно отстъпва позиции, но има нещо много по-притеснително. И това е нарастващата сила на исляма. Защо го споменавам ли, ами защото по същия начин там хората не поставят под-съмнение това, което им се казва. Вярват сляпо в алах и нещата ще загрубеят в близко бъдеще. В момента живея в Лондон и това, което наблюдавам е огромния миграционен поток от мюсюлмани към Европа. Имам възможността да комуникирам с доста от тях и говорейки с тях за тяхната религия разбрах, че тея хорица са толкова промити, че нямам думи просто. Всички повтарят едно и също, че на земята е само алах и трябва да има една религия на света. Вербуват много хора да приемат исляма, а никой от тях не се отказва. Налагат религията си, когато има смесен брак и децата познайте каква религия ще изповядват. И по съвсем естесвен процес ислямът ще измести другите религии. Чесно казано  ще се радвам да греша.

Аз за Анастасия няма много информация, но за Весарион мога да кажа, че не ми допада. Отново властна личност, която се представя като прероден Христос (. Гледах го по телевизията преди доста години 15тина май бяха, облечен в същата червена роба . Направи няколко предсказания, едното от тях беше че през 2001 ще се самовзривят ядрени бойни глави в щата Невада. Жалко, че не си спомням за другите.   
 
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374

Това е цитат от статията "Мъжете и жените" , към която леля Мариииина дава препратка в един от постовете си.  Добре , аз съм ограничен и не разбира.. Ще помоля 30-40 съфорумци да ми разяснят какво е искал да каже всъщност великият учител :

"Първоначално човек се е родил без брада и мустаци. Впоследствие, когато мъжът и жената не са живели добре, израсли им косми по лицето, откъдето се виждат задълженията им, т.е. законите, на които те служат. Жената, в сравнение с мъжа, представлява дете. Мъжът пък е баща, човек със задължения. Щом хване един косъм от брадата или мустаците си, това показва, че той се е натъкнал на известен закон, който трябва да изпълни. Мъжът е по-възрастен от жената, защото Бог първо създаде мъжа, а после жената. Ето защо когато мустаците и брадата на мъжа паднат, тогава ще израснат на жената. "

Аз не съм велик ,но тук имам едни 861 поста. Разгледайте ги. Има ли поне един от тях, в който да не е било ясно какво съм искал да кажа?  ;) 
От жената се иска да е жена. И доскоро жените се справяха с това. През бай-Тошово време нямаше жени да пуша, да ругаят или да вършат други типични за мъжете неща. В същото време мъжете продължават своята духовна еволюция, но какво става с жените: Много от тях пушат пият ругаят като каруцарки, дори работят като наемни войници. Навремето фитнеса беше само мъжка територия а сега какви културистки има - страх да те хване. Не е рядкост да видиш някоя мадама облякла потника с мускулите. Скоро ще стане нормално и да ги виждаме подстригани като мачо. Трабва ли някой ден да съм изненадан ако видя някоя жена с тридневна набола брада?
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548


От жената се иска да е жена. И доскоро жените се справяха с това. През бай-Тошово време нямаше жени да пуша, да ругаят или да вършат други типични за мъжете неща. В същото време мъжете продължават своята духовна еволюция, но какво става с жените: Много от тях пушат пият ругаят като каруцарки, дори работят като наемни войници. Навремето фитнеса беше само мъжка територия а сега какви културистки има - страх да те хване. Не е рядкост да видиш някоя мадама облякла потника с мускулите. Скоро ще стане нормално и да ги виждаме подстригани като мачо. Трабва ли някой ден да съм изненадан ако видя някоя жена с тридневна набола брада?
[/quote]

Zloqde, до тук добре, но я се огледай как изглеждат и се държат днешните мъже. Яко лъха на сексизъм от поста ти. Освен това част от твърденията ти са неверни. По бай-Тошово време е имало доста пушачки, а и не ми е съвсем ясно зашо даваш този пример - това признак на мъжественост ли трябва да е?  :surpris_23:
Това с псуването е еднакво грозно и при двата пола.
Не си падам по феминизма, но когато мъжът ми не може да смени ключа на лампата например, ще си го сменя сама. Няма да стоя на тъмно я! Това по-малко жена ли ме прави?
Малко се отклоних от темата, моля да ме извините.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Съгласна съм с Делфинчето! :)
За цигарата и алкохола имам наблюдения, че бяха по-скоро символ на престиж по онова време. А наблюденията са ми бая преки.
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374

Делфинче, извинявай, че си възприела изказването ми по този начин (всъщност не съм изненадан).
Исках да кажа, че напоследък жените копират най-грозните неща от мъжете.
Пушачките в тошово време бяха някои бабички по селата и то предимно от ромски произход.
Не разбрах кое ще смениш: ключа или мъжа. Не виждам нищо лошо и една жена да го може. Изказването ми беше насочено по-скоро към манталитета на днешните жени и имиджа, който си създават в обществото, а не към уменията и хобитата им.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237

Злояде да ме прощаваш,но проблема ти не е в манталитета и имиджа на жените.Познавам жени непушачки,загрижени за храненето си,с образование и самочувствие,интелигентни с добри доходи и някакси не те виждам до такава жена,че си се хванал за на майка си полата и тя те е наплашила с "пачаври",като дете с Торбалан.Та пак извинявай,но не мой са удържа вече!
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374

Не знам защо имаш такова мнение за мене. Ти може да познаваш такива жени, но аз познавам само виртуално тука във форума. Живея у дома не защото така ми изнася и отдавна не слушам разни мнения за другия пол - мога и сам да си ги съставям.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Пушачките в тошово време бяха някои бабички по селата и то предимно от ромски произход.
Ама това изобщо не е вярно!
В една друга, коренно-противоположна среда, може да е имало хора от село, но от ромски произход не.  :D

"Раздърпани" жени е имало и преди и сега. Просто преди бяха много повече скрити.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Другарчета драги, вие се поотклонихте и го емнахте наш Злоедов на тема дискриминация на половете..
 А той просто се опита да направи тълкуване на затлачения текст  на Дънов , по който помолих за разшифровка, понеже аз не мога.  Това е неговият прочит на Дънов, както виждате -доста по-различен от прочита на Даниелка. :) 
Което доказва че май пак съм прав - двама читатели - два коренно различни прочита :) :)   
Айде и други да се включат , че освен всичко , става и забавно :)

(Аз все пак съм доволен, че не всички притежават високодуховния стил на изказ на "нашия" Учител  . Представям си какво щеше да стане , ако например инструкциите за техническа експлоатация на ядрения реактор ( или поне зарядното за акумулатора ми ) се състояха от подобна символика,притчи,басни, невчесани мисли и тем подобни.

Съгласен съм ,че съм дребосък в тези поприща  (езотерика, окултизъм, космогония и пр.)  но все пак  си мисля ,че имам право да знам какво аджеба са искали да кажат тези , дето говорят  така  размито , че дори  закоравели учени-изследователи   ги тълкуват по разному..  Не е ли така?
 Да вземем великият Нострадамус. Бил "специален". И какво точно е предрекъл и какво от това се е сбъднало, ние знаем ли ? След като всеки експерт си дава неговото становище "какво точно е имал предвид Нострадамус, като е казал, че ..."    :) :)     ами така де .
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Айде и други да се включат , че освен всичко , става и забавно :)
Няма как да се включа,  не чета дългите постинги. И Дънов не съм чела. ето, признавам си. ;)
Включвам се само по заключенията, които се правят. ;)

Иначе всички сме специални, уникални и номер едно. :)
Активен

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148

Ще помоля 30-40 съфорумци да ми разяснят какво е искал да каже всъщност великият учител :

"Първоначално човек се е родил без брада и мустаци. Впоследствие, когато мъжът и жената не са живели добре, израсли им косми по лицето, откъдето се виждат задълженията им, т.е. законите, на които те служат. Жената, в сравнение с мъжа, представлява дете. Мъжът пък е баща, човек със задължения. Щом хване един косъм от брадата или мустаците си, това показва, че той се е натъкнал на известен закон, който трябва да изпълни. Мъжът е по-възрастен от жената, защото Бог първо създаде мъжа, а после жената. Ето защо когато мустаците и брадата на мъжа паднат, тогава ще израснат на жената. "

Аз се чудя да се включвам ли, при положение, че просто се набират в момента 30-40 мнения, само с цел да ни се навре в лицето, че няма 2 еднакви... Ама, айде, трака ми се по клавишите.

Ето как аз го виждам откъсчето. Явно лицевото окосмяване е равностойно на алената буква от едноименната книга. Т.е., който го има, си плаща за разни минали грехове (стигащи назад до Н-то коляно). Само че когато са ги раздавали тия наказания, жената още не била измислена и се оттървала някак. Сега мъжът чака да му изтече присъдата, да му се изчисти досието, да му се изчисти лицето. Ама дотогава пък ще е дошъл ред на жената да плаща за всички глупости, за които й се е разминало. Нали засега я оприличават на малолетно, което още не могат да го опандизят. :D

И аз не съм чела много от Дънов. Само здравните съвети си му тача. Макар и в тях да има тук-таме някое противоречие, защото книжките са скалъпени от разнородни цитати.
Активен

توقف عن قتلى

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 149

Ще помоля 30-40 съфорумци да ми разяснят какво е искал да каже всъщност великият учител :

"Първоначално човек се е родил без брада и мустаци. Впоследствие, когато мъжът и жената не са живели добре, израсли им косми по лицето, откъдето се виждат задълженията им, т.е. законите, на които те служат. Жената, в сравнение с мъжа, представлява дете. Мъжът пък е баща, човек със задължения. Щом хване един косъм от брадата или мустаците си, това показва, че той се е натъкнал на известен закон, който трябва да изпълни. Мъжът е по-възрастен от жената, защото Бог първо създаде мъжа, а после жената. Ето защо когато мустаците и брадата на мъжа паднат, тогава ще израснат на жената. "

 Според мен,тва е поредната фантасмагория на Дънов и ми е мн странно, че има хора които му се връзват и приемат така лесно и безусловно думите му.
 Има толкова неясни и двусмислени неща в текста, че се чудя от къде да започна.Първо, жената и мъжа живеели добре(и кога,защо и как започнали да живеят "зле", само той си знае)и нямали косми, а Дънов под косми разбира задължения, доколкото се сетих.Значи излиза, че наказанието на хората, че не са били добри и послушни е КОСМИ  tooth
 После следват 2 изречения, които честно казано изобщо не се сещам какво общо имат с текста.Жената представлявала дете, а мъжа човек със задължения..Какво толкова е задлъжнял мъжа според него не знам, защото за едно дете и двамата родители имат "задължения".Детето + тва е правено от двама, защо само жената го "представлява"?(тва вероятно е театър с представления и парцалени кукли)
 Щом мъжа се хване за косъм, се е натъкнал на закон(иначе хората не се натъкват постоянно на дадени закони) ?От тук нататък е такава простотия, (с извинение за изказването) че не знам кой ще е по-зле този дето го е писал или този,който се опитва да го разбере.
 А и той, нали се представя за Бог, защо тогава е имал толкова косми ?

Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Благодаря  на НЕЯ, МЕМОРИЯ, ЗЛОЕДОВ и всички, които ще се пробват в тълкуването!
Мемория, не е излишно включването ти и не е само тракане по клавишите , моля.
Просто се отнасяме сериозно към темата, която е "Какво ви е мнението.. "
Отговорът най общо се оформя като   " Не можем да имаме мнение , да се изкаже по-ясно ."  :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

nety

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 18

Което доказва че май пак съм прав - двама читатели - два коренно различни прочита :) :)     

Това е напълно нормално - все пак ние сме толкова различни. Това не е точна наука! Всеки пречупва това, което вижда през собствената си призма. Моето възприятие за света е съвсем различно от твоето - дори в случая, когато се намираме на едно и също място. Именно затова много големи учители са се изразявали под формата на притчи. И всеки, който седне да чете го тълкува по различен начин в зависимосто от това какъв е човекът, какви са знанията му, какво е нивото на духовното му развитие и т.н. И всички тълкувания ще са вярни!!!
Така например древното еврейско писмо е написано само със съгласни букви. И всеки, който го чете сам избира кои съгласни да слага в зависимост от факторите изброени по-горе. Така един и същи тект може да се чете по различни начини.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.084 секунди с 22 запитвания.