Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Какво е мнението ви за Бялото братство и Петър Дънов  (Прочетена 62172 пъти)

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

Aaaaa  не така лельо :)) Виждаш ли , 95 % от тия дето се молят на Господ Бог , баща на Иисус , не знаят името му ... интересно явление  tooth  tooth  tooth


 :kisss:БОГИ/слав. Бог родствено другим индоевропейским названиям:сравни авестийским
Baya, „господ”, „Бог”, древно персийски  Baga, древноиндийским Бхага, и др. В пероначальном значение – удача, доля,счастье .Латинсим Deus:греч.deos, индиским
Deva ,от корня div-„светить, сиять”.Немски Gott от прогерман. корня неясного значения.
/Помислете тук за значението на дева-светя ли е или девственица – според днешното разбиране за думата!!!/
                        Мифы народов мира.Энциклопедия.Москва 1987г.І том
Удача –сполука, успех
Доля –участ,съдба,късмет
Счастье – щастие
                        Русско-болгарский словарь
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Лельо Маринче, чак толкова не го вземай навътре по отношение стила на изразяване.
Научен, художествен, сюрреалистичен,опортюнистичен .. мани тия работи. :) ,   никой не говори за това.
Девойките съвсем конкректно са го посочили - не повтаряй  букви и препинателни знаци и това общо взето ще е достатъчно. ( И ако има повече съдържание за сметка на по-малко емоция - още по-добре , но това си е характер, вече не може да се променя лесно а и едва ли е чак толкова небходимо :) )
 ОСвен всичко, това ще е и въпрос на чест за теб, като една образована , високонравствена и "духовна"  жена, библиотекар,   да  се разграничиш от  слоевете , пишещи по този начин- полуграмотни пубертети, боготворящи Азис и постоянно присъстващи във форуми за мобилни апарати.
 Ще вземат да кажат : " Яя па тая , за какви велики неща пише , а се изразява като нас "    :)
 
Ние от добро чувство го казваме, защото си ни ценна. Не бива да се обиждаш. 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:Аз въобще не вземам нищо навътре, нито отвън.Не се обиждам, щото се виждам.Освен това, знам, че хората не могат да ми дадат съвършенна оценка, защото сме несъвършенни!Съвършен е само Бог...виж за неговата оценка, драпам...не знам, колко животи?
   Ееее, съдържанието е толкова, колкото е!Ако мога да го понапълня още...ще е много добре!!!
   Ами ако искам и те   слоевете , пишещи по този начин- полуграмотни пубертети, боготворящи Азис и постоянно присъстващи във форуми за мобилни апарати. да попрочетат поне мъничко, поне, веднаж, пък дай Боже и втори път...тогава?Че мен, най -много за тях ме боли.Всички, които ме разбират от половин дума, извинявайте, но не сами чак толкова интересни.Те вече са поели пътя и дай Боже да стигнат до където си трябва.Но ДРУГИТЕ, за тези към които всички носим оговорност...да ги игнорираме, да ги изхвърли ли...вие какво предлагате? :surpris_23:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:
ДХАМАПАДА
Словата на Буда
1
Всичко това, което сме ние, е резултат от нашите помисли. То е основано на нашите мисли. То е създадено от нашите мисли. Страданието следва човека, който говори или действа с порочна мисъл така, както колелото следва крака на вола, който тегли колата.
2
Всичко това, кoето сме ние, е резултат от нашите помисли. То е основано на нашите мисли. То е създадено от нашите мисли. Щастието следва човека, който говори или действа с чиста мисъл така, както сянката никога не го напуска.
3
Той ме оскърби, той ме удари, той ме победи, той ме ограби." омразата никога няма да угасне у тези, които таят такива мисли.
4
"той ме оскърби, той ме удари, той ме победи, той ме ограби." омразата ще угасне у тези, които не таят такива мисли.

5
Защото старо правило е, че омразата никога не се прекратява с омраза. Омразата се прекратява с любов.*
6
Хората дори не подозират, че тук на всички тях е съдено да умрат. Ала тези, които знаят това, веднага прекратяват разприте.*
7
Така, както вятърът поваля слабото дърво, така и Мара*, изкусителят, без съмнение ще надвие този, който живее само в търсене на удоволствия, които не контроли¬ра своите чувства, който е неумерен в храната си, ленив и мързелив.
8
Така, както вятърът не може да съкруши скалистата планина, така и Мара*, изкусителят, няма да може да над-вие този, който не живее в търсене на удоволствия, който контролира своите чувства, който е умерен в храната си, изпълнен с вяра, и силен.
9
Този, който желае да облече жълтата одежда*, без да се е пречистил от греха и който не зачита умереността и истината, е недостоен за жълтата одежда.
10
Но този, който се е пречистил от греха, добре позна¬ва всички добродетели и зачита умереността и истина¬та, той е достоен за жълтата одежда*.
11

Тези, които си въобразяват истина в неистината и виждат неистина в истината, никога не намират истина¬та, а следват празни желания.
12
Тези, които виждат истина в истината и неистина в неистината, намират истината и следват верни жела¬ния.
13
Така, както дъждът прониква в лошо покритата къ¬ща, така и страстта прониква в лекомисления ум.
14
Така, както дъждът не прониква в добре покритата къща, така и страстта не прониква в задълбочения ум.
15
Злодеят скърби и в този, и в следващия свят. Той скърби и в двата. Той скърби и страда, когато вижда злото на собствените си дела.
16
Добродетелният човек се радва и в този, и в следва¬щия свят. Той се радва и в двата. Той се радва и наслаждава, когато вижда чистотата на собствените си дела.
17
Злодеят страда и в този, и в следващия свят. Той страда и в двата. Той страда, когато разсъждава за злото, което е извършил. Той страда още повече, когато върви по пътя на злото*.
18
Добродетелният човек е щастлив и в този, и в след¬ващия свят. Той е щастлив и в двата. Той е щастлив, когато разсъждава за доброто, което е извършил. Той е още по-щастлив, когато върви по пътя на доброто*.
19
Глупавият човек, дори ако е наизустил голяма част от закона*, не е съпричастен към духовенството*, ако не прилага този закон. Той е като пастира, който брои крави¬те на другите.
Следовникът на закона, дори ако е наизустил само малка част от този закон, е истински съпричастен към духовенството, ако, отхвърлил страстта, омразата и глупостта, притежава истинско знание и спокойствие на ума. Той, който не е прибързан към нищо в този или следващ свят.

Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Как така ще да ги игнорираме.. , ще ги интегрираме, ще ги приобщим, ще ги причестим и ще си ги обичаме.  :Content_22:
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог

...
Но ДРУГИТЕ, за тези към които всички носим оговорност...да ги игнорираме, да ги изхвърли ли...вие какво предлагате? :surpris_23:

Личен пример и търпение. Ученикът сам трябва да покаже, че е готов да учи. Ще дойде и тяхното време.  :Content_22:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240

Не можах да изчета всичко... само ще кажа нещо от моя опит. Преди години често посещавах една интелигентна, но тежко болна жена, която вече не е между нас. От нещата, които й четях, най-много я успокояваха мислите на Петър Дънов, макар и записани - може би видоизменени - от учениците му. Караха я да се чувства щастлива на моменти.

Ще попитате какво доказва това? А защо е необходимо нещо да се доказва? Имало противоречия и какво? Животът е противоречив и ние сме изпълнени с противоречия, затова една идеално логична теория би била отдалечена от живота. Всъщност мнозина се прекланят пред логиката, а тя е само средство. "Най-важните неща се виждат със сърцето" - кой беше казал това? Аз, когато чета нещо, преценявам или по-скоро усещам дали говори нещо на сърцето, на "духовните сетива" (тук някои сигурно ще се позасмеят) и ако отговорът е "да" или "не", не винаги мога да обясня защо. При Дънов за мен отговорът е положителен, въпреки че никога не съм имала някаква връзка с последователите му. Когато чета повечето от книгите, усещам някакво уравновесяващо влияние. Иначе е трудно за индивидуалист да търси контакти с Бялото братство - прекалено много хора се събират  :) 

Да само, че забележи разликата между твоето мнение и мнението на някой други хора. Ти изказваш лично становище от допира ти с учението. Допускаш, че има противоречия, но това не те притеснява, нещо много по различно от становището:
 "Няма такъв мъдрец, философ и учител като Петър Дънов...но той не е лъжица за всяка уста!!!Нужни са долу-горе знания толкова , колкото неговите за да бъде правилно разбран!!!"
Или неща от сорта, че учението му е дълбока вода и че не сме дорасли един вид, за да го критикуваме.

Разбира се, че всеки намира хармония и вдъхновение в различни неща. Лошото идва когато човек започне да се взима на сериозно и да се фанатизира. Затова на мен ми хареса твоят пост, защото изказваш мнение през своето светоусещане, а не наизустени фрази. Та ти, дори не го наричаш "Учителя" :)




 :Content_22: благодаря; може би различните хора в различна степ имат нужда да следват някой, да наричат някой "учителя" (не е непременно лошо)
Активен

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246

Не можах да изчета всичко... само ще кажа нещо от моя опит. Преди години често посещавах една интелигентна, но тежко болна жена, която вече не е между нас. От нещата, които й четях, най-много я успокояваха мислите на Петър Дънов, макар и записани - може би видоизменени - от учениците му. Караха я да се чувства щастлива на моменти.

Ще попитате какво доказва това? А защо е необходимо нещо да се доказва? Имало противоречия и какво? Животът е противоречив и ние сме изпълнени с противоречия, затова една идеално логична теория би била отдалечена от живота. Всъщност мнозина се прекланят пред логиката, а тя е само средство. "Най-важните неща се виждат със сърцето" - кой беше казал това? Аз, когато чета нещо, преценявам или по-скоро усещам дали говори нещо на сърцето, на "духовните сетива" (тук някои сигурно ще се позасмеят) и ако отговорът е "да" или "не", не винаги мога да обясня защо. При Дънов за мен отговорът е положителен, въпреки че никога не съм имала някаква връзка с последователите му. Когато чета повечето от книгите, усещам някакво уравновесяващо влияние. Иначе е трудно за индивидуалист да търси контакти с Бялото братство - прекалено много хора се събират  :) 

Да само, че забележи разликата между твоето мнение и мнението на някой други хора. Ти изказваш лично становище от допира ти с учението. Допускаш, че има противоречия, но това не те притеснява, нещо много по различно от становището:
 "Няма такъв мъдрец, философ и учител като Петър Дънов...но той не е лъжица за всяка уста!!!Нужни са долу-горе знания толкова , колкото неговите за да бъде правилно разбран!!!"
Или неща от сорта, че учението му е дълбока вода и че не сме дорасли един вид, за да го критикуваме.

Разбира се, че всеки намира хармония и вдъхновение в различни неща. Лошото идва когато човек започне да се взима на сериозно и да се фанатизира. Затова на мен ми хареса твоят пост, защото изказваш мнение през своето светоусещане, а не наизустени фрази. Та ти, дори не го наричаш "Учителя" :)




 :Content_22: благодаря; може би различните хора в различна степ имат нужда да следват някой, да наричат някой "учителя" (не е непременно лошо)

Ами би било приемливо да го наричат "Учителя ми", а не "Учителя", защото остава усештането, че е учител на всички :) .
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:благодаря; може би различните хора в различна степ имат нужда да следват някой, да наричат някой "учителя" (не е непременно лошо)

Ние непрекъснато, независимо дали го искаме или дали го разбираме се явяваме ту в ролята на учител, ту в ролята на ученик, един спрямо друг.Непрекъснато се учим един от друг, един чрез друг.Непрекъснато се ръчкаме, подбутваме, дърпаме... tooth
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

توقف عن قتلى

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 149

 Да марииина, така е. Нали живеем заедно все пак..и йерархията има по-голямо значение, . според мен тези, които не се чувстват достатъчно сигурни в себе си търсят учител,учение за да си помогнат и да повярват в себе си, но в колко случаи се получава? Да се научиш сам да поемаш отговорност и да взимаш решения, не е лесно, но не се ли отдалечаваш от собствения си път в опити да разбереш и осланяш на някой друг? И ако в един момент разбереш, че не си се доверила на правилния човек, няма ли да се чувстваш съкрушена, наивна и глупава?
 Защо ти е да имаш идоли, които ти казват, че са Бог, казват ти кога да си лягаш, какво да ядеш, по колко да ядеш, какво да правиш до обяд и какво преди вечеря? Каква е твоята лична полза от тях всъщност?
Активен

توقف عن قتلى

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 149

 Не е толкова страшно да живееш както ТИ искаш..Мисля, че тук е целия проблем, дори да сте си изпатили за това, не означава, че винаги ще е така! Но щом сте решили, че сте се родили наказани, за всяко действие тряба да бъдете наказани, ще бъдете наказани
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:Скъпа Неа, много буквално приемаш нещата...за съжаление от буквоядци са си патили всички идеи, ре-лигии, учения, философии.
В твоя случай, човек трябва веднага, бързо в съкратени срокове да поумнее, да помъдрее и да стане отговорен!!!Да, ама не!Самият инволюционно-еволюционен път е дооста дълъг...има си своите правила, закони, порядък, където не можеш да прескочиш няколко стъпала и да се изкачиш...да речем почти на върха.Това е като да искаш от първолаците, след като са изучили буквите да ти напишат философски трактат...е някои може и да опитат...не можем да се раждаме помъдрели и побелели...обезмисля се живота, развитието.
    Това, че не трябва да си създаваме идоли и да станем зависими от връзката си стях е така.Много е трудно да се разделиш ...с идологизираната си например...кола, баща, сестра.
Освен това, ние , всички сме в училището на планетата Земя...не сме на пикник...
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

توقف عن قتلى

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 149

 Скъпа марииина, ако може да ми обясниш, кое по-точно съм приела буквално и защо така мислиш, преди да обясняваш, че много са си патили някои си ..
 Изобщо не съм казала, че тва трябва веднага да го направиш, но ако го искаш наистина, ще намериш начина в себе си, не в Петър Дънов, Христос или друг пожертвеал се за общото благо. Все пак много хора са се пожертвали по един или друг начин, ама не всички ни казват в колко вечерта да си лягаме, нали? Защо според теб е така ?
 За правилата съм съгласна, разбира се, че ги има, обаче според теб няма как да ги разбереш без помощта на Дънов.
 И дори да сме само на пикник, за мен тва е един велик пикник и ме е яд, когато хора със съдържание в себе си се заблуждават и обезличават заради едната несигурност..
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss: За правилата съм съгласна, разбира се, че ги има, обаче според теб няма как да ги разбереш без помощта на Дънов.

НЕ МОЖЕ БЕЗ УЧИТЕЛИ, НЕ МОЖЕ.ТОВА СА ИНДИВИДИТЕ МИНАЛИ ВЕЧЕ ТОЗИ ПЪТ!!!Ние не можем да стигнем тяхното ниво, без да имаме техния пример!!!Знам колко ти е трудно да приемеш, че някой може да знае и може по-вече от тебе...но е така.Тъй ,като някой души са се родили мноого преди нас, те са живяли, страдали, учили...много по-дълъг период от по-младите души.И тяхната отговорност ги връща отново на Земята ...вече като учители!......Много е хубаво и полезно, ако приемем това училище, като прияно забавление и обучение...но...
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246

:kisss: За правилата съм съгласна, разбира се, че ги има, обаче според теб няма как да ги разбереш без помощта на Дънов.

НЕ МОЖЕ БЕЗ УЧИТЕЛИ, НЕ МОЖЕ.ТОВА СА ИНДИВИДИТЕ МИНАЛИ ВЕЧЕ ТОЗИ ПЪТ!!!Ние не можем да стигнем тяхното ниво, без да имаме техния пример!!!Знам колко ти е трудно да приемеш, че някой може да знае и може по-вече от тебе...но е така.Тъй ,като някой души са се родили мноого преди нас, те са живяли, страдали, учили...много по-дълъг период от по-младите души.И тяхната отговорност ги връща отново на Земята ...вече като учители!......Много е хубаво и полезно, ако приемем това училище, като прияно забавление и обучение...но...

Мари ти как определяш кой колко е живял и научил ? По белите коси ли ? Как определяш колко пъти се е прераждал и т.н. ? И какво общо има опитът от минал живот, със съвременния живот ? Всечко е толкова различно в момента, че ако някой преродил се си спомни, ще си помисле, че е отишъл на друга планета сигурно.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 Всечко е толкова различно в момента, че ако някой преродил се си спомни, ще си помисле, че е отишъл на друга планета сигурно.

 :kisss:И това го има.Ходи се и по други планети, с определени задачки!!!
http://www.beinsadouno.eu/?page_id=131
Душите от невидимия свят слизат групово на Земята и се разпределят по цялото земно кълбо. Тези души са свързани помежду си така, че успехът на едни зависи от успеха на другите и загубите на едните зависят от загубите на другите. Когато някой се оплаква, че работите му не вървят добре, това се дължи на факта, че на всички души, с които той е свързан, също не им върви. И ако на едного тръгне работата добре, на всички останали тръгва. Колкото по-напреднал е един дух, толкова по-голяма е групата, която го съпровожда.
Възкресението е състояние – минаване на душата в онова същинско състояние, в което е съществувала, преди да е била въплътена в материята. Веднъж въплътена, тя се опорочава, затова всички хора без изключение са нечисти. Затова човек трябва да прави неимоверни усилия, за да може със силата на духа да очисти сърцето, ума и тялото. Причината за нечистотата е самата материя.
Човек идва на Земята, за да изправи погрешките си, а не за удоволствие.
Родителите са само условие за раждането на детето, а то всъщност се ражда от друго място.
Прераждане – това е, като не сте си довършили една работа, да дойдете пак да си я довършите. Един ден, когато вече няма какво да правят, хората няма да се прераждат.
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 
Мари ти как определяш кой колко е живял и научил ? По белите коси ли ? Как определяш колко пъти се е прераждал и т.н. ?
 :kisss:Ако си по наблюдателен можеш да откриеш и в лицето на едно дете...че е доста по-напред с манериала ...от примерно родителите си, класа си...
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Травъл

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51

Аз много не разбирам кой е бял, кой е черен брат, затова предимно ще питам: кой даде пари на селското чедо Дънов (в езотериката името нямаше ли важно значение?) да иде до Америка? Кой го издържаше, докато учи там? Какво точно е учил? С кои общности е контактувал предимно при престоя си в УСА? Защо Кришнамурти категорично отказва да се срещне с него? Защо същият този Кришнамурти напуска теософското общество, член на което е и "Учителя", след среща с пратеник на Дънов? Чий символ в окултизма е пентаграмът, използван навсякъде от "Учителя"? Колко Аз-а живеят в "Учителя", според собствените му думи? Коя е същността, вселила се в тялото на Дънов? С кого живее в една къща в София "Учителя"? И други въпроси имам, но смятам тези за достатъчни на първо време, още повече, че касаят предимно личността на Дънов, а не това кой какво е чул от него и как го е разбрал.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:Първо, дай  библиографска справка...кое, точно от къде прочете....и после ще дискутираме, ако ти се иска, разбира се.
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Травъл

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51

Първо, не, мога...И, НЕ, искаааааам... да... ти, дам!!!!!!!!!!! никаквааа, СПРАВКА, какво???? съм, чел. Защото, задаваааааааааам, въпросииииииии, правиш, ЛИИИИИ, разликаааа!!!!!
Активен
 

Страницата е създадена за 0.112 секунди с 22 запитвания.