Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дневникът на ДарбиМак  (Прочетена 135966 пъти)

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Дневникът на ДарбиМак
« Отговор #440 -: 23-01-2010, 04:56:03 »

Дарби, навремето по българска традиция и баба и майка ми слагаха всяка есен/зима зеле. Но не знам как точно го правеха. Ние с моя мъж намерихме една рецепта Кисело зеле по унгарски и вече не знам колко пъти по нея го правим. Става винаги сполучливо. Има я на сайта.
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневникът на ДарбиМак
« Отговор #441 -: 23-01-2010, 23:37:01 »

Най-обичам да спя по корем, главата на ляво и без възглавница  ;D Редовно така си спя. Понякога с възглавница...

Злояд, ако добавиш и вода, ще стане тахини - чудесен сос за залати ;)
Аз все съм се чудил на кое казвате тахини. Нямаше да се сетя да му добавя вода, защото обикновено не я добавям към сурови ястия, но идеята е добра.
Единствено не бих залял доматена салата с такова нещо, а само зелени салати, защото сигурно ще ми стане лошо от комбинацията лимон с домат.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Дневникът на ДарбиМак
« Отговор #442 -: 24-01-2010, 02:28:23 »

и като събера повечето от продуктите ще си направя някоя орязана версия  tooth
Е хем ще събираш продукти, хем ще резеш рецептата.... :D
Шегувам се.  ;)
Активен

Mep

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 483
    • Земя назаем
Re:Дневникът на ДарбиМак
« Отговор #443 -: 24-01-2010, 02:58:41 »

Киселото зеле го изкисвам в чиста вода за около 1 час преди да го консумирам. Иначе не се яде от соленост. Пробвах и това по унгарски, но пак ми е солено. Обикновено го комбинирам със зелени листа, ряпа, морков или други зеленчуци и така солеността не се усеща толкова. Дори много често го ползвам като солен елемент в салатите.

Иначе и аз спя най-често по корем леко на дясно обаче със сгънат десен крак и ръка, без възглавница. Ако спя настрани дори 5 минути ме заболява гръдния кош и чак не мога да си поема дъх.
Активен
Духът владее материята!

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Дневникът на ДарбиМак
« Отговор #444 -: 24-01-2010, 03:22:57 »

Знаете ли как ми липсва спането по корем.  :D
Като ми стана бременният корем по-голям /4-5 месец някъде / та досега, защото все още спим заедно с Ясен и го кърмя през нощта. Значи близо 2 години спя на една страна.
Активен

ДарбиМак

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
Re:Дневникът на ДарбиМак
« Отговор #445 -: 24-01-2010, 20:15:41 »

/// Кисело зеле по унгарски ... Става винаги сполучливо. Има я на сайта. ////
Благодаря, Вери, :)
Хора и аз обичам да спя по корем, но като се събудя и се намирам по гръб. А спя спокойно. Явно се обръщам несъзнателно :)
Днес почти нищо не съм яла:
8.00 сутринта две чаши топла вода
8.30 чай
10.00 два портокала
11.00  две супени лъжици тахан
14.00 чай
от 15,30 до 17,30 ринах сняг! тонове сняг изринах!
17.30 чай, шепа орехи
18,30 един час йога
20,00 салата: маруля, червено зеле, връзка магданоз, връзка копър, червен лук, ленено масло, ябълков оцет, две филийки хляб "Вита"

С колко вода съм се наливала между тия часове немога да кажа, но доста беше.

Утре съм само на вода,заради лунния календар.  Въпреки, че в два различни сайта видях две различни дати за дена "екадаши". В сайта на Мер някой е попълнил календар и пише 26-ти, а в сайта на здравен център "Дар" пише 25-ти.
Някой ако знае да каже, че да не стоя на вода напразно :)  вместо на 26-ти на 25-ти :) 


« Последна редакция: 24-01-2010, 20:24:31 от DarbyMac »
Активен
Намасте :)

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневникът на ДарбиМак
« Отговор #446 -: 24-01-2010, 21:18:09 »

Аз следя лунните дни от тука: http://youryoga.org/article/gor/moon.htm.
Там е според московско местно време т.е. те са с един час напред.
Най-отгоре си пише от колко до колко часа е лунния ден
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839
Re:Дневникът на ДарбиМак
« Отговор #447 -: 25-01-2010, 01:08:57 »

В момента е 1.07, тоест 2.07 московско време и на сайта даден от Злояд пише сега е 10ти лунен ден. Екадаши е на 11тия, тоест във вторник, 26ти.
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Дневникът на ДарбиМак
« Отговор #448 -: 25-01-2010, 10:39:45 »

На 15 беше новолуние,значи на 26 е екадаши,на 29 две тръби,на 30 е пълнолуние :love_028:
http://www.astrohoroscope.info/moon.htm
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

sis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:Дневникът на ДарбиМак
« Отговор #449 -: 25-01-2010, 11:20:12 »

 

  Разминаването идва от факта, че 11 лунен ден(екадаши) започва в 12.19 нс 25.01 и
  завършва в 13.10 на 26.01. Тоест гладуваме в този интервал.
Активен

ДарбиМак

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
Re:Дневникът на ДарбиМак
« Отговор #450 -: 25-01-2010, 12:31:20 »

Сис, благодаря ти  :Content_22:
Всъщност благодаря на всички, които са ми пояснили датите на календара. Много обичам да си ги гледам на готово, а не да ги изчислявам и помня  :bleh 
Активен
Намасте :)

ДарбиМак

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
Re:Дневникът на ДарбиМак
« Отговор #451 -: 10-02-2010, 10:16:54 »

Здрасти, бандата! Отдавна не съм писала аз  тъдява  :Confus_3:
Тъй като през последните дни имам терзания разни реших да ги излея тук, та белким ми олекне.
Този месец на зима и студ ми се отрази депресивно. Нито портокалите, нито соковете от разни зеленолистни ми помагат да си оправя настоението. Като се замисля ми липсва тичането. Поради големите преспи немога да си го позволя и се чувствам вече тромава и отпусната. В събота ходих да бягам в морската градина и това ми върна малко настроението, което пък ме наведе на нови начинания. Почнах всеки ден да въртя кростренажора в къщи. По 20 минути сутрин. Нямам повече в реме сутрин, а вечер докато оправя кухнята, къщата, децата и хоп в леглото... Добре поне, че ходя редевно на йога. С манджите да ви кажа чесно провалих строгия режим. Не съм си сушила кракери не помня от кога. Ям само пълнозърнест хляб. Намалих зеленолистните, защото трудно се снабдявам с тях. В суперите няма, а на пазара мога да ходя само вечер, когато вече продавачи. Даже незная дали въобще продават в този студ зеленолистни. ВСе си казвам, че си търся причини. Но така е да му се не види. Зимата ме затвори в някакъв порочен кръг. Чета тук, че свестните хора я карат на житен режим. М дам. Обаче мислих, мислих и реших, че не ми се  прави такова нещо сега. Нека малко да се постопли и да размърдам кокалите повечко. Тогава ми идва и настроение и желание за разни начинания. Освен това като се спазват такива режими на отичстване все ми е студено. А сега не е подходящо допълнително да си доставяме такива усещения. Достатъчно ни го представя метереологичната обстановка.  Та мисля, който не успя да изкара житния режим да не обвинява себе си. Може би точно сега не му е дошло времето. Аз имам някаква идея и почти решителност в края на март да изчистя черния дроб, но за сега не се заричам.
Туй то за сега.
Днес съм на вода. Нали е 10-ти февруари.
Сутринта почна зле, защото се оказа, че ми е счупена сокоизтисквачката, та ще я карам на вода и се чудя дали 3 или 4 чая с мед да си позволя  :Confus_3:
Ей на... Олекна ми   tooth
Активен
Намасте :)

Bella

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 100
Re:Дневникът на ДарбиМак
« Отговор #452 -: 10-02-2010, 10:44:32 »

Здравей ДарбиМак,
Зимата е твърде неблагоприятен сезон и за мен! И на мен ми липсва тичането, качила съм  2 кг, но пък настроение си имам отлично не мога да се оплача. Правя каквото мога за себе си, старая се да ми е хубаво!
Слушам повече музика, ходя пеша, йога почти всеки ден и така се понася зимата по- лесно!
Когато гладувам и аз умирам от студ, да не говорим че после веднага организмът ми си иска свалените килограми обратно! Така че не се притеснявай, остава още малко, ей след 18 дена е 1- ви март! :Content_22: :Content_22: :Content_22:
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato
Re:Дневникът на ДарбиМак
« Отговор #453 -: 10-02-2010, 11:34:49 »

И аз много мръзна на глад,за житото не знам,но пак ще направя някоя седмица на сокове,всяка пролет си правя :love_028: Ставите сега са по-сковани от студа.
Дарби,споко,има различни периоди,повече ин или ян,влияят ни различно. Зимата не остана :Content_22: :peperudi: :Content_22:
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

ДарбиМак

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
Re:Дневникът на ДарбиМак
« Отговор #454 -: 11-02-2010, 18:16:02 »

Днес се показа някакво зимно слънци и полъх на оптимизъм заля тялото ми  tooth
Особенно от вчерашното еднодневно прочистване се чувствам перфектно. Тая сутрин имах обложен език и някакви отлагания по венците. Значи съм се натоварила с отрови. Ама то много стрес ми се насъбра последните месеци. Веднъж бях писала, че към края ва февруари ще се видя бял ден. Вече наближава. Заедно с пролетта.
Бенато и аз пролетес ще направя прочистване със сокове  :whistling2 - emotloader:
Веднъж прочистваах през февруари... Малеееееееее, още помня какъв студ брах.
Нашата йогинка, която води курсовете по йога, каза, че у човека има определено количество енергия.И като се преуморява тая енергия се изконсумирва. Не трябвало да се консумира тая енергия с тежки физически натоварвания защото това съкращавало живота. Хич не ми хареса това. Аз се чувствам перфектно след 10 км крос. Значи ли че си съкращавам живота всяка неделя  :Confus_3: 
Който е вещ по въпроса нека да каже, че аз не съм чела много книги за йога  :surpris_23:
А мойто любим има високо кръвно. Почвам да го агитирам да гладува.
Активен
Намасте :)

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневникът на ДарбиМак
« Отговор #455 -: 11-02-2010, 20:24:43 »

Днес се показа някакво зимно слънци и полъх на оптимизъм заля тялото ми  tooth
Особенно от вчерашното еднодневно прочистване се чувствам перфектно. Тая сутрин имах обложен език и някакви отлагания по венците. Значи съм се натоварила с отрови. Ама то много стрес ми се насъбра последните месеци. Веднъж бях писала, че към края ва февруари ще се видя бял ден. Вече наближава. Заедно с пролетта.
Бенато и аз пролетес ще направя прочистване със сокове  :whistling2 - emotloader:
Веднъж прочистваах през февруари... Малеееееееее, още помня какъв студ брах.
Нашата йогинка, която води курсовете по йога, каза, че у човека има определено количество енергия.И като се преуморява тая енергия се изконсумирва. Не трябвало да се консумира тая енергия с тежки физически натоварвания защото това съкращавало живота. Хич не ми хареса това. Аз се чувствам перфектно след 10 км крос. Значи ли че си съкращавам живота всяка неделя  :Confus_3: 
Който е вещ по въпроса нека да каже, че аз не съм чела много книги за йога  :surpris_23:
А мойто любим има високо кръвно. Почвам да го агитирам да гладува.

Трябва да си следиш пулса и дишането по време на бягане и малко след това, също така за поява на умора и мускулна треска. ако някое от тях е налице значи си нарушила принципа за ненасилие спрямо собственото тяло. То не отговаря веднага, но отговора му все някога ще дойде.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Дневникът на ДарбиМак
« Отговор #456 -: 11-02-2010, 20:36:11 »

...също така за поява на умора и мускулна треска. ако някое от тях е налице значи си нарушила принципа за ненасилие спрямо собственото тяло. То не отговаря веднага, но отговора му все някога ще дойде.
Какво значи "поява на умора"?Истинската тренировка започва тогава,когато кажеш "не мога повече".От там нататък,ти превъзмогваш себе си и постигаш ново ниво!!
А мускулната треска преминава бързо.
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневникът на ДарбиМак
« Отговор #457 -: 11-02-2010, 20:47:31 »

Който живее и практикува правилно не знае къде е границата на възможностите му, защото напредва постепенно, но това не му пречи да постигне повече от този, който си дава зор
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Дневникът на ДарбиМак
« Отговор #458 -: 11-02-2010, 22:10:42 »

Това е много общо.Приведи го в пример.
Ако върха на възможностите на човек е 20 коремни преси, естествено,не може изведнъж да започне да прави по 200.Но е очевидно, че за да постигне напредък,трябва да премине тази граница,т.е да си даде малко зор.
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневникът на ДарбиМак
« Отговор #459 -: 11-02-2010, 22:46:59 »

Както знаеш в момента съм малко инвалид - дето си ударих краката в началото на месеца и сега съм в болнични до края на месеца и съответно няма да правя никакви практики дотогава освен някоя молитва и някоя даоска медитация (защото не мога да си сгъвам краката повече от прав ъгъл). Постепенно ще започна да си правя и останалите практики, но това не означава, че през лятото ще бъда по-малко напреднал отколкото бях миналото лято.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка
 

Страницата е създадена за 0.092 секунди с 23 запитвания.