Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Защо всъщност правим добро? Замисляли ли сме се изобщо? :)  (Прочетена 73399 пъти)

eula

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 135
  • В крак с природата ...

на 44г мога и продължавам да подддържам ражнище,на която много малди мъже биха завидели

Между другото вярвам ти напълно. Разгледах наличните снимки в нета и трябва да си призная честно, че изглеждаш наистина в отлична форма.  :Content_14:

Предполагам, че в условията, в които живееш мнозина биха живели като теб и може би с право (имам предвид отношенията ти с държавата). Вероятно немалко хора биха приели нещата, които споделяш като неприемливи за тях, но това е повече от субективно.  :Confus_3: Морализаторството нерядко е прикрито лицемерие.

Още веднъж бъди жив и здрав!  :weight_lift:
Активен
И най-хубавият утрешен ден няма да ни върне вчерашния!

Миоджералвомбо

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 484
    • блог за сериозни хора

на 44г мога и продължавам да поддържам равнище,на която много млади мъже биха завидели

Разгледах наличните снимки в нета и трябва да си призная честно, че изглеждаш наистина в отлична форма.  :Content_14:
Мисля,че формата е следствие на съдържание и не бива акцента да е върху формата отвън.Защото:"пленът на формата е кратък-остава прах след пустотата".
Примера ми за физическата форма беше между другото даден в предния  пост,защото хората са устроени така,че много по- трудно виждат нещо ,което с очи не може да се види,а те ползват главно очите за информация.Не бих искал да затруднявам никой да схване мотивите на позицията ми,затова и дадох тези незначителни,според мен, примери
Активен
Трудно се намира черна котка в тъмна стая особено, ако и нея я няма вътре. Поздрави от Палма де Майорка

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Така е , Мио -  "можеш да се превърнеш в ангел , глупак или философ и никой няма да го види. Но ако ти липсва едно копче от ризата  - всички ще го забележат "   :)

Но ти не будалкай хората по отношение на формата си , другите можеш , но бате Бино - трудно :)
Само като ти видя косматите гърди и широките рамене и веднага съм наясно какво значи това - МНОГО тестостерон! Господ се е заплеснал когато те е дарявал с него :)  А това значи - ГОЛЯМА мощ на всички нива.  ПО ПРИРОДА !    (  типична и  рядко добре  балансирана комбинация пита-кафа. Я да беше преобладаваща вата като мен да те видя ..:) толкова желязо и щанга ми е минало през ръцете за 25 години , а изглеждам все едно съм почнал оня ден. Ако играем канадска аз трябва да участвам с цяла ръка ана теб ти трябва само с един пръст. :)  Какво да се прави, така стоят нещата :( )
Ти просто няма как да не си силен ! Я какви силни постове пусна. :)  Чудо. Как се раздвижват дискусиите когато се  завърнат  силните играчи.

От моя пост тръгна  тази посока към държавата, данъците , осигуровките ..:)
Мисля , че винаги когато се обсъждат разни подобни теми задължително трябва да има и примери. Така по-лесно се разбираме кой какво искал да каже :)
 Не може без примери, във всички книги гъмжи от примери , а в американските - най-много! Сигурно за да могат да схващат, че иначе им е трудно , нали и в комедиите им показват къде е смешното , че могат да го пропуснат :)
Ама щом моят пример провокира 20ина поста, значи не е бил много неподходящ.. Добре че не дадох още два-три примера :)
 
« Последна редакция: 29-01-2012, 23:33:31 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Роми

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155

Здравейте!

Надявам се, не сте изгубили интерес към тази хубава тема :-)

Аз не съм много вещ в тези работи, но забелязал съм, че истински добрите хора не говорят за сторените от тях добрини. Не зная защо – дали защото не обичат да привличат вниманието върху себе си или защото не намират за необходимо да разкриват мотивите за своите постъпки; или просто защото не ги бива в теоретизирането(?)...

Затова си помислих, дали пък същината на доброто не се крие по-скоро в правенето, отколкото в говоренето?
Активен

aichryson

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73

Затова си помислих, дали пък същината на доброто не се крие по-скоро в правенето, отколкото в говоренето?
  Правилно!  :flower:
Активен

Пътуващо тяло

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7

Попрехвърлих страниците честно да си кажа ;D Но никъде не срещнах някой да е попитал или да е дал дефиниция на това какво е добро? Защото ако не знаем що е то, как ще го правим? Така че нека поразчупим малко старите "добри" черупки, да излезнем малко извън рамките на общоприетото и се замислим какво знаем от собствен опит без книжките :Confus_34: или някое цитатче на нашумял автор, който се ментнал по модерната вълна " как да пчевлим бързо и лесно...  ;D Бих могъл да споделя нещо, стига да видя малко разчупване :)
Активен

zhivko

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201
  • Намасте

Здравейте!

Надявам се, не сте изгубили интерес към тази хубава тема :-)

Аз не съм много вещ в тези работи, но забелязал съм, че истински добрите хора не говорят за сторените от тях добрини. Не зная защо – дали защото не обичат да привличат вниманието върху себе си или защото не намират за необходимо да разкриват мотивите за своите постъпки; или просто защото не ги бива в теоретизирането(?)...

Затова си помислих, дали пък същината на доброто не се крие по-скоро в правенето, отколкото в говоренето?

Подкрепям напълно :)
Активен
"Нещата, които никога няма да научим, са тези, които сме убедени, че знаем"  Джузепе Донадеи

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.

Използването на понятия като "добро", "зло" и тем подобни, е едно безкрайно чесане на егото. Аз се въздържам от коментар. Ненапразно мъдреците казват " Знаещият не говори. Говорещият не знае."
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Добре,Тихий, понеже често го цитираш това - "знаещият не говори.." , явно ти е нещо като девиз,.. И аз много се забавлявам винаги когато го прочета. Затова ще те помоля да дадеш някои разяснения, може да се окаже, че неправилно се забавлявам, а това също е вид прогрес  tooth

След като не уточняваш дали това правило е общовалидно ,(тоест дали важи за всички области от живота или само за "твоите" ) , приемаме  ,че е УНИВЕРСАЛНО.   Добре, след като "знаещият не говори", как ти си се научил да пишеш, да говориш, да смяташ  и т.н. на всичко, което знаеш до момента?  От НЕЗНАЕЩИ?  Е тогава  как така - хем незнаещи , хем добре са те научили..?   ;)  tooth
Или пък САМ си се учил на всичко.. ? Просто седейки така на канапето или на някоя щайга,  и изведнъж  научаваш алгебра, книжовен български, физика, електротехника, стоматология, йога..   Излиза, че човек може  в този живот да научи нещо само от незнаещи?
Е тогава (аз поне не се сещам)  ЗНАЕЩИТЕ как са станали ЗНАЕЩИ? Логиката е само една - самоуки са! (Защото другите ЗНАЕЩИ не им говорят, не ги учат, пазят си знанието само за себе си..  tooth )
Значи изводът е един -  че трябва да тачим самоуките! Да ходим при самоук хирург, при самоук стоматолог,при самоук йога-учител(който нито е бил в Индия , нито е прочел дори и една книжка) , да си купуваме бойлер от самоук производител..
И не само това .. ами и ние самите да сме самоуки във всичко! Защото и да искаме, няма откъде да се научим..Даже няма и нужда да можем да четем, защото ще четем само писано от НЕЗНАЕЩИ..
( "знаещият не говори!"  :police: следователно - и "не пише!"   tooth)

Ако си любезен да ми отговориш по начин ,различен от философския ( при което да забравя какво съм питал  tooth
например "Знаещият не говори и затова и аз няма да ти отговоря"  tooth, ) ще съм ти много задължен за отделеното време и усилие.  
(Най-добре ми отговори като на 7 годишен.   :sorcerer - emotloader:    Само не ми казвай обаче , че ще мога да те разбера едва като порастна..  :angel: защото и този коз ми е ясен - "Абе, няма да ме разбереш, затова за какво да ти отговарям" ..  tooth)
« Последна редакция: 26-10-2013, 11:26:22 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.

Ха ха, бате. Бино. Забавляваш ме с тоя отговор. Ще поясня кратичко, само защото се познаваме и си имаме уважение, надявам се. Изразът се използва за знание, но идеята е за познанието, което както се досещаш е различно нещо. То манифестира само личната истина, моментът на свързване между човека и неговият Аз, дух, енергия. Всичкото чуждо знание е нечий минал опит. То е необходимо, но само на битово ниво. То не може да те приближи до същината ти. Ненапразно и в този форум много хора правят какви ли не здравословно-хранителни гимнастики и се чудят защо въпреки това се разболяват. Материалното знание никак не стига в този филм. Просто болестите нямат такъв генезис. За това съм писал нееднократно. Колкото до знаещият, той не говори поне по две причини. Първо - личната му истина не е релевантна с тази на някой друг. Все едно да обясняваш какво си изпитал при медитация с идеята другия да изпита същото. Второ - всяка мисъл опакована с думи е далеч от същината си. Просто думите орязват безжалостно смисъла. Извинявам се за многословието.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

хахаха, бате ти Бино сега може да е много доволен, отговори му много точно и пределно ясно... хаха, надявам се, че отдавна е забравил въпроса си с такъв конкретен отговор.  :Content_4 - emotloader:
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Ааа, не! Въпросът остава същият, само заменям ЗНАНИЕ с ПОЗНАНИЕ    tooth tooth tooth ( Защото Тихий каза , че това имал в предвид)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

а ти, бате Бино, не виждаш ли, бе човек, твоята логика иде от знание, не от познание, как можа да изговориш всички тия неща... толкова лишени от дълбочината на личното познание.  tooth
ех, че няма емотикон, дето един набива тиквата на друг  :Content_4 - emotloader:
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

Ааа, не! Въпросът остава същият, само заменям ЗНАНИЕ с ПОЗНАНИЕ    tooth tooth tooth ( Защото Тихий каза , че това имал в предвид)

ако щеш вярвай, но и моята идея беше същата!
че трябва да му зададеш същия въпрос с подмяната на знание с познание.... да видим, дали пак ще бяга по тъч линията или просто тогава ще е от баш знаещите...  пардон познаващите...  хахахаха...  каква суета, наистина...   tooth
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

за пояснение на простичките, демек непознаващите, да поясня - имах предвид, че Тихия мъдро няма да отговори - просто щото познава и логиката е да не даде отговор, иначе ще излезе, че не знае, пардон " познава" ...  хахахахах.  tooth   tooth   tooth
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Ха ха, бате. Бино. Забавляваш ме с тоя отговор. Ще поясня кратичко, само защото се познаваме и си имаме уважение, надявам се. Изразът се използва за знание, но идеята е за познанието, което както се досещаш е различно нещо. То манифестира само личната истина, моментът на свързване между човека и неговият Аз, дух, енергия. Всичкото чуждо знание е нечий минал опит. То е необходимо, но само на битово ниво. То не може да те приближи до същината ти. Ненапразно и в този форум много хора правят какви ли не здравословно-хранителни гимнастики и се чудят защо въпреки това се разболяват. Материалното знание никак не стига в този филм. Просто болестите нямат такъв генезис. За това съм писал нееднократно. Колкото до знаещият, той не говори поне по две причини. Първо - личната му истина не е релевантна с тази на някой друг. Все едно да обясняваш какво си изпитал при медитация с идеята другия да изпита същото. Второ - всяка мисъл опакована с думи е далеч от същината си. Просто думите орязват безжалостно смисъла. Извинявам се за многословието.
Тихия , ти бъркаш знанието и познанието с усещанията и възприятията и тяхното обяснение във вътрешната система на съзнанието. Ако не споделяш знанията си какъв е смисълът от това да общуваш с другите хора ?? Оставаш си просто един мизерник. Аз съм от тези, които са получили знание от знаещите, споделяне и взаимно споделяне и анализи с по-напредналите. Бате ти Бино те намачка много дипломатично, а ти не успя дори да дадеш смислен отговор, от което си правя извода, че не си знаещ, а просто четящ, попиващ, но не разбиращ. И понеже правя здравословно -хранителни гимнастики, ама  правилно, със знания получени от знаещите, затова и не боледувам от нищо. А както виждаш споделям знанията си с всички, които имат нужда, въпреки че повечето не го оценяват и продължават с болежките си :) Хората в същността си два вида мъже и жени, освен физическите разлики, софтуеърът също е различен, но общ за двете групи сам по себе си. Хората са еднакви , един и същи организъм при половете и когато е поставен при определени условия реагира абсолютно по един и същи начин. Така, че е лесно да обясниш медитацията, релаксацията на другите, защото при тях няма да е по -различно :)
Относно доброто - то е израз на ценностната ни система, както можем да кажем кое е бяло и кое черно, ако това, което ти причиняват поражда позитивни чувства у теб, то явно е добро, ако поражда негативни , очевидно е,че не е добро, обяснението е просто и без нашумелите автори. А защо го правим , това вече зависи от самите нас и от нашата изградена ценностна система :) Всеки индивидуално може да каже за себе си защо прави добро или зло :)
Иначе е лесно да кажеш " Знаещият не говори" но истината е ,че незнаещият не говори, защото няма какво да каже. Знаещият намира на кого какво да каже :) Не се напъвай с подобни изрази, смешни са, дори и заблудената искрена не би си позволила подобни изявления :)
« Последна редакция: 26-10-2013, 12:45:40 от titan »
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122

хаха, Титан не пропуска да клъвне "заблудената", но явно хвърлила искрица светлина в неговата потъваща в дългосрочен план гемийка / макар и в момента напълно неболедуваща / , Искрена.  tooth
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122


Относно доброто - то е израз на ценностната ни система, както можем да кажем кое е бяло и кое черно, ако това, което ти причиняват поражда позитивни чувства у теб, то явно е добро, ако поражда негативни , очевидно е,че не е добро, обяснението е просто и без нашумелите автори. А защо го правим , това вече зависи от самите нас и от нашата изградена ценностна система :) Всеки индивидуално може да каже за себе си защо прави добро или зло :)


забрави да доуточниш в горните обяснения, че става дума за доброто и злото според всеки конкретен човек!   :)

което "добро" или "зло", в тоя контекст е отново едно супер отвлечено понятие, направо съперничещо си с обясненията на Тихия, извлечени от най - дълбоката му "познавателна" съкровищница   tooth

ето, за мен може да е много добро ти да се покаеш и да се спаси бедната ти душа и ако това стане да съм много радостна, т.е. - изпълнена с положителни емоции, НО... за теб такава перспектива в момента поражда само презрение и какво ли не, демек - отрицателни емоции.... е, кое е добро тогава?!

ясно е като бял ден, че има неотносително "добро" и "зло" и разяснението им може да дойде само от Този, който ги е постановил, Който Единствен Е Добър и Източник на всяко добро даване!

ма ти и повечето у тоя форум нехаете за всичко това, презирате го и ходите по собствените си страсти и промишления - кой с голямо "познание", кой с по малко....  хаха, пълна гадост....
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122



Затова си помислих, дали пък същината на доброто не се крие по-скоро в правенето, отколкото в говоренето?

същината на едно нещо никога не може да бъде в правенето му, това е лишено от смисъл!
нещото ще има същина, независимо дали ти или аз ще го направим, щото, в противен случай - какво по- точно ще направиш ти, ако самата същност на нещото е в това да го направиш?!   :surpris_23:

все едно, аз да кажа, че къщата отсреща в същността си е ... самото й построяване, правене, демек...
не, къщата в същността си е камък или бетон, тухли или глина, итонг и т.н. / все пак не съм строителен инженер  tooth /
 друг е въпросът, че без правенето доброто няма да се прояви в живота на някого, но това е различно...

ей такива изкази аз ги определям вече съвсем ясно - мъдростите на Тихия  tooth
отвлечени, та отвлечени, нямащи нищо общо с реалността, ама имащи вид на ... много "познавателни"....  хахахах  ...  мъдър народ, познавателен, брей     tooth   tooth   tooth
Активен

Ana

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11

Супер интересна дискусия!  :thankyou: Отдавна чета темите тук, които ме интересуват без да се включвам (не защото знам много, а защото знам твърде малко) и съм ви много благодарна за всичкото говорене, защото това погледнато от моя гледна точка е си е *правене*, т.е. вашето *говорене*, аз (а може и да не съм само аз) го намирам за *добро*! Научавам много от вас! :)

Виждате ли, дори и някой да споделя само с цел да се похвали, това за друг може да изиграе катализираща роля в неговия живот, имам предвид да стане нещо като пример, че и това е възможно и да даде надежда. Наглед несъществени неща могат да се окажат добро и обратното - обосновани и добре обмислени формулировки или ако изляза от форумното общуване - постъпки - да не са никакво добро. Поговорки за намерения няма да поставям - знаете ги :)

Но с едно изречение - и с него ще опитам да се впиша лично в дискусията - според мен кое е добро за правещия го зависи от мотива, с който тръгва към правенето (говоренето), а за получаващия го - добро е онова, което ще допринесе за неговото израстване. И въпреки, че така написано изглежда сякаш има субективен характер, всъщност не е - и всички еднакво разбираме това, в това е и общодостъпния му смисъл (да, да видях, че изреченията стават все повече  ::))

Добро - добро да види   :flowers2:
Активен
 

Страницата е създадена за 0.074 секунди с 22 запитвания.