Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Защо всъщност правим добро? Замисляли ли сме се изобщо? :)  (Прочетена 73397 пъти)

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Как си личи професионалния почерк на бъдещия психолог.(Наш Веско)

Този експеримент на Милграм е добре известен.  Екранизиран е великолепно в отличния френски игрален филм от 70те -  " "И" като Икар " . Гледах го още като дете в Разград. (Ако го има някъде бих го гледал пак )

Вторият експеримент не е съвсем обективен, защото са подбрани хора, "нетипични" за затворници и пазачи. :)  (Тоест - те ще дадат "нетипична" реакция , защото са нетипична за ситуацията "извадка".. :)    За тях това е стрес и те ще дадат "стресов" отговор.  Но
 Пандизчиите обикновено са корави личности и ще дадат съвсем друга реакция на  стрес . Пазач също всеки не би станал ... А също и коляч в кланица. Затова изводите биха могли да бъдат подвеждащи. И ако експериментът продължи достатъчно дълго, със сигурност ще се получи адаптация  и  ответната реакция вече ще бъде много по-малко "стресова".
Най-научно би било да се изучават  реакции на хора , в собствената им среда , при нормален ритъм на живот. Но тогава пък няма да се направят толкова "сензационни" изводи и да се защитят дисертации, да се издадат и книги :)

Но ти правилно си се насочил към психологията , Веско. Това е една от малкото науки ( наред с Маркетинг, Мениджмънт , Философия  Социология и др.) , които могат да докажат диаметрално противоположни тези  :)  
На един може да помогне как да си обикне тъщата , а друг да убеди ,че не си струва да плаче , ако последната се е хлъзнала и е паднала от вълнолома или  е била уцелена от метеорит :)  
« Последна редакция: 24-06-2011, 14:31:30 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог

Не мога, просто, щом бате Бино спомена маркетинг и мениджмънт, веднага се сетих за тоя Дилбърт комикс:

 

tooth tooth

Това за типичната и нетипичната среда за някого е хем така, хем не е. Понякога научаваш много за някого като го извадиш от познатата му среда. Или като го освободиш от някои задръжки. Миналата седмица една съседка-рускиня на кучешката поляна разказва как майка й я учила като си хареса мъж да го напие зверски с водка. Ако е кротък, посмее се и си заспи тихичко, да го взима. Ако буйства обаче... да му бие шута. Мъдър народ тези руснаци, а.  :whistling2 - emotloader:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

petia_gol

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310

Има един немски филм, направен за Станфордският експеримент (The experiment-2001). По повод Хитлер, преди година  и половина, излезе един брой на Шпигел, сьс статия за помагачите на Фюрера. Те били толкова жестоки кьм своите сьграждани, че дори  германците се страхували от тях. 
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:Еййййййййййййй, доживях, доживях да ви чета ...пак ... в опит за ...мислене....!Е, хайде сега, пак някой ще вземе да  се докачи...какви ги пиша...пък и как ги пиша...ама негова си работа.Така е ...заключихте двете най- хубави теми...а сега отключвате пак същите идеи...ама под  ново име!Всички нещица които ви писах в тия две теми да не би да бяха за нещо друго, а не за опита ни да дорастем до ...Христос, до Петър Дънов и всички от плеядата умни глави ...умували, умували пнякога по цял живот...за да ни оставят на нас, следващити след тях...пътека :surpris_23:Е, хайде на добър  час ...на всички нас... :Content_14:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246

Определено с експеримента си Зимбардо е имал за цел да види реакциита точно на обикновените хора, притежаващи форма на власт, а не типичните гардове по затворите, (незнам дали има типичен престъпник или пазач)както Христо правилно е забелязал. Всеки експеримент търпи критика, но аз лично не се чувствам достатъчно подготвен, за да отправя такава и да казвам дали ще има обективни резултати, хем съм чел целия експеримент описан много подробно. Информацията, която предоставих е сигурно 0,5 % от цялата. Все пак в експериментални услопвия е много трудно да се постигне екологична валидност. И макар експеримента да не е безспорен, то определено е гениален. 

Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Лельо Маринче, тези ,които заключиха "ония теми " , от месец  не са се мяркали насам, а за последните два месеца  са ни навестявали три пъти за по 2 минути  :)
Ако държиш , можеш да им пратиш личен поздрав  :)
(Знаем, че няма да пропуснеш да споменеш "учителствуващия"  :)  Е добре , тачим наший брат Дънов, ама чак до Христос да го наредиш .. :)
Ама да не се юрнеш сега пак да доказваш разни неща ..:)  )

Веско , съвсем нормално е да си по-внимателен  . Това е защото си напред в материята . Нали знаеш, за да си категоричен за  нещо си  , трябва или да не знаеш нищо за него, или да знаеш всичко :)   
Всичко няма как все още , затова остава неувереността :)
 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

کђụ

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 19
    • Facebook

    Според мен правим добро, за да почувстваме положителната емоция, която следва, от това, че сме направили някого другиго доволен поне за кратко. Следователно дори и да не правиш доброто очаквайки, че ще ти се върне някога отнякъде, то отново е породено от егото, от това да се почувстваш ти по-добре, а едновременно с теб и другият да го направи, да се почустваш по-добър човек.
   Честно казано, на мен ми е по-интересно друго нещо, а именно непоисканото добро...правилно ли е в действителност да се прави добро на човек, който не го е поискал. Срещала съм размисли върху този въпрос в няколко книги и всичките казват, че не е редно да се прави добро на човек, който не го е поискал, защото съществува възможността той да се почувства по някакъв начин по-нисш от теб, да се почувства съжален или по-неспособен и да те намрази заради това, може да не иска помощ, а да иска да се справи сам с проблема. Чела съм за 1 случай например, в който зъболекарка, работеща главно с хора, които не могат да си позволят скъпите й услуги, а имат нужда от тях, вместо да я уважават за това, че прави жеста да не им иска пари за някои от услугите, започват да говорят зад гърба й и да я клеветят, защото се чувстват по-нисши от другите, които са способни да си платят. Вие какво мислите по въпроса :)
Активен
Be the change you want to see in the world

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Наистина е много интересен казус, Шу. И аз гледам да не рискувам в такива случаи. Пишман можеш да станеш :)
Но и тук все ще се намерят изключения :)  
Ако видиш някой, който отива да се самоубие защото е слушал Ози Озбърн например, как да го оставиш  ... (имаше такъв случай ,един младеж приел буквално текста на една негова песен  и после Ози го съдиха )  
Да ти лапне  банката имотеца заради неплатена последна вноска или да те  изгонят от парламента е вече друго, но заради една песен.. :)  
« Последна редакция: 25-06-2011, 20:07:00 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374

Весо, смятам, че експеримента не е бил проведен съвсем правилно. Там са били подбрани хора със западняшки начин на мислене и ценностна система и предполагам, че нивито им на осъзнатост не е високо.
И аз съм попадал в подобна ситуация, но съм се въздържал, въпреки, че повечето хора на мое място щяха да изберат "по-малкото зло" с доводите "тук порядките са такива".

Шу, има начини да се помага и не толкова явно, че другия да забележи и евентуално да се разсърди.
Ще ти дам и най-простия пример с форума: ако посъветваш някой той наистина може да си каже "тези си мислят, че аз не мога сам да се сетя", но ако споделяш някъде личен опит и съответните изводи до които си достигнала никой няма да го приеме лично, защото не е адресирано към определен човек, а в същото време помагаш на много.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

RoJe

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 70

По повод непоисканото добро: убедена съм от личен опит, че поговорката е вярна и се старая да се въздържам от подобни желания. Защото понякога се оказва, че критериите за добро са различни за двете страни.
За непоискания съвет /който споменава Злояд/ - то си е друго. Този, който получава съвета, сам решава  дали да се възползва от него, т.е. може и да не последва действие. Докато самият израз "прави добро" вече предполага извършването на съответно действие.
Активен

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246

Zloqd, вярно е, че хора от различни култури биха реагирали по различен начин, то дори и хора от една култура биха реагирали по радикално различен начин, независимо американци или японци и т.н. Това, което Зимбардо се опитва да демонстрира е , че на глед обикновени хора са способни да извършат неща , които никой не би заподозрял, че те са способни на нещо такова. В случаят се акцентира на силата и влиянието на 'ситуацията' върху поведението на индивида, но се твърди, че всеки поставен в тези условия ще бъде повлиян по този начин.

Повечето хора разбира се поставят себе си в позижията 'аз ако бях на тяхно място нямаше да го направя' ,  но авторът е на мнение, че точно тези хора са много по уязвими от извършване на такива дела отколкото, хора , които са наясно, че ситуацията може да ги принуди. Докато в експериментални условия винаги човек има избор да напусне експеримента то това неможе да се каже за релана ситуация от живота, в която си под стрес и напрежение и нямаш време дори да помислиш.
 
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:Правим добро защото то е нашия защитен здравословен щит...а кой го е казал и доказал...оставям на вас да откриете да прочетете.Ех Бино, Бино, златен бабин...ако мъничко, само мъничко преодолееш психологическия праг който си си поставил и те спъва...наистина щеше да разбереш, че ПетърДънов е следовник на  Христос и християнството и не само...а пък Христос на древните религии..., но по това май сме говорили и преди....с резултат ли, без резултат ли... :surpris_23:
     ,
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246

Така е ...заключихте двете най- хубави теми...а сега отключвате пак същите идеи...ама под  ново име

Мари, като гледам правиш всичко възможно да заключат и тази тема.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Лельо Маринче , аз нали те бях признал за "заслужил оффтопицист" ?  :)
Допълнително трябва да те призная и за умел "периферист"  - винаги гравитираш по периферията на темите  :) 
Като се стараеш да ги  намагнитиш и да ги  придърпаш  към твоето си кьошенце , където  , да кажем,  "плуваш в свои води " :)
Скоро ще задминеш дори римския политик Катон Стари! Известен с това , че  всяка своя реч в сената той завършвал с фразата : "Картаген трябва да бъде разрушен! "  без значение дали в речта му е ставало въпрос  за Картаген  :)

Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614

Ще ви разкажа един случай в който бях изумена и все още съм.Това е единственият случай, когато съжалих за направеното от мен добро.
Това се случи преди няколко месеца.Близка моя позната ми подари кутия с шоколадови бонбони/които  не  отказах, за да не я обидя/, не от много скъпите, но от харесваните от болшинството.Стояха в хладилника, но напразно.Реших да ги подаря на някой клошар  по обясними причини.Преместих ги в пощенската кутия/беше още студено/ за да не се бавя като се появи някой клошар.Един ден видях клошар на средна възраст и се забързах да не го изпусна.Притичах до пощ.кутия, взех бонбоните и отидох до кофите.Клошарят ме видя, но явно се направи, че не ме вижда.Аз поизчаках и му ги подадох, правейки всичко възможно да не го обидя с жеста си.Той ме погледна сърдито и каза "Те /бонбоните/, ако бяха хубави, нямаше на мен да ги дадеш".В лицето му се четеше някаква злоба и омраза, което най-много ме жегна..........Нямам думи.Оставям вие да прецените.

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374

Което ми напомни мисълта "Малко добрини остават ненаказани". В такъв свят живеем.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Лейла

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 313

Рос, така е свикнал човека за съжаление.

Имам мнение по темата, но още не знам как да го формулирам правилно.
Активен
Самотата е най-скъпо платената свобода.

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374

Затова като ме засърбят ръцете да направя някоя добрина гледам да я направя скришом.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Простичко е , Роси. Подценила си ситуацията . Просто е трябвало да бъдеш малко по-обстоятелствена. Животът учи когато предприемаме действие да се поставим на мястото  и на другата страна  и да допуснем  къде бихме могли да бъдем хванати натясно :)  
    Човекът е прав за себе си , просто е проявил здрава логика. От къде накъде някой непознат  ще иска да му прави подарък,  точно на него.. Нормално е да заподозре нещо .  Реагира правилно според ситуацията. Ако и друг път си му давала разни работи , тогава щеше да е друго.  Но за първия път са нужни допълнителни разяснения за да стане ясно , че това е наистина добро за него.  То и куче ако понечиш да погалиш , първият път ще се дръпне :)
 То е същото като да излезеш на първа среща с някой младеж и той да вземе да се уригне или пръцне. Ще излезеш ли втори път с него?  :)
Обаче ако ги направи тези работи на осмия месец от вашето вече успешно другаруване, дали изобщо ще ти направи впечатление? :)

Затова най-големи успехи постигат хората , които успяват да се поставят на мястото на другия. 
-Търговецът, който гали с перце клиентите си , а не им демонстрира как той е по-компетентен от тях и как те "не разбират" ако не купят от него,
-Детективът, който успява да хване престъпника, като се поставя на негово място и преценява логиката на бъдещите му действия,
-Любовницата, която знае какво се харесва на другата страна , а не само на нея  . ( Няма все да подпитва : "Абе не ти ли се струва ,че тази лампа свети доста силно.. " :)  ) 
« Последна редакция: 27-06-2011, 22:47:20 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237

Ще изкажа и аз мнение за да има с какво да си чоплим "акъла".Самосъжалението поражда необходимост за направа на добрина.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.086 секунди с 22 запитвания.