Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Защо всъщност правим добро? Замисляли ли сме се изобщо? :)  (Прочетена 73386 пъти)

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614

Ще изкажа и аз мнение за да има с какво да си чоплим "акъла".Самосъжалението поражда необходимост за направа на добрина.

От личен опит ли го знаеш, или си си чоплил  "акъла" преди да го напишеш?
« Последна редакция: 28-06-2011, 08:53:18 от Ros »
Активен

Ptirinha

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 76
    • (Pti)rinha :) - коктейл за ценители и избрани

за мен пък цялата тема ми се струва някак пресилена, намирам за излишно сами да споделяме тук във този именно форум какви добрини сме направили, честно :Confus_3:
Активен

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246

Аз пък мисля, че темата е супер и е поучителна и изобщо не е целта на темата да се споделя кой какви добрини е направил, а всеки който иска да сподели собствената си разбиране относно 'правенето на добро'. А това, че някой е решил да сподели личен опит си е негово право.
На мен лично като ми се струва някоя тема излишна или пресилена и няма какво да кажа, просто я отбягвам. 
Активен

Ptirinha

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 76
    • (Pti)rinha :) - коктейл за ценители и избрани

а не е ли мое право да си изкажа мнението.., написах го, именно защото все едно аз съм споделила какво добро съм направила.. и се почувствах неудобно

ще излезе, че се конфронтирам, но не е съвсем така, просто мисля, че споделяне на правенето на добрини не може да е разказ от първо лице единствено число, така мисля аз :Confus_3:
Активен

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246

Че кой ти е казал , че нямаш право да си изкажеш мнението ?
Ами незнам, дали е умесно да се говори от първи лице, но несмятам, че е чак от такова значение, че някой е споделил нещо, за да се заклеймява темата.
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614

Аз пък мисля, че тема на темите е как да се учим/в случая отнесено към доброто/.
А един от начините е да се учим от грешките си.За себе си конкретно исках да прочета повече мнения/в това число и мнението на  Ptirinha/ и да разбера къде куцат нещата, т.е. , къде греша, за да се корегирам, ако трябва.
........като си "разчоплих акъла", май наистина е по -добре да си наблюдател, а не участник!  tooth
« Последна редакция: 28-06-2011, 11:46:16 от Ros »
Активен

Ptirinha

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 76
    • (Pti)rinha :) - коктейл за ценители и избрани

Рос, специално към твоето добро имах мнение, което задържах, но сега ще го споделя (понеже виждам, че е потърсено мнение): става дума за кутията бонбони - дали човека не е реагирал по този начин, защото вижда, че ти не ги желаеш тези бонбони (макар същите да се продават в магазина и много хора да ги желаят) и затова да се чувства обиден, че му даваш боклук, макар самия той да осъзнава, че събира боклуци

тук се сещам навремето, когато с брат ми бяхме деца и пиехме мляко, аз много обичах каймака на млякото и на драго сърце обирах и този на брат ми(той го ненавиждаше), но не и в случая, когато с погнусена физиономия той го обра от чашата си и го сложи в моята.., направо ми стана гадно и на мен..(извинявам се за примера с мляко ;))
Активен

Diego de la Vege

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348

... Самосъжалението поражда необходимост за направа на добрина ...

Май си уцелил десятката!   tooth
Активен

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237

Ros,събитията в живота на човек пораждат сетивни възприятия,които подложени на емоционален и мисловен анализ биват категоризирани.Осъзнаването на изводите се натрупва като опитност.Процеса на осъзнаване е сложен и различен за индивидите.Осъзнаването се влияе от интелигентност,ценностна система и чувството,което предизвиква сетивното възприятие.По тази схема съм написал мнението си.
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614

".....По тази схема съм написал мнението си.

Благодаря за което! ^-^

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Разбира се , Зигзаг, аз и затова я пуснах като тема , защото има едни тънки нюанси, които би било интересно и полезно да се разчоплят.  
 Ето например , не е добре да си добър от страх.( граничи с малодушие. има случаи, когато се налага да  проявиш характер, принципност, като това може погрешно да се приеме за "лошо".  Помним ли кои от учителите ни бяха "лоши" ? :)  Които искаха да се учим и да знаем. А "добрите" бяха тези, които не пишеха двойки и тройки и не взискваха чак толкова... :)
Или пък да си добър от безхаберност. (Когато се налага да се пребориш за някоя кауза, но те мързи и махваш с ръка. (Спомням си много ясно една случка от детството. Връщахме се от училище приятелите и както често се случваше , двама от тях от обич се налагаха с чантите по главите.   Аз стоя и не се намесвам. Точно на главната улица става шоуто. В един момент мина някакъв инспектор и ни записа имената .( ние ,серсемите, си ги дадохме)  След два дни привикаха майка ми при директора , да й кажат за моето ?? безобразно поведение. Изкараха мен най-виновен - защото съм бил пасивен  и не съм разтървал другарчетата си. А на другите двама, "побойниците", майките им даже не разбраха.. :)

Птираня, има такъв раздел "психология" в нашия форум и там творим в момента.
Тоест - разрешено ни е.  А  по повод твоето становище "че е излишна тази тема"   се сещам за един виц  :  
Един човек пуснал обява ,че си продава колата. През нощта в три го събудил телефоннен звън - " Ало , колега, обаждам се да ти кажа, че нямам интерес към колата ти , понеже не съм шофьор "  :)
« Последна редакция: 28-06-2011, 12:52:33 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Ptirinha

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 76
    • (Pti)rinha :) - коктейл за ценители и избрани

нaписах, че темата е пресилена(за което се извинявам, не съм права), а за излишни определих мненията за правене на добро от първо лице O0

P.S. аз съм овен, но не съм черна овца  tooth

*Птириня*
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614

"......... но не и в случая, когато с погнусена физиономия той го обра от чашата си и го сложи в моята.., направо ми стана гадно и на мен..(извинявам се за примера с мляко ;))


"........Аз поизчаках и му ги подадох, правейки всичко възможно да не го обидя с жеста си...."

Имам предвид обясненията ми, че аз не ям шоколадови бонбони и дори се извиних........има голяма разлика все пак!

Сега разбрах защо развалените хранителни отпадъци, които беше събрал, слагаше със задоволство в мръсния чувал, а на моите бонбони, поднесени с непресторено уважение и в чисто нова найл.торбичка реагира така.
Начинът на живот толкова е деформирал неговата психика, че няма как тя да не породи толкова деформирана реакция.

Ели

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 226
  • Beauty is in the eye of the beholder

Ros, идеалният вариант е да можем да приемаме всеки такъв, какъвто е и да осъзнаем, че сме отговорни само за собствените си действия. Да, ама хора сме... реагираме, учим се... А ти недей ги приeма толкова навътре нещата, пази себе си и не се отказвай да дадеш бонбони на друг, може пък да ги приеме.  :Content_22:
Активен
Истината е една, мъдрите я наричат с различни имена.

Каквото отвътре, такова и отвън.

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237

Ros,бих споделил и моето тълкуване,но само ако желаеш.За да не се приеме като желание за лично отношение.Не те познавам за да имам лично отношение.
Активен

sis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173


   По въпроса с "непоисканото добро", смятам че в повечето случай става зло. Когато ,някои човек не узрял да желае нещо и ти му го натрапиш ,според моя житейски опит, обикновено ефекта е отрицателен. Може би се прескача някакво стъпало, знам ли. Пример, помагаш на някой да смени работата си с по-хубава и по-платена, от тази която е работил 5 год. В началото има еуфория, всички са щастливи. След 6месеца, го уволняват, защото не се справя. Кой е виновен? Дали не този, който с желанието си да помогне не преценява, че за да отстояващ нещо, трябва да си го мечтал и да си готов да се бориш за него, дори и когато си го получил лесно. Подобен анализ може да се направи и с примера с бонбоните. Ако човека, в момента е имал нужда от сладко би се зарадвал. Но, ако въобще не е почитател на  бонбоните и някои му ги натрапва, реакцията е обяснима.
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/

Зло е нереалистичната представа за действителността - огромният брой илюзии изолират все повече и повече всеки човек. Особено вредна е нереалната самооценка. Илюзорното самонадценяване или комплексите за малоценност еднакво възпрепятстват осъзнаването на грешките и възможността за тяхното своевременно отстраняване. Nе се заблуждавайте, че става въпрос само за материални богатства. Всичко, което има висока стойност за вас - емоционални преживявания, знания, духовни и естетически постижения, са вашите богатства, които ви карат ревностно да ги защитавате и ви противопоставят на другите, които не ги ценят като вас. Високото мнение за себе си винаги създава предпоставка да се гледа на хората като нисшестоящи, да се критикуват и осъждат, а това създава атмосфера на взаимно недоверие и дисхармония в междуличностните отношения. Зло е несъобразяването с хода на времето, променливостта на истините и тяхната относителност.
Постоянно срещана илюзия е, че е възможно злото да бъде избягвано. Хората се опитват да избягват всичко подозрително, живеейки в страх, благодарение на който стават още по-лесни жертви. Всичко това е отново резултат на нереалната самооценка, надценяването на собствените положителни качества и подценяването на недостатъците. Така всеки смята себе си почти за ангел, а всички останали за дяволи. Решаването на този проблем е доста трудно, защото при неразвито философско (абстрактно) мислене е невъзможно да се приемат такива твърдения като: злото е най-добрият учител или за да можеш да се справиш със злото не трябва да бягаш от него, а да го гледаш в очите, за да можеш да изучиш неговите силни и слаби страни. Именно тези идеи раждат твърденията, че злото трябва да се посреща с радост - радостта от новия урок - нали това е смисълът на нашето съществуване. Но повечето хора определят смисъла на съществуването си в съвсем други посоки и учението за тях се превръща в досадно задължение.
Често пъти хората приемат правото на свободен избор като слободия, да правят всичко, което им скимне. Никой не иска да се съобразява с факта, че повечето прищевки са външни внушения, а останалите са в резултат на собствената ценностна система (собствените недостатъци) - поредната илюзия, че вашите мисли са само ваши. Всеобщото единство, подредеността на битието и законите, които осигуряват това, не допускат в хармонична среда да проникне източник на дисхармония - човек, който няма да се съобразява с околните и правилата на хармонично съжителство. По тази причина хората не могат да осъзнаят други светове освен материалния. След като съзнанието е енергиен диспечер, осъзнаването на един по-висш свят е проникване в него с всички следващи от това последствия. Само за действително доказалия, че трайно е приел и винаги се съобразява с правилата на хармоничното съществуване е възможно постоянното и без посредници осъзнаване на по-фините светове. Всеобщото единство е невъзможно без единоначалието, без действителното, а не илюзорно смирение пред Висшата воля и закони. Смирението е осъзнаването на безкрайната незначителност на личния Аз, в сравнение с Всеобщия организъм и докато всеки смята себе си за по-голяма ценност от всичко останало е невъзможно единението и ползването на всеобщите (неограничени) блага. Затова приемете и запомнете завинаги: всеобщите интереси са много по-важни от собствените. Това е пътят за преодоляване на злото и всички страдания са резултат от вашия принос към дисхармонията.
"Обичайте враговете си!", "Ако ви ударят по едната буза, подложете и другата." Това не са призиви да развиете мазохизъм. Това е единственият път, единственият способ да бъде прекъсната веригата причина - следствие. Отговаряйки на злото със зло, само умножавате злото. Илюзия е, че наказвайки злото можете да го намалите. Моля ви, преодолейте страховете си и опитайте с добро, дори това първоначално да са само добри мисли. Никога не забравяйте, че никой не е съвършен на този свят, вие също.

Извън скучните филосовски цитати по системата COPY /PASTE по горе  следва и малко от мен.
Разказа за котенцата е много сладък. От него поне за мен не следва никаква добрина а една лавина от проблеми. Котенцата   са 4 броя. Това е огромно количество бълхи.  Едното става ловец, изяжда заразен плъх с щам ехериция или бяс. Заразява се побеснява и ухапва и одира сладките дечица на сладкот семейство загрижено за котенцата. Другото засмуква токсоплазмоза за да може МАМА като забременее да направи качествен аборт. Третото снася сладки тении в пясъчника от където скришом похапва двугодишното им хлапе.  те живели задружно и щастливо докато един ден се наложило да продадат апартамента за да оздравеят.  Наели детектив   да търси кой е виновен за бедите им. Изпратили терминатор в миналото да унищожи малките сладки котенца и тн тн  по ортодоксалски

Познавам клошар който ми е споделял че на ден от казаните си докарва по 40-50 лв. Шляе се по цял ден на чист въздух ( е миризмата на изхвърлени кълнове и зеленчуци  от казаните не се брои ).
Има и тристаен апартамент на центъра със спрени ток и вода естествено. Не че няма пари да ги плати, просто за идеята да е свободен, истински свободен.
« Последна редакция: 28-06-2011, 23:35:06 от Ortodoksalen_Anorektik »
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

Ptirinha

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 76
    • (Pti)rinha :) - коктейл за ценители и избрани

Орто, поолеква ти мнението от закачката с миризмата на кълновете и зеленчуците.., я си помисли при кой процес мирише по-силно.., при гниене на зеленчуци, или гниене на месо.., или месо в казаните не се изхвърля, щото месото всичкото се изяжда, а кълновете никой не ги яде, та гният по кофите ;)
Активен

Veso

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 246

Това философско творение можеше да се събере в 10 реда. То затова хората в университетите на запад (всъщност може и в БГ да е така) слагат лимит на думи, като трябва да се пише есе, рапорт и т.н. Защото е много лесно да разтягаш локуми, да повтаряш и потретваш едно и също нещо и така да правиш обем. Само , че обема не носи съдържание, а по скоро скука.

Между другото, казанджията не мисля, че е истински свободен. Свободен е до толкова, доколкото може да избере в кой казан да рови днес и в кой утре. Но трябва да рови и то доста, за да ги извади тия 40-50 лева на ден нали? Просто свободата му идва в това , че няма шеф на главата. Но затова пък човек може да си отвари ЕТ и да започне дребен бизнес и пак ще е свободен колкото клошара. Тази истинска свобода, за която се блянува е нереална. Дори и на село да живееш, пак трябва да копаш доматите, да ги поливаш, да се грижиш за тях. Просто чувството е различно от това да си зает с работа в двора и зает с работа в офиса.   
Активен

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees

 Напълно съм съгласен с адаша. Моето лично мнение е, че свобода означава способността да правиш избор, максимално трезво преценявайки ситуацията. Емоциите в тези моменти са тези, които ни карат да се чувстваме роби. Избор винаги има, значи има и свобода, стига да можеш да се домогнеш до нея. За съжаление така погледнато аз често не съм свободен, но работя по въпроса  :Confus_34:.
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти
 

Страницата е създадена за 0.091 секунди с 22 запитвания.