Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Айде! Добро прасе,всичко яде :)  (Прочетена 34339 пъти)

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #120 -: 10-11-2009, 11:04:59 »

Ще питам днес ;)
А ти хапваш ли храни, които са с мая? Питам, щото аз сега като хапна нещо с набухватели и ми става леко кофти на стомаха и червата...едно свирене :whistling2 - emotloader: ;D
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #121 -: 10-11-2009, 11:16:15 »

Точно днес, вчера вече де, ядох печен хляб. Имам киселини.
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #122 -: 10-11-2009, 11:38:52 »

И аз искам да знам също, защото често пека хлебчета с мая  ::)
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #123 -: 10-11-2009, 19:10:30 »

Съжалявам, че ще се върна малко назад, но не мога да пропусна темата за веганството  ;D

Честно да ви кажа съм озадачена, че е такова мнението ви за веганите. Може да не харесвате подхода на един или друг човек, може да не харесвате и самия човек, но да задрасквате напълно идеологията на този начин на живот, да го наричате секта и други подобни... не е много разумно и правдиво, по моето скромно мнение.

Аз съм веган и познавам много вегани. И мога откровено да ви кажа, че колкото сме глави, толкова сме и характери. Всеки подхожда по различен начин дори към веганството, което няма лошо. Виган Джихад го уважавам много, въпреки че не винаги одобрявам подхода му. Но той си е такъв какъвто е и в крайна сметка мотивите му са много безкористни и благородни.

Като ние хората сме по-висши от животните, тогава трябва да се държим като такива. Много погрешно смятате, че веганите поставят животните на пиедестал, без въобще да им пука за хората. Защото веганството е максимално добро за ВСИЧКИ. Не замърсяваш тялото си с гниеща плът и секрети, оттам умствено и духовно си по-добре, спестяваш си много болести, живееш в хармония с останалите, защото уважаваш правото им на живот и свобода и спомагаш планетата да се спаси от екологична катастрофа.

Не мисля, че като си егоист, можеш да помогнеш на себе си и на другите. Да се грижиш за себе си и за развитието си - да! Но да си егоист... не мисля.
Та, само в допълнение на предния абзац, едно куче е готово да жертва живота си за напълно непознат човек. Колко хора са готови да жертват живота си за едно куче????!!!! Да, за мен хората и животните са равни, както и планините и реките. Ако пожелаем, може да видим себе си в една тревичка дори, във всяко животно, във всеки човек.... Тогава ще се замислим какво ще е отношението ни към света и останалите. Оттук мога да се прехвърля на меда, но не искам да зачеквам пак тази тема. Разбира се, че не е "грях" или всички сочни епитети, които сте използвали..., ако ядете мед. Всеки си има глава на раменете и си взима решения с нея и всеки е свободен да прави своите избори. Никой не заклеймява никого!! Просто си изказваме гледните точки и споделяме вярванията си, в което няма нищо лошо, нали така?

И накрая, не че има значение за някого, но лично аз няма да спра да говоря, няма да спра да разпространявам това, което мисля, че е добре за другите. Пък нека ме наричат сектантка, егоистка, агресивна, ограничена и каквото и да е. Защото ме е грижа. Просто защото ме е грижа. За хората, които си причиняват такива големи вреди, най-вече духовни (които пък за мен са най-важни); за животните, които са на тази Земя, САМО за да ни помагат, а ние ги унищожаваме по най-варварски начин; за децата, които може да нямат бъдеще; и да, за тази планета, която ни дава всичко, а ние не полагаме достатъчно грижи....

 И съм убедена, че всички в този форум също ги е грижа!! Затова тези разделения са ужасно неприятни, но в крайна сметка, каквото-такова :)
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #124 -: 10-11-2009, 19:21:47 »

Та, само в допълнение на предния абзац, едно куче е готово да жертва живота си за напълно непознат човек. Колко хора са готови да жертват живота си за едно куче????!!!!
Това сериозно ли го казваш или е просто описателно някакво?
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #125 -: 11-11-2009, 00:11:49 »

Ама, как така колко хора са готови да жертват живота си за едно куче?!!?!?! :surpris_22: Аз поне нямам такива познати!
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #126 -: 11-11-2009, 00:30:55 »

едно куче е готово да жертва живота си за напълно непознат човек.
Kато например? Aко говориш за спасителите кучета, те така са тренирани. Ако говориш за други - дай пример, че звучи доста странно да му дойде инстинктивно.
« Последна редакция: 11-11-2009, 00:32:35 от canat »
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #127 -: 11-11-2009, 00:47:46 »

Не, не винаги са тренирани. Знам за много, които просто го правят. Примерно, спасяват хора от горяща къща, или при наводнение или друго бедствие... Трябва да се разровя за конкретни случаи, но бях чела за много интересни такива. Колко хора биха се жертвали да спасят събрат, какво остава ако е от друг вид...? Както и да е, мисълта ми беше, че често дори подценяваме животните. Не искам да сравнявам хората с животните, всеки си има своето място под слънцето, своята красота и стойност. Дадох го като пример, че дори и да сме най-висши, или точно защото сме най-висши, трябва да се грижим внимателно за всички "по-низши". Както родителите и възрастните с внимание и любов се грижат за децата ;)
« Последна редакция: 11-11-2009, 01:42:13 от Radula »
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #128 -: 11-11-2009, 05:58:52 »

Не, не винаги са тренирани. Знам за много, които просто го правят. Примерно, спасяват хора от горяща къща, или при наводнение или друго бедствие... Трябва да се разровя за конкретни случаи, но бях чела за много интересни такива.
Да, и аз знам за много такива случаи. Просто животните не мислят за своя живот директно, а директно реагират в ситуация на опасност. Не са пресметливи.
Но все пак аз не бих жертвал живота си по никакъв начин за животно или животни :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #129 -: 11-11-2009, 08:51:05 »

И аз не знам дали бих жертвал живота си за животно, но определено съм се замислял в случая, когато това е нашето куче.

Иначе не виждам смисъл да мислим за по-низши или по-висши видове. Това е изкуствена заблуда, която се обезсмисля особено много, ако вярваш, че можеш да се преродиш като животно, както и че животните се прераждат в хора и други същества. Аз мисля, че просто сме различни и не трябва да си вредим един на друг. :Content_22:
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #130 -: 11-11-2009, 14:01:28 »

Именно, момчета, именно!  :Content_22:
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #131 -: 11-11-2009, 17:23:01 »

Примера с жертващото се куче е много емоционален.Има такива случай.Но точно заради такива примери хората си създават негативно мнение към веганите.Безмислено е да обяснявам,как се взима решение за зачеване на дете,износването му,кърмене можещо да продължи две три години,трудното съзряване на малкия индивид свързано с непрестанни грижи.После грижи и тревоги по образуванието и т.н..дълъг и труден период,докато стане зрял индивид.Да,наистина е голям пропуск,ако не възпиташ детето си в саможертва към кучета и котки.Нека бъдем реалисти и да не си говорим смехотворни глупости!
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #132 -: 11-11-2009, 17:28:17 »

Примера с жертващото се куче е много емоционален.Има такива случай.Но точно заради такива примери хората си създават негативно мнение към веганите.Безмислено е да обяснявам,как се взима решение за зачеване на дете,износването му,кърмене можещо да продължи две три години,трудното съзряване на малкия индивид свързано с непрестанни грижи.После грижи и тревоги по образуванието и т.н..дълъг и труден период,докато стане зрял индивид.Да,наистина е голям пропуск,ако не възпиташ детето си в саможертва към кучета и котки.Нека бъдем реалисти и да не си говорим смехотворни глупости!
Не те разбирам...какви глупости? :surpris_23:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #133 -: 11-11-2009, 17:59:21 »

Зигзаг, мисля, че не си ме разбрал.

Целта да дам пример с кучетата, спасяващи хора, бе да покажа колко малко знаем за другите същества и колко са благодарни и възвишени сами по себе си. А ако ние сме по-висш вид от тях, най-малкото, което може да направим, е да ги оставим да живеят живота си на мира, а не да ги изтезаваме, убиваме и ядем.
Пак повтарям - както хората, така и животните си имат своето място под слънцето и своя цел и мисия, ако щеш, тук. Не разбирам кое толкова те е подразнило...

И отново, това са моите мисли и моята интерпретация на веганството. Може да не харесвате мен или начина, по който мисля, но това не трябва да ви влияе и да се настройвате отрицателно към веганския начин на живот.  ;)
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

axim

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 155
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #134 -: 17-11-2009, 21:44:36 »

Първо бих искал да споделя опита си с отказването на цигарите.До преди 3години бях заклет пушач.Харесвах да пуша.Обожавах да пуша.На ден нормата ми беше около 2котии и половина а като заседна в кварталното клубче или пък на раздумка съм стигал и до 4 кути.Ако щете вярваите.Цигарите се отказват наистина единствено и само на инат но и с малко помощ от вън..... :Content_22:Препоръчвам ти да си намериш едно малко синьо книжле със снимка на жена с ангелски крила.Мисля че заглавието и беше КАК ДА ОТКАЖЕМ ЦИГАРИТЕ ЗА ВИНАГИ.Всъщност благодарение на тази книжка можеш да откажеш доста неща :bleh.Наистина ти я препоръчвам.
Колкото до интересната тема за жертвоготовноста при кучетата можем да си говорим доста.Всички сме гледали филмчетата за Ласи и Белия Джим черното ухо...но...вище аз съм служил на държавната граница и съм бил водач на служебно куче.Бих казал че при животните всичко е истинкт.Да моят Макс би се жертвал за мен но само заради доброто си обучение и положение в стадната ирархия.Но това човек да се жертва за животно....съжелявам но ми идва в повече.......извинете че съм толкова многословен но отдавна не се бях появявал в лубимият ми саит и сега си наваксам :essen: :essen: :essen:
Активен
ИСТИНАТА ОСВОБОЖДАВА


Човекът е ангел с едно крило. Ако хората не се прегърнат, няма да полетят…”

                                                                                                                                    Диоген

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #135 -: 09-12-2009, 12:45:20 »

добре де,а с маята какво стана :)
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #136 -: 09-12-2009, 18:27:41 »

Що се отнася до жертвоготовните кучета - има доста кучета които са по-съзнателни от хората. Спасяването на нечий живот не може да е просто инстинкт. За съжаление се сещам само за един случай в който човек се е пожертвал за животно - това е бил принц Сидхарта, който става буда в неговата предишна инкарнация.
Той видял тигрица, която току-що била родила и нямала сила нито да ловува нито да се храни. Като я видял си казал "моя живот и без това не е нужен никому поне те да живеят" и легнал пред тигрицата за да го изяде, но тя била толкова слаба, че не можела да отхапе и се наложило той да се прободе с остра пръчка за да може тигрицата да ближе от кръвта докато и дойдат силите да го хапне.
Извинявам се, че го пиша във вегетариански форум.

Петко, като казваш, че готвеното ферментирало е вредно аз какво да правя с червеното вино. То е полезно, защото съдържа антиоксиданти, а не ми изнася да го приемам директно и затова като си готвя ориз му добавям накрая за аромат.
Ако някой се интересува каква рецепта съм си измислил за ориза с виното ще му я напиша на лично съобщение, за да не се възмути някой, че давам рецепта за топлинно обработена храна.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #137 -: 09-12-2009, 18:56:07 »

Петко, като казваш, че готвеното ферментирало е вредно аз какво да правя с червеното вино. То е полезно, защото съдържа антиоксиданти, а не ми изнася да го приемам директно и затова като си готвя ориз му добавям накрая за аромат.
Ако някой се интересува каква рецепта съм си измислил за ориза с виното ще му я напиша на лично съобщение, за да не се възмути някой, че давам рецепта за топлинно обработена храна.
Ами свинският черен дроб също е полезен с високото съдържание на цинк и магнезий. Въпросът е обаче да си набавим цинка и магнезия по по-полезен начин. Така и за виното. Антиоксиданти има в 1000 други храни и питиета ;)
Истината е, че хората ядат само заради вкусовите качества на нещо, а не за полезността...полезността е само оправдание.
Храната не би трябвало да е удоволствие, а просто една необходимост :love_028:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #138 -: 09-12-2009, 19:26:14 »

Точно този антиоксидант (ресвератрол) е малко трудно да си го набавя от други храни.
А когато готвя наистина гледам да съчетая приятното с полезното - ако яденето не е достатъчно вкусно мисълта може да започне да бяга някъде другаде докато ям. От двете злини съм избрал по-малката.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #139 -: 09-12-2009, 19:42:18 »

Аха. Ами ти си знаеш. Експериментирай и сам открий кое меню е най-доброто за теб.
Аз също обичам да ми е вкусно, но не приемам, че храната трябва да ми носи някакъв кеф. Овкусявам с най-елементарни и природни продукти - зехтин, масла, суров соев сос, риган, чубрица, кимион, босилек, сминдух, мерудии :Appetit_17: :Appetit_17: :Appetit_17:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов
 

Страницата е създадена за 0.125 секунди с 23 запитвания.