Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Айде! Добро прасе,всичко яде :)  (Прочетена 34336 пъти)

Mariya

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 477
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #20 -: 27-09-2009, 17:25:26 »

Направи това което мислиш че е най-добре за теб.Приятно гладуване и аз скоро ще почна на вода, по принцип правя веднъж месечно по няколко дни по време на МЦ ,но сега ще го правия малко п дълго,така го чуствам.Хайде ако го почваш кажи кога и почваме заедно ще си помагаме взаимно.
Еи Петко е са ако беше Марулка  тук щеше да те напляска. :Confus_3:
Активен
Бъди като тревата - изправяй се, когато те газят ! Бъди като кокичето - намирай топлина, дори в снега ! Бъди като звездите - близка и далечна, даряваща любов и светлина!

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #21 -: 27-09-2009, 17:29:57 »

Мисля, че трябва да почнеш по-отдалече, Нина.

1. Избягвай храни с консерванти, оцветители, маргарин, хидрогенирани мазнини, натриев глутамат, аспартам и съмнителни подсладители.
2. Избягвай газирано
3. По възможност консумирай нерафинирани храни: кафяв ориз, кафява захар, пълнозърнесто брашно
4. Ако консумираш месо, гледай да е качествено т.е. салами, колбаси, кренвирши избягвай
5. Цигари и кафе- там ти си знаеш, че не са много полезни; аз не съм им фен :) По едно време се бях пристрастила към кока колата, но я отказах.

В началото, преди да минам на суровоядство, използвах някои от принципите на разделното хранене:
Ориз и картофи не готвех с месо
Домати не готвех, защото са плод; никакви плодове не готвех
Хляб не сервирах, когато имаше боб, леща, картофи, ориз
Плод на гладно или поне 30мин преди другото ядене; никога за десерт
Десерти не съм предлагала

Много зърнени включих в менюто ни: елда, просо, булгур, киноа, ечемик /непресованата ядка /. В ястията, където има ориз, успешно замествах с тези зърнени култури за разнообразие.
Отделно за закуска- сутришна или следобедна, разните пресовани ядки: овесени, ечемични, ръжени, пшенични. С масло и сирене или сладък вариант със сушени плодове, мед, канела.
Ползвах и ползвам пшеничен зародиш, пшенични и овесени трици
Ядките, сусам, лен само сурови.
Ако имаш възможност, прави си сусамово мляко. Много е полезно. Ако не знаеш, ще ти кажа как се прави.
Друго: меля на кафемелачката сусам и лен, смесвам с мед и мажа на филийка.
Сол- по възможност морска
Мазнина- опитай се да я слагаш в края на готвенето или като махнеш от котлона
Храните, които са богати на желязо, е хубаво да се консумират с такива богати на вит. Ц. Най-лесно е да се изтиска сока на лимона.

Общо взето един ден горе долу ни минаваше така:
Сутрин- плодове
Ако сме гладни преди обеда- зърнена закуска
Обяд и вечеря- каквото съм сготвила: месно или постно
Следобед- зърнената закуска, ако не сме я яли предиобед; ако сме, плод пак
Активен

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #22 -: 27-09-2009, 17:30:38 »

аааа!! чудесно!! мисля си от 11 октомври,понеже ми предстои едно яко свирене и като не ям малко зациклям и не ми тече мисълта :)) ще те осведомя ден два преди да започна.ако имаш готовност да започнем заедно.
Активен

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #23 -: 27-09-2009, 17:34:27 »

чудесно! много благодаря за всички съвети и закърнялото ми 6то чувство ми подсказва,че идва момента на промяната :) надявам се да имам повод да ви се ПУФАЛЯ скоро :)
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #24 -: 27-09-2009, 17:37:21 »

Предното стана дългичко, затова в друг постинг...
Смятам, че пречистванията е най-добре да се правят на пролет.
Номерът е да се храни човек разнообразно и на често.
Ако мислиш, че не е за теб да махнеш от раз месото, направи го плавно. Всеки ден прибавяй към менюто си по нещо полезно и намалявай месото. Почни със сурови ядки.
Ако все пак решиш да гладуваш, обърни специално внимание на захранването.
Не мисли сега за токсините в организма ти. Оправи си хранителния режим.
Активен

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #25 -: 27-09-2009, 17:44:43 »

ооо,аз ядките ги ям сурови от много време и газирано не пия,направо да неповярваш :) но само това са ми добрите страни! ще си помисля малко тази вечер и започвам!
Активен

stavrev

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 59
  • бавно,но все пак еволюирам...
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #26 -: 27-09-2009, 18:05:19 »


Познато ми е усещането ти пред съответните изкушения. Аз лесно се предавам на сепли кулинарни решения ,но с месо,което е тичало и пасяло из поляните, а не във ферма и блъскано с химия. Също и когато се съберем с приятели , а готвача на ресторанта е "магьосник" :surpris_23:... Някак си не върви да хрупаме прорастнали грудки...Качественото блюдо изисква и подходящо питие, което вкусово го допълва и обогатява... Понякога някои питиета водят до качествена пура... :surpris_23:
Не бих се лишил от подобни "своеволия",но е факт ,че в ежедневието ми няма колбаси и много меса,особено заводски, "млечни" ментета. Преобладават зеленчуци,риба,плодове,ядки...
Смятам да се ограничавам,но не и да се измъчвам с начина на хранене... пък и нали прекален светец и богу не е драг :bleh
Активен

Лейла

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 313
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #27 -: 27-09-2009, 18:41:48 »

ДОбре дошла:) ха дано скоро да се пУфалиш:)
Активен
Самотата е най-скъпо платената свобода.

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #28 -: 27-09-2009, 19:00:54 »

stavrev-That's my man :)  :Content_14:  обаче...ще се впусна в това начинание,пък ако се издъня,ми кажи къде е този ресторант и този магьосник!!!
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #29 -: 28-09-2009, 07:10:23 »

 :kisss:Айде и баба да съ изкаже по въроса...Ти дете добре , дошло и на добър час...Виж сега...в началото бе словото...идеята- не мож, човек без МОТИВАЦИЯ- да я свърши таз работа,пък и всяка друга!!!Винаги е хубаво да се нахъсаш /нали така му викате вие младети сега на това/.На мен ми помогна книгата на Лидия Ковачева, и Петър Дънов и неговият житен режим.Ти си творческа личност ,ако прочетеш П.Дънов и неговата книжица за житния режим- там той описва какви качаства ще развие човек през всеки месец от годината , ако прави този режим.Аз прописах на 50!!!Е, не е кой знае какво, но когато си си мислел ,че цял живот ще бъдеш читател и в един момент грабваш писалката и айдеееее, отиде, та сйъ не виде...Ето ти за доказателство....аз съм си ги кръстила -стихоБОЛЕНИЯ- така ги чувствам...

Валса на любовта

Танцувай, танцувай, танцувай
валса на любовта,
ти Майко на  света,
склонила глава
 на силното рамо на Духа!
И във вихрения танц на любовта
нека се ражда живота!
Мелодията на звездните камбани
 нека в ритъм могъщ ви обхване.
Обвита с плащ от звезди
ти новото с него гради,
а старото  под краката  руши!
И отново, отново, отново
от него  живота гради!
Духът е силен,
Духът е знаещ,
Духът е твоят съпруг
с любов омайващ.
Толкова сте красиви
звездното небе с любовта си споили
и дъга от цветя
ви ложе омайно постла.
Танцува, танцувай, танцувай
ти Майко на света
склонила глава
на силното рамо на Духа....
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #30 -: 09-10-2009, 23:06:49 »

Здравейте,
Включвам се в темата от лагера на лакомите. За мен постепенното минаване към суровоядство беше невъзможно, нали знаете: "мога да не ям, но опитам ли ще го  изям цялото". Трябваше и стана от раз. Знам, че това нито е най-правилният, нито най-здравословен начин за промяна в хранителния режим, но за голяма част от нас е единственият. Така че Muki_w, не се отказвай! Ако не стане по идеалния начин и това е вариант. В крайна сметка важното е да спрем да приемаме отрови, нали така?  :Cherries
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #31 -: 10-10-2009, 05:19:53 »

За мен постепенното минаване към суровоядство беше невъзможно, нали знаете: "мога да не ям, но опитам ли ще го  изям цялото".
Под постепенен преход се има предвид всеки месец-два да изключваш по даден вид храна(месо, риба, яйца, млечни, кафе и т.н.), а не да намалиш консумацията им - днес цял шоколад, утре едно блокче...разбира се, така не става. Казвам го изцяло от личен опит ;) :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #32 -: 10-10-2009, 08:32:31 »

Да и аз говоря за същото. Става въпрос за това, че когато ядеш хляб примерно ти се прияжда и сирене... навикът е страшна работа.
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #33 -: 10-10-2009, 08:39:18 »

Да и аз говоря за същото. Става въпрос за това, че когато ядеш хляб примерно ти се прияжда и сирене... навикът е страшна работа.
Да, права си. Опитай да замениш и хлябът и сиренето. Аз в самото начало замених "нормалния" хляб с арабски, а сиренето с тофу. Има тофу за мазане. Може пък да ти хареса ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

oum le dauphin blanc

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 548
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #34 -: 10-10-2009, 08:54:37 »

О, аз отдавна не ям такива неща. От 4 месеца съм суровоядка като си позволявам друго единствено ако страшно много ми се е прияло нещо и няма начин да бъде кунсомирано в суров вид (веднага си признавам, че преди 2 седмици ядох печени кестени).
Писах в темата зщото хората сме много рзлични и това кото работи при един не е удачно за друг. Авторката на темата явно е мотивирана за избора си и сега само търси начина :)
Активен

zigzag

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #35 -: 10-10-2009, 13:45:25 »

Аз спрях от раз и не съм имал проблеми.Предпочитам крайни и окончателни решения,пред ежедневна борба.Да водиш вътрешна борба със себе си е по-вредно от всичко написано в този сайт.Това е и моя съвет.Категорично,решително и с убеденост,в това има и сила.
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #36 -: 10-10-2009, 14:50:34 »

Различни виждания, различни подходи.
При мен благодарение на йогата не ми се наложи да се насилвам в нищо. Месото ми замириса на лошо, яйцата също...а дори не бях пожелал да ги спра ;D ...йогата синхронизира енергиите и природата си знае работата ;) Само правилно хранене не стига - трябва и някакви редовни занимания с психиката и физиката ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #37 -: 11-10-2009, 09:13:30 »

oo,аз имам сериозен напредък :) замених нормалния шоколад с 80 процента черен,кафето с чай,а хляба с царевични или оризови питки ;) за йогата...пълна катастрофа,но си повтарям една строфа на един поет и ми е нещо като успокояваща мантра :)) останаха ми още около 100 неща в списъка с нездравословни навици :)
Активен

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #38 -: 11-10-2009, 12:32:32 »

muki_w , радвам се че имаш напредък. Щом вътрешният ти глас ти подсказва, че плавния преход е верния път към здравето и щастието - продължавай напред! Аз също като zigzag действам много категорично когато ми трябва промяна
Аз спрях от раз и не съм имал проблеми.Предпочитам крайни и окончателни решения,пред ежедневна борба.Да водиш вътрешна борба със себе си е по-вредно от всичко написано в този сайт.Това е и моя съвет.Категорично,решително и с убеденост,в това има и сила.
За всеки е различно, зависи какъв тип си, каква натура.Ако трябва да съм честна аз си имам една максима и тя е, че отровата иска отрова. И ако има една такава тя лесно ще привлече друга такава. Примерно бяхме на ресторант "за всеядни" по-предната събота с друго семейство.Моите приятели си поръчаха някаква салата, включваща домати,краставици,кашкавал /вредно/,майонезен сос /вредно/ и яйца /вредно/. Според тях салатата вървеше задължително с изстудена мастика/вредно/. После минаха на основното - пилешки крилца с масло и чесън /супервредно/, към тях прибавиха пържени картофи /вредно/, поръсени със сирене /вредно/, щото "така си вървяло" и за капак поляти със сос майонеза/вредно/ и кетчуп /вредно/.Всичко това обилно посолено с готварска сол /вредно/. Такаааа, с тези пикантни ястия естествено им се допи вино и то в промишлени количества /вредно/. От многото солено пиеха по много вода по време на целия пир /вредно/.Пак от многото солено им се "дояде страшно" и нещо сладко - орехова торта с шоколад /вредно/ в пакет с кока - кола /вредно/.На другия ден се чухме по обяд. Те се оплакваха от главоболие /вследствие на храната и алкохола, естествено/ и пиеха хапчета /вредно/.Мъжът на приятелката ми даже решил да хапне и една шкембе чорба /супервредно/, с много лют червен пипер /вредно/, много сол /вредно/, консервирани люти чушки /вредно/, 5-6 филии бял препечен хляб /вредно/ и към това му "вървяло" една студена биричка /вредно/.След което легнал да спи, щото пак му станало тежко и лошо.А ние излязохме на разходка край плажната ивица,после в гората,играхме федербал и се наслаждавахме на есенните слънчеви лъчи.Вечерта приятелката ми беше ядосана /вредно/ на мъжа си, че заради неговия сън не са дошли с нас и са изпуснали почивния ден,стоейки затворени в къщи /вредно/. А аз понеже знаех, че в ресторанта в който ще бъдем няма да има нищо за мен си бях хапнала на следобяд по-сериозно вкъщи.Аперативът ми там беше чай с мед.Толкова много си бъбрехме, че даже забравиха, че не съм на мастика като тях :-* А с тяхното основно ядох нарязани портокали и ябълки, т.е.плодова салата.С чая нямаше как да ми се "дояде страшно много" нито сирене, нито кетчуп, нито пилешко крило. А пък с протокалите не върви мастиката...Е,аз да не би да прекарах по-лошо от тях?Говорих най-много даже от всички и те много не забелязваха, че не ям. :laugh: :love_007:
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Айде! Добро прасе,всичко яде :)
« Отговор #39 -: 11-10-2009, 13:09:14 »

Евала за поста :flowers2: :flowers2: :flowers2:
А аз понеже знаех, че в ресторанта в който ще бъдем няма да има нищо за мен си бях хапнала на следобяд по-сериозно вкъщи.Аперативът ми там беше чай с мед.Толкова много си бъбрехме, че даже забравиха, че не съм на мастика като тях :-* А с тяхното основно ядох нарязани портокали и ябълки, т.е.плодова салата.С чая нямаше как да ми се "дояде страшно много" нито сирене, нито кетчуп, нито пилешко крило. А пък с протокалите не върви мастиката...Е,аз да не би да прекарах по-лошо от тях?Говорих най-много даже от всички и те много не забелязваха, че не ям. :laugh: :love_007:
Отличен пример даваш! Отговаряш на една стара дискусия, за това дали не се чувстваме изолирани щом се храним различно...и още една - за това какво да ядем по ресторантите :flowers2:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов
 

Страницата е създадена за 0.084 секунди с 22 запитвания.