Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Медитацията-първа стъпка към възстановяване на здравето  (Прочетена 43573 пъти)

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

Сигурно в различните системи значи различно нещо. Аз съм писал за йога как е. Но като цяло се бърка с концентрация и визуализация :)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240

Не знам, аз го правя по-скоро като релаксация, като започвам с концентрация върху дишането. Но тъй като имам реални резултати от едногодишна практика, ми се струва, че съм на прав път, кой знае  :)
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374

Не знам, аз го правя по-скоро като релаксация, като започвам с концентрация върху дишането. Но тъй като имам реални резултати от едногодишна практика, ми се струва, че съм на прав път, кой знае  :)
Методът е хубав и може да те заведе далече, но не чак до края (не забравяй, че освен праничното имаме и други по-финни тела). Желателно е да се работи върху това продължителноста на вдишването да е колкото тази на издишването, да няма задържания и резки преминавания от едното към другото. Това означава скороста на вдишването плавно да намалява и неусетно да се превръща в издишване и обратното. Ако опиташ да дишаш дълбоко трудно ще го постигнеш. Това е първия вариант на кевали-кумбхака и се постига с участието на волята/разума.

Като го постигнеш идва по-интересната част. Знаеш, че като се заслушаш в нещо много внимателно несъзнателно затаяваш дишането. Случвало ми се е по време на медитация, когато всичките ми сетива са обърнати навътре да се "хвана", че дишането ми е спряло. Това състояние на дишането също се нарича кевали-кумбхака, но не се постига съзнателно, а възниква спонтанно. С други думи ако съзнателно спреш да дишаш трябва да стоиш така много дълго време (с риск да се увредиш или убиеш) за да възпроизведеш описаното състояние едно към едно. Затова казвам, че умът по-скоро започва да пречи от един момент нататък.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240

Случвало ми се е по време на медитация, когато всичките ми сетива са обърнати навътре да се "хвана", че дишането ми е спряло. Това състояние на дишането също се нарича кевали-кумбхака, но не се постига съзнателно, а възниква спонтанно. С други думи ако съзнателно спреш да дишаш трябва да стоиш така много дълго време (с риск да се увредиш или убиеш) за да възпроизведеш описаното състояние едно към едно. Затова казвам, че умът по-скоро започва да пречи от един момент нататък.

Интересно, това ми напомня нещо от ранното детство: в предучилищна възраст, но не помня точно кога, имам смътен спомен за следното: седях си в един вътрешен двор, всичко беше много тихо, дишнето ми утихваше и в един момент спирах да дишам. Не знам, дали споменът е действителен, но за пръв път чувам, че има някаква подобна практика.
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374

Това състояние може да бъде предизвикано и от външни фактори - примерно ако много харесваш някой всеки път като го видиш спираш всичко (да мислиш, да дишаш) и гледаш да не изпуснеш и най-малкия му жест, поглед или дума.
На мен ми се е случвало като гледах филма "Хон Гил Дон" - 4 пъти съм го гледал тоя филм ( на кино не като сега на компа). Та там имаше някои моменти в които главния герой изпълняване техниките перфектно и аз гледах да не изпусна нищо.
Другото нещо което ме е докарвало до такова състояние е едно мотивче от Моцарт - поне първите 20 пъти като си го пусках ставаше така.
Просто трябва нещо наистина да ти грабне вниманието и да го закове. Затова тези които сериозно праткикуват медитация стават отшелници - за да подлагат сетивата си на диета след което по-лесно могат да ги насочват изцяло към обект. Разбира се човек може да бъде и цивилизован отшелник в това отношение - просто да не забелязва повечето от нещата, които се случват когато е на улицата, а само най-важното(колкото да не го блъсне кола или да не му падне саксия на главата)
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

ronin

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 91

  А аз си помислих, че съм се повредил нещо като се хванах, че не дишам. tooth И побързах да се поправя. Не помня вече дали беше при съсредочаване в/у вътрешния звук(за спиране на вътр. диалог) или при опит за пренасяне на усещането в/у точка вън от тялото. :weight_lift:
Активен
"Вярата в истината започва със съмнение във всички вярвани до момента истини" Ницше

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!

Кажете ми как успявате да се отпуснете и да не мислите за нищо? Моето съзнание постоянно е заето с някакви мисли, картини и т.н. и не мога да се отпусна. За дишенето, на мен ми се е случвало на няколко пъти да се сепна и да си помисля "Ама аз дишам ли?", сякаш рефлексът е изчезнал. Странна работа.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Има различни хора , някои успяват без никакви мъки , други въобще не успяват , има методи за успокояване и концентрация :) Я иди някъде в красивите Родопи и гледай цял ден зелено , слушай ручеите и птичките , а вечерта се усамоти някъде на закътано пък да видим какви мисли ще препускат хаотично през ума ти :))
Активен

катеринка

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 171

Моля ви,препоръчайте хубави книги на тази тема.Такива,от които човек може да се научи сам на различни практики. Благодаря ви!
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/

Моля ви,препоръчайте хубави книги на тази тема.Такива,от които човек може да се научи сам на различни практики. Благодаря ви!

За добра практика няма нужда от никакви книги а от здрав партньор.
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

v

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 103

Петко, имаш ли на български език уроците на Йогананда?
Активен

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374

Моля ви,препоръчайте хубави книги на тази тема.Такива,от които човек може да се научи сам на различни практики. Благодаря ви!
То само с четене не става - и най-добрите книги да ти даде човек после години наред ще се пробваш да "правиш" медитация и да се питаш "дали медитирам в момента" и "това ли е което трябва да се получи".
В началото нищо не се получава(освен ако нямаш много добър учител край себе си), но това не трябва да те обезкуражава. Важното е да се спазва принципа за монотонност за да се успокои ума. Т.е да не прекъсваш това, което правиш или не-правиш, защото има и движещи се форми на медитация (тай-чи, чайната церемония) - там движението е плавно и непрекъснато. За неподвижната медитация трябва да се постига пълно обездвижване на тялото за достатъчно дълъг период от време без да има изтръпнали крайници.
Второто важно нещо е постигане на осъзнатост - върху това може (и трябва) да се работи по всяко време, а не само когато опитваме да медитираме.
Медитацията настъпва винаги спонтанно и без усилие (можеш да приложиш сила за да накараш върху вода да се появат вълнички, но не можеш с прилагане на сила да успокоиш вода, върху която има вълнички - трябва да изчакаш да се успокоят).
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:Точн така!!!Аз откоооооооооооооога си чета, ли чета...обаче съм тооооооооолкова далеч от това...май от тук до луната!!! tooth
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Ина

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 10

Казвам Здравейте на всички  :) От доста време посещавам този невероятен форум , но едва от няколко дни като потребител, а не като гост.  Темата ми харесва много, винаги ме е вълнувала и с голям интерес прочетох всички мнения.

Наистина най-често ще прочетем , че Медитацията Е концентрация, медитацията Е дишане, тя Е визуализация, но като че ли в най-първичната й степен  тя е РЕЛАКС, ОТПУСКАНЕ , ТАНЦ СЪС САМИТЕ СЕБЕ СИ.  ВГЛЪБЕНО СЪЗЕРЦАНИЕ – ето защо интровертните типове са по-податливи и  по-лесно постигат това състояние. За мен медитацията е ДЪХА НА ТРИЕДИНСТВОТО – нещо като point break  - моментът , в който съзнателно усещаме абсолютния синхрон  между ум, душа и тяло . Чрез медитацията ние преминаваме отвъд ограниченията, несъвършенствата и обвързаностите.

Може би най-хубавото описание на състоянието - като усещане по време на медитация, което съм чела някога е следното:
„Медитацията е като спускане на морското дъно, където всичко е тихо и спокойно. На повърхността може да има вълнение, но това не се отразява на дълбините. В най-дълбоките си недра морето е изцяло мълчание. Когато започнем да медитираме, ние първо се опитваме да достигнем собственото си вътрешно съществуване - т.е. дъното на морето. И тогава, когато нахлуят вълни от външния свят, ние оставаме незасегнати. Мислите не могат да ни засегнат, защото целият ни ум е изпълнен със спокойствие, тишина, единение. Като рибите в морето са те - скачат и плуват, но не остават следа. По същия начин, когато сме в най-висшата си медитация, ние чувстваме, че сме морето и животните в него не могат да ни въздействат. Чувстваме, че сме небето и всички прелитащи птици не могат да ни засегнат. Нашият ум е небето, а сърцето ни е безпределното море. Това е медитацията. – Тя  означава "да пребиваваш без усилие в това, което е"

Медитацията е и ВЪТРЕШНАТА УСМИВКА - онази , чийто аромат се носи в корема като роза.
НИКОЙ  НЕ БИВА ДА БЪДЕ ТОЛКОВА ДАЛЕЧ, ОТ ИЗКУСТВОТО ДА УМЕЕ ДА СЕ УСМИХВА  ВЪТРЕШНО, ДА УМЕЕ ДА ПРАЗНУВА ЧРЕЗ НЕЯ.  Тази усмивка, невидима върху лицето, преобразява всичко наоколо.

«Има рози в градината, които цъфтят и опадат. Има роза на екзистенциалната усмивка, която винаги цъфти в съществото и не се проявява на лицето. Усмивката на лицето е способна да мами, като маска, но вътрешната усмивка в дълбините на корема е истинска , тя не зависи от нищо външно. Нейният благословен аромат пречиства аурата на цялото пространство” 

Когато дълбоката усмивка разцъфти като роза в корема ни, меланхолията си отива и на нейно място  идва радостта , умението да посрещаме живота с усмивка, да прощаваме, а от там и да се сбогуваме наполовина с болестите.  :)
Активен

Синева

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 141

Получих това на мейла. Дори и да е най- голямата глупост, мисля, че не пречи да излъчим някоя положителна мисъл днес ( и не само). Земята е нашият дом все пак! :Content_22:



Срочно обръщение на Метатрон към всички светлоносци
Приветствам всички Светлинни работници на планетата!
    Съобщаваме ви за възможна опасност за човечеството, тъй като нарастващата агресия в различни страни поражда неимоверно количество негативна енергия в енергийното поле на Земята и осуетява всички предприемани от нас действия за неутрализиране. За тази цел задействахме всички добри пулсари, които са на повърхността на планетата под формата на хора, а също техническите служби на различните космически системи. Но излъчването на негативна енергия нараства с всеки изминал ден в аритметическа прогресия и превишава задействаните от нас мощности. От ден на ден става все по-трудно за Земята да преминава през преобразованията, за човечеството също.
    Предупреждаваме, че ако продължи нарастването на негатива по Земята, няма да може да се избегне колапса на планетата! При това специалните служби на водещи страни усилено въздействат с различни технологии на фините, и без това повредени земни енергийни структури, нарушавайки баланса на Земята като цяло.
    Изхождайки от горе казаното, земната Йерархия се обръща към всички светлоносци и просто към хората, които могат да осъзнаят важността на нашето обръщение към човечеството. Йерархията на Разумните Сили и Светлината, водеща човечеството и планетата Земя, призовава всички сили на човешката любов да се насочат към планетата и нейните полета, за да възстановят баланса до определени параметри за задържането на планетата в стабилно равновесие.
    За целта Йерархията съобщава, че работата по уравновесяването на всички енергийни структури ще се проведе на 21.2.2011 (понеделник), в 12 часа по московско време (11 часа българско).
    Призоваваме всички Светлинни работници и прогресивното човечество, да вземе активно участие в тази насъщна и много важна работа. От резултатите на тази дейност зависи Историята на човечеството и планетата Земя. През посочения ден и време, мислено, където и да се намирате, слейте се с Любов с всичко живо на планетата и със самата Земя. Това е всичко, което се иска от вас. Всичко останало ще бъде извършено от космическите сили.

    Да пребъде с всички нас Силата, насочвана от волята ни за общо благо!
    Предайте на всички, които са готови да осъзнаят и разберат важността на това действие!!!
    АУМ, скъпи наши.
    Метатрон.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:Вижте какво откриххх   http://anandaproject.net/?page_id=836
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

pipilota

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 32

Браво mariina,
много е хубавко клипчето
Ето и от мен http://www.youtube.com/watch?v=4T36fLKbXYQ
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader:
ама и твоето си го бива... tooth
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:До къде стигнахте с опитите , бе деца  :surpris_23:аз опитвам, ли опитвам...обаче не ми се получава...това с концентрацията е нещо много яко!!! и много трудно!!!Най ми се получава на село!За  секунди...не мога да го докарам до минути  :surpris_23: :Confus_3:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374

Човек, на когото бързо му свършва търпението няма как да го постигне.
Пишеш из форума, че не можем направо да се раждаме побелели и помъдрели, а се опитваш да прескочиш няколко стъпала.
В йогата всичко се прави поетапно - контрол върху дишането, концентрация върху обект и чак тогава идва момента да седиш с празна от съдържание глава.
Може и направо да се постигне, но трябва да се спазват доста правила:
-Преди започване на заниманията човек не трябва нито да е сит нито гладен нито да е уморен.
-Няма смисъл да опитваме ако сме все още под въздействието на книга, филм или преживяване, което ни е направило силно впечатление(първо е добре една малка разходка)
-И накрая преди да започнем трябва да забравим за нещата, които ни обсебват(градинката, форума, фейсбука...)
-Не си казвай "трябва да го направя". Просто отпускаш съзнанието без никакви цели и оставяш случайните мисли да потънат в тишината.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка
 

Страницата е създадена за 0.09 секунди с 22 запитвания.