Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Медитацията-първа стъпка към възстановяване на здравето  (Прочетена 43557 пъти)

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524

за какво в същност служи медитацията?
освобождаване от отрицателни емоции ....и това води до оздравяване на организма
Товa ли е? А няма ли начин да не трупаме отрицателни емоции, които после ни водят до депресия или болести?

« Последна редакция: 11-11-2009, 00:34:12 от canat »
Активен

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"

за какво в същност служи медитацията?
освобождаване от отрицателни емоции ....и това води до оздравяване на организма
Товa ли е? А няма ли начин да не трупаме отрицателни емоции, които после ни водят до депресия или болести?



Ееех, да имаше такъв начин....дето да не трупаме грам отрицателни емоции..
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA

Аз харесвам много приказката,че ако те провокира някой,ти решаваш дали да се ядосаш или не!!!
За жалост повечето хора/а често и аз/действат първосигнално.  :pensif_29::thankyou:За щастие има техники и за това. :Content_14:
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710

Методите добре,ама няма ли някой който да те вкара в материята...трудба работа.Поне аз така мисля, понеже  сама нищо не мога да направя,ако ще и тонове литература да изчета по въпроса :surpris_23:.
Извинявам се, Василенче! Махнах си коментара, бях разбрала погрешно!  :kisss:
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524

Много е важно да се развиваме духовно, само така може да имаме истински пълноценно съществуване тук на Земята.
но целта е същата - просветление и духовно израстване, резултатите на физическо ниво са естествено следствие :)
Какво разбирате ТОЧНО под духовно развитие, просветление и израстване? Може ли да обясните с простички думи? (не с готови преписани определения) и още -
За какво служи? С какво помага? На кого помага? С какво ни обогатява? - вашето мнение, с ваши думи , без щампи

« Последна редакция: 11-11-2009, 15:43:58 от canat »
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

Много е важно да се развиваме духовно, само така може да имаме истински пълноценно съществуване тук на Земята.
но целта е същата - просветление и духовно израстване, резултатите на физическо ниво са естествено следствие :)
Какво разбирате ТОЧНО под духовно развитие, просветление и израстване? Може ли да обясните с простички думи? (не с готови преписани определения) и още -
За какво служи? С какво помага? На кого помага? С какво ни обогатява? - вашето мнение, с ваши думи , без щампи
Канат, аз предлагам нещо далеч по-интересно. Ти сама да ни отговориш на тези въпроси. Досега в повечето случаи ти правиш "пасове" към нас, но нека сега ти сама отговориш ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710

Присъединявам се към Петко!  ;)
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524

Oк, ще отговоря аз какво разбирам под духовно развитие. За мен духовно развитие е:

да откриваш, разбираш и признаваш грешките си и да се опитваш да ги поправиш,
да откриваш и разбираш слабостите си и да работиш върху тяхното елиминиране,
да се научиш да се заслушваш и да приемаш и чуждото мнение, и чуждите възгледи,
да се учиш непрекъснато - от всичко и от всички,
да откриеш силните си страни и да ги използваш за добри цели,

да не мислиш само за себе си, а и за другите,
да помагаш на другите безкористно,
да мотивираш и ентусиазираш другите за добри и велики дела,
да даваш сила на тези, които имат нужда и да се учиш от тези, които са по-мъдри от теб,
да се научиш да бъдеш благодарен.

Има и още, но сега това се сещам.
Cъс сигурност това не отговаря на вашето разбиране, затова реших да питам за вашето мнение.
(а пасове хвърлям, за да накарам хората да се замислят за някои неща. Защото както ти - Петкo каза, ако човек сам не достигне до някои заключения и убеждения, никoй не може да го убеди в тях)

« Последна редакция: 11-11-2009, 19:23:15 от canat »
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Канат, защо да не отговаря? На моето разбиране отговаря.
1. непрекъснато го правя, даже прекалявам
2. в процес съм; децата, мъжът ми, веганството и суровоядството много ми помагат.
3. твърдя, че го правя. :)
4. още ги търся; чувствам, че не съм намерила всичките си силни страни.  ;)
5. даже мисля повече за другите; дали е добре? Аз мисля, че не.
6. правя/правим го, но често сме криво разбрани.
7. не всеки е готов за добри и велики дела; от всяко дърво свирка не става грубо казано; бих мотивирала някого, който виждам, че наистина има желание.
8. с удоволстие.
:)
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524

не всеки е готов за добри и велики дела; от всяко дърво свирка не става
аз мисля, че във всеки има добро и потенциал, при някои то е на повърхността, при други е добре скрито или неумишлено заровено/погребано. Но Може да се изкара! Има го! Тънкостта е да го намериш и да откриеш начин да го изкараш навън. Някой път човек не може сам, но другият до него - може да му помогне той да го види и да го използва.
« Последна редакция: 11-11-2009, 19:32:58 от canat »
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524

и още:

да бъдеш самостоятелен
да разсъждаваш със собствената си глава

да вярваш в себе си
да обичаш себе си (не само физически)
да обичаш живота
да вярваш в бъдещето
да организираш мислите и живота си
да си поставяш цели редовно и да ги изпълняваш
да поемаш рискове

да се научиш да управляваш емоциите си, за да не се насочват срещу теб самия
да се научиш да виждаш доброто, красивото, поетичното
да се научиш да цениш хората и да се радваш на живота

Но пак казвам, не знам дали имате предвид това, затова попитах за вашето определение. Защото ако говорим за различни неща, ще бъде трудно да се разберем.
Cега е ваш ред - Petko, Radula. beelee
« Последна редакция: 11-11-2009, 20:59:23 от canat »
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839

Интересно! Има страхотен потенциал в развитието на всички тези неща. Но никога не съм гледала на тях като на духовно развитие, а по-скоро като на морално, интелектуално, емоционално развитие. Виждам тези неща по начина, по който виждам заглавието на темата- това са вероятно необходими крачки, но не и последни. Но какво е това, което следва развиването на всички тези неща, които canat е изброила? (това е реторичен въпрос). Това, което само предполагам е, че духовното развитие е един процес на смирение; на постепенно отделяне на своите физически, психически, социален Аз, тоест самия процес на обективното разглеждане на себе си отвън, на (до?) разтваряне на Аз-а. За да илюстрирам защо не мисля изброените по-долу неща за самото духовно развитие, ще дам пример с Руми. Руми за времето си и за времето и историята на човечеството въобще, е бил изключително ерудиран, в същото време смирен. Той е бил духовен човек. Но това, което го е направило такъв, какъвто и е останал в историята, не е неговата ерудираност. Това, което го е направило истинския Руми, е огъня, който се е разгорял в него с единението с Любимия, най-просто казано. Стремежа към това единение с Бог, с вселенския разум или както искате го наречете- това за мен е духовен стремеж. Съответно и процеса на... сваляне на дрехите на своята интелектуална, социална, емоционална личност до достигането на своето изначално Аз, е за мен духовното развитие. И за да не оставя впечатление, че цитирам някого (понеже тези неща на мен Руми не ми ги е казвал, това е моето разбиране на нещата, които са се случили с него и което използвам като илюстрация), но и защото мисля, че процеса на духовно развитие е изключително личен и съкровен, ще добавя, че когато аз остана сама със себе си, всичко това- обичта към хората, самостоятелността ми, благодарността ми към хората, знанията ми, радостите ми и опасенията ми- всички тези неща аз искам да изхвърля, защото ми тежат, защото ми пречат, защото са проявления, а на мен ми трябват не проявленията на същността ми, а самата ми същност.
Между другото, изграждането на писмен отговор като теза-антитеза- синтез, е най-широко разпространения метод, и го използвах тук, не за да кажа че това, което canat дава като илюстрация на своето виждане е по някакъв начин неправилно, а просто защото е по-лесно да се стигне до синтез (в случая на моето виждане) по този начин.
« Последна редакция: 12-11-2009, 19:14:15 от Angie »
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524

Wow, Angie! Личи че ще ставаш Доктор!  ;D
"Cваляне на дрехите на своята интелектуална, социална, емоционална личност, защото пречат, защото са проявления, а на мен ми трябват не проявленията на същността ми, а самата ми същност. "

А какво е Самата Същност? Какво има в тази същиност?
Ей това не мога да разбера'. (не говоря лично за твоята, а по принцип) Обикновено човек определя нещата от техните проявления. Oпределяш човек от постъпките му, от думите му.
Същността ако няма проявления - как я определяш?
И за какво ти служи тази същност, ако тя няма връзка с околните и със средата?
Ако тя не е свързана със света в които живеем, защо Живеем в него?

« Последна редакция: 12-11-2009, 16:09:20 от canat »
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710

Анджи, поклон за коментара ти!!!  :love_006 - emotloader: :heart_2:

(Между другото, много обичам Руми и Кабир. Слабост са ми суфиските Учители  :) )
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580

Мнението ми е близко до това на Анджи, обаче все още ми е объркано, за да го изкажа писмено  :Confus_3:
....не съм чела нищо от Руми и Кабир, може ли линк  :fluretaa:
Активен

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839

Еех, canat, много въпроси задаваш :) Аз лично не съм стигнала дотам да мога да отговоря, а и относно свалянето на обвивките...засега със сигурност само дрехите си мога да свалям  :Content_4 - emotloader:
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710

Дани, некога не съм чела нещо от тях онлайн, имам само книги.
Но мога да дам линк към четири клипчета, много добре направени, с поеми на Руми:

http://www.youtube.com/watch?v=CINLONC97as
http://www.youtube.com/watch?v=QqVBGv2hpQ4
http://www.youtube.com/watch?v=B8dXrF6VmNw
http://www.youtube.com/watch?v=k4C29vUJX8Y

Еnjoy!  :peperudi:
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524

Radula, какво е твоето мнение по горния въпрос? (духовно развитие). Tи имаш доста опит, би ли споделила?
« Последна редакция: 13-11-2009, 01:01:10 от canat »
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Ето още едно нещо по Руми, в изпълнение на Дариуш / ирански певец /:
http://www.youtube.com/watch?v=qGIB2U6nDLI

Много е въздействащо.

Активен
 

Страницата е създадена за 0.084 секунди с 22 запитвания.