Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Медитацията-първа стъпка към възстановяване на здравето  (Прочетена 43558 пъти)

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580

Благодаря, заинтригува ме суфизма, не бях чела нищо  до сега  :fluretaa:
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464

 :kisss:ааааааааааа, някой ще ми обясни ли на мен дъртата кошница, кво е тва Дух, бе деца, от дека е...що е???
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710

Radula, какво е твоето мнение по горния въпрос? (духовно развитие). Tи имаш доста опит, би ли споделила?

Ах, Канат, ще ми се да мога... Но от известно време ми е трудно да говоря на тази тема. Просто е много навътре в мен, много е съкровено и не мога да го облека в думи. И каквото и да кажа, все ми се струва безсмислено.
Но Анджи много добре е облякла в думи част от това, което и аз усещам.
Единственото, което мога да кажа е, че всичко е в нас. ВСИЧКО. И въпросите, и отговорите; и силата, и познанието; и Истината, и Любовта... ВСИЧКО. Като се гмурнем в себе си, лека полека всичко ще ни се прояснява, докато накрая не остане само празнота, по-пълна от всичко останало...

За мен пътят на духовното развитие е медитация. Не четене на книги, не физически, умствени, дихателни и всякакви други техники. Медитацията е езикът на душата, пътят обратно към Същността.

 :kisss:
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710

Чакай, че се вдъхнових, да допълня още малко  ;D

... Това, което ти си описала, според мен е част от личностното развитие, в това число и част от духовното ни развитие. И чрез медитация, всъщност е много по-лесно тези неща да ги развиваме и разгръщаме. От Божественото, през Духа/Душата, към по-грубите тела - ментално, емоционално, физическо.... Според мен това е пътят, а не обратното. Да се опитваме да тръгнем от тялото, да осъзнаваме само с ума си и т.н. Пречистването на тялото и мислите само биха ни помогнали да се развиваме духовно, но не могат да не отведат до духовността сами по себе си.  :)

И все пак си мисля, че най-големият урок, който трябва всички да научим, е да обичаме себе си и другите. Първо себе си, тогава ще обичаме и другите. Защото когато ИСТИНСКИ се обичаме, егото ни става все по-малко (знам, че звучи парадоксално) и оттам обичаме безусловно и всички други... В любовта и служенето е истината...
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

Angie

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 839

Абсолютно съм съгласна с Радулка. И аз мисля, че медитацията е разковничето. Също и за това да обичаш себе си, което обаче не е съвсем себе си, а това, което откриваш в себе си чрез медитацията.
Активен

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524

Radula, благодаря ти много. Hе знам как така и защо, но усетих нещо специално и много дълбоко четейки думите ти!?! Нещо искрено, първично, голямо и добро!  :love_006 - emotloader:
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524

Radula, това на снимката Supreme Master Ching Hai ли е?
« Последна редакция: 13-11-2009, 17:02:43 от canat »
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710

Radula, това на снимката Supreme Master Ching Hai ли е?

Да :)
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

canat

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 524

Днес почетох доста за нея - невероятнa личност!
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710

Ооо, много се радвам, наистина е така!!  :Content_22:
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199

познанието е най-големият враг на осъзнаването,то постоянно ни подлъгва и системно ни отдалечава от нашата същност.
Активен

Травъл

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51

Хич не ми е ясно кое е знание, кое е познание, кое е съзнание - кое е общото и кое е различното помежду им. Дано някой, който е осъзнал същността си, към която се стреми или от която се отдалечава (впрочем, хванах се, че и това не ми е никак ясно - как хем нещо ми е същност, хем се отдалечавам или се приближавам към него), да ми ги пообясни тези работи, ама ако може, по-простичко, като за селско момче - без купешки думи от дебели книги.

Серьога и Кузмич от "Особеностите":
"- Не знам как е при тях, но когато съзерцавам луната, се одухотворявам, напълно се откъсвам от нашите простотии.
- Абе, Кузмич... Защо все те тегли към някаква източна мистика? Защо по нашенски, по руски, не се занимаваш спокойно с медитация?
- Ако е по нашенски, никакво здраве няма да стигне!"
Активен

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199

колкото повече ти попива гъбата,толкова повече се разсейваш с ненужни неща,погледни едно дете то е щастливо и просто си живее живота,на него не му трябва математика,физика или химия,то се е родило за да бъде то-просто един щастлив човек който се наслаждава на живота.
Активен

Травъл

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51

Пълни глупости. Това щастливо дете що реве на всеки два часа, а не си стои щастливо постоянно? Ще го напиша пак: без "мъдри" "размисли" от дебели книжки - ако някой сам може да каже, да обясни нещо, моля, нека го направи, ако ли не - да изпусне малко хелия, че току-виж стигнал луната.
« Последна редакция: 04-01-2010, 05:52:53 от Травъл »
Активен

Травъл

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 51

Още една причина да не харесвам SMF - създадеш ли по невнимание тема или отговор, не можеш да ги изтриеш без намеса на мод/админ
« Последна редакция: 04-01-2010, 05:57:01 от Травъл »
Активен

ДРЪНДЮ МАРУЛКОВ

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 199

Всеки ден наблюдавам синът си все повече и повече,а той е на 3години,затова така ти го написах.
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

Това е тема за медитацията! От последните 10-12 поста това обаче не се разбира :pensif_29:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374

Петко, какво не разбра?
Всеки ден наблюдавам синът си все повече и повече,а той е на 3години,затова така ти го написах.
Гледането на някакъв обект също е вид медитация. Бодхидхарма е гледал точка на стената 9 години. не е речено, че може да се наблюдава напълно неподвижен обект, но не е препоръчително да се медитира върху огън или течаща вода. Може да се влезе в медитация (или някаква форма на автохипноза) докато гледаш как някой майстор прави нещо от областа в която е най-добър - примерно майстор на чайна церемония да разбърква чая - за него не съществува нищо друго в този момент и ако ти също наблюдаваш чая и самото действие състоянието ти ще се промени. Същото става ако наблюдаваш едно дете, което е изцяло погълнато от играта. Тези неща ти ги пиша от опит, но след като съм го осъзнал значи не съм бил точно под хипноза.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240

Не мисля, че някой има правото да каже, "ето, аз знам какво е медитация, а това, което вие мислите, че е, всъщност не е". Думата медитация не трябва да се анализира лингвистично, тя идва от "размишлявам" и въобще не отразява смисъла, който й се дава сега. А сегашният смисъл обхваща цяла група от практики и в тази група всеки може да намери пътя, който е негов, без да отрича пътя на другия. Нека някой да следва буква по буква практиката на тибетските йоги или на клон от Будизма, а друг да намери себе си в еклектиката на Ню Ейдж. Както е казал Кастанеда (или по-скоро неговият Дон Хуан), пътищата са страшно много и важното е, дали пътят е със сърце.

Или както е казано другаде, "по плодовете им ще ги познаете". Ако правя медитация (което всъщност не е едно нещо, а цяла група от неща, но аз съм избрала нещо в тази група или съм попаднала на него) редовно, след една година вече ще мога да кажа, какви са плодовете и дали трябва да подължавам или да спра.

И аз мога да кажа :peperudi: :peperudi: :peperudi:

Личният опит е много важен и той може да се сподели, а този, с който го споделяме ще направи своя избор - не толкова по пътя на логиката, колкото ще усети дали това е за него. Както други казват "по закона на привличането".
Активен
 

Страницата е създадена за 0.079 секунди с 22 запитвания.