Ехее, зеленичко цветенце! Много вълнуващо да отидеш в Индия! Пожелавам ти невероятни преживявания!
То Непал - Индия едно исъщо е. Много хубаво!
За втори път отивам в Непал. Предния път се качвах на високо – бяло и студено! Сега ходих по долини и паланки. Хората са щастливи и работят! Това ми е впечатлението. Който ви казва, че са бедни – не му вярвайте! Какво означава да си беден!?!
С група приятели обиколихме из страната доста местенца. Ходихме по древни градове с много храмове и дворци, качихме се в зелени и красиви гори с много растителност, вървяхме пешком през села и минавахме през градини и поля. Това, което ми направи най-силно впечатление е, че всяко парче земя се обработва. Теренът е стръмен, но обработен на тераси и абсолютно всичко е окопано и засято. Гледам една педя земя, но оградена с камъчета и стърчат три стръка царевица там. Многомило ми стана. Отглеждат по няколко реколти годишно защото климата позволява. Основно ориз, житни и бобови култури. Имат страхотен ориз и над 10 вида боб. Зеленчуци нямат много. Споделих с групата, че не са вкусни, но може би техните зеленчуци са истински, отглеждат се по естествен начин и затова нямат познатия ни нас вкус. Незнам! Но основно моркови, домати, алабаш. Страхотен червен лук! Зеле имаха, но така и никой не ми го даде да го ям сурово. Все го готвят. Доматите също не ги дават сурови. Те са едни такива дребнички. Правят от тях страхотна доматена супа. Абе исках да ми направят сурова такава, но никой не разбра какво точно искам, по точно се чудеха защо трябва да е сурова. За да се предпазя от някоя непалска амеба дето ще ме държи в тоалетната не настоявах много. Непалците са вегетарианци. Въобще където и да съм ходила по света (аз ходя по бедните държави) – хората се хранят с растителна храна. Националното ястие в Непал е „далбад”(незнам как се пише само устно ми го казаха, а в ресторанитте е като „типична непалска храна”) Та далбад представлява сварени и сервирани поотледно ориз, леща, спанак, картофи, бамя. Слагат ти ги в купички и ти си ги омесваш с някакъв джнджифилов сос. Всичко е невероятно вкусно. Ядохме го в ресторанти за туристи, ядохме го и в неприветливи местни заведения. Познайте къде беше по-вкусно. В мърлявите. Да ви кажа основно това ядахме. Всеки ден. Явно този състав на храната е специален и много добър за храносмилането. Никой от групата не получи констипация, както обикновено се получава на такива пътувания. Нали захранването след шанката е ориз с леща и ги. Ей такова нещо ядат в местните. В Непал растат доста плодове – ядохме дини, манго (но не е така сочно и голямо като в Пару например), папая (не беше така вкусна като в Занзибар), много сладки бананчета от мъничките, кокос, тикви (леле какви тикви имаше). Друго не се сещам. Ние основно ядохме банани и диня.
Държавата е древна и има богата история. Религията е така просмукана във въздуха и човек се чувства съвсем лек и близо до небесата. Цялата обстановка е много вълшебна и си като в приказка. Храм до храма, дворец до двореца!
Ходихме на сафари в една джунгла – Читауан. Невероятна гора. Там яздихме слонове. Досега не бях се доближавала до слон. Много мили животни, ей! Едни такива големи и топли очи с дълги мигли! Невероятно! Самата джунгла не е така богата на животни като Африка. Но имаше много носорози, пауни. В реките пълно с крокодили. Джунгла, река, ние яздим слонове – екзотика. Въпреки горещината и насекомите това си беше едно невероятно изживяване.
Непал има зелени долини и високи бели върхове. Върховете се виждат от долините и гледките са зашеметяващи, защото си на топло а над теб е надвиснал някой осемхилядник. Много рязко се променя релефа, затова терените са стръмни и пътищата са тесни и бавно проходими с много завои. Непалския шофьор е най-добрия шофьор в света.
Не видях хора сърдити, хора ядосани, хора намръщени, хора недоволни.
Всички деца учат! Гледаш едни рошави, с униформи дечурлиги тичат с едни големи раници. Отиват или се връщат от училище! Дори и в най-високите селца – не можете да си представите какви стръмни терени – децата отиват на училище пеша. Сигурно ходят поне час само в едната посока.
Пожелавам на всеки да му се случи да отиде в Непал!