Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Кълнове  (Прочетена 78961 пъти)

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Кълнове
« -: 07-01-2010, 20:12:28 »

Нека модераторите да изтрият тази тема, ако се повтаря - аз търсих и не намерих във форума тема за кълнове - има дискусия на сайта наистина, но тук не видях, може и моя да е грешката  :Confus_3:

Аз преди три дни сложих зърна в буркани: жито, боб мунг, леща, броколи и лен. Най-бързо покълнаха бобовите, а с лена нищо не става засега. Малко бавничко е, защото дърхим в къщи хладно, а ми се изка за ги консумирам зелени - май за една седмиа ще ми станат.

Имам следния въпрос: практически как се организирате така, че да имате непрекъснато кълнове? При положение, че стават за около седмица, значи трябва да имам примерно 4х7 буркана и да ги надписвам или пък да ги следя по степен на готовност. А също и няколко тавички. Чудя се дали ще се справя, защото съм много заета в момента, но трябва да намеря време. Ако купя уред за покълване всъщност явно ще ми трябва не един, а 4-5. Бихте ли споделили и други проблеми ако имате покрай отглеждането им?
Активен

Svetlio

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1133
    • MMS BULGARIA
Re:Кълнове
« Отговор #1 -: 07-01-2010, 20:45:27 »

При мен нещата стоят горе-долу така:
Като знам приблизително за колко време стават кълновете си правя сметката,от кой вид по колко и кога да слагам,за да имам разнообразие,а и да е съобразено с това какво ще си "готвя".Имам няколко малки и два големи буркана и винаги имам поне 2 вида кълнове.Не ми отнемат време освен по 5 мин. сутрин и вечер за да ги измия.Ако видя че някой стават по-бързо от колкото ми трябват ги слагам в хладилника(това е по-скоро за през лятото).За мен единственият проблем е,че понякога не ми се ядат тези който са готови и така си остават.Особенно житото и ръжта ако се забавя да ги изям с 1-2 дни,дори и в хладилник,стават много бързо с големи кълнове и не ми харесват.
Активен

Лейла

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 313
Re:Кълнове
« Отговор #2 -: 10-01-2010, 00:23:54 »

http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=142.20
не е специално само за кълнове, но се е обсъждало и ти пускам линка да си помогнеш.
Активен
Самотата е най-скъпо платената свобода.

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Кълнове
« Отговор #3 -: 10-01-2010, 06:39:07 »

Много добра информация във форума на Братството, благодаря.
Активен

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Кълнове-броколи
« Отговор #4 -: 10-10-2010, 13:21:47 »

Всичко друго пуска кълнове, само броколите - не  :surpris_25:(е, и с лененото семе нещата не стават, но за него се знае, че е трудно). Някой има и опит с кълнове от броколи, за да сподели?
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Кълнове
« Отговор #5 -: 10-10-2010, 15:00:32 »

Аз нямам опит с кълнове от броколи. Дори не съм ги опитвала.
При мен кълновете от лук им трябваше 2-3 дена докато покажат малко кълнче. В крайна сметка станаха.
Активен

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Re:Кълнове-броколи
« Отговор #6 -: 10-10-2010, 21:05:44 »

Всичко друго пуска кълнове, само броколите - не  :surpris_25:(е, и с лененото семе нещата не стават, но за него се знае, че е трудно). Някой има и опит с кълнове от броколи, за да сподели?

Ами, аз си правила кълнове от броколи... и винаги ми стават...
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Кълнове-броколи
« Отговор #7 -: 22-10-2010, 01:32:03 »

Всичко друго пуска кълнове, само броколите - не  :surpris_25:(е, и с лененото семе нещата не стават, но за него се знае, че е трудно). Някой има и опит с кълнове от броколи, за да сподели?

Ами, аз си правила кълнове от броколи... и винаги ми стават...

Ще споделиш ли как точно ги правиш? Много хвалят тези кълнове в различни сайтове и ми се искаше да опитам.
Активен

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396
Re:Кълнове
« Отговор #8 -: 27-10-2010, 20:01:05 »

Ами, както всички кълнове...на опаковката на семената за покълване от броколи си пише, точно колко пъти на ден се поливат...
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Кълнове
« Отговор #9 -: 28-10-2010, 22:39:35 »

Аз си ги купувам от biozona.eu и нищо не пише. Гледах ги в буркан, първо 24 часа във вода, после изливам водата и ги мокря веднъж дневно. Сега реших, че ще смилам зърната, независимо дали са покълнали или не, и ще ги смесвам с разни неща за ядене.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Кълнове
« Отговор #10 -: 29-10-2010, 00:09:46 »

Семената на броколите са дребни семенца и веднъж дневно да се изплакват мисля, че не е достатъчно. Поне 2-3 пъти. Иначе се накисват за 5-6 часа и се оставят да покълват до 5 дена.
Активен

amazonian

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 240
Re:Кълнове
« Отговор #11 -: 29-10-2010, 18:41:51 »

Благодаря, ще пробвам.
Активен

taurus

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:Кълнове
« Отговор #12 -: 23-01-2011, 18:36:06 »

Как процедирате с по-малките семена?
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Кълнове
« Отговор #13 -: 23-01-2011, 19:43:10 »

Покълвам ги в машината за тази цел.
Активен

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Кълнове
« Отговор #14 -: 24-01-2011, 08:26:12 »

 :kisss:Здрастиииииииииииииии!!!Аз съм нова в покълването...едва от един месец...и съм прясна, прясна в тъз насока...Как ли...ей така...вечер заливам в два или три буркана измитите  семена, грах, леща, люцерна, голи сл. семки...от което ме се апва, сутрин преди да замина на работа ги изплаквам и ги изсипвам в стъклени тави, леко мокри, след това бам в една тъмна найлонка добре завързъни и тава върху тава и ...върху хладилника.Вечерка като се върна, изплакване, завиване и пак там...до като си покълнат...след това измити в купички и в хладилника!!!! :essen:Това в нашата северна кухня където е не-вовече от 15 градуса.
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

Valja

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 13
Re:Кълнове
« Отговор #15 -: 04-04-2011, 11:53:31 »

Здравейте!
Аз съм от най-новите във форума, а иначе от много време ви чета и използвам опит. Мога и аз да споделя за моя опит с кълновете - от 5-6 години редовно всяка зима до април-май месец произвеждам различни кълнове и мога да кажа, че сериозно не е боледувал никой от семейството ми. Довечера ще пиша малко повече. А сега искам да попитам някой знае ли дали могат да се правят кълнове от семената на чушките? Много съм търсила в интернет, но никъде не се казва, че могат да се използват по този начин. А като знам лятото и есента колко семена се изхвърлят, ако стават за ядене покълнали, ще има за цяла година.
Активен

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!
Re:Кълнове
« Отговор #16 -: 04-04-2011, 12:58:24 »

Здравей! До колкото съм запозната кълнове от семена на пипер не стават за консумация.
Активен

taurus

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:Кълнове
« Отговор #17 -: 04-04-2011, 14:41:52 »

Какви семена трябва да се избягват?
Защото мога от село да си набавя от житни култури, но не знам дали не трябва да преминанат през някаква обеззаразяваща процедура?

Каква е разликата на тези на чийто опаковки пише "за покълване" и една твърда пшеница (или друго) за фураж или за брашно?
Активен

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Кълнове
« Отговор #18 -: 06-04-2011, 10:08:01 »

Валя, ето тук има тема за кълновете от чушка и защо не бива да се консумират. Споменава се същото за домата, картофа и повечето видове боб.
Активен

Mемория

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148
Re:Кълнове
« Отговор #19 -: 06-04-2011, 10:42:22 »

Taurus, ако бъдат обеззаразени с препарати, то тези препарати ще ги погълнеш и ти, а с това можеш само да си навредиш. На такава обработка ги подлагат, когато се знае, че ще бъдат засявани, а не директно консумирани.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.116 секунди с 23 запитвания.