Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Няколко въпроса за т.н. "гладуване" на плодове и чай  (Прочетена 340483 пъти)

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.

Изказах се по повод тезата на фрутариано. Доколкото разбирам, той смята, че само на плодове може да се живее здравословно.
A може ли? ???
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Ами много е просто, Чери. Намираш такива, които се хранят по този начин  10 -15- 20..  години, говориш с тях и преценяваш сама  :surpris_23: .  Това е обективният начин за преценка на каквото и да е. :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.

Ами много е просто, Чери. Намираш такива, които се хранят по този начин  10 -15- 20..  години, говориш с тях и преценяваш сама  :surpris_23: .  Това е обективният начин за преценка на каквото и да е. :)
Да,така е. Имам познат в Канада-веган.Там има  общности от вегани,суровоядци,фрутарианци.
Човек,който дълги години е консумирал само плодове и то предимно банани е развил много яки дефицити и сега се чуди как да ги навакса-витамин Б12,желязо,калций и др.
Според мен фрутарианството е възможно САМО в топлите страни,където изобщо няма зима.Иначе си е опасно за здравето.И сега...ще дойде Фрутариано да ме обори... :pensif_29:
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Чери, а дали и ние, НЕсуровоядците  нямаме дефицити от Б12 и  калций?  tooth Как мислиш ? :)  Аз доказано имам за Б12, тествах се.  Ти тества ли се за Б12, вит С, калций, силиций, йод.. ?   ;)  Пробвай, може да останеш силно изненадана :)

Дефицит от желязо твоя човек няма как да има - или са го излъгали безхаберници, или се самозаблуждава заради нисък хемоглобин. Желязото никога не е в недостиг, ако няма някаква голяма кръвозагуба! ( напр от катастрофа) Анемията не означава липса на желязо, означава друго..  ;)  

Равнището на здраве не се измерва само с дефицит или недефицит на елементи ;) ;)
Това е твърде посредствен и слаб критерий.
Ако човек е пълен с енергия постоянно, ако има отличен сън, след който се събужда винаги зареден, ако има ведро и оптимистично настроение, готовност за шеги и смях, жив поглед, добра кожа, нокти, коса,
ако е БЕЗ  оплаквания от храносмилане, прескачане на сърцето, изтръпване на крайници,
 миризлива пот, урина, изхождания, крака , дъх,
 течове от разни лигавици, хрущене на стави и прешлени
- това е то ПРАКТИЧЕСКИ и ЕТАЛОННО ЗДРАВИЯТ  ЧОВЕК !


И няма НИКАКВО значение какво ще му измерят в лабораторията  подпухнали, с наднормено тегло , големи диоптри и разширени вени      лаборантки   tooth  

« Последна редакция: 31-01-2016, 13:24:17 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

cherry

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 411
  • Любовта е смисъла на живота.

Така е,но аз ти казвам,че човека се е влошил здравословно и затова е правил изследвания.След това се е възстановил,но с правилно суровоядство,а не само с плодуване... ;) ;) ;)
Активен
„Живеят само влюбените,останалите просто съществуват.”      
Уилям Шекспир

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Чери, "влошаването здравословно"  може да е  очистителна и оздравителна криза, каквито ВИНАГИ се наблюдават при преход към суровоядство,плодоядство,  особено ако е рязък преход. Такива кризи са с различна продължителност.
Вече има достатъчно практика и са изяснени тънките моменти. Който иска - търси и се запознава :)  
Така че ние, както и твоя човек, не можем лесно да преценим дали става въпрос за "влошаване" или само за временни реакции на адаптиране.

Но понеже хората в огромното си множество са НЕВЕЖИ в това, с което се захващат, затова и после има изненади  tooth .
Направи си експеримент  за да запомниш бате Бино :) - прозвъни 20 дипломирани масажиста, които са с претенции за професионалисти.
И се поинтересувай колко от тях са запознати, че масажните движения се правят ВИНАГИ и САМО в посока от ходилата към седалището и НИКОГА в обратна посока! ( аз до момента не съм попадал на такива, които са наясно)
А защо е така, може и да им кажем, в случай, че си потиснат егото и приемат информация от някой , който не е толкова авторитетен като масажист :)
« Последна редакция: 31-01-2016, 17:22:53 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.

... дълги години е консумирал само плодове и то предимно банани е развил много яки дефицити и сега се чуди как да ги навакса-витамин Б12,желязо,калций и др.

Спомням си, че сме обсъждали:
1. Нито едно растение не съдържа в себе си всички необходими  за нас ...вещества.  Някои плодове или зеленчуци съдържат повече от необходимите ни вещества - от други. Но нито един, сам по себе си плод или зеленчук, не съдържа всички необходими. Милионите години спонтанна еволюция също не ни е научила да приемаме само един вид растение. Дори царственото растение - житото, дори неговата свръх еманация - лимецът, не съдържат всичко необходимо.
2. Организмът ни не може, във всекидневната си дейност, да избира от кои съставки да изразходва повече, а кои да пести... Изразходва всички, според видовете дейности. Тогава е неизбежно да получим недостиг ("дефицит" (не одобрявам чуждиците, ако не са неизбежно необходими...)) към някой(и) елемент(и). С всички последици.

[Това е главната опасност в подхода на Л. Ковачева, особено като знаем извънредната и необоснована храброст на много самолечители... Най-честата грешка е да увеличават дозите или времетраенето, за да получат още по-"добър" резултат]

3. Бананите се берат зелени, далеч, далеч преди да узреят. Това е така, защото като узреят те ставали подобни на брашно и не били нито вкусни, нито подходящи за варене, печене и пр... Отделно, зелени и охладени, те се уж запазват, докато не ги оставим на стайна температура. Тогава в тях протичали процеси на "хидролизиране" или нещо подобно, което придава приятен (не свръхполезен!!) вкус, известна влажност, лесна употреба - не се мият и пр...
4. Като са зелени, те не съдържат дори дадените им от природата витамини, ензими, микроелементи и пр.
5. Невероятно би било да не получи(м) недостиг на неща, отколкото да получим...

Изобщо, познавам хора, включително себе си, като си купуват напр. кола, изучават материята до 2 (две!) години, четат, сравняват, проверяват, втори източник, трети и т.н. Чак тогава плащат. Недоумявам как бих могъл да почна да ям примерно само сини боровинки, защото са №1 в списъка на СЗО по полезност...

6. При Временно въздържане от храна и при други правилно приложени методи, в хода на лечението се изострят всички стари травми, увредени органи, системи... НО, само за часове! Ако болките/парене/тръпнене/нагряване/силен сърбеж и пр. не изчезнат след 1-3 часа, трябва да се промени лечението!

П.П. И да, далеч не всички масажисти знаят, че движенията трябва да са от крайниците към тялото... Дори съм чувал аргумент, че еди кой си китаец наблягал на движения от коляното към пръстите (?!?!) и следователно моето обратно мнение било глупост... Придвижването на храни и отпадъци в нашите тела става на равнище молекули, атоми, йони... в течна среда. Реакциите са електрохимични.
Докато артериалната кръв се движи от налягането, създавано от сърцето, то венозната, с всички боклуци, не се помпи от никаква помпа... и да я връщаме още повече с масажни движения, ми изглежда обратното на лечение.
« Последна редакция: 31-01-2016, 18:48:48 от Vov »
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Не е заради венозната , Вова :)
( артериалната също не се движи само заради сърцето. То помага  в малка степен . Само споменавам, не е важно за темата. )
« Последна редакция: 31-01-2016, 19:55:15 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

миа

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201

Како кажем А, да кажем и Б.
Заради лимфата е.  Наскоро когато изучавах точките и меридианите според Китайската медицина съм го запомнила.

"Лимфната система е наистина много важна - това е система за извеждане на отровите, особено бактериални, гъбични, паразитарни - най-простите отрови. Практически от тази система зависи имунитета на човека, а имунитетът - това е живота. Ние към лимфната система изобщо не се обръщаме така, както трябва, а към нея изобщо не трябва да се обръщаме никак - само на „Вие”.
Лимфната система върви отдолу нагоре и никога обратно - отдолу нагоре - от пръстите на краката до гръдния лимфен поток; а масажа ни го правят отгоре надолу, което означава, че рушат лимфните потоци. Лимфната система има клапани - обратни - лимфата се издига и клапанът се затваря. Ако масажирате хубавичко в обратна посока, всички клапани ще се разрушат. Има професионални масажистки, които владеят системата за лимфодренаж; има 50% от тези служители, които може би още не са получили тези знания, има такива, които изобщо не знаят, че лимфата върви отдолу нагоре. "

http://www.iskri.net/zefira/articles.php?lng=bg&pg=289

П“П. Бате Бино, всички ние, които си мислим, че знаем повече, сме също невежи. Има още много да учим. :Confus_34:
Активен
Тайната на здравотворният живот се крие в хармонията между дух, тяло и разум.

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Добре, Миа. Това е добър сайт, знаят кого да превеждат :)

Но ти нещо не си ми разбрала мисълта за знанието :)
Нека се изразя с арабската поговорка: "Не бой се , че не знаеш. Бой се , че не учиш".
Аз постоянно се уча, понякога по няколко часа дневно.
Но няма как да не реагирам, когато лекари и  "специалисти"   не знаят дори това, за което са държали изпити, и за което взимат пари от хората.
Тази, която ти цитираш , д-р Олга Бутакова е една от малкото ( наред с д-р Борис Увайдов, и д-р Оганян) която има доблестта да признае , че след завършването на Медицина, НИЩО не е знаела нито за  болестите, нито за лечението им!!              ( )
     Всичко са наработили впоследствие. ( и са уникални натуропати)
(Правим си извода колко знаят тези, които разчитат само на дипломите си  tooth )

Неправилно си преценила , че парадирам с познание. В случая акцентът е, че за когото е задължително  да знае, - не знае! За мен не е задължително, аз не съм масажист , не приемам пациенти и съответно не вредя. Но за тях няма оправдание . ТЕ вредят, защото не си правят труда да прочетат нещо извън това, което им е преподавано. ( По същият начин вредят и лекарите )
Чак когато се почувствам достатъчно запознат, ще почна легално да давам  консултации, въпреки че имам правото  отдавна , и въпреки  че други, които са далеч зад мен, отдавна го правят :)  
 ( Бързат да съберат за Бентли, докато аз вече свикнах  с 25 годишната си Ланчийка и не бързам  tooth )
« Последна редакция: 31-01-2016, 23:23:00 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

миа

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201

Бате Бино, не е от значение какво тълкувам и преценявам аз, мисълта ми е- нека не заприличваме на колегите с бели манти, заради които именно сме в този форум, боравейки си с тънки иронии към да го наречем невежеството на другите.
Най- голямата човечност е не да иронизираме другите, а да умеем да се самоиронизираме.
Карай си със здраве количката и помагай  на хората. :kisss:
Активен
Тайната на здравотворният живот се крие в хармонията между дух, тяло и разум.

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.

Браво отличници, обичам ви!  :Content_14: :flower:
Учене, всеки ден!
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

миа

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201

И ние те обичаме, макар да не сме отличници! :heart_2:
Активен
Тайната на здравотворният живот се крие в хармонията между дух, тяло и разум.

Тихия

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 740
  • Болката е неизбежна. Страданието - по желание.

Като един посредствен четворкаджия, не знам какво да кажа. Затова и нямам по-високи оценки де, защото не знам.
Активен
Да виждаш е събитие на съзнанието, а не зрителна реакция.

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Миа , като имаш време, можеш да си поприпомниш в тълковния речник значението на думата "ирония" , както  и на думата "критика" . ( защото май ги бъркаш :) )  В постовете ми, които визираш , ирония няма. Има критика. И тя си е съвсем на място. ( Или не смяташ така? :)

И.. освен това, как предлагаш  да се отнасяме към  "невежеството на другите" ( както ти се изрази )
С обич ли?  С толерантност ли? Или със симпатия?  tooth tooth
Би било доста странно според мен ,  да имам позитивно отношение към  нещо негативно  tooth tooth
Ако ти го можеш, мога само да ти се възхищавам  :kisss:
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

миа

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 201

Учим се все още на смирение :love_028: :Content_22: :kisss:
Активен
Тайната на здравотворният живот се крие в хармонията между дух, тяло и разум.

mike76

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21

Какво съвпадение,точно вчера си купих книгата на Татяна Костадинова "Пътят на лимфата-ключ към живота".
Номер едно по продажби е в Хеликон,друго интересно са студените(контрастни) душове,коѝто задвижват лимфата  и метабилизма и с това изхвълянето на шлаките от организма,също спомагат и за реабсорбиране в мозъка на гръбначно-мозъчната течност.Почвам да чета книгата  :),става дума за меридиан по коѝто протича лимфата и лечение с компреси с урина зад ушните миди с две думи.
Активен

Vov

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1102
  • Познай себе си.

http://www.iskri.net/zefira/articles.php?lng=bg&pg=289

Ха, тази лекарка - Олга Бутакова - е друг много голям образ...
Изучила подробно и прекрасно устройството, работата и особеностите на лимфната система, накъде тече лимфата и пр. и пр., иии... НЕ смее да направи още една мъничка крачка - да зададе лесния въпрос:
Какво ядат всички микроорганизми в телата ни?
Според мен е очевидно, че ако ядяха от нашата тъкан, щяха да ни изядат...
Но, тъй като не го правят, какво, по дяволите ядат?...

А че е вредно да използваме дезодоранти, тесни дрехи (сутиени, гащи и пр.) грешни масажни движения, обездвижване, обезводняване... е съвсем ясно, нали?
Активен
Искам да променя света - започвам от себе си.

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Вова,  може и да го е задала този въпрос, но на друго място , а не точно  на страничката , която ти прочете и която е и единственият текст на български.
Разбирам идеята ти - мечтаеш за нещо, което, ако беше осъществено от еволюцията, щеше да бъде най-великото й творение  - да трупаме токсини, които в един момент  ще бъдат почистени от специални бацили в телата ни.  Уф , и аз как мечтая за същото ..  tooth tooth
Де късмет ..  всичките боклуци да изчезваха в едни момент  :whistling2 - emotloader:
И на мен ми е много интересно с какво се хранят бацилите, но явно със сигурност - не с ВСИЧКИ токсини от телата ни :(  
Доказателство ?
Нямаше да съществува лимфна система , която да ги извежда . Щеше да е излишна  :surpris_23:

Сега сериозно- Трябва де се прави разлика обаче между биологични токсини, които са ЕСТЕСТВЕН краен отпаден продукт от работата на всяка една жива клетка , и "несвойствени" за тялото токсини, натрупани в резултат на вредни навици.  ;)
Лимфната система е разчетена да обира най-вече първите.( всяка клетка отделя в междуклетъчното пространство, откъдето вече ги поема лимфната )
 Но ние с лека ръка й възлагаме допълнително и вторите , лошите" токсини и вероятно затова тя вижда зор :)
« Последна редакция: 03-02-2016, 11:40:56 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

purelove

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 148

Purelove, въпросът със спасяване на хора, изпаднали в хипотермия (гранично състояние на преохлаждане на организма, когато човек не може да поддържа 36,5 - 37,5 градуса по Целзий...
За мен най-голям интерес представляват случаите, известни от Втор. Св. Война, когато от водата (или гората, снега) е изваден човек, който е жив, но е в хипотермия и трябва да бъде спасен. За голямо съжаление много голям брой такива спасени хора, са умирали от преохлаждане и е било трудно или невазможно на екипажите на кораби например, да съживят изпаднал в хипотермия моряк, летец, войник и пр....
Увиването в "станиолови" одела например, което е масов безполезен метод, само запазва вътрешната, произведена от тялото топлина. А тя е крайно недостатъчна за съживяване и както през войната, така и при спасяване на търпящи бедствия във водата или високо в планината (неразумни туристи). Поради което много от тях умират, въпреки, че са извадени живи... (всичко това няма пряка връзка с "гладуване" на плодове и чай, но е нещо)...  :flower:


Да, мерси Vov, всичко е точно.
Активен
 

Страницата е създадена за 0.079 секунди с 23 запитвания.