Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Къде сте бебчета-суровоядчета: да обменим опит  (Прочетена 99290 пъти)

v

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 103

Копривата-добре измита,пасирана може и леко на пара с няколко капки зехтинче.Така приготвена към нея може да се добави ядката на един или два току що шчукани орехи всичко пасирано на финна каша.Копривата може да се добавя и към картофено морковени пюрета-и към всякакви зеленчуци.
Успех.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!

Всякакви зелении - колкото по-зелени, толкова по-добре. Леща, цвекло, диня, кайсии. За съжаление черешите свършиха.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

diva108

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42

Малко кураж  и от мен Olive.Не обръщай внимание на никой и не се шашкай. Дъщеря ми е на 7 години - никога не е яла месо. По принцип яде много малко неща- от зеленчуците само домати и краставици, и грах но само от градината-пресен. Плодове яде всякакви. Готвно абсолютно нищо не вкусва.До сега не се е разболявала никога. Само от шарка веднъж.
Та за толкова години баба ми още не може да свикне с мисълта че няма да и вкусим от манджата и още ни подканя да хапнем, все още се надява да се вразумя(за съжаление не тя).
Не казвам че е лесно, но понякога дори е забавно. Както се казва - да се присмееш на чуждото нещастие.
Приемаи всичко с усмивка не се замисляи много - УСПЕХ! :Appetit_4:
Активен

Keit

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 105

Дива, даваш ли някакви добавки на дъщеря си?
Активен
С желание всичко се постига!

Olive

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
  • Мама на мишле-диване:)

Diva, много впечатляващо е това за дъщеря ти, направо ми звучи като от друг свят:) Или имаш много мъдра дъщеря, или вие сте супер оправни родители, и в двата случая, поздравления! :love_026: Може ли да споделиш по-подробно какво е менюто й, как сте я захранвали на годинка, как сте я предпазили от всички шарени изкушения, които ни заобикалят навсякъде, и всички "доброжелателни" роднини и приятели с техните меса, баници, сладкиши, шоколади и пр. "задължителни" храни...
Просто ми е много трудно да решавам какво да яде детето, понеже е още много малка, за да прави собствен избор, изцяло е зависима от нас, уж мъдрите възрастни, а майка ми държи да я храни с надробени манджи, верно без месо, пък аз просто не знам каква алтернатива да й предложа.. Тя не може да яде все още сурови зеленчуци, хапва плодове и зърнените каши на Хипп, кисело мляко домашно, но само на това не знам дали може да живее..
Благодарности и поздрави!! :Cherries
Активен
Не вземай живота твърде насериозно - жив от него няма да се измъкнеш!

diva108

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42

Когато не знаеш че нещо съществува, ти просто не мислиш за него. Когато дъщеря ми беше малка не забелязваше нищо в магазина, нямаще как да я изкуши. Не съм и предлагала нищо от там. Но има и друго - имам супер майка, която ме подкрепя, просто защото ми вярва. Отнася се с голямо разбиране - гледа вече четвърто внуче и няма как да не завележи от къде идват всички проблеми. А другото е че от както съм я родила ходим заедно на йога - и при нас нещата просто си станаха ей така без много да се замисляме. Нямаме определено миню, просто и говорех постоянно за храната и тя ми вярваше - от тогава досега. Незнам как ще е с бебчо, още се кърмим и никак не ми иска да идва времето за хранене.
Незнам какъв съвет да ти дам, трудно е когато си сам, аз в момента съм на същото положение, никаде не излизам покраи бебчо, почти нямам познати наоколо, но поне не се замислям в това отношение. Мисля че най-лесно е когато контактуваш с подобни хора и виждаш личния им пример, черпиш от опита им и ти дават кураж...
Пожелавам ти все повече такива хора да те заобикалят, както и на всички около нас :Content_22: - за да ни е по лесно и приятно :peperudi:
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Когато не знаеш че нещо съществува, ти просто не мислиш за него.
Определено!
Затова ми е и толкова лесно със сина ми.
Активен

Olive

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11
  • Мама на мишле-диване:)

Така е, прави сте във всичко, което казвате, момичета, но на теория е едно, а на практика - съвсем друго. Малката е в тази възраст, когато все повече осъзнава какво става около нея, всичко забелязва и иска да опита, а все пак няма как да я отглеждам в стъклен похлупак.. И когато бабите (особено моята майка, за съжаление..), лелите и всички около нас демонстрират и налагат еднакъв стереотип, е много трудно да се бориш и да докажеш на толкова малко дете, че нещо не е правилно, въпреки че всички останали го правят..  :police: А насила, както знаем, хубост не става, и аз не искам да я насилвам за нищо; доколкото мога опитвам с личен пример, слава богу имам прекрасен мъж, който е 100% зад мен и ми има пълно доверие за всичко, но явно единственият начин е да се откъснем максимално от родители и лели, и да се виждаме само по празници с тях.. Макар че и това няма да е достатъчно, само ще си развалим отношенията, а отвсякъде ще продължават да ни заобикалят "добронамерени" майки и да ни заливат гръмки шарени реклами.. Не знам, понякога губя надежда, толкова неразбрана и "шантава" се чувствам.. явно не съм случила на роднини и познати:)) Добре че е Интернет и сайтове като този, че иначе сигурно досега да съм се отказала. Благодаря ви отново, че ви има, дано ставаме все повече осъзнати или поне добронамерени хора (а като се замисля, те са взаимозависими качества:) :thankyou:
Усмивки и слънчеви дни на всички! :Content_22:
Активен
Не вземай живота твърде насериозно - жив от него няма да се измъкнеш!

AsiG

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Здравейте на всички!
Сядам да пиша, защото това е единствената тема, която намерих, когато се чудех как да захраня дъщеря си. Покрай бременността си и захранването изчетох доста информация за здравословното хранене. Не ям месо от 11г, и хемоглобинът ми е в норми. А от скоро избягвам и млечните продукти и яйцата, тъй като прочетох ужасни неща за тях и после установих, че не ми се отразяват никак добре. Но както и да е, малко се отклоних :) Значи дъщеря ми също не яде месо, вече е на 1г и 2м, за ужас на свекърва ми  :pensif_29: Таткото също не яде месо, но от 2г и даже наскоро прояде риба отново. Не ме подкрепя особено, предпочита дъщеря му да не се цепи от обществото и да си яде месо...  :surpris_23: Изследванията и са добри, хемоглобинът и след изследването на 1г беше 122, което педи каза, че е много добре и аз грейнах  :angel: Понеже и тя изпадна в паника, като и казах, че няма да давам месо... казах и защото е от типичните възрастни лекари, които не се интересуват от нови изследвания и проучвания и реших да нося кръста на "онази лудата, дето ограничава детето си" и да и покажа, че децата могат да се развиват нормално и без месо :) Всъщност живеем в Стара Загора. Та започнах захранването след 5м, тъй като нито аз, нито дъщеря ми сме дебели, тя беше наддала малко през този месец и ме строиха да я захранвам. Не започнах с ябълка или морков, или сокчета, а с оризова каша. Успях да издържа да я кърмя 1г. Давах и кашата смесена с кърма - 14 дни, после предложих каша от елда - 10 дни. После прочетох, че се води алерген и е хубаво да се даде по-нататък, но при нас нямаше проблем. Все пак ме интересуваше, това че има високо съдържание на желязо. След това предложих тиква - 7 дни. Смесвах я и с каша, за да е по-калорична. После дадох морков, но за нас се оказа много запичащо. Следващите храни давах за 5 дни - картофи, круши, каша от просо- отново има високо съдържание на желязо. След това реших да започна и с глутена - като го давах постепенно в зависимост от това колко е високо съдържанието му в даден продукт - овес - ръж - ечемик - пшеница. Между тях давах и други зеленчуци и плодове. За следобедно хранене предлагах ечемичен ядки - сварени с някакъв плод. Към 7 месец предложих яйце, отново заради желязото. До 1г давах през ден по 1/2. След 1г - понеделник, сряда и петък - цял жълтък. Сега задължително давам спанак и броколи през седмицата. Кисело мляко предложих на 10м, много го хареса и в момента ме спасява, защото така и не поиска да пие АМ, което до някъде ме радва... В момента понякога готвя с масло, но повечето пъти със зехтин. Само аз и готвя, не използваме детска кухня, поради разбираеми причини :) Опитах се да предложа амарант, не знам защо, но организма и не го приема и го изхожда в същото състояние в което го е приела и на 10м и на 1г и 1м. Киноа давам смесено 1:3 с булгур, просо или червена леща. На обед слагам и резен авокадо в яденето. Храни се 4 пъти на ден, сутрин - овесена каша или мюсли каша с кисело мляко и понякога и малко плодова каша, за вкус. На обед 1/2 зеленчуково пюре смесено с някое от тези - просо, булгур, киноа, червена леща, качамак, нахут, жълт грах или пълнозърнести спагети. Следобед каша 7 зърнени храни с 1/2 бурканче плодово пюре. Вечер давам зеленчукова супа от картофи с различни зеленчуци. Ох, дълъг пост се получи :) Сигурно съм пропуснала нещо, но се надявам да помогна на обърканите мами, които се чудят как да постъпят...  :flowers2:
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Млечните продукти и субпродукти от крава , уфсъ и козъ теглят калция от костите , така че внимавайте с тях .Опасни са и не само в тази насока.
Активен

muki_w

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 182

Сега вече мога да се присъединя в клуба на мамите,на път съм и аз да стана.Чета с голям интерес,пишете още още още! Дано всичко е наред и живот и здраве след някой и друг месец се сдобия с дългоочакваното бебе.В този форум съм от години,е не мога да кажа,че промених особено хранителните ми навици,но поне се опитвам всеки божи ден :D обаче с бебето някак ми се иска да не допускам тези парадоксални грешки на съвременно ни общество.Така че,пишете девойки подробно!  :Content_14:
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318

Честито   :Content_14: Муки , ако не промениш себе си и не даваш личен пример, не очаквай детето ти да го стори . Така че вземай се в ръце отсега .Плода още в 3 тия месец започва да приема информация от околната среда.
Активен

AsiG

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Честито и от мен Муки! Не се притеснявай, всичко ще е наред с бебчето  :heart_2: Аз бих ти помогнала на драго сърце, когато имаш нужда. Скайпът ми е: asniata. Всеки който има нужда, нека ми пише  :love_026:
Активен

Faline

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 132

Здравей, AsiG  :flowers2:
Имаш късмет, че дъщеря ти яде толкова много различни неща, при нас менюто е доста по ограничено: закуската е винаги овесени ядки с стафиди, накиснати във вода, малко ленено масло и мед, понякога вместо овесените ядки просо. Правя му готвени зеленчуци или зеленчукова супа, които най-често не ги иска. Яде много кисело мляко и хляб. Обича пълнозърнестите макарони, картофки, ориз. Плодове. Сурови зеленчуци: краставици, моркови. По-голям е от дъщеря ти, обича ядки и семена. Правя му кексчета, крекери, курабийки. Харесва яйцата. И това е, много е консервативен  :surpris_23:  :Confus_3: Аз му правя и пилешко, но не го иска. Смятам, вегетарианството трябва да е осъзнат избор, затова не го ограничавам и понякога хапва и месо, но по принцип не го харесва. Пазя го само от вафли, барнита и крокита, за съжаление често безуспешно  :Confus_3:  >:(
Активен

diva108

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42

Здравей AsiG , аз също съм от Стара Загора, ако искаш може да се видим и обменим опит :) Моя син е на година и половина и до годинката не прояви интерес към яденето, дори и вода не беше пил. Все още се кърмим - и това му е най-сладкото ядене :) . Аз също не ям месо, дъщеря ми е на 8г. и никога не е вкусвала, но той като види някъде и си иска. Никак не ми е приятно, но мисля че като започне да разбира ще мога да му обясня, при дъщеря ми минаваше така номера.
При нас  закуската сутрин е нещо неестествено, тъй като никога не закусвам и никак не ми се мисли рано сутрин за ядене. Обикновенно му давам някакъв плод да си го хрупа сам. Но вчера ми дойде музата и му забърках една каша с орехово мляко, смлени овесени ядки, сок от мандарина, пасирана ябълка и меласа - много му хареса, даже не му стигна.
Иначе през деня с удоволствие приготвям всичко - правим си всякакви сурови вкусотийки, и за сега опитва от всичко.
  А Faline начина ни на живот, включително и вегетарианството наистина е избор, но за  съжаление избор който правим вместо децата си, живота им зависи от нас и вегетарианството е най - доброто начало което можем да им дадем. Те не са виновни, че някой иска да печели за сметка на тяхното здраве и е създал ваксини, кремвирши, вафли и т.н. Защо бебетата трябва да пият изкуствено мляко или краве мляко - кой прави този избор - единствено майката. Ние сме маниполирани всекидневно от фалшива информация и просто се страхуваме да живеем различно от това което ни се казва - пий това, яж това...
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Дива , твоето е героизъм в мирно време. Овации от мен.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

diva108

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42

Както виждам не съм единствена, дори и около мен да няма такива хора. Но благодаря все пак. От както се помня все подлагам всичко на съмнение, затова може би всеобщоприетите норми не ми допадат. Което ми помага по лесно да намирам (надявам се ) верния път  tooth .
Активен

Меги

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1

Привет! :) Регистрирах се тук специално за да обсъдя с други детското хранене. Аз съм веган от близо 5 г. вече, през бременността ме емнаха за кратко да пия сурови пъдпъдъчи желтъци, но вкуса ме отвръщаваше и ги стрях скоропостижно. Детето е вече на 3 г. 3 м. - до годинката беше основно на кърма, след това постепенно увеличихме другата храна, къде сурово, къде готвено - тако цяло готвенето е една идея повече, особено през судените месеци. При мен положението е същото. Като цяло детето е основно на растителна храна, но е много пощелив, така че не го спирам когато види някъде кашкавал, кисело мляко или някои меса - опитва и се отказва; не ги тръси после.
Откакто ходи на ДГ обаче, вече 6 месеца, сложих в храната му желтъци; храненето в ДГ е вегетарианко, но твърде ортодоксално (много ориз, картофи, тестени произведения) и мисля че не мога да компенсирам с друго освен с желтъците. В къщи готвя разнообразно, но той често така добре си е подложил в ДГ, че не иска да вечеря или хапва малко. За закуска винаги и без изключение иска микс от зърнени ядки със сусам, ленено семе, стафиди, сурово какао и орзиво мяко.
Надявам се да обменим опит за набавянето на желязото и калция освоно; Б12 давам като добавка понякога; кръвни изследвания никога не са му правени. Докато беше кърмаче (2,6 г) не съм се притеснявала, занех че получава всичко необходимо, но след това нещата вече не ми изглеждат така прости, особено с храната в ДГ. Има опция да си носи, но ще се чувства още пО отделен, а това искам да го избегна. Все пак емоционалното му състояние ми е по-важно от храната. 
Активен

Faline

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 132

Здравей, Меги  :flower:
Детето ми (2.3) е пристрастено към киселото мляко и все още не ходи на ясла, но тъй като не яде месо и риба, също гледам да го компенсирам. Хапва ядки, семена и сушени плодове с удоволствие. Освен това му слагам и пчелен прашец в закуската му (която наподобява вашата). А какво е това сурово какао, аз имам счукани какао зърна, дали е същото?
Активен

diva108

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42

Здравей и от мен , Меги.
Хубаво е че можеш да избираш като вегитарианска детска градина, вероятно не живееш в BG. Моята дъщеря никога до сега не е проявявала интерес към месото и яйца не беше вкусвала до миналата година. Никога не съм и давала никакви добавки, но не съм и се притеснявала, защото тя никога не се е разболявала. Затова пък малкия (1.6 г.) както вече паисах е с ниско желязо и хемоглобин. Не че и на него му се притеснявам, но си мисля че с времето ще се нормализират нещата. Не мисля и да му давам нищо, пихме само едни Шуслерови соли, незнам до колко ни повлияха.
И аз ще се радвам ако повече мами се включват и споделят.
Усмихнет ден за сега от мен  :peperudi:
Активен
 

Страницата е създадена за 0.123 секунди с 24 запитвания.