Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Къде сте бебчета-суровоядчета: да обменим опит  (Прочетена 99297 пъти)

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Киноата преди я варях, сега я покълвам. kriss, ти колко време я киснеш? Аз максимум 6 часа, после я оставям на сухо, докато порастнат малко кълнчетата. Тя много бързо покълва, дори и като е накисната. При нея е много важно миенето, премиването и преди консумация обилно да се изплакне. Забелязвам, че не я усвояваме много добре и аз и дъщеря ми. Т.е. на митницата  :D са си цели зрънцата. Явно, защото е много дребничка. Уж лично аз бая се старая да дъвча, но...Може би, след като е покълнала, е по-хубаво на мляко или сос.

Ясен също все е още е на етап опитване.
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Здравейте отново, мамчета и бебчета! Върнахме сеее!

Включвам се веднага с моя опит с киноата. Хапвам я покълнала, бързо свикнах с вкуса и ми допада. Подобно на Вери накисвам няколко часа и след това лесно си пуска кълнчета. Не я чакам много.

За бебчето я варя 5 мин. и минавам през пасатор, добавям смелени ядки и семенца. Предлагах я накисната и покълнала - не иска, а леко сварена я хапва. За момента ще я давам така, защото няма да е 100% суровоядче и предпочитам да я яде някак отколкото изобщо.  :)

Всъщност единствено елдата обича накисната; овес, просо, киноа - минавам през огъня за 5 мин.

През последните 2 седмици нови храни не сме включвали, дори малко се върнахме назад в захранването - закуска и следобед не иска нищо, само суче; предпочита да хапва с мен на обед и вечер. Не я насилвам, малката душичка. Напоследък умира за домати, краставици и кайсии.

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Привет на всички!

Пак нямам много за писане. То затова и не пиша де :)

С тези жеги предимно сучем. Хапваме по малко плод, чат-пат смелени ядки или семенца(орех, бадем, слънчоглед), доматки и това е всичко. Фаворити в момента са кайсиите, петровки опитахме за първи път, малини, боровинки, домати и моркови. Авокадото и бананите ги позабравихме, май им се насити.

Цяла седмица закусваме с по 2 кайсии и 1/4 петровка, доматчето е на обед и вечер преди кърмата, следобед са другите плодове. Ядките са ни нещо като междинна закуска преди обед. Леко странен ми се вижда този режим, но така си иска детето. Мнооого ми е разглезенко, трябва да я стягам  :D

А, да! За малко да забравя! 2 вечери опита зелен фасул и сладък лук на пара.

Бъдете здрави!

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Ами, Влади, и Ясен е така. За много от околните е странен този т.нар. режим, но аз по-скоро искам да го приуча да дъвче. Това отнема повечко време. Като прибавя, че предпочитам да му въвеждам колкото се може повече сурова храна, става още по-бавно. Особено за зеленчуците. И особено като е само с 4 зъба, а другите бая го тормозят. Тези дни е на вълна малки парченца диня. Ядки обожава. Гледам да са хубаво смлени. Все още е на етап опитване. Няма сериозни порции твърда храна.
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Давам менюто от днес, че голямо ядене падна!!! Понякога това й е количеството за цяла седмица, но днес как само е изгладняла... все едно не съм и давала да помирише мляко от 3 часа!  :D

- 5-6 малинки и 10-ина боровинки

- няколко късчета зеленчуци на пара; парче краставица
- 1 ч.л. пшенични кълнове натрошени на дребно (давах ги кълн по кълн)

- коричка хляб колкото палец

- крем от банан и авокадо, чийто остатък стана шоколадов за мен   :)
- 1/2 кайсия

До вечерта няма начин да не хапне още плод или зеленчук от салатата ми.

escorial

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 30
    • Escorial's Webblog

vladi Колко е голямо твоето бебе?
Активен
мама на три мишлета

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

escorial, почти на 10 мес. сме.
Захранваме се според желанието и предпочитанията й. Така действах с баткото, така е и с нея. Има дни, в които само суче и никаква храна не я привлича. В други пък, като вчера, хапва повече.

И на ръст, и като тегло се родихме извън приетите таблици. Дори сега върви малко слабичка за възрастта си, но който е гледал деца знае, че на сила не можеш да ги нахраниш, особено пък в тази възраст. Да не говорим, че не бих принудила детето да се храни - било с грубост, било отвличайки вниманието му с приказка. Важното е, че е здрава, спокойна и нервно-психичното развитие отговаря напълно на месеците й. Едно малко слънчице на мама.  :)

escorial

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 30
    • Escorial's Webblog

vladi Напълно съм съгласна с твоя подход. Аз го карам по същия начин  :)
Мен даже и таблици не ме интересуват. Важното е, че детето изглежда и се чувства добре  :D
Спрях да ходя по консултациите в болницата. На първите три отидох само защото мъжа ми така искаше.
Захранвам си я с каквото тя поиска и по колкото поиска. Не съм и правила пюрета, каши - няма и да направя. Мисля, че не е естествено да се храним с пюрета, а пък и нямам време  да правя ;D
Единственото пасирано или изцедено, което и давам е това, което пасираме и цедим за нас: пресен сок от краставици и целина, и зелено смути. Тази сутрин даже не ме остави за секунда да оставя чашата със смути на масата - изгълта го толкова бързо и толкова беше щастлива, че и давам - пърха с ръчички и краченца от радост.  :)
Именно заради подхода - да и давам когато тя поиска - когато види някой да яде буквално се нахвърля върху чинията. Нахвърля е много точна дума. Нищо друго не може да я отвлече.
А като помня с батковците - какво захранване, какво мазане, пюрета, каши, попари, чудо. Беше тих ужас. А навсичкото отгоре понеже им бутах насила в устата - те не искаха и да ядат. Занимавахме ги с какво ли не само и само да ядат.
А сега беба - толкова е лесно с нея - тя сама си иска и посяга.
Сега е на 8 месеца и е само на кърма.
Между храненията си опитва от това, което аз ям. Много и харесва каквото и да и дам  :)
Даже стрък целина си гризе доволно. Но все още нямаме нито един зъб, а и не може да дъвче добре, затова гледам я ограничавам. Един път изяде 6-7 боровинки - уж на четвъртинки и ги дадох, но после я боля коремчето и на следващия ден си излязоха цели :)
Активен
мама на три мишлета

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

escorial, ние сме с 2 зъбчета, а горните 2 също пробиват. Напоследък определено има интерес към твърди храни, които да хваща с пръсти. Не иска да й давам пасирани плодове и зеленчуци.

Боровинките добре ги понесе - още преди време опитахме с 2-3 от чашката на батко й като аз ги смачквах леко в устичката й. Така постепенно започна да си ги хапва в по-големи количества. Тревожеха ме малините заради власинките и семенцата. Пак започнахме от 1-2, стомахчето не реагира, алергия нямаше и продължих да ги давам, защото са й любими.

Към сокове не е привикнала, макар да сме опитвали от батковата чашка... ако не се лъжа, на 4-5 мес. беше. Сама поиска, не й хареса. После на няколко пъти повтаряхме опита, когато си поиска, но все още не пие.

Синът ми имаше подобно захранване, но по-стабилно в смисъл без колебания и връщане към кърма. Сокове пропи бързо и лесно, с почти всичко свикна от раз (кремове и т.н. не съм правила). Ягоди и малини му дадох доста по-късно, все си мислех, че може да се обрине. Не съм го насилвала за хранене - считам, че това трябва да става в приятна обстановка и с положителни емоции, с благодарност. Като тръгна на детска градина често се връщаше разстроен заради натиска с храненето. Но това е друга тема, я да си напиша менюто.  :)

Вчера
- 2 кайсии
- 2-3 ч. л. сусамово мляко
- банан с авокадо
- картофки
- пъпеш

Днес
- няколко лъжички зелен нектар от магданоз и банан
- 2 накиснати и смелени бадема с 2-3 стафиди
- 2 домашни пълнозърнести сухарчета
- домат

предстои да предложа:
- праскова
- задушена тиквичка с ориз

Ири

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7

Привет и от нас  :)
Аз скоро не съм се включвала, но то е защото няма много интересно за споделяне. В момента са ни любими пъпешите и дивите круши. От малинките имаше остра реакция, така че скоро няма да рискувам с храни, които са доказани алергени.
Тъй като ние май сме най-малките в дискусията (наскоро направи 8 месеца), вървим една крачка след вас  ;) В тази връзка имате ли идея с какво мога да заменя солетките, зрънчото и подобни боклуци, с които се тъпчат хлапенцата. Когато излезем навън при другите дечица всички непрекъснато гризкат такива и естествено моя човек иска да опита. Засега удържам фронта, но скоро ще трябва да му предложа нещо за гризкане и на него. Освен за морков, друго нищо практично не ми хрумва.  ???
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Ири, честно казано не ми идват много идеи. Примерно краставичка, парче ябълка, стрък селъри/целина/. Или пък има едни оризовки, кръгли бисквитки, диетични, безсолни. Има и ръжени и пшенични и микс от зърнени.

Аз меню не пиша, защото напоследък яденето е много хаотично. Нещо не му се дъвче. Последно пробва парченца кайсия и грозде, пъпеш. Правих една сурова зеленчукова супичка, имаше много неща в нея: тиквичка, чушка, краставица, домат, спанак, авокадо. Хареса я. Правих и едни пастети: резене с кашу и броколи с бадеми. Също му допаднаха, но той обича ядките. Иначе бърка в чинията със салатата ми, взима си парченца, но веднага плюе, не иска да дъвче.

Като цяло този начин на захранване е много по-бавен. Трябва си търпение. :) На неговата възраст помня Маги ядеше какво ли не. При нея спазвах схеми, грамажи; правех каши и пюрета на поразия специално за нея.
Активен

neff

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2

Здравейте и от мен,
не съм суровоядка, дори и вегетариантка, но мисля че откривам "правия път" и лека полека се отдалечавам от пороците си. Спрях всички млечни. Но с беба не бих искала да правя грешките на майка ми и затова захранвам "педагогически' - водя се от беба. Ние нямаме още 6месеца и половина, и от скоро пробваме разни неща, които не са строго суровоядски, но се надявам малката да прояви интерес.   

Нямам време да чета сега цялата тема, но цитатът на Джубран ми е любим още от времето когато не съм имала и идея за дете, надявам се да мога да следвам съветите му.

досега сме опитали - морковче, тиквичка, краставица, кайсия, диня, авокадо, даже и капка кокосово мляко - преди да се усетя, че е алерген, чудя се кога мога да и предложа киноа и елда - кълнове - пасирани предполагам. тя не "яде" все още, близва понякога, понякога кусва, но вече упорито протяга ръка когато аз ям и имитира дъвчене. реших, че пюрета няма да правя - според мен развалят инстинкта за имитиране на дъвчене, а ще готвя така, че и 3мата да можем да ядем - без сол и без люто.

радвам се, че ви има.
лек ден
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

neff, здравей и добре дошла.
Елда, киноа, кълнове от тях можеш да пробваш да и дадеш. Те са безглутенови.
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

neff, добре дошла!

Ири, за разходките замесвах едни бързи кифлички, подобни са на хляб, разнообразявах като добавях трици, сусам, мак, смелени орехи, подправки и др. Това му давах като излизахме навън да ръфа и да рони, за да не проявява интерес към снакс и чипс. После като стана по-голям, носех плодове и моркови на лентички.

Сега да кажа и за кукличката! Тези обиколки из милата родина много й повлияха на апетита и бяхме основно на млекце с добавки плодове и зеленчуци, малко ядки.

Новото:
Вече пием сусамово мляко от чаша! Без подсладители или друго. Освен това, нападна ми купата с пасирани кълнове (ръж+пшеница) и така й се усладиха, че за нула време изяде 2 ч.л. Реших да я огранича до толкова, че да не я заболи коремче, лакомница мамина!  :)

escorial

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 30
    • Escorial's Webblog

Браво на вас, Влади  :essen:

Моята мадама все още само опитва от тук от там, това, което и аз ям.
Ядки не съм и давала, защото аз ги ям цели, а тя няма как да ги сдъвче.
Продължава да ми пие от смутито сутрин и ако види някой да яде каквото и да е - веднага започва да иска.
Засега основно плодове и давам. Но не яде по много. Изяжда количество колкото големината на орех и след това и омръзва явно това занимание и започва да си играе с храната, а аз не и позволявам.
Един ден и сложих цветен прашец в една чинийка пред нея и много и хареса да гони малките топченца с пръстчетата си. Изяде може би половината от това, което и сложих.
Все още е само на кърма изцяло. Дори и да е яла току-що нещо друго - дойде ли време за кърмене - изяжда си всичко. Сякаш другата храна е само за забавление все още, а не я приема толкова като истинска храна, която да я засити.
Активен
мама на три мишлета

Julkata

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34

здравейте,някой ще ми напише ли схема за захранване?Алекс е на 6м и 12 дена вече достигнахме пълна порция картофено пюре,но честно казано се чудя с какво да продължим и кога,плюс това ми се вижда малко бавничко със само едно заместено хранене за един месец.Отворена съм за всякакви съвети и идеи,така че давайте :Confus_34:  :) 
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Julkata, нямам схема. Нямаме и заместено хранене, а синът ми е на 1год и 1мес. Не знам какво да те посъветвам. Аз не бързам, не се притеснявам. Все още основното е кърма. Няма цял живот да се кърмим, така че засега съм се отдала пълноценно на това занимание. Твърда храна има да яде ли яде. Той е и на настроения. Вчера на обед яде само маслини при положение, че имаше ядково сирене, домати, чушки, кълнове от люцерна; днес само ядки /бадеми/. Един път пие зелен нектар, друг път го отказва. Само май на плодовете не отказва. Но в началото и тях не искаше да погледне. Аз прилагам педагогическото захранване- седи с нас на масата и яде от нашата храна. Пюрета и каши специално за него не правя.
Ако имаш въпроси, питай.
Активен

Julkata

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34

Въпроса е там,че той проявява голям интерес към нашата храна,а тя не е суровоядна,така че не мога да го оставя на собствен ход,ние дори не сме вегани...другото е,че той напоследък не качва килограми,въпреки,че постоянно е на гърдата и цоца...така бушува като ни види да ядем,че жал ни става  :D...поне плодчета кога да започна да му давам?Може въпросите ми да са ви смешни,но наистина си нямам представа от здравословно захранване :)И друго ми се иска да попитам,Алекс както споменах яде почти постоянно,но от както навърши 5 мес започна да ака по веднъж на 4 дена,като консистенцията на акото си е същата,както когато си акаше всеки ден...това ми е голяма чуденка...и как се справяте при хрема и температура.Извинявам се за стоте въпроса предварително
Активен

Atanassia

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 169

Julkata, Моето бебе за първи път си взе само половин банан в ръчичката и го смучеше(тогава още нямаше зъби) като беше на 4 месеца. Така, че не се чуди. Моето бебе също не е суровоядче, даже ходим всеки ден и му взимам храна от детската кухня, но се стремя максимално да му давам плодове и зеленчуци. Сега е вече на 1г и 4 месеца почти, и обича да яде много плодове и зеленчуци. Искаше ми се скоро да отделя пари и за блендер. Интересно ми е дали ще хареса да пие смутита. Та това е от мен. Не се тревожи, ами още сега пробвай. Дай банан, диня, дай му един резен пъпеш в ръчичката, да го смучи. Просто експериментирай и наблюдавай какво най-много му харесва!!! Чао :Appetit_4: :Cherries :essen:
Активен

Julkata

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34

Atanassia,благодаря както на Вери,така и на теб за бързите отговори :)днес му дадох нектаринка,защото видя сестра си да яде и анправо полудя,засмука я така сладко,че да го изядеш :)иначе започнах със зеленчуците първо,защото ме е е страх да не превикне към сладките плодове и после да се мръщи на зеленчука.Тук където живеем детски кухни няма така че аз ще бъркам пюренцата,със каката пропуснах този момент и сега ми е много интересно,особено като го виждам как сладичко си хапва :)Целувки на всички,отивам да лягам,че е никое време,пък вие не спирайте да ми пишете,кой каквото се сети... :Dormir_13 - emotloader:
Активен
 

Страницата е създадена за 0.145 секунди с 23 запитвания.