Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Къде сте бебчета-суровоядчета: да обменим опит  (Прочетена 99299 пъти)

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Както ти писах, у нас не всичко е био. В Канада, където сме ние, мисля, че е по-голям проблема с ГМ плодове и зеленчуци, пестициди и т.н. отколкото в България. В крайна сметка няма нищо сигурно, докато не почнеш да си го отглеждаш в твоята градинка.
Малкият човек има ли интерес към твърдата храна? Ясен пооочна много предпазливо към 9-я месец. Моят съвет е: няма за къде да бързаш относно захранването, още повече след като кърмиш. А ако решиш да приложиш ПЗ или с-мата на д-р Роси, да му предлагаш храната под формата на парченца, детето ще се научи да дъвче без да е минало фазата на пюрета и каши и ще се научи да държи малки части с 2 пръстчета.
« Последна редакция: 22-09-2009, 09:35:22 от Вери »
Активен

Julkata

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34

тва ПЗ нещо почва да не ми харесва... >:(току що си тръгнаха от вкъщи хелт визиторите о отчетоха че Алекс върви назад с килограмите...от 5 месеца е качил само 1кг.Ако чакам на него се с цицата в устата ще седи :DА за био продуктите дето се главоболите,чесно казано и аз минах от този ад и вече ми писна.сядам на масата и се моля Бог да ми очисти храната и това е :angel:
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Според мен важното е ти как ги виждаш нещата и как се чувства детето. Ако ще си по-спокойна да се храни по система/режим, почвай.
Активен

Atanassia

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 169

Здравейте и от мен. Искам да попитам нещо,което малко ме тревожи. Давам мед на моето бебе,от както се е родил. По малко на биберона. Той е вече на 1,6г и да ви кажа, като че ли се е пристрастил малко или?множо към него. Та смятате ли,че трябва да го откажа незабавно или не?
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Здравейте! Отдавна не съм писала, но си имах главоболия и никакво време за форума.

Да ви разкажа накратко до къде стигнахме ние:
Вече сме на годинка и още на кърма. Почти всичко хапваме като най-любими са ни бадемовото мляко, доматите, ябълките, кълнове от пшеница и леща, зелен нектар с магданоз. С удоволствие си хапва крекерчета, които оставям по-меки и режа на лентички, за да са удобни за хващане. Малко ми е трудно, защото държи да се храни сама, а това изисква време за чистене :)
От готвените храни предлагам ориз с лапад (спанак, коприва), картофи, грах, зелен фасул на пара.

Julkata, не знам дали това ще те успокои, но ние също качваме малко - 100 г на месец, понякога - нищо. Детето е спокойно, много се движи и макар често да похапва - 'не му се лепи'  :)
Правили сме контролни изследвания на кръв и урина, всичко е в норма макар да не яде жълтък и месо.
Според мен важното е ти как ги виждаш нещата и как се чувства детето. Ако ще си по-спокойна да се храни по система/режим, почвай.
 ;)
Anastassia, колко мед си похапва детенцето дневно?

Ири

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 7

Привет и от нас  :Content_22:

И ние отдавна не сме се включвали, но малкия е все по-активен и все по-дълго време буден и на мен ми остава малко време да седя пред монитора.

И той е все още главно на кърма (скоро ще направи 11 месеца), обаче с охота си хапва всичко което му предложа.  :essen: Идеята за ПЗ на мен лично много ми харесва, но не винаги успявам да я приложа - нали човекът е с АД и не всичко, което ям аз го смятам подходящо за него. Обича всякакви плодове, зеленчуци също - по-твърдите ги приготвям на пара. Ядки и бобови още ме е страх да му давам. От зърнените хапва само ориз, защото като пробвах с елда доста се изрина, така че още малко ще почакам. Въпреки плодово-зеленчуковата диета, човекът си наддава екстра - върви точно по таблиците .

Мами, искам да ви благодаря че ви има :flowers2:, защото нямам много съмишленици и от всякъде получвам нападки и упреци за това как си гледам детето и най-вече за това как го храня. А когато прочета някое мнение, сходно с моето, ми дейсва най-малкото успокоително :thankyou:
Активен

Atanassia

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 169

Ми не мога да определя точно колко, но бая се е пристрастил май май :Confus_3: :surpris_23:
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Ири, не слушай хората, слушай себе си. Нападки винаги ще има.  :flower:
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Ми не мога да определя точно колко, но бая се е пристрастил май май :Confus_3: :surpris_23:
Аз те питах за ориентировъчно количество, защото на мен като малка (около 3 г.) са ми давали по 2 с.л. по препоръка на някакъв билкар. Моя приятелка също дава по 1-2 с.л. на децата си дневно за укрепване.

На моето момченце слагам в чай или в лимонов сок по 1 ч.л. На бебчето още не съм предлагала мед. Опитвала е мед в първите ми зелени нектари (2 с.л. на 1 л) и късче тахомед колкото костилка от череша. Давам й прашец, няма алергична реакция и смятам да включвам по 1/2 ч.л. мед в чай.

Давам само примери, ти най-добре ще прецениш как стоят нещата при вас. Ако смяташ, че твоето детенце се е пристрастило и хапва доста мед, опитвай се да го ограничаваш според възможностите.

Julkata

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 34

някой има ли идея какво е ботулизъм,нали е болест причинена в следствие даването на мед на бебе до 12 мес? :Confus_34:
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D1%82%D1%83%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC

Не е задължително всяко бебе под 1год да развие ботулизъм.
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D1%82%D1%83%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC

Не е задължително всяко бебе под 1год да развие ботулизъм.
Абсолютно, Вери! Всяко е индивидуалност.
Синът ми го пазех от ягоди до 2 и 1/2 год. май, а принцесата опита първата си ягодка още това лято. С меда - по същия начин. Който когато поиска.  :)

Отдавна не съм писала менюта тук, ето няколко от последните:

Четвъртък
- елда с 2 ореха
- ризото, зеле
- чашка бадемово мляко
- 1 ябълка

Петък
- 3/4 ябълка
- няколко лешника
- 1/2 сухар
- задушени цветчета броколи, сурова целина

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Събота
почти не си струва да я споменаваме: оттук - оттам по малко плод или зеленчук, през останалото време - кърма.

Неделя
- круша
- овесени ядки с 3-4 лешника и бадема
- морков, цвекло
- сок от нар
- 1/2 ябълка

Понеделник
Почти като събота.
- 1 круша за целия ден
- 1/2 сухар
- парче банан

geri_peneva

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11

Здравейте, "луди"  :Content_4 - emotloader: :thankyou:

Бързам да се похваля с първата вкусотийка, която приготвих за Анито, вдъхновена от сайта и форума:

Бананово-слънчогледово кремче  :Appetit_17:

Пасирах един банан с една препълнена лъжица кълнове от суров слънчоглед. Бананът доби кафеникав цвят, вкусът му стана по-сладък с много леко горчив привкус накрая. Дори бих казала, че стана прекалено сладък. Ще помисля да развия рецептата, но и така да го оставя е прекрасно  :love_007:

Анито си хапна с удоволствие!

Благодаря ви за всичко!
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Здравей, мила!  :flower: И поздравления за дебюта!  :Content_14: Аничка на колко е?

Ние продължаваме да сме ненаситни на кълнове от леща и пшеница - вървят й на всичко! :)

Вчера
- банан с авокадо, 1 орех и 2-3 бадема
- леща
- круша, грозде
- 1 лъжица кълнове от пшеница
- салата от цвекло, ряпа и моркови, 2 маслини, 1 оризовка

Днес
- домашен пълнозърнест хляб с малко тахомед, чай от ройбос
- зелен нектар
- зеленчукова супа (пресен лук, червена чушка, цвекло, целина, грах, морков)
- 1 фурма
Предвидила съм дюла (ябълка), чаша бадемово мляко следобед. Вечерята - вероятно салата и кълнове.

Вери, още ли се кърмите на поискване? Колко често?
« Последна редакция: 03-11-2009, 12:38:33 от vladi »
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Влади, на въпроса колко често ми е трудно да отговоря. Не знам. Суче често, особено, ако му се спи или го боли нещо /зъб /. Пристрастен е. Когато сме навън или на гости или има хора у нас, по-рядко се сеща за мен. На няколко пъти го оставям на баща му за по-дълго /4-5 часа /. Няма никакви проблеми, гледат си се двамата без мрънкане и хленчене.

Менюта не пиша, защото всеки ден му е различен. Има дни, когато хапва трошички като пиле. Има дни като последните 3, когато е само на кърма.
Активен

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Аз питах, защото при нас има дни, в които си търси на всеки 2-3 часа. Абсурд е да я оставя на някой да я гледа.

Понякога се шегувам, че официално се кърмим само вечер (за пред сестрата в консултацията) и 4 пъти дневно за пред всички останали, които питат.  :) Неофициално - когато си поиска :D

Предполагам, че си наваксва. Вече доста храни хапва, ябълка, круша, банан - не ги иска пасирани или настъргани, а направо на резени. Като види фруктиерата... страшно става! Не мирясва докато не получи избрания плод!

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Плодове всякакви и Ясен не отказва, също не пасирам. Но с другите храни не мога да кажа, че е кой знае колко напред. Още е във фаза опитване и когато е на кеф. Отделно, че има още да се тренира в дъвченето. Онзи ден му дадох покълнала пшеница с орехи /леко минати в чопъра, за да ги наситня /, канела, мед, брашно от рожкови. После гледам зеънцата пшеница ги изкарал почти цели. Гледам го, че дъвче, уж го прави, но явно не е достатъчно. А има 14 зъба вече. Кърменето е, когато поиска. :)
Активен

veronika_l

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 68

oh Вери направо като те чета ти се възхищавам  :love_006 - emotloader:
Активен

geri_peneva

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 11

Здравейте пак, момичета  :fluretaa:

Vladi, Анито е родена на 15,08,2008, а вие кога?
Относно кърменето и тя е пристрастена, нощем суче по 2-3 пъти (спи при нас и понякога аз даже не се будя), също сутрин и през деня, когато си поиска. Някой път е много нервна заради зъбките и като си сукне малко, чувствително й се подобрява настроението. Отнасям критики от майка ми, че съм я направила зависима от себе си с това кърмене, но така съм по-спокойна за здравето й. Освен това от 4 месечна не иска биберон, а доколкото знам до 2 годишни имат нужда да сучат  :) Когато сме навън или имаме гости почти никога не се сеща.
Единствено се тревожа как ще я отбивам, но за това ще мислим като му дойде времето.
Майка ми каза да спра да я храня с кълнове, защото била прекалено енергична  :Content_4 - emotloader:
Също има огромно желание да яде ядки, които не са смелени или пасирани, опитва се да дъвче, но 10 зъба  не й стигат. Освен това е лакома и бърза да взима още преди да е сдъвкала добре. Затова пасирам и меля. Понеже съм начинаеща съм специализирала засега кълнове от белен слънчоглед и разни пастети от накиснато кашу. Добре се котират :)
Активен
 

Страницата е създадена за 0.107 секунди с 22 запитвания.