Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Къде сте бебчета-суровоядчета: да обменим опит  (Прочетена 99269 пъти)

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook

Вчера взех био елда/зелена/, но ми казаха, че няма да покълне, защото била грухана.

Точно зелената био елда си покълва. Кафявата е бланширана и не става ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Кейт, аз най-вече съм давала разни кълнове чрез крекер, бисквитки сурови, блат за пица, крем.
А какво съм давала: пшеница, ръж, овес, елда, киноа, амарант. Леща и люцерна на салата съм давала много рядко, защото не може да се справи все още с дъвкането. Пък аз държа на него. Не му пасирам специално, само ако рецептата го изисква.

Фрешове не съм правила, само смутита. Най-често: спанак+ананас /манго, папая /.
Активен

Keit

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 105

Благодаря за бързите отговори :flowers2:
Ще пробвам да покълна елдата.
Активен
С желание всичко се постига!

Keit

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 105

Елдата покълна.  :laugh:
Дадох на бебчо, като размачквах малко зърната с пръсти. Хапна си.
« Последна редакция: 13-12-2009, 17:03:08 от Keit »
Активен
С желание всичко се постига!

velvet_nn11

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9

Здравейте:) В много подходящ момент попаднах на този прекрасен форум!
В моето семейство от известно време се борим с вредните навици. Става много бавно, но съм сигурна, че след време ще влезнем в правия път.
С първото ми дете съм допуснала стандартните грешки, но не искам това да се случи и с дъщеря ми.
Започнах да я захранвам преди 10 дни с варен картоф. Постепенно включих морков, тиквичка, а днес сложих и няколко лисенца коприва. Може би избързвам с въвеждането на храните, но девойката е много лакома.
Купила сим био елда и киноа, но не знам как да й ги давам. Може ли да давам на тази възраст кълнове, трябва ли да минават през някаква топлинна обработка?
Просто моля за някаква насока, какви храни мога да давам на моята лакоманка :Confus_34:
Активен

benato

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1467
    • benato

Елдата и киноата със зеленчуци-чушка,морков,лук. Импровизирай.
Активен


GO GREEN
"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго." -Джон Стайнбек - "На изток от Рая".

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Велвет, здравей.
Колко е голямо бебето?
Аз захраних педагогически, не по схема и постепенно въвеждане на храни.
Активен

velvet_nn11

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 9

Вери, бебето е на 6м и половина. И аз мислех да я захранвам педагогически, но както ви писах проявява голям интерес към храната и с охота яде домашно приготвеното пюре. В останалото време я кърма на повикване.
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Велвет, лакомийката няма общо с начина на захранване. :) Ако прецениш, че храната, която слагаш на масата, е подходяща за бебето, няма какво да те притеснява и спира. Но там вече ти си решаваш. Аз съм захранвала по схема и педагогически. Вторият начин много повече ми допада и е близо до естественото.

Относно кълновете- можеш да покълваш елда и киноа като безглутенови култури.
Ориз и просо можеш да даваш. Просото, ако е нелющено, също може да се покълне. Иначе го остави да се накисне колкото да омекне и можеш да го дадеш сурово. Покълнала киноа правя често на крекер, защото Ясен (бебето) не я сдъвква хубаво и излиза цяла.
Друго подходящо за тази възраст- плодове и зеленчуци.
Глутеновите зърнени ги въведи около 9-я месец.
Ядки и мед- около годинката. Бобови също.
Активен

Zlateva, Gali

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
  • Бях гъсеница. Бях какавида. Сега вече летя :)

 :)   хареса ми темата и идвам и аз тука   :)

Имам син на година и половина и дъщеря на 10 години.

Можете да се сетита какво е било храненето на бебе преди 10 години, но не се оплаквам или обвинявам. Не съм бързала с въвеждането на храни. Винаги задържах поне с месец спрямо съветите на детската ни лекарка. Давах много сокчета - по две на ден и по-късно много, много плодове. Дъщеря ми опита сладолед за първи път, когато бе на 3.5 години. Шоколадът го откри чрез баща си, когато бе в предучилищна. Сега хапва не много полезни храни, но не мога да я отделя от обществото, в което живеем, само за да се храни с полезни неща. Това, което мога да направя е да я информирам и да и давам личен пример. Радвам се, когато си избира плод вместо бисквити, но не я спирам, ако си избере пък бисквити.

Със синът ми е по-различно. Когато започнах да го захранвам = на около 7-8 месеца = започнахме с авокадо и сварени картофи. Аз самата започнах от не отдавна да обмислям суровоядството за децата ми, но както и с каката не мисля да спирам сина ми да опитва и друга храна, стига да иска. Това е защото у нас само аз съм към момента фен на суровоядството. Всички хапваме много плодове и зеленчуци ежедневно, но Съкровището не е суровоядец и съответно не мога да очаквам, че децата няма да искат да опитат това, което той хапва.

Така че...спокойно вървя напред с идеята да направя колкото се може повече, но без да се противопоставям на живота такъв, какъвто е сега.

Мога да споделя какво харесва синът ми - авокадото му е една от любимите храни, хапва си с удоволствие и фурми, маслини, ябълки, круши, всъщносто всякакви плодове. От зеленчуците се опитва да гризе сам див копър, моркови, домат. Много харесва кълнове. Все още суче от време на време. Това в най-общи линии относно суровите храни. Разбира се, хапва и готвени неща, но по-голям дял имат суровите  храни и това ме радва    :)

Сега мисля да го пробвам на ядково мляко, вместо соево и съм любопитна какъв ще е резултата    :peperudi:
Активен
за всичко имам време   :-)

Zlateva, Gali

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
  • Бях гъсеница. Бях какавида. Сега вече летя :)

 :)   поздрави!

Днес си мисля какво ли мляко пият вашите бебета    :)   На малчо му правя смес от бебешко мляко+соево. Разбрах, че соевото може да се замени с ядково и сега ще опитваме вкусовете на ядковите млека. Днес се насладихме на бадемовото мляко. Не мога да кажа, че му хареса или че не му хареса. Някак си не прояви интерес, но ще опитам и друг ден с бадемовото мляко и ще опитам и другите ядкови млека.

Ако все пак можете да споделите с мене какво мляко бихте избрали за бебе на година и половина ще се радвам на вниманието, което ще ми отделите. Ако, разбира се, вече има отговор на моя въпрос, то пък не се сърдете, можи бе не съм видяла отговора и една препратка би ми помогнала    :peperudi:
Активен
за всичко имам време   :-)

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна

Моят син става на 2 годинки след 19 дена и все още се кърмим. Кърмата му е основново мляко. Иначе давам в промеждутъците бадемово, конопено най-често. Лешниково, сусамово, от кълнове (елда, киноа) също давам.
Активен

escorial

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 30
    • Escorial's Webblog

Gali и моята дъщеричка е на година и половина.
Хапва абсолютно всичко, което ядем и ние, без ядки в натурален вид, просто защото няма зъби и не успява да ги дъвчи добре. Днес дори ме изненада, че успя да изяде две купички зелена салата, при положение, че има само 7 резци отпред. Все още се кърмим. Всъщност не сме заменили нито едно хранене до момента, в смисъла, в който съм "заменяла" преди кърмения с твърда храна. Поне 6-7 кърмения има в денонощието. Когато е много топло или и растат зъби или нещо е притеснена - даже и повече суче.
Може да е сукала току-що половин час и да седне и да си хапне една добра порция твърда храна. Може да е хапнала току-що добър обяд и да и се доспи - да легне и да суче половин час. Кърменето по никакъв начин не интерферира с другите хранения. Понякога се чудя как го побира в коремчето си, но явно няма никакъв проблем с това.
Аз следвам собственият си изграден принцип, че детето си знае какво точно и по колко му е необходимо. И нищо по-добро няма от майчината кърма. По толкова, колкото то иска и за колкото дълъг период иска.
Другият принцип, до който съм стигнала като извод след гледане на три деца е, че те се чувстват най-добре и най-пълноценни ако правят това, което правят мама и тати. И това включва яденето. Т.е. аз нищо специално не приготвям за нея. Това би било в тежест и на мен и на нея. Тя се храни с това, което и ние. Много рядко подготвям храната специално за нея и напоследък все по рядко се налага.
По отношение на млякото, понеже питаш това конкретно - тя също пие каквото мляко има у нас. Сокове, вода, всякакви течности, които пием и ние с таткото и батковците. Единственото различно в нейното меню е кърмата. Така ми е най-лесно, а и тя не се чувства изолирана от останалите.
Има си столче, прикрепено на голямата маса, където сядаме заедно да се храним. Тя е на едно ниво с нас и е част от масата и храненето на цялото семейство.
Ако твоето момче още суче, а ти искаш да му даваш повече мляко - просто му давай да суче повече. Това не пречи да си му предлагаш всякакви други млека и течности. Той си знае от кое колко му трябва. Води се колкото можеш по него и така и двамата ще сте най-спокойни.
Активен
мама на три мишлета

Zlateva, Gali

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
  • Бях гъсеница. Бях какавида. Сега вече летя :)

Вери, Еscorial    :flowers2:   благодаря ви!

Понеже от скоро все пак се храня със сурови храни и набирам опит, а относно храненето на децата със сурови храни имам още по-малко опит, та за това си и питам и благодаря, че ми отговаряте    :)

Ще обмисля как да заменя бебешкото мляко на малкия. Бих се радвала да е само на кърма, когато става въпрос за млякото, ама той не е само на кърма. Напоследък дори суче само от едната ми гърда и не знам колко време ще има интерес да суче. Иначе аз съм готова да го кърмя колкото иска и така смятам да направя    ;)   но млякото, което му приготвям, понеже само кърмата не му стига е както казах комбинация на бебешко мляко със соево такова и тук ми се иска да направя промяната    :)

А относно другата храна, която той приема - голям процент имат суровите храни. Дори ме е изненадвал с вкусовите си предпочитания - как яде с мерак маслини или сушени фурми, примерно    :D   а има и той само 6 зъба    :Content_4 - emotloader:

Радвам се, че си има    :peperudi:
Активен
за всичко имам време   :-)

Keit

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 105

Малката ми дъщеря е на година и три месеца. От около месец и половина всеки ден й правя на обяд сусамово мляко с фурми или мед. Понякога добавям покълнала елда или пшеница. Сутрин и вечер я кърмя. Не съм й купувала бебешко сухо мляко.
Напоследък изявява желание да опитва храната на другите в къщи, а те си готвят само с месо и аз не й давам. Съответно тя се сърди, понякога се разплаква. Вчера й дадох хапка кашкавал и взе, че й хареса и като ревна за още :surpris_22:
В събота и неделя бяхме на море. На обяд в ресторанта след като съм я нахранила със салата и задушени зеленчуци, малката си харесва някой батко или кака от съседна маса и си проси от тяхната храна :whistling2 - emotloader:
Чудя се как ще я караме занапред :surpris_23:
Активен
С желание всичко се постига!

ribkata

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 309

Кейт трудна ви е ситуацията...и у нас се готви понякога и месо и риба, таткото обича и да готви и винаги съм оставяла децата да опитват и да избират. не забранявам нищо, не мога да налагам забрани при положение че той яде..стремя се леко и меко  :), с пример че има и друг вариант, примамвам да опитват...и да имат избор. Не знам дали забрана на дадена храна няма да се отрази зле...а и забранените неща имат опасен чар  ;D
Активен

Zlateva, Gali

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 73
  • Бях гъсеница. Бях какавида. Сега вече летя :)

не забранявам нищо, не мога да налагам забрани при положение че той яде..стремя се леко и меко  :), с пример че има и друг вариант, примамвам да опитват...и да имат избор. Не знам дали забрана на дадена храна няма да се отрази зле...а и забранените неща имат опасен чар  ;D

И у нас сме смесени и хлапетата също хапват и готвена храна, но и аз не забранявам. Не ммога да кажа, че това, което тати яде не е хубаво. Няма как да стане. Но гледам да преобладават суровите храни и се радвам, че често децата сами си избират сурова вместо готвена храна.

Кейт, нещата ще става още по-интензивни за напред, защото децата са любопитни по природа и колкото повече расте дъщера ти, ,то толкова повече ще намалява твоето пряко влияние върху нея. Помисли си, че е така. Тоест...няма със забрани да можеш да я опазиш, но предполагам, че ще намериш как да и дадеш хем право на избор, хем да направи верния за нея избор   :)   и също - много обяснения са от ползва. Казвам много обяснения, ама не като да се чете учебник, а неща от реалността, които могат да ти помогнат да и обесняваш кое и как    :)   успех!

пс - нека не ви се струва, че аз съм се научила да го правя. Просто се уча всеки ден и всеки ден откривам нещо ново. Но все пак в това е крастотата на Живота. Иначе ще е много скучно    ::)
Активен
за всичко имам време   :-)

Keit

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 105

Благодаря ви дами за споделения опит :flower:
Малката умее да отстоява себе си и съвсем скоро няма да мога да отклонявам желанието й да яде от храната на тати. Времето ще покаже какви ще са предпочитанията й. А дотогава имам още много да се уча на търпение и  дипломатичност.
Активен
С желание всичко се постига!

diva108

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 42

Привет и от мен.  Имам бебче на 26 дена - за сега сме само на кърма, но като стане време и за друго хапване със сигорност ще ми е нужен съвет. Голямата ми дъщеря е почти на 7 години и не е вкусвала месо, готвено също не яде. Преди хапваше боб и леща но сега и тях не яде. Но за съжаление я изкушават сладките неща :'(. Надявам се покрай бебчо да ги позабрави.
И понеже писането ни е трудно, особено сега, ще сме кратки. Но пък с удоволствие четем :flower:
Усмивки на всички.
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!

diva108, браво!
Интересно ми е, как е момиченцето със здравето? По-здрава ли е от другите деца на нейната възраст? Как се развива интелектуално?
Ако яде умерено домашни сладки неща (сурови) според мен няма проблем. Те на тази възраст изразходват бая енергия и метаболизмът им е друг.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"
 

Страницата е създадена за 0.076 секунди с 22 запитвания.