Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дневникът на Петко  (Прочетена 412800 пъти)

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1140 -: 08-02-2011, 18:01:48 »

хеменгегс -бекон с настъргано варено яйце...леле Петкооо  tooth
Активен

kyx4o

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=1836474233
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1141 -: 08-02-2011, 22:50:29 »

Айдееее и тук се заформи игра.... tooth Да раздавам ли точките? ;)
Активен
Храната да бъде Вашето лекарство и лекарството - Вашата храна. Хипократ

Val

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
  • "Бог е дал на хората храната,дяволът - готвачите!"
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1142 -: 11-02-2011, 08:46:16 »

Петко, страшни манджи си забъркал!
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1143 -: 18-02-2011, 11:45:34 »


Зелено нектарче(green smoothie):
- 2 банана
- връзка магданоз
 :Appetit_17: :Appetit_17: :Appetit_17: :Appetit_17: :Appetit_17:



Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

mariiina

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1464
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1144 -: 31-10-2011, 16:52:21 »

 :kisss:Еййййййй, капитанине, ти от февруари май нищо не си ял...шъ са свършиш??? :Appetit_4:
Активен
...могъщият се бори само със могъщ...

барбаронка

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 82
    • Най-красивото място- вкъщи
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1145 -: 06-03-2012, 22:55:54 »

:kisss:Еййййййй, капитанине, ти от февруари май нищо не си ял...шъ са свършиш??? :Appetit_4:
:Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: хихи бабчето го каза  :laugh:
Петко, впечатляващ дневник, естествено не успях да прочета всичко, но доста голяма част :) Поздравления за всичко, което си постигнал  :Content_14:
Активен
"Най- необходимото познание е да се научиш да забравяш ненужното."Антистен

Roemy

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 21
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1146 -: 16-04-2012, 13:42:18 »

Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1147 -: 20-07-2012, 00:38:01 »

:kisss:Еййййййй, капитанине, ти от февруари май нищо не си ял...шъ са свършиш??? :Appetit_4:
:Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: :Content_4 - emotloader: хихи бабчето го каза  :laugh:
Петко, впечатляващ дневник, естествено не успях да прочета всичко, но доста голяма част :) Поздравления за всичко, което си постигнал  :Content_14:
Радвам се, че още се чете. :thankyou: Гледам, че след година и половина отсъствие, дневникът ми все още е от полза, нищо че вече не се храня точно така  :angel:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

mona03

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1148 -: 20-07-2012, 09:01:43 »

А как се храниш? Би ли разказал? Защо се отказа от този начин на хранене?
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1149 -: 21-07-2012, 00:05:00 »

А как се храниш? Би ли разказал? Защо се отказа от този начин на хранене?

С времето се убедих, че истински пълноценното хранене се състои в разнообразието на животинска и растителна храна. Животинските белтъчини и мазнини са от изключителна важност за всеки човек. /преди време съвсем не бях на това мнение, но нали знаете, човек пробва и на базата на опита си, се променя/.
Хубаво е човек да се чисти, да пробва разни методи върху себе си, но за живеене стигнах до друг тип хранене /не напълно суровоядският/, който определям като най-добър за мен :)

Нещата са много фини и са нужни доста месеци, в моя случай години опит, за да се усетят някои негативи от храненето само с растения. В началото има 1-2 години еуфория от детоксикацията и лекотата, с която се сдобиване, но по-късно с всеки се случва едно и също - различни блокажи, проблеми и негативи... но темата е дълга. По-долу ще се опитам накратко да опиша за какво иде реч.

След време тялото отслабва прекалено. Нямам предвид само външно, а като физическа сила. Странно, но бях способен 7-8 км да вървя без и за миг да се задъхам или изморя, но ако трябва да вдигна нещо тежко, дори и 10-15 кг само, то е непосилно.
Косата при жените започва да капе. Това е с всички мои познати. В началото си мислят, че е нормална смяна от сезона, но с времето се задълбочава. Кожата е голям потърпевш. Започват кожни проблеми. Колагенът се разрушава. А за него знаем, че се синтезира от животинските белтъчини, които приемаме чрез храната. Тях ги няма и след 2-3 г. започват проблемите. Измиваш си ръцете със студена вода и хоп - руква кръв. Звучи страшно, но пак казвам, това не е само при мен. Имах около 10-на познати, с които успоредно правихме тези режими.
Да не говорим, че сума ти народ е с дефицити, изразяващи се като симптоми, влияещи им негативно върху начина на живот.
Телесната температура спада. Аз и моя позната бяхме стигнали до 34,9 градуса телесна температура, при която е много трудно да се живее въобще. Да не говорим, че чисто медицински е опасно, а и напрежението и насилието върху тялото е неимоверно високо.
Много от вас ще кажат, че не сме се хранили разнообразно, прекалявали сме или нещо подобно. Но аз си знам за себе си, че бях достатъчно разнообразен - 4-5 вида сурови ядки, 6-7 вида зърнени, студено пресовани мазнини, плодове и зеленчуци, мед и всичко в достатъчни дози. Да не говорим, че съм пробвал и по-големи дози от препоръчваните, но нищо не помагаше.
Все пак не съжалявам, защото тези изчиствания си подействаха затова, за което са си предназначени, а именно - повлияха ми много добре проблемите със стомах, черва, синузит. Така че съм радостен от тези резултати.
Просто е нужно да се вслушваме в йога, Аюрведа, Дънов, които дават подобни режими единствено като лечебни, а не за постоянно.
За мен суровоядството си остава най-добрият лечебен метод и резултатите му са видни и чувствителни, нищо че вече се храня и с животинска храна, наред с растителната.
Суровоядството ме научи на много, надявам се това и вие го усещате. Стига да не се прекалява с продължителността /не повече от 6-8 месеца май е оптималното/.
Глобалният ми извод е, че трябва да следваме средния път, както казват хората на Изтока. А не да се изпада в крайности. В която и крайност да изпаднеш, е еднакво неблагоприятно. И обикновено егото е това, което надделява. Започваш да си мислиш колко си чист, колко си добър спрямо животните и природата, и такива глупости. Казвам глупости, защото така се помпа много силно егото и след това се чудим защо разни природозащитници или активисти стигат до насилие и жестокост. Това е заради това напомпано его.
Немалко хора ме обвиниха в крайност. Да, може би бях малко краен в суровоядстването, но пък нали се лекувах така.
Крайност е да смяташ, че прясно уловената и изпечена риба ще те замърси или затлачи. Самата мисъл за това те затлачва в пъти повече, отколкото каквато и да е храна би могла да ти навреди :)
Разбрах, че имаме нужда от ненасилие и ненавреждане на първо място към себе си, и след това към всичко останало. Така правят и на Изток. Но ние все се пишем за по-светци от тях и изкривяваме страшно нещата, само и само да се пъчим, но така храним егото и вредим на психиката и физиката си.
Обвиниха ме, че от еволюция съм попаднал в деволюция. Едно от значенията за еволюция за мен е да се почувстваш трайно по-добре. Дори йога практиката ми значително се подобри след вкарването на млечните.
Но не искам да споря, само си разсъждавам. И преди, когато започнах да се чистя, единици бяха тези, които ме разбираха, и сега е същото. Което никак не ме учудва. Просто човешкия ум винаги приравнява, сравнява, мисли и накрая губи в съревнованието с чувствата :)
Сигурно се питаш защо сега се оплаквам, че съм неразбран. Историята е такава, че преди 8 месеца публикувах във Фейсбук една снимка на сандвичи с кълнове и филе от сьомга. Та тогава ме разпънаха.
Други пък се изказаха, че съм повлиян от околните, което беше най-смешното, което чух. Едва ли е влияние от околните. Всичко е въпрос на потребности. Аз имам потребност към риба, яйца и млечни сега, тъй както имах огромна потребност преди 2-3 години да си направя ред изчистващи процедури и да изкарам период от 2,5 години на лечебно хранене.
Не искам да ангажирам никого с мнение, най-малко пък се връщам във форума, за да подбуждам към спорове и конфликти. Всъщност именно множеството разногласия ме изгониха оттук преди около 18 месеца. Надявам се сега да е по-спокойно и най-вече приятелска атмосферата. Връщам се с надеждата да споделям и да си помагаме, без да се опитвам да налагам чужди на суровоядството методи.
« Последна редакция: 21-07-2012, 00:12:33 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1150 -: 21-07-2012, 07:52:10 »

...
Глобалният ми извод е, че трябва да следваме средния път, както казват хората на Изтока. А не да се изпада в крайности. В която и крайност да изпаднеш, е еднакво неблагоприятно. И обикновено егото е това, което надделява......


Аз съм на същото мнение  :pensif_29:
Подкрепям те изцяло  :love_026:
Хубаво е да има различни мнения.Освен това - в спора се ражда истината.
« Последна редакция: 21-07-2012, 08:09:57 от Ros »
Активен

sis

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 173
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1151 -: 21-07-2012, 08:27:08 »



 Петко, поздравления! Благодаря ти за честността, откритостта и добронамереността. Всеки организъм е различен и всеки трябва да намери за себе си това, което му приляга най-добре. Радвам се за теб, че си стигнал до своята истина и затова, че не я налагаш на никого. Аз също смятам, че умереност във всичко е най-доброто. Много от нещата, коити споделяш ги намекваха по-неделикатно членове като Ортодоксален, но бяха отстранени. А трябва да се чуват различни мнения, ето ти с твоя опит можеш да предпазиш други от залитания. Желая ти всичко най-добро!
Активен

donna

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 132
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1152 -: 21-07-2012, 08:57:22 »

И от мен имаш едно голямо браво, Петко. Защото много хора от този форум отдавна вече не са тук и най-вероятно са направили подобен на твоя завой, но само ти имаше смелостта да си признаеш. И аз мисля като теб, напълно те подкрепям!  :flowers2:
Активен

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1153 -: 21-07-2012, 09:31:24 »

............Много от нещата, коити споделяш ги намекваха по-неделикатно членове като Ортодоксален, но бяха отстранени.

Според мен спорът трябва да се води най-вече с нужното уважение и зачитане на другото мнение,а не с  налагането му на всяка цена, както при Ортодоксалния/да не навлизам в подробности/.В такива случаи отстраняването е единствено разумната мярка.
В крайна сметка, аз не чувствам липсата на Орто, защото и без него във форума има достатъчно умни, при това добре възпитани млади хора, които имат ценни знания и са в хармония със себе си!
« Последна редакция: 21-07-2012, 09:41:56 от Ros »
Активен

lustenau

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 44
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1154 -: 21-07-2012, 09:57:05 »

Мдаа  Всяка крайност (независимо къде, в коя сфера на живота ) води до своята  противоположност   
Активен

purelove

  • Гост
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1155 -: 21-07-2012, 11:19:46 »

След време тялото отслабва прекалено. Нямам предвид само външно, а като физическа сила. Странно, но бях способен 7-8 км да вървя без и за миг да се задъхам или изморя, но ако трябва да вдигна нещо тежко, дори и 10-15 кг само, то е непосилно.
Косата при жените започва да капе. Това е с всички мои познати. В началото си мислят, че е нормална смяна от сезона, но с времето се задълбочава. Кожата е голям потърпевш. Започват кожни проблеми. Колагенът се разрушава. А за него знаем, че се синтезира от животинските белтъчини, които приемаме чрез храната. Тях ги няма и след 2-3 г. започват проблемите. Измиваш си ръцете със студена вода и хоп - руква кръв. Звучи страшно, но пак казвам, това не е само при мен. Имах около 10-на познати, с които успоредно правихме тези режими.
Да не говорим, че сума ти народ е с дефицити, изразяващи се като симптоми, влияещи им негативно върху начина на живот.
Телесната температура спада. Аз и моя позната бяхме стигнали до 34,9 градуса телесна температура, при която е много трудно да се живее въобще. Да не говорим, че чисто медицински е опасно, а и напрежението и насилието върху тялото е неимоверно високо....
Твърдения, които "може" и да са верни, но със сигурност са частен случай, от който не би следвало да се правят генерални изводи.  :pensif_29: ( "може" - понеже точно тези лечебни инструменти и режими повлияват благоприятно въпросните дефицити  :surpris_23: )
Дневникът ти е място, където могат да се намерят много полезни неща. Продължавай да споделяш :pensif_29: Всеки според собствените си способности и интелект може сам да прецени дали да приеме, отхвърли или ползва за справка или сверяване на часовника споделения опит и познания.  :Content_14:
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1156 -: 21-07-2012, 13:29:42 »

 Аз много се радвам , че Петко е отново при нас, без значение какво има да ни каже :)
Но пак ,за съжаление, никой не стъпа върху Аюрведа   да направи уточнението , че Петко е ЧИСТА вата!  За вата аюрведа има сериозни резерви ( меко казано ) по отношение на суровоядството, Малахов също постоянно напомня..( за себе си да не споменавам, не съм фактор :) )  
Изключително ми е интересно как суровоядният "експеримент"  се е отразил на тези, които са пита или най-вече  кафа!  При тях би трябввало  да е СЪВСЕМ различно!
Възможно е при Петко причината да не е била самото суровоядене, а разбалансирването на вата посредством  този начин на хранене. Суровоядството само по себе си силно тегли вата в лоша посока (особено зимата ,която допълнително възбужда вата! ) , но ако се вземат адекватни мерки , това би могло да се предотврати.
Така че , засега сме в процес на уточняване дали проблемът е в суровоядството или в разбалансираната от него вата :)  

(Думата "крайност" тук отново не е на място! Всеки си има своята крайност- това , което за кафа е норма , за вата наистина може да бъде  крайност. Крайността трябва винаги да се установява ИНДИВИДУАЛНО ! Особено когато става въпрос за гладуване, суровоядство и моржуване )
« Последна редакция: 21-07-2012, 13:33:47 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

mona03

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1157 -: 21-07-2012, 13:47:21 »

Благодаря, че сподели! :)
Активен

fabricia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1158 -: 21-07-2012, 14:25:40 »

Крайността трябва винаги да се установява ИНДИВИДУАЛНО !

бате Бино, това много ми хареса!

Аз съм пита. Суровоядствам от близо две години. Доста проблеми оправих с този начин на хранене. Чувствам се добре. От доста време си мисля, че впредвид психическото и физическото натоварване, които са в мене и около мене, ако се храня по друг начин нямаше да издържа. Тъй като буквално усещам как готвено изяжда енергията ми и съм като труп, а сурово я възражда. Към готвено се връщам от време на време, тоест - включвам го чат-пат, например сварявам кафяв ориз с малко чубрица и маслини, или същото ама леща, но към млечните и месото никога няма да се върна. Месо така или иначе от малка не съм яла, а заради млечните влачих много проблеми, чувствах се изключително задръстена/а не съм чааак толкова прекалявала с тях/, това не бих си го причинила отново.

Петко, моята коса пада, да:) Но сезонно. Наистина:)
И аз много ти благодаря, че сподели всичко това.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1159 -: 21-07-2012, 16:03:36 »

Аз пак да се включа, ако разрешите , че бързах преди това.
Благодаря , Фабриция .
Петко , приятелю, разногласия по форумите и извън тях винаги е имало и ще  има, но ние така лесно не би трябвало да се натоварваме и това не би трябвало да е повод да се оттегляме от където и да е   :)  

В момента изясняваме , няма конфликт, предполагам ,че го разбираш :)
1. Направи ми впечатление , че като алтернатива на суровоядството , ти посочваш добавянето на месото и млякото, но  така се прескача ВЕГАНСТВОТО( вегетарианството),което включва И готвено!   ?  Вие там дружинката пробвахте ли да включите готвената и топлата  растителна храна?  Така вече го няма охлаждащото действие на суровото..
Предполагам, че сте го прескочили и затова изводите отиват в погрешна посока.?
Аз съм напълно съгласен с теб , че 100% суровото не е за всеки,  но вегани и вегетарианци ( употребяващи ГОТВЕНО)  са милиони хора , които от дълги години са така и нямат проблеми. ( Аз не съм забелязал да ми пада коса или кожа не употребявайки месо и млечни :) )

2. Казваш че суровоядците около теб имали "ДЕФИЦИТИ, изразяващи се с определени симптоми"..
Ако не е установено в лаборатория, няма как да се направи извод ,че симптомите се дължат точно на дефицит на нещо!! От превъзбуждането на вата (чрез суровото) могат да възникнат толкова много симптоми...
Хората се уплашват   и връщат отново месото, то им оправя  "симптомите" , което се тълкува като решение на проблема. Обаче те не го ядат сурово , нали ? :)  
Тоест - на практика вие връщате ГОТВЕНОТО! Без значение дали ще е месо или зеленчук!
Самото ГОТВЕНО възстановява баланса,( успокоявайки вата )  а не месото или млякото..! ( според мен)

3. Това , че колагенът се образува САМО от животинска суровина аз не мога да го повярвам. Така както развенчаха мита , че незаменимите киселини трябвало да се добавят отвън, при това от блажно :) , така сигурно някой някъде се е справил и с колагена :)
« Последна редакция: 21-07-2012, 16:07:24 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))
 

Страницата е създадена за 0.105 секунди с 22 запитвания.