Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дневникът на Петко  (Прочетена 412798 пъти)

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1160 -: 21-07-2012, 17:59:54 »

 Нещо още се сетих за "дефицитите"   :)   ( на минерали, витамини и прочие субстанции в организма)
На мнение съм, че дори и в лаборатория това няма да е лесно да се установи! Пак поради същата причина - индивидуални различия в потребността и в разходването на тези  вещества да ги наречем.
Как се определя дефицит? Взема се проба и после се отчита стойността съгласно  референтната стойност, тоест - еталон някакъв. Не попаднеш ли в границите - дефицит!  Но дали се взема под внимание:
1. Колкото по-нездравословно живее човек ( и преяжда ) , толкова по-голяма е потребността му от витамини , минерали и пр. Такива хора са мнозинство и така те формират еталона. (нали все отнякъде трябва де се е взел този еталон :) )
 Но за един балансирано хранещ се веган при равни условия са нужни  много по-малко витамини и минерали за да живее и се чувства добре . Възможно е по-малкото необходимо количество минерали  при евентуален тест да даде резултат под минимума, което да се разчете като "недостиг". А всъщност на практика да означава - "по-малко, но съвсем достатъчно точно за този  човек"!
2. Ако миналата вечер ми е засякъл пищовът в отговорна театрална сцена  и от тогава съм в тотален стрес , цялата биохимия в организма се разбутва и тестът може да покаже и най-невъзможните стойности. Кръвното и кръвната захар реагират първи. (Тоест -Трябва да мине време  и пак да се тества )
3.  Може днес да ми е установен дефицит. Но след месец вече да са сработили компенсаторните възможности на организма ми  и дефицитът да е преодолян. ( да е пренасочено от резервите или просто организмът да е почнал да се задоволява с по-малко, или пък просто механизмът на усвояване да се е възстановил.. Ето как например  при болести на щитовидната се говори за недостиг на йод? То йод си постъпва, само че не може да се усвои и  затова се води "недоимък". Същото е когато имаме и дисбактериоза и дисбиоза - минерали и витамини постъпват в изобилие, само че няма кой да ги усвои, защото чревната флора е в колапс да кажем от щедро угощаване с  антибиотици..тогава какво ще покаже тестът - недостиг или излишък? :) )
Тоест - трябва да се направи профил във времето и тогава вече да се тълкува - има ли го няма ли го тоя дефицит  и ако го има, защо го има .. :)
« Последна редакция: 21-07-2012, 18:06:40 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1161 -: 21-07-2012, 18:57:34 »

Благодаря Ви за подкрепата!
На тези, които не ме подкрепят, или съдят, или опитват да спорят, нямам какво да кажа. Мисля си, че достатъчно ясно съм написал нещата, въпреки че има много какво да се каже. Написаното от мен е съвсем сбито и кратко. Спестил съм някои по-ужасяващи случаи на момичета с дефицити, довели до по-сериозни проблеми със здравето. Но нямам право да пиша и коментирам други, освен себе си.
За Ортодоксален и аз съжалявам, но само донякъде. Но ще си призная, че бях против него. Изливаше страшно много яд на моменти и това не ми харесваше. И затова явно е бил отстранен. А сега мога да кажа, че вече го разбирам на 100%. Просто тогава не бях минал необходимия път, за да проумея някои нещица. Ако някъде някога Орто ми прочете поста: Орто, извинявам се! Ти беше прав за доста неща!
Конкретната причина да се завърна е, че няколко души от форума ми писаха, а един само четящ го се свърза с мен. Не казвам, че някой ме е молил, а просто за различни справки свързани с храненето.
На бате Бино поне засега не смятам да отговарям. Нямам достатъчно време в момента. Евентуално по-късно може да пиша.
Единствено си мисля и апелирам към същото, което и преди: Повече практикувайте, по-малко анализирайте в книгите какво пише.
Много е хубаво да се четат книги, но полза има, ако знанието бъде използвано за опитност, а не за демагогия.
Форумът беше създаден за споделяне, а не един споделя и десетима му казват къде е сгрешил. Нека не прилича на докторски форум ;)
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1162 -: 21-07-2012, 20:29:02 »

Здравей Петко. Радвам се че се върна, а поводът това да се случи не е толкова важен. И аз съм имал такива периоди. Последния път беше като ми отстраниха менискуса и периода продължи няколко месеца. За рибата - случваше се да си взема маринована херинга допреди 3 години заради омегата (добре, че имало и растителни източници). Преди месец хапнах кисело мляко от гладани в домашни условия крави и оцелях.
Но .. всеки усеща нещата различно. На мен като ми споменат, че трябва да ям белтъчини и ми иде да хвана гората - уморих се да обяснявам на майка ми, че кравата не консумира ядки или поне не ежедневно, а става голяма и силна (натрупва белтъчини върху себе си без да ги консумира).
Продължавай да се вслушваш в това какво ти казва тялото - някой ден ще ти каже да се върнеш към вегетарианството.
Повечето от тези които не са се върнали го правят от мързел - ако имат жена месоядка и са свикнали тя да им готви...
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1163 -: 21-07-2012, 21:27:21 »

  Петко ,  не се сърдя  на демонстрираното омаловажаване на  моите хипотези и доводи.  
Но ти сам призна ,че си се заблуждавал, нали ?  ;)
Добре, не е ли възможно отново да се заблуждаваш?  :) :)

За разлика от теб, аз много отдавна съм наясно с рисковете от суровоядството  , приложено механично ,подраженчески и без оглед на индивидуалната доша. И неведнъж съм го казвал ,когато са ме питали на лични. ( не знам за теб, но мен постоянно ме питат , при това - далеч не само за храненето..:)  Винаги намирам време да отговоря с радост. :peperudi:  )
Щях да го кажа и на теб, но ти предпочете да го установиш сам, въпреки ,че Аюрведа го е описала още преди хилядолетия!!! ( уж казваш , че си запознат с източните науки.. :) )
Признавам, не съм по-умен от Аюрведа и си останах с книжките и с теорията ,като реших, че този път ще пропусна  да опитвам да  оборвам   :) :)  

Добре ,аз съм готов на публичен бас с теб и дружинката , придобила "дефицити" от вегетарианство .
Почнете да се храните  с термично обработена вегетарианска храна ( топли супички, мазни манджички зимъс ,соковете попритопляйте, понапарвайте се ..)    и да видим дали няма да ви изчезнат "дефицитите"..
Да, залагам, че отново се заблуждавате . :)

« Последна редакция: 21-07-2012, 21:46:52 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1164 -: 21-07-2012, 23:18:16 »

Бате Бино, няма нужда да се обиждаш от някакво демонстрирано омаловажаване, никъде няма такова нещо.
Ти си знаел казваш за тези странични ефекти... в света вече има написано всичко. Винаги може да се намери материал оборващ какво ли не.
Няма да отговарям на въпросите ти не за друго, а за да не влизаме в конфликт. Ще кажа само... всъщност отново ще повторя нещо, което повтарям от над 3 години. Опит, опит и пак опит му е майката. Всеки е индивидуалност и няма един начин на хранене, който да е еднакъв за двама души, камо ли за 7 милиарда, колкото сме като население на планетата.
Колкото и да четеш за управлението на един автомобил, докато не седнеш зад волана нищо няма да разбереш и никакви умения няма да придобиеш.
Колкото и да четем ''Кама Сутра'' или литература за секса, докато не го практикуваме, нищичко няма да разберем.
Това се отнася до всяко нещо в живота ни. Поемаме отговорност за живота си едва когато правим нещо, а не с гимнастика на езика.
Ще приключа темата с цитат относно форумът:
Следното се приема от всеки новорегистриран потребител на форума:

Моля да отделите 1 минута време, за да прочетете някои малки правила за ползване на този форум.

Форумът е предназначен за обмяна на опит, знания, запитвания в областта на суровоядството и здравословния начин на живот, техники за пречистване и устойчиво развитие.
Всеки може да се регистрира и да споделя идеи, опит, разбирания и изживявания, но е добре да се проявява толерантност и уважение към мнението на останалите. Всеки е свободен да споделя и всеки е свободен да се вслушва в споделеното.

Молбата ми е всички да пишем на кирилица. Доста е трудно да се четат коментари на латиница, а и е малко неуважително към останалите. Ако някой има проблем с кирилицата намират се онлайн кирилизатори (моля, ползвайте тях).

В случай, че някой забележи неуважително и обидно поведение във форума, моля да изпрати лично съобщение до всички модераторите - Мер, Петко и Даниела.

Благодаря ви от сърце и ви желая приятни минути
Мер

Бате Бино, за да са наистина приятни минутите прекарани тук, нека не се разпитваме като лекар-пациент. Нека обменяме опит, както по-горе Мер го е казала ;) Нека не продължат да напускат хора, заради обидно отношение от определени членове.
Човек влиза тук и пише, ако му е приятно, не по задължение :)

С уважение: Петко :Content_22:
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1165 -: 22-07-2012, 07:22:50 »

Петко,  аз нарочно  (понеже знам, че си с крехка чувствителност) наблегнах на това, че не се обиждам, а ти взе ,че го разтълкува по твоему   :)
(не се сещам някога да съм казвал едно ,а да съм мислил друго! : )

 За мен „дискусия” не е  обидна дума, но виждам, че за теб  е .:)
 И доста странно ,че „размяната на становища „ ти наричаш „конфликт” ..  Тука ме напушва смях, но от уважение се въздържам  :)
Оставам с впечатлението , че ти не искаш да участваш дори в разговор, в който нещо се обсъжда и изяснява..  Допускам, че просто не искаш да бъдеш  под  прожектора , ако е така - кажи , веднага спираме.
Да, има чувствителни хора , които не се чувстват комфортно ,когато станат обект на разговор, без значение дали ги хвалят  или е друго..

 Трябваше да предупредиш още в началото , че искаш само да споделиш без никакви разисквания  и  дискутиране. (Какво да правя, до тук съм разбрал, че когато жена споделя нещо, тя иска най-вече изслушване и съчувствие..докато когато това е мъж, той очаква изследване, изясняване, конкретни решения..и инстинктивно ми се задейства потребността  :) )
  Моята грешка беше , че все пак сме в твоето лично пространство, твоят дневник  и изобщо не ми тежи да се съобразя  с твоите  предпочитания  за  твоето местенце.  Но винаги можем да преместим темата на друго място и да си дискутираме по нея не само двамата , все пак става въпрос за каузата на самия форум, което за мен е  ( и би трябвало да е ) особено важна тема, не обсъждаме лелята на Буда или жезълът на Мойсей  :)  


Аз просто исках да предположа, къде е възможно да бъркате ти и твоите хора.  
Вероятно  не съм прав, защото пак изхождам от себе си - аз лично умирам някой да се вглежда в това, което правя  , да ми показва грешките и да ми помага  да стана по-добър. ( стига да има компетентността разбира се :) )
 И понеже те имам за приятел, затова се включих по-задълбочено, но на теб взе че не ти се хареса..Няма проблем, уважавам и се съобразявам.


 А тези ,които напускат форума, остави ги да си напускат.. (Конкретно за нашия съм категоричен, че няколко от напусналите бяха ултрачувствителни и доста лабилни ... )
  Ноо хората вечно не са доволни от нещо - някои си сменят постоянно колите, други - жените, трети - форумите, четвърти -техниката ... Остави ги да си разчепкват вълната на дюшека , докато в стремежа си да го направят по-удобен, накрая така го изтънят , че  си легнат на твърдо. :) )
« Последна редакция: 22-07-2012, 07:41:58 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

lustenau

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 44
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1166 -: 22-07-2012, 16:07:41 »

Ако се приеме е има хора които се хранят със светлина или пък светлината  синтезира по някакъв начин вещества необходими за живота на човешкото тяло не е ли добре при поява на какъвто и да е дефицит да се прилага методът гледане на слънце по метода на Манек ??
Активен

purelove

  • Гост
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1167 -: 22-07-2012, 19:16:00 »

Ако се приеме е има хора които се хранят със светлина или пък светлината  синтезира по някакъв начин вещества необходими за живота на човешкото тяло не е ли добре при поява на какъвто и да е дефицит да се прилага методът гледане на слънце по метода на Манек ??
Важно е човек сам да може да улови акцента на собствената си отговорност ! То така ако се вслушаме в съветите на всеки, вместо своите грешки ще извършваме все чужди  :Confus_3: :Confus_3: :Confus_3: А и като гледам, автора никъде не е посочил, че събира идеи за провокацията на въпросните физиологични отклонения  tooth , че дайте да наливаме акъл сега ...  Остър завой, верно.. Но, явно, че  Petko  има идея и собствена житейска концепция. Дори подхода да се окаже погрешен, поне ще познава и двете страни на медала. Навярно е твърде рано за пребързани заключения кой хранителен план работи по-успешно. Би ми било интересно ако споделиш по нататък какви промени забелязваш. (Това е първият случай, в който чета за толкова дисциплиниран и последовател в хранителните си навици човек, който след години нанася "драстични" корекции (аз не бих включила млечните, месото, рибата.. в менюто си) /Извинявам се за включването/ Бъди здрав! Поздрави
« Последна редакция: 22-07-2012, 19:19:37 от purelove »
Активен

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1168 -: 22-07-2012, 21:29:08 »

Аз съм силно изненадан от симптомите, които Петко развива през периода на своето веганство и суровоядство. Много внимателно изчетох поста му. Не укорявам никого тук , всеки си живее така, както го усеща. Не мога да разбера само защо при едни хора ефекта е един , а при други противоположен, твърдейки,че и двете групи живеят по един и същи начин , в смисъл хранителен и двигателен режим. Както винаги бате Бино направи един дълбок анализ на ситуацията и съчетано с моите преки наблюдения стигам до следните изводи. Строгото вегетарианство и суровоядството не е за всеки. От гледна точка на прилагането му и от гледна точка на съществото му. Какво имам предвид?  Хора, които не са осъзнали защо трябва да живеят така и защо не трябва да се консумират животински храни само ще имат негативи от този процес. Да не говорим ,че много вегетарианци не могат да си направт една качествена салата :).    Прави ми впечатление, че много вегани , вегетарианци консумират изключително вредни , токсични продукти като соеви пастети, кока кола и разните и там производни , десерти с рафинирана захар и кой знае какви лецитини. Много хора дори не си признават какво ядат. Казват ти едно , но всъщност са демагози :) А след това се чудят защо им капе косата например. Аз да кажа ,че по наследство моят дядо на 26 години е бил без коса , аз малко подобрих гена с 10-15 години, но не вярвам да я задържа дълго , това лято ми е последно от другото кабрио :) на мен не ми опада косата от липсата на месо и млечни, даже напротив позадържа се по-дълго от очакваното. Пак казвам ,че това е моето генерално заключение и не се отнася към Петко.  Моят опит е такъв : 1. во спрях месото и след 3-4 месеца почнах да се чувствам емоционално по-добре, спрях да се ядосвам за щяло и не щяло, но наднорменото тегло не помръдваше надолу. Мислих си ,че само с това ще се реши проблема. Почнах  само на сок от моркови и 2 пъти на ден по 25-30 минути тичане и така за месец - 20 кг надолу , след месец и малко повторих това и свалих още 20 кг. и се заковах на 86 кг. Спрях млечните горе долу около година след месото , беше много трудно , но успях. Трябва да спомена обаче не аз не съм суровоядец и 2-3 пъти в седмицата ям готвено, това обокновено е нахут,боб, крем супа от грах, хомус, задушени картофи на фурна , задушени зеленчуцис разни пикантни подправки и рани такива все от тоя сорт.
Резултатът дойде след 6-7 месеца. Вече бях чел достаъчно и бях подготвен за този срок. Лошата миризма от тялото ми започва да намалява докато след около година изчезна, слузта в носа ми изчезна - почнах да дишам и с двете ноздри. До тогава имах сериозни проблеми с дишането , винаги едната ми ноздра беше запушена, а  и другата понякога, та трябваше и капки да слагам в тези моменти. Кожата ми стана по-гладка. Жизненият ми тонус се покачи. Забелязах, че когато тренирам с тежести и тичам имам доста енергия. Ако правя само йога без другите физически упражнения енергията ми пада. По разни таблици си изчислих, че при ръст 184-185 някъде оптималото ми тегло трябва да е 86-87 кг и то в изчистен вид , без мазнините. Та моят опит показава точно обратният на Петко ефект.  За да се направи анализ на ситуацията за нас, важно е да знаем групата на Петко какво точно е яла, как и много други подробности , което ми се струва невъзможно да разберем. Затова смятам ,че е най-важно човек сам да усети какво е най-добре за него и да го прилага , пък резултатите изпъкват на около 50 годишна възраст  tooth  tooth  tooth.  Все пак тук в София имаме хора извървели по тези пътища, наблюдаваме ги и правим преценка на състоянието им и ако ни задоволява на 90 годишна възраст да тичаме, плуваме и играем тенис значи трябва да се учим от тях и да следваме техния път. Ако сметнем,че животът е един и е кратък и трябва да му се наслаждаваме ,правим го докато сърцето може или леко наляво-надясно докато изкараме. Всеки сам избира за себе си.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1169 -: 22-07-2012, 23:02:56 »

 По някаква много странна причина болшинството здравноориентирани хора  отказват да се запознаят и съобразят  с ФУНДАМЕНТАЛНИТЕ закономерности, установени от АЮРВЕДА още преди хилядолетия  и в сила до сега! Затова и Титан даже е изненадан .. :) :)
 Обидно я наричат - "една от теориите" , нареждайки  я до разни изтърсаци на по  няколко години , от сорта на "теорията" за кръвните групи .. Проблемът ,както се казва , е напълно техен ..:)  лутането може да продължи до безкрай ..
Ето Титан е поредното доказателство , че от Аюрведа мърдане няма ! :)  ( точно както и от физиката или електротехниката)
Разбира  се , бидейки пита-кафа ( или кафа-пита) , той ще се чувства прекрасно с режима на хранене, същият режим, който носи дискомфорт на Петко ( извинявам се , че му споменах името, вече знаем, че  не обича да е обект на разискване) и всички други , които са вата.  
 Липсата на коса ,пак да кажа, е напълно естествена за имащите от "пита" в себе си. (Както и ранното побеляване)  Това не е НИКАКВА патология.( Освен това е белег за високи нива от вездесъщият тестостерон, който е така важен за всеки мъж. Ако е в недостиг, си един такъв плах, неуверен, чувствителен, леснораним, често с комплекси..) Дядо ми загина на 90 с гъста светлосива коса, излишно е да споменавам, че и той беше вата :)

Петко нещо не се включва, ако му е неприятно , че разискваме в неговият дневник, ще пренесем дискусията в друг раздел. 
« Последна редакция: 22-07-2012, 23:11:49 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1170 -: 23-07-2012, 02:01:04 »

Здравейте отново! :)
Нямам нищо против тук да коментирате. По-добре тук, понеже, ако се преместите другаде, едва ли ще го намеря и прочета.
Идеята ми не беше да провокирам някаква такава ситуация. Поглеждайки по-общо картинката, ми изглежда сякаш съм претърпял ПТП (пътно-транспортно произшествие). Насъбрали са се хора, които се чудят кой ли е виновен за сблъсъка :D А целта ми беше да споделяте как е при вас. Като пример за такова споделяне, мога да дам поста на titan. Той казва какво мисли, какво е станало при него и как вижда нещата. Точно и ясно.
Бате Бино спомена нещо ключово – Аюрведа. Там се крие отговорът на въпроса защо сега вече ям риба, яйца и всякакви млечни /прясно и кисело мляко, кашкавал, сирене, извара, краве масло, катък/. И се чувствам доста добре. Не, не казвам и вие това да хапвате. Исках да опиша не ПТП, а да обясня, че всъщност това е Пътят ми. Всеки извървява Пътя си и това е моят Път.
Пътят на вата доша не е суровоядският път! Това го каза и бате Бино. Но това не е грешка. Това /суровоядстването ми/ беше силно необходимо, за да си реша някои болести /гастрит, колит, синузит/. Тоест суровоядството ми не беше грешна стъпка, а нещо от което извлякох много полза. Дори ползата не бе само в излекуването ми, а и в други важни усещания, но за тях друг път ще спомена... всъщност навремето доста съм обяснявал тук.
Пак казвам, не искам да споря за това полезно ли е млякото и подобни глупости. Казвам глупости, защото един може да го убие, а на друг да му вдъхне живот /не визирам бебетата/. Нещата не са толкова прости, колкото вярвахме преди /или поне аз... но да си призная поне 10-12 души мога да спомена поименно, че стигнахме почти едновременно до тези изводи, а и далеч не всички са вата доша/. Храниш се еди-как си и получаваш еди-какви си резултати. Не е така просто. Няма универсален начин на хранене за всички.
Досега опитът ми показва, че казаното от Дънов и даденото от Аюрведа са най-съотнесими към мен.
Понеже се спомена Аюрведа няколко пъти вече, редно е да споменем, че тази система държи на пиедестал млякото /по-точно прясното мляко/ и кравето масло /във вариант на ГИ/. Тоест Аюрведа се основава на вегетарианството, но не и на веганството. След разговори с двама от най-добрите /субективно е, разбира се, но след дълги проучвания намерих въпросните двама души/ специалисти по тази много древна наука, се оказа, че е напълно несъвместимо не само суровоядството, а и веганството към моята доминираща доша – вата. Което обяснява много неща, на първо място обяснява добрата промяна у titan и лошата у мен.
Тук съм длъжен да направя едно уточнение. Говоря за добра и лоша промяна, но това е от определен момент нататък, т.е. продължителността на всеки в даден режим е различна. Аз след една година суровоядство бях в уникална физическа и психическа форма. И то не изведнъж, а постепенен супер резултат. Но след още 15-18 месеца вече нещата бяха съвсем други.
Всяко начало е свързано с много добри резултати, или поне в повечето случаи е така. Това е заради задаването на тялото на един икономичен режим на работа. Заработва икономично и само си се обновява, самолекува и т.н. все благинки следват. Но придържайки се все в такъв режим, рискуваме да си навредим. Да не забравяме, че тялото има стотици функции за самопочистване, и когато ние чрез вмешателство му помогнем да се прочисти, постигаме по-бърз и дълбок ефект, но самото прочистване, което му привнасяме /клизми, постоянни гладолечения или стриктен суровоядски режим/ в един момент могат да го сринат. Не пиша това, за да стресирам някого, а защото дозата прави отровата. В нашия случай – и продължителността. Та затова и одеве намесих името на Дънов. Той казва не повече от 6-8 месеца на сурово и след това хляб, мляко и т.н.
Когато имам време ще пиша повече, нека никой не се обижда, но сега не мога да отговоря на поне десет неща от бате Бино. Трябва време все пак.
Като уточнение се сещам да добавя и това, че всички тези нови храни, особено млечните и яйцата, които по-горе споменах, не ги купувам от магазините, т.е. не са индустриален тип млечни. Не съм толкова наивен все пак. Тук в Пловдив си имаме вече добре работещ хранителен кооператив, където има точни и добре тествани производители, които правят всички тези млечни по домашному. Нямат поточни линии, цехове, а вкъщи правят нещата. Няма смисъл да казвам, че на вкус са доста различни от индустриалната храна в магазините, а и не само на вкус. Имаме двама специалисти хлебари, който не ползват мая и консерванти, оцветители и химии, а творят неща, с които хората са се хранили преди век по нашите земи. И всичко това е на съвсем нормална приемлива цена. Идва от самия принцип на кооператива – избягват се всякакви прекупвачи във веригата... но за това друг път ще пиша по-подробно.
Това не го пиша за някакво оправдание, а все пак да се знае, че индустриалните храни винаги си имат някаква алтернатива, ако има човек желание.
Сещам се още доста неща, но са ми нужни часове писане. По-нататък ще пиша. Всъщност може вече да сте писали, например за този хранкооп.
Хайде лека и доскоро!
« Последна редакция: 23-07-2012, 02:18:49 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

hdeshev

  • Христо Дeшeв
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 845
  • Един ученик на пътя...
    • може би блог
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1171 -: 23-07-2012, 10:06:48 »

Здравей, Петко,

Радвам се, че сподели своя опит. "Хареса" ми и как си го отнесъл от веге-милицията. Трябвало е да публикуваш дългото обяснение още преди да почнеш да постваш сандвичите с филетата и гаранция е нямало да ги има повечето неприятни емоции. Всеки греши и си променя мнението и майсторството идва в това да подготвим останалите и да не ни пука какво мислят тези, които не подлежат на подготвяне. [1] По-долу следват няколко разхвърляни мисли и опит да споделя моя опит и мислене по темата.

Историята, която разказваш е добър урок за мен (който може би трябва да формулирам, като "Абе вземи прочети една книга за Аюрведа най-накрая"). Аз не мога да се нарека суровоядец и карам на веганска диета с готвено от 4+ години, като не съм забелязал никой от отрицателните ефекти, които ти споменаваш. Може би защото суровите ми периоди са кратки и редки и готвеното спасява или отлага във времето тези ефекти. А може би и защото като гледам описанието на Титан, май имам като неговата конституция - и аз например "подскачам" нагоре/надолу с едни 20 кг лично тегло.

Мислил съм си доста какво бих направил, ако установя, че веганското хранене не е най-доброто за мен. Сигурно бих опитал да включвам едно по едно разни млечни неща и може би яйца, за да опитам да разбера какво точно ми липсва. Тук би ми било интересно как Петко е реализирал "захранването" с млечните и месото - едва ли е отишъл директно да се наплющи с пържоли. Също така кога и как са се появили първите положителни ефекти от "новото" хранене.


[1] Аналогичен случай в наше село - от над две години адвокатствам пред колеги и приятели да се учат и използват едни определени езици за програмиране, които са направо красиви. Стройна математическа теория зад тях, обещание за по-малко бъгове, бързодействие на кода, изобщо приказка. Но накрая се случи така, че ми се наложи да работя с един от популярните "чалга" езици и осъзнах, че колкото и да са красиви онези другите, с поп-фолк езика съм в пъти по-продуктивен и, което е най-важно, работата ми е по-лека и забавна. Сега приятелите ми само ме питат учудени "Ама ти, такова, нали друго викаше..."
Активен
Time waits for no slave!
-- Napalm Death

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1172 -: 23-07-2012, 13:14:12 »

Петко, стоенето до късно вечер също възбужда вата  :pensif_29: После пак ще обвиниш вегето.. :)
Шегувам се , но си е вярно по принцип.
Разгеле , Петко най-сетне си поотпусна душичката :)
Ама без да те натисне човек, не казваш нищо ...:)   Я  как извади и Аюрведата в един момент
Петко, ти май не можа да схванеш от началото , че по стечение на обстоятелствата ти се оказа в центъра на дискусия, която не цели да те изследва и линчува  (както във фесбук) , а да  се доближи до истината С ТВОЯ ПОМОЩ.
 Разбирам те , ти дойде уплашен  и афектиран и с включена защитна реакция и срещу нас.. :)
Но тук не е фейсбук, хората са на ниво :)
Ние няма как да решим казуса и да си направим изводите , ако ти не дадеш по-подробна информация. С тази информация помагаш на всички, които се вълнуват от проблема хранене!  Аз затова се изненадах, защото ти наричаш " спорене"   размяната на въпроси и гледни точки.  Според мен това не  е форум "лична драма" ,където един ще споделя , а другите имат право само да въздишат -  ЪХЪ, ЪХЪ, ХММ, ХММ...
Естествено е да има въпроси, иначе без тях споделянето просто си губи смисъла!  
В момента си ценен, защото достатъчно задълбочено си провел  и анализирал "експеримента". ( Не са много тези като теб) Никой не те критикува или осмива. Не се и обиждаме , най-малко аз :)

Аз не искам десет отговора от теб. Ако може само , ме интересува само дали минахте през междинния етап - готвена веганска храна, преди да полазите  животинската..  Превъзбудената  ( от суровото) вата се успокоява достатъчно добре , ако се хапва топло, мазничко , готвено.. топли душчета, чайчета..А при теб (,както са ти казали и "специалистите" , макар, че това е абсолютно елементарно   ) проблемите са били от превъзбудена вата!  Но тя се  хармонизира не обезателно с месо и  мляко!
От друга страна вата може да се превъзбуди и у хора, които не са вата ( тоест -които са  пита и кафа ) .  Възможно е другите ( които не са вата) , които са докладвали  за проблеми , да не са прилагали мероприятията за успокояване на вата! . Защото самото сурово я възбужда, но ако е имало и други фактори , тогава те се сумират! И резултатът  пак е неблагоприятен!

Иначе аз съм съгласен с това , което казваш.
Е , за млякото имам някои резерви, възможно е  там специално Аюрведа да е пристрастна, да не забравяме , че в Индия кравата е свещено животно :) , може да са решили така да ги запазят от изколване  :)
А може и най-стройната система все някъде да бърка. :) , както и ние, дето уж сме прави, но се случва и да сбъркаме :)   ( аз лично се радвам , ако някой друг  види грешките ми преди мен самият- така ще ми спести много време и кахъри.. :) :) )

Ето например , наскоро осъзнах и се ядосах,( че как така никой не ми е казал)  че 25 години съм тренирал фитнес неоптимално! Хем от 12г. поне съм запознат как трябва да бъде , пазя си статията. Ама няма кой да слуша  и изпълнява :Confus_3:.. :)  Немците хубаво го написали: тренира се с по-малка тежест МНОГО БАВНО - 7 сек. е движението в двете посоки! Никой не тренира така в залите. Обаче два дни ми бяха достатъчнни да се убедя, че наистина така мускулът се товари  по-пълноценно , тренировката е по-кратка , а аз след края й  съм много по-малко изморен.. :weight_lift:   така е , заблуждаваме се , не защото не знаем, а защото си мислим , че знаем..
 
    
« Последна редакция: 23-07-2012, 13:34:41 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

ДарбиМак

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 589
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1173 -: 23-07-2012, 14:41:48 »

И аз да кажа нещо, а....
Петко,поздравявам те за всичко което правиш и за всичко което споделяш. Абсолютно подкрепям всеки в решението му и смятам, че нямам право да съдя когото и да било за каквото и да било. Щом се чувстваш по-добре с този начин на хранене - следвай го, спазвай го. Много се радвам, че отново си написал нещо в дневника си и то ще бъде информация за хората които търсят своята истина.
Ще напиша нещо, което може би е за моя дневник, но хайде тук съм почнала, тук да продължа. Аз самата спрях да пиша във форума. Естествено воайорствам от време на време. Има много нови хора. Някои от тях ми допадат, други не. Но то това си е естесвено. Нещото, което не ми харесва и смятам, че се превръща в тенденция е, че суроводството започна да се превръща в поредната модерна диета. Доста хора, чели недочели започват да се хранят по този начин и си докарват куп бели защото не знаят за какво точно става дума. Други пък започнаха да изкарват пари от коноултации и семинари. Когато някой ми се обади да ме пита дали да мине на сурова храна - казвам му да прочете всичко, което намери и да вземе решение. Но не да го сложи като лозунг и да марширува с него. Намирисва ми на суета. Даже за някои видни суровоядци съм сигурна, че го правят за да задоволят егото си. Което съвсем не ми се вписва  в представите за този начин на хранене и живот.
Аз също спазвам веганството. От вемена време ям сготвена храна. После ми става тежко. Но начина на живот също определя вида хране.
Пожелавам на всеки да е спокоен и сигурен в избора си на ханене и живот.   :love_028:
 
Активен
Намасте :)

mona03

  • Young
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 33
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1174 -: 23-07-2012, 15:33:21 »

Много ми стана интересно за Аюрведа! Как мога да определя каква " доша" съм? Или трябва да го определи някой, който е наясно?
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1175 -: 23-07-2012, 16:33:24 »

Много ми стана интересно за Аюрведа! Как мога да определя каква " доша" съм? Или трябва да го определи някой, който е наясно?
Mona, най-точните и подробни тестове за определяне на доша съм намерил у книгата на Гейбриъл Казънс ''Съзнателно хранене, I част'' - http://shop.pingvinite.bg/?cid=3&pid=19755 :Content_22:

П.П. На останалите коментари ще отговоря утре ;)
« Последна редакция: 24-07-2012, 03:51:38 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

purelove

  • Гост
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1176 -: 23-07-2012, 23:08:25 »

Много ми стана интересно за Аюрведа! Как мога да определя каква " доша" съм? Или трябва да го определи някой, който е наясно?
Ето и безплатен източник http://www.spiralata.net/s.php?SearchType=2&find=%E0%FE%F0%E2%E5%E4%E0 -Танцът на трите доши или http://dox.bg/files/dw?a=65d3d2713f - извадка от книгата на Гейбриъл Казънс
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1177 -: 23-07-2012, 23:53:02 »

Ето още един: http://www.kukuriak.com/tritedoshi/
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Theodora

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 991
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1178 -: 24-07-2012, 07:05:29 »

Toчно този тест от кукуряк си правих и ми излезе че съм почти от всичко. Да не говорим, че има въпроси на които изобщо или ме няма като отговор, или са ми неясни... Например вкусови усещания които уравновесяват/балансират и т.н. Какво значи изобщо тва? Аз не мога да кажа, че имам любим вкус дори  :surpris_23: Да не говорим, че косата ми не е нищо от изброеното...  O0 И това е просто пример, на една трета от въпросите стоя и гледам умно...  tooth
Активен
Psychonaut

fabricia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1179 -: 24-07-2012, 22:35:19 »

Например вкусови усещания които уравновесяват/балансират и т.н. Какво значи изобщо тва? Аз не мога да кажа, че имам любим вкус дори 

Правило ми е впечатление, че тези неща се установяват чрез концентрирано наблюдение и осъзнатост. Не е лесно, обаче става:) Има храни, които лично на тебе ти действат възбуждащо, превъзбуждащо, и други - успокояващо, балансиращо, уравновесяващо. Установяването им става с доста наблюдения.
Когато за първи път правех тестовете, мога да си го кажа направо, бях доста неосъзната /макар че тогава не мислех така, разбира се tooth/ и много от въпросите адски ме затрудниха, дори се ядосах - какви са тези въпроси?

но...както се казва...всичко с времето си:)
Активен
 

Страницата е създадена за 0.132 секунди с 22 запитвания.