Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дневникът на Петко  (Прочетена 412804 пъти)

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1200 -: 26-07-2012, 09:58:19 »

Независимо дали хората са произлезли от рептили и някои други добри същества, в последствие едва ли е останал някой чистокръвен...сигурно е въпрос на съотношения.. Има и други "теории", според една от които хората произлизат от 4 групови души. Авторът подробно и доста образно разяснява ситуацията, чак съм се чудела ако трябваше това да е фентъзи, дали е възможно да съществува такова въображение...той е антропософ и сигурно някой го четете :)

За чувствителноста,  Казънс също препоръчва промяна в режима. Често се случваше да прибягвам до този съвет до скоро. Не че не ми е ок само на сурова храна, но изведнъж неща с които си свикнал, като негативното отношение към веге мисленето, те удрят много силно и практически неочаквано. Затова мисля, че ще ми помогнат зеленолистните, които до сега пренебрегвах, а и спорт различен от йога. Нищо против йога иначе  :peperudi:
Активен

nortifox

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 158
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1201 -: 26-07-2012, 12:01:17 »

Петко здравей,
поздравявам те за хубавия дневник и разбирам защо от доста време не си споделил нищо.Има една поговорка, която често използвам "Споделената болка е половин болка и споделената радост е два пъти радост" и така ти споделяш и започват критики и нападки от съфоромци,които са големи "разбирачи,адвокати и философи"  /да внимавам кво пиша ,че и мен кат ма грабнат отиде коня в реката/
     Ами колеги чета и си мисля и пак чета и пак мисля, но не издържах вече да драсна някой ред.Някой ще каже вчера се регистрира и акъл дава,не не давам акъл на никой просто Петко според мен твърдо е решил какво да  прави на този етап с неговото здраве, в крайна сметка всеки е свободен да прави това което иска . Със сигурност ще има много промени в начина на здравословното хранене при Петко,но това ще стане с течение на времето  и съм сигурен, че има много още да споделя така, че колеги оставете го да споделя :Content_14: :Content_14: :Content_14: 
И да ви напомня, че много малко хора ще се осмелят да споделят във форума тази промяна която прави Петко :Confus_3: :Confus_3: :Confus_3:
  Така, че Петко остави ги да си чешат езиците и има една тема "ЧЕСАЛКА",там хубаво да се начешат ама дето не ги сърби.... tooth tooth
Колеги ако някой се чувства засегнат моля да бъда извинен...
Аре чао, не съм много от приказливите, но понякога се налага :pensif_29: 
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1202 -: 26-07-2012, 12:57:32 »

Ники , ще ме извиняваш, но каза ли нещо?  Или като оня , дето  "седял, седял и на магарето "чушш" викал.." ?
(Ако случайно се чувстваш обиден моля да бъда извинен  :) )

Какво всъщност намекваш по-точно :
1. Че нямаме право да коментираме?
2. Че не спазваме правилата на форума?
или ,че
3. Коментираме , но не по начин ,който на теб ти  се струва правилен ?
« Последна редакция: 26-07-2012, 12:59:30 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Елиза

  • New
  • *
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 3
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1203 -: 26-07-2012, 15:09:52 »

Здравейте на всички! Повече от година навестявам форума, но само като гост. Дискусията около Петко ме провокира да изляза на “светло”. Неговите постинги и вдъхновяващи коментари бяха за мен силно мотивиращи в началото на моя суровоядски живот, за което му благодаря. :thankyou:
До тук никой нищо не спомена за кризите. От известно време съм изкушена от монотрофното суровоядство и затова следя руския форум http://www.syromonoed.org/forum/ на тази тема. И ето какво споделят хората с по-дълъг опит  в този начин на живот:
“Всеки, който се опитва да премине или преминава към пълно суровоядство, изпитва трудности на преходния период: слабост, главоболие, чупливи нокти, болки в ставите и костите, потъмняване на зъбния емайл, повяхване на кожата  и много други такива симпоми. Всичките тези “разноски” са неизбежни и тяхното количество и острота зависят от възрастта и степента на замърсеност на организма /особено от медикаменти/ и от скоростта на прехода към пълно суровоядство /вмъквам и индивидуалната доша/.
И всички тези симтоми са нормални прояви на абсинентни кризи на преустройството на организма и всяка борба с тях е не само безполезна, но и вредна. Най-добрите помощница са времето и търпението.
…...
След този процес на пълно преустройство: косата израства, но съвършенно друга, кожата се възстановява, но тя вече е несравнима с това, което е била до прехода, изчезва слабостта и се появява работоспособност, която е била немислима, теглото се покачва – въобще чудото на придобиване на ново тяло не може да се сравни с нищо. И тази придобивка си заслужава вашето упорство и решимост да се стигне до края, колкото и години това да продължи”.

Според мен ние не сме достатъчно наясно с кризите на прехода, каквито кризи са може би “дефицитите” на Петко. Би било добре да имаме отделна тема във форума, където да споделяме какво ни идва до главата и да намираме подкрепа в такива трудни моменти. А както разбрам от споделеното в руския форум, кризите са жестоки понякога.
Активен

nortifox

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 158
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1204 -: 26-07-2012, 16:07:50 »

Добре бате Бино съгласен съм с теб, нали това искате всички да се съгласяват с вашите коментари и никой да няма мнение по темата и без това всичко това се разводни :Content_14: :Content_14: :Content_14:
    Създайте си теми, коментирайте си сами, а ние ще си ги четем тихомълком и без това много хора четат от форума и не се регистрират и не вземат участие да споделят една мъничка част от своя здравословен живот,но как да стане..... коментара оставам на вас.
Всеки който се престраши да се регистрира и иска да вземе участие в дадена тема той го прави не от любопитство ,а защото е боледувал дълги години от болести на които докторите не мотат да помогнат или от години води здравословен начин на живот и иска да сподели да помогне с каквото може и на тези които са се осъзнали ,че чрез храната се разболяваме и чрез нея можем да се лекуваме.
Всеки ново регистриран във форума според мен и не само според мен искат подкрепа от всички нас да им се подаде ръка и от там нататък много четене и ако им  стиска да прилагат наученото
Да знаеш ,че на никого не мога да се сърдя или да се чувствам засегнат от мнението на колега от форума обичам да се майтапя ,но с мярка и да запазим добрия тон. ---Пак май се отплеснах,знаех си ща ме грабнат и ще ме разнасят като пръскачка в лозе,но такъв е живота бате Бино трябва да има равновесие ни хубо ни лошо жив и здрав да си .
Петко, моля да ни извиниш все пак дневника си е твой.... :pensif_29:
Искра подкрепям те напълно, това е много важно.
Активен

eula

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 135
  • В крак с природата ...
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1205 -: 26-07-2012, 16:53:28 »

Да, едно е да се храниш правилно и от време на време да поемаш малко отрова, с цел адаптация, ( :Content_14:) друго е да тъпчеш само отрова...  tooth

Това е нещото, което може да "оправдае" всички не-веге залитания - ураааа  :thankyou:

Едва сега разбирам, че последните месеци съм бил жертва на целенасочена "адаптация", от тази, безкомпромисната с храни-които-не-бива-да-споменаваме-тук.  :Confus_3: :Confus_3: :Confus_3:
Явно катаклизми някакви ще да идат в скоро време - я 21.12.2012, я някои нови данъци или друга "благинка" от сорта... tooth tooth tooth

А на Петко мога да кажа БРАВО за това, че търси и намира своя собствен път, не натрапва, а споделя.
« Последна редакция: 26-07-2012, 16:57:13 от eula »
Активен
И най-хубавият утрешен ден няма да ни върне вчерашния!

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1206 -: 26-07-2012, 19:27:48 »

ni_ki68, да, споделих доста, а има и още. Направих го не за да ми олекне, понеже ако търсих съвети и подкрепа, то трябваше да го напиша това точно преди година. Сега писах, за да ви дам тема за размисъл и да имате едно на ум с всяко недоказано нещо. Помнете, че за разлика от вегетарианството, веганството и суровоядството са методи, които нямат проверката на времето!
Към пълно суровоядство едва ли някога ще се върна. Да, знам. Сега ще кажете „Никога не казвай никога!“. Обаче още не съм споделил за нещо, което бях изпуснал да ви кажа, а не е никак маловажно.
От рязкото и бързо отслабване получих пропадане на органите. Това не е нещо стряскащо или пък водещо до някакви конкретни заболявания, а просто всеки вътрешен орган ми се намира малко по-надолу от там, където трябва да бъде.
Получава се от рязко слабеене. За 8 месеца отслабнах с 19 кг., и то като имате предвид, че по начало си бях с поднормено тегло. Така че, не се радвайте на новини и хвалби от сорта на това, че някакъв 150 кг. човек свалил 50 кг. само за 3 месеца. Независимо дали си затлъстял, или си хърбав, повишаването и понижаването на телесното тегло е нужно да става бавно. Имайте го предвид.
Как разбрах за това? Точно в началото на суровоядстването ми си направих пълна ехография на коремни органи при много добра лекарка специалист-ехографист. След 2,5 г. отново отидох при нея за същото нещо. И така разбрах.
Възможните преки причини това да се случи с органите са отслабване на плътността на клетъчните мембрани, загуба на еластичност и здравина на стените на съдовете, свръзките.
Но не бива да се стряскате прекалено. Това се случва при доста хора.
Дали това има някакви последствия? За мен единственото последствие е, че направих една неприятна междуребрена невралгия, ВЪПРЕКИ че практикувам редовно йога. И това, за съжаление, май ще си остане доживотно за мен... един вид хронична болежка.

Във връзка с горното ще отворя още една тема – наследствеността. Генетичните особености /нарочно не казвам обременености, защото имат и много плюсове/ са важни. Както казваше Мер в една от лекциите си „Наследствените обременености са като зареден пистолет. И от теб зависи дали ще натиснеш спусъка“.
Хубаво е преди да се храним и живеем като някой друг, или да следваме дадена система, да погледнем себе си и да си отговорим на някои въпроси. Кои сме? Откъде произхождаме?
Да разследваме генетичното си дърво и какви проблеми са имали нашите родители, вуйчо, чичо, леля, баби и дядовци и т.н.
Анализирайки тези дадености, бихме си спестили много мъки и болки в живота.

Споделеното от Искра е интересно, за мен обаче е неистинно!
Уважавам всички Ви, но за мен винаги практиката е по-важна. И понеже моята практика е само 3 годишна, пред себе си имам примера на двама дългогодишни суровоядци. Единият е суровояд вече 12-та година. Не искате да приличате на него... по нищо. Спирам да пиша, понеже това се чете от абсолютно всеки. А не искам да обиждам други хора.
Повярвайте ми, с крайно суровоядство ще загубите емайла на зъбите си завинаги, а кожата и косата... ще си спомняте само от снимките какви са били те.
А за тези, които не ми вярват, няма проблем. Мога да ги запозная и лично да поговорят с тези хора. Ваша воля, съфорумци :love_028:
« Последна редакция: 26-07-2012, 19:51:02 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

fabricia

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 64
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1207 -: 26-07-2012, 20:43:24 »

пред себе си имам примера на двама дългогодишни суровоядци. Единият е суровояд вече 12-та година. Не искате да приличате на него... по нищо. Спирам да пиша, понеже това се чете от абсолютно всеки. А не искам да обиждам други хора.
Повярвайте ми, с крайно суровоядство ще загубите емайла на зъбите си завинаги, а кожата и косата... ще си спомняте само от снимките какви са били те.


Петко, дано не е неудобно да задам въпрос. От горното ти казваш, че всички суровоядстващи хора ще стигнат до този резултат, така ли? Категорично, всички и точка?
Защото аз все пак виждам няколко варианта:

1. И двамата твои познати, макар да са се хранели само със сурово, да не са успели да намерят "оптималната сурова формула" за себе си - дали повече плодове или повече зелени или повече ядки и т.н.

2. Те не са всички. А всички сме различни. На тях не е понесло, това равно ли е на "на никого няма да понесе?"
Всмисъл...трудно ми е просто да приема такава категоричност, затова питам.
Активен

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1208 -: 26-07-2012, 20:45:45 »

пред себе си имам примера на двама дългогодишни суровоядци. Единият е суровояд вече 12-та година. Не искате да приличате на него... по нищо. Спирам да пиша, понеже това се чете от абсолютно всеки. А не искам да обиждам други хора.
Повярвайте ми, с крайно суровоядство ще загубите емайла на зъбите си завинаги, а кожата и косата... ще си спомняте само от снимките какви са били те.


Петко, дано не е неудобно да задам въпрос. От горното ти казваш, че всички суровоядстващи хора ще стигнат до този резултат, така ли? Категорично, всички и точка?
Защото аз все пак виждам няколко варианта:

1. И двамата твои познати, макар да са се хранели само със сурово, да не са успели да намерят "оптималната сурова формула" за себе си - дали повече плодове или повече зелени или повече ядки и т.н.

2. Те не са всички. А всички сме различни. На тях не е понесло, това равно ли е на "на никого няма да понесе?"
Всмисъл...трудно ми е просто да приема такава категоричност, затова питам.

Човекът го е написал и формулирал съвсем точно - "с крайно суровоядство" - дори ти си го цитирала, но не си го осъзнала, fabricia...
Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят

titan

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2318
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1209 -: 26-07-2012, 21:05:04 »

Петко, това което пишеш е много интересно. Аз реално май не познавам 100 % суровоядци и не мога да взема отношение по въпроса с категорично мнение. Прави ми впечатление обаче , че ти се самопрограмираш с негативни последствия, помисли върху въпроса, това е много вредно. Ако изходим логически и помислим какво реално получаваме от термично обработената храна и какво от суровата в чия полза ще натежат везните ? Задавам си въпрос - Какво получаваме от термично обработената храна ?
Нито ензими , нито витамини.. какви аминокиселини устояват термичната обработка ?
Активен

purelove

  • Гост
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1210 -: 26-07-2012, 21:22:40 »

„Чистото/крайно” суровоядство никога не е било на мода в България, едва ли и скоро ще бъде. В тенденция  се превърна по-скоро концентрирането около здравословните навици с достатъчно пресечни точки със „суровата” кухня. Да, броят на читателите набъбва с всеки изминал ден;  познавателните публикациите, четивата – и те се множат. Просто различни хора, по различно време се интересуват от различни теми. Едни днес, други утре.. – но това не е мода (за мен).  :Confus_3:
Забелязала съм, че като цяло е трудно човек да успее да напасне цялата  публика към определено сечение от коментари, които могат да бъдат основа за общуване или дискусия. На мен лично ми е интересен отзвука - как голяма част от форумната аудитория се фокусира върху конкретни споделени мисли, наблюдения, резултати .. :pensif_29:Именно заради случайните сечения и общи интереси. В най-добрия случай всичко това е хубаво заради самата многопластовост и фаза на трескав коментарен екстремум,( в който все споделя къде косвени, къде лични наблюдения). Така де креативни читатели  има тук.  :Content_14: Към ni_ki68, това не изисква специални усилия- особено когато умееш да филтрираш мислите си, имаш ясна концепция, или просто имаш какво да кажеш/добавиш. Иначе всеки може да напише няколко свързани думи в изречение (като не е задължително цяло ...) . Толкова по тази част – защо определени хора успяват да издърпат фокуса в/у себе си.

Аз лично вярвам, че в търсенето има повече смисъл от самото намиране. ;) В смисъл такъв , че търсенето те обогатява и учи .. Предпочитам да го изпитам на свой гръб. Глупаво ми се струва да защитавам или категорично да отхвърлям по-горе изразената визия за преживяванията на Петко и неговият личен прогрес и опит по тези въпроси. Само времето ще покаже дали режима, който съм избрала в момента, ще се отрази в/у моето тяло и здраве неблагоприятно. Аз лично споделям изцяло принципите на  древната индийска система за грижа за здравето Аюрведа и винаги се стремя да базирам всичко в полза на естествения принцип и хармоничното тяло. Благодаря ти Петко, чувствам се предупредена! :pensif_29: Но към днешния 27-ми юли организмът ми с нищо не ми подсказва, че е подложен на риск. (Фанатичка съм на тема образна диагностика и чудовища в бели престилки с висок рейтинг . Не съм забелязала подобен резултат при себе си, въпреки големия процент на висцеларните мазнини в началото,обаче) Тази част от споделеното най-много ме изненада, всъщност ...  :surpris_23:

Вярвам,че дълголетието трябва да е страничен ефект, а не непременно цел. Предимство на интересуващите се е аморфната култура на хранене ( и свързаните с нея хранителни навици) . Това дава определена гъвкавост с неограничени възможности –дали за намеса с корекции, дали с пълно залитане по нечий тиртип на хранене,дали с връщане към стари навици .. Иначе и аз съм на мнение, че голяма част от литературата, касаеща здравословното хранене е клише. Именно защото няма как да излезе от Матрицата. Докато всеки сам не отсее „качественото”, работещето в синхрон и хармония с потребностите на неговия организъм.  :pensif_29:
Бъдете здрави, експериментатори!   :whistling2 - emotloader:
Активен

rima

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 512
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1211 -: 26-07-2012, 22:35:20 »

seshtate li se koi e kazal "ne e vajno kakvo qdesh, vajnoto e da ne se oplakvash" ?hranata ima i nematerialni komponenti, primerno moje da donese radost na tozi, koito q priema s blagodarnost...tova si e alternativen podhod, ne vijdam nishto losho, dori naprotiv!
Активен

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1212 -: 26-07-2012, 23:30:00 »

пред себе си имам примера на двама дългогодишни суровоядци. Единият е суровояд вече 12-та година. Не искате да приличате на него... по нищо. Спирам да пиша, понеже това се чете от абсолютно всеки. А не искам да обиждам други хора.
Повярвайте ми, с крайно суровоядство ще загубите емайла на зъбите си завинаги, а кожата и косата... ще си спомняте само от снимките какви са били те.


Петко, дано не е неудобно да задам въпрос. От горното ти казваш, че всички суровоядстващи хора ще стигнат до този резултат, така ли? Категорично, всички и точка?
Защото аз все пак виждам няколко варианта:

1. И двамата твои познати, макар да са се хранели само със сурово, да не са успели да намерят "оптималната сурова формула" за себе си - дали повече плодове или повече зелени или повече ядки и т.н.

2. Те не са всички. А всички сме различни. На тях не е понесло, това равно ли е на "на никого няма да понесе?"
Всмисъл...трудно ми е просто да приема такава категоричност, затова питам.

bpa, точно така! Мисля, че е ясно, но пак ще повторя :)
Това съм го написал за крайно суровоядстващите и то дълго време. Иначе, разбира се, че дори хората на село лятоска са на 50% суровоядство ;)

Но държа да подчертая дебело, че това е моето мнение! Всеки нека си живее както иска. Свободна воля! :)

П.П. Случва се нещо, което не предвидих. Откакто се завърнах /3-4 дни/ с мен се свързаха 7 души, споделящи, че при тях са били налице същите симптоми :whistling2 - emotloader:
Не го казвам това да трупам някакви точки. Пак казвам - разбиране и подкрепа не търся. Тази промяна при мен се зароди в края на 2010 г. и се прояви напълно през 2011 г. Върнах се именно заради многото писма, запитвания и реших, че ще е по-добре, по-полезно, а дори и за мен ще бъде по-удобно да напиша тук нещата и да не ми се налага на всеки наново да пиша цели фермани :)
« Последна редакция: 26-07-2012, 23:36:10 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1213 -: 26-07-2012, 23:47:35 »

Още нещо имам да кажа, понеже бате Бино го спомена някъде.
Какво аз влагам в думата крайност? /в някои от тези състояния по-долу се намирах и аз преди време/
Няколко основни неща.
Краен за мен е човек, който страни от другите. Асоциален тип.
Краен е този, който прави повече клизми, отколкото дни има в годината.
Краен е този, който трепери какво ще яде, когато е на ресторант/кръчма сред приятелите си.
Краен е този, който погубва тялото си само, за да е "чист".
Краен е този, който не прави секс, за да спазва целомъдрие /брахмачаря в йога/.
Краен е този, който не вземе живота си в ръце само защото има карма, която била по-силна от него.
Ще завърша с любима моя мисъл:
„Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.“ ~ Махатма Ганди
« Последна редакция: 26-07-2012, 23:49:21 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1214 -: 27-07-2012, 00:11:47 »

Аз лично вярвам, че в търсенето има повече смисъл от самото намиране. ;) В смисъл такъв , че търсенето те обогатява и учи .. Предпочитам да го изпитам на свой гръб. Глупаво ми се струва да защитавам или категорично да отхвърлям по-горе изразената визия за преживяванията на Петко и неговият личен прогрес и опит по тези въпроси. Само времето ще покаже дали режима, който съм избрала в момента, ще се отрази в/у моето тяло и здраве неблагоприятно.
purelove, много ми хареса поста ти. Радвам се, че така приемаш нещата. Точно в това и аз намирам истината – в Пътя. Коелю го нарича лична легенда, други автори посвоему. Както се казва:
„Не е важен върхът, а пътят извървян до него.“
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1215 -: 27-07-2012, 00:39:48 »

Петко, това което пишеш е много интересно. Аз реално май не познавам 100 % суровоядци и не мога да взема отношение по въпроса с категорично мнение. Прави ми впечатление обаче , че ти се самопрограмираш с негативни последствия, помисли върху въпроса, това е много вредно. Ако изходим логически и помислим какво реално получаваме от термично обработената храна и какво от суровата в чия полза ще натежат везните ? Задавам си въпрос - Какво получаваме от термично обработената храна ?
Нито ензими , нито витамини.. какви аминокиселини устояват термичната обработка ?

titan, от около 200 страни в света, в топ 25 за най-високата продължителност на живота са Канада, Япония и Скандинавските страни. Това са северни народи, чиито традиционни кухни са съставени предимно от термично обработени и месни храни. Защо според теб е така?

Откъде шведките са си набавили витамините, минералите, аминокиселините, а притежават такива коси, кожа и ... други неща? ;D
 
Давам все лесни за проверка факти, а не разни неща за рептилии и др. такива елементи на теория на конспирацията.

П.П. Умишлено задавам точно тези въпроси на titan, за да насоча дискусията към друг важен аспект в хранителната култура - географското положение ;)
« Последна редакция: 27-07-2012, 00:43:28 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов

shofilev

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 376
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1216 -: 27-07-2012, 02:22:02 »

Шведите са може би народът с най-голяма консумация на млечни храни на глава от населението - по няколко пъти всеки ден без изключение. Това вероятно им помага в някои отношения, но в други им вреди - те също така страдат много и от остеопороза.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1217 -: 27-07-2012, 09:21:34 »

Точно това щях да казвам и аз - всички данни за продължителност на живота  са манипулативни. Те не отчитат КАЧЕСТВОТО на живот на стария човек. Каква файда ако последните 15 години си в инвалидна количка или с интелект не по-голям от този на синигер и  само подвеждаш статистиката? И Рейгън живя 92 някъде години , но последните 15 години не помнеше , че е бил президент..  Чърчил също е бил много зле дълго време, нищо че се води дълголетник. (Рузвелт - също. Дълги години е бил почти жив труп и затова не е успял да договори нищо и в Ялта :) ) . В богатия Запад( Север)  страшно много хора страдат от Алцхаймер, Паркинсон и подобни инвалидизиращи болести,които влачат десетилетия,  но в смъртния му акт пише - умрял на 88. И човек си казва - той до последно сигурно е ходил на лозето си . ( както моя дядо правеше до 89 )

Оня ден се зачетох в една от темите на руския гигантски гладо-форум. Разискваше се точно това - ДАЛИ и ДОКОЛКО  усилията , които се полагат за здравето , добавят ДОПЪЛНИТЕЛНИ години към живота. Много интересна тема , а и коментиращите  бяха много на ниво. (тук е темата: http://golodanie.su/forum/showthread.php?t=1824    145 страници! :) )
Склонен съм да приема гледната точка, че не е задължително животът на здравнопрактикуващите да стане по-дълъг, но със сигурност неговото качество е много по-добро, особено във възрастта "трета младост" .
Защото много здравословни гурута, (като например Н. Амосов, Порфирий Иванов)  не доживяват 90 , но пък са в идеална форма до последно!  Легендата в гладолечението проф. Ю.Николаев изкарва до 93, но до последно е  пълноценен физически и умствено. А когато е бил В България и са правили поход, младоци не могат да го настигнат по баирите ( тогава е бил на 73 някъде.. )
Най-вероятно за самата продължителност на живота е по-отговорен генът. Като че ли има навит часовник и отчита , каквото и да правиш...  Но за добрата форма  вече е необходимо и допълнително..

Спомням си една от наемателките ми - бизнесдама на 50, която ми каза : " Бино, когато станеш на моите години, нищо няма да те радва". И това беше физически здрава и енергична жена!  Доста се шокирах ..
Ето това имам предвид - Да доживееш до 90 , но още от 50 нищо да не те радва.. - това също не е добро здраве, нищо че не стъпваш в лекарски кабинет!  
« Последна редакция: 27-07-2012, 09:25:55 от бате Бино »
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1218 -: 27-07-2012, 12:27:17 »

Петко, ще можеш ли да направиш подробен списък със симптомите които сте получили хората от тази групичка както и кога за започнали да ги усещат. Имам някои предположения а и в Пловдив не веднъж са правени подобни експерименти.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Petko

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2359
    • facebook
Re:Дневникът на Петко
« Отговор #1219 -: 27-07-2012, 15:35:06 »

Бате Бино, съгласен съм напълно с казаното от теб. Така си е. Опитах се да направя преход към темата за географското положение и ролята му върху храненето, но не успях съвсем :)
Преди да премина към новата тема, нека само нещо добавя към казаното от теб.
Един от изводите, които направих в последните години, е, че повечето йога изчиствания /а и не само тези от йога/ са предназначени за един по-късен етап от нашия живот. На 45-50-55 г., когато обмяната ни се забави. Реалната полза от всички изчиствания са забързаните черва, обновяването на организма... един рестарт, така да се каже.
Когато тези процедури изпълни един тийнейджър, вероятността да си навреди неимоверно се увеличава. Това е същото като да вземаш анаболи точно в периодът, когато тялото ти принципно отделя най-много хормони.

Та за географското положение и влиянието му върху храненето искам да кажа, че е определящо.
Всички даваме за пример индийците, много от които са вегетарианци. Като обуславяме вегетарианството им с непременно развитие, извисяване. А това всъщност им е преимуществено от географията. Дори най-големите фенове в БГ на месото изпитват зор, когато на 40°C ядат месища. А какво да кажем за индийците - как ли биха успели на 52°C...
И обратното. Как на -30°C да издържиш само на сурово, а дори и само на веганска диета ???
shofilev, напълно ги разбирам шведите. Тая зима в Пловдив удари студ от -26°C. Добре, че бяха млеката, маслото, сьомгата и лаврака, че изкарах с кеф почти едномесечния замръзник.
Родителите ми са живяли 7 години в СССР, а аз само 1/2 година. Но все пак имам данни за навиците на населението на Коми, което е доста на север. На 64° северна ширина сме били. За краткото време, докато бях там, термометърът удари -42°C. Какво мислите се яде в този мраз? ???
Задавам този риторичен въпрос, но държа да отбележа, че жилищата бяха далеч по-топли от тези в Пловдив през зимата, нищо, че разликата е около 30°C ;D

Това, което искам да кажа, е, че хранителните навици на нашия народ сега, а и погледнато столетия назад, са резултат от едно мъдро знание, което е приложено във времето. Ако наблюдаваме хората в селата, ще видим, че лятото се хранят главно с пресни сурови плодове и зеленчуци, а зимата - термично обработена и животинска храна.
Няма конспирация в тези навици на хората. Разбира се, има прекаляване в яденето, така нареченото чревоугодничество, от което идват и повечето заболявания, особено на стари години.
И понеже аз не вярвам във философии /особено напоследък/, а в реални примери, е нужно да погледна как живяха доскоро двете ми прабаби и все още живите ми баби и един дядо.
Прабаба ми и единият прадядо си живяха добре до последно, а прабаба ми мина 90 г. възраст. Едно накуцване само, но си пееше песните от младостта, рецитираше, плевеше двора и беше доста пълноценен човек.
Сега двете ми баби са на 76, а дядо - 77 г. Пият хапчета за кръвното и се изморяват често, но другото им е напълно наред. Всяка година си правят цялостни изследвания, диагностики, ехографии, снимки и т.н. и засега поне са здрави.
Сега, за да съм коректен, е редно да напиша и как се хранят тези хора. Всеки ден кисело мляко, а през първите си 50 г. и прясно мляко. Поне 3-4 пъти седмично месо, вино зимата. Големи количества домати и краставици лятото и много термично обработена храна зимата.
Прабаба ми все ядеше тлъсто месо, пиеше прясно мляко, а през другото време много сушени плодове, орехи, зеленчуци.
Та, изводи си правя аз от всичко гореспоменато. В никакъв случай не отричам ролята на суровата свежа храна... дори ключовата й роля, но и нека не забравяме, че дозата прави отровата ;)
« Последна редакция: 27-07-2012, 15:45:06 от Petko »
Активен
“Постоянното развитие е природен закон и този, който постоянно се опитва да поддържа своите догми, за да изглежда последователен, изпада в затруднено положение.” Махатма Ганди


“Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.” Петър Дънов
 

Страницата е създадена за 0.1 секунди с 22 запитвания.