Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дневникът на Алексче  (Прочетена 49220 пъти)

Алексче

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 106
Дневникът на Алексче
« -: 04-09-2010, 16:53:46 »

Здравейте,
ето че след известно време, прекарано в четене на сайта и форума, и аз реших да си направя дневник.
Вегетарианка съм от 7-8 години (на 25 съм), но за веганството бях се примирила, че едва ли ще го постигна (в този живот  ;D), макар че имах един 6-месечен период изцяло без животински продукти. А за суровоядство не съм и помисляла даже.
Само че попаднах на този страхотен сайт. Благодаря на Мер, както и на всички, които пишат тук.  :flowers2: Вече промяната не ми се струва невъзможна, тъкмо обратното.

Не знам дали ще стана някога 100% суровоядна, засега целта ми е 70-80%. От една седмица се храня предимно със сурови храни - плодове, салати, ядки, и наистина усещам разлика в начина, по който се чувствам.

Половинката също е с мен, той не яде месо от около година и половина, малко по-трудно му е, но е мотивиран и има желание за промяна.

Днес менюто ми беше:

-11.00 - диня;
-15.00 - салата от домати, лук, магданоз плюс филия хляб от "мокрия", немски, намазана с пастет от авокадо, лимон, ситно нарязани домати и малко сусамов тахан.

За вечеря съм се спряла на салата "Табули" по рецептата от сайта, тъкмо имам покълнало киноа, което се чудех как да оползотворя.
Проблемът ми е, че никак не обичам кълнове, особено "натюр", а може би просто не съм знаела как да ги притготвям, затова сега с удоволствие ще изпробвам различни рецепти. Взех си също пшеница, елда и люцерна за покълване.

Това е от мен засега, ще се опитвам да пиша редовно, макар че нямам много време през седмицата.
Приемам, разбира се, всякакви съвети и забележки.  :kisss:



Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Дневникът на Алексче
« Отговор #1 -: 04-09-2010, 17:36:13 »

Добре дошла, Алексче! :)
Познаваме се от друго място. Даже чак се зачудих не четох ли някъде преди малко за авокадото и тахана. :)
Активен

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Дневникът на Алексче
« Отговор #2 -: 04-09-2010, 19:04:01 »

Здравей Алексче...
Надявам се да се чувстваш добре с кулинарните начинания.  Кълновете не са безопасни, даже изобщо не са шега работа и ако се почувстваш зле няколко поредни пъти, ги елиминирай за винаги.
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Дневникът на Алексче
« Отговор #3 -: 04-09-2010, 20:48:02 »

Киноата вкисва. Яж я с повишено внимание.;)
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

petia_gol

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 310
Re:Дневникът на Алексче
« Отговор #4 -: 04-09-2010, 22:27:37 »

Честито дневниче и от мен. :flowers2:                                                                                                                                            Orto,какво имаш впредвид под това,че кьлновете не са безопасни? Досега сьм чела  само за тяхната полза.     
Активен

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Дневникът на Алексче
« Отговор #5 -: 05-09-2010, 02:49:59 »

Според него са токсични, но май само според него.

Ето повече по темата, която беше пусната заради същото негово изказване, пак:
http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=1153.0
Активен

Алексче

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 106
Re:Дневникът на Алексче
« Отговор #6 -: 05-09-2010, 10:20:43 »

Добре дошла, Алексче! :)
Познаваме се от друго място.

Здравей, Вери, така е, познаваме се от една страхотна и много полезна тема. ;)

Томирис, киноата действително беше вкиснала, така че не я изядохме. Ще го имам предвид за следващия път.

petia_gol, благодаря.  :flowers2:

Що се отнася до кълновете (прегледах линка на Вери), първоначално реших, че постът на Ortodoksalen_Anorektik е ироничен (а може и така да е), но както и да е... Така или иначе смятам да ги ползвам засега като добавка към храната. Дори да има някаква доза истина в твърдението, че при покълването се отделят токсини, мисля, че на фона на останалото, което поглъщаме с храната (колкото и да се стараем да е чиста), водата и най-вече с въздуха, тези токсини биха ни били най-малкият проблем.

А и наистина не искам да се вманиачавам на тема хранене, защото допреди няколко години имах сериозни, дългогодишни проблеми с хранително разстройство... в подробности не искам да се впускам, но тъй като вече съм го преодоляла, в никакъв случай не искам да се връщам назад. Намеренията ми са просто да се храня здравословно, без да превръщам храната в център на мислите си. Т.е. няма и да изследвам всяка хапка под микроскоп.  :D

Извинявам се за многословието, сега отивам до пазара за грозде.



Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Дневникът на Алексче
« Отговор #7 -: 05-09-2010, 11:55:35 »

ЗДрасти, честит дневник Алексче :love_026:
Активен

Томирис

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1170
  • Лунатик!
Re:Дневникът на Алексче
« Отговор #8 -: 05-09-2010, 18:50:29 »

Токсични кълновете може и да са. Особено в бобените и някои житни много вяра нямам. Но, предполагам, ако се ядат разумно няма проблем. По принцип всяка храна може да бъде токсична в големи количества. На мен ми се е случвало бобени кълнове да ми влияят зле - изхвърляла съм ги веднага. Всеки сам си усеща ако някоя храна не му понася. Глупаво е да се ядат гнусни за нас храни, само защото някой е казал, че са полезни. Да не говорим колко често въпросните кълнове мухлясват, вкисват или загниват.
Алексче, щом си имала хранителен проблем, внимавай много. При такъв начин на хранене "изследването на хапки под микроскоп" и самовнушението "Леле, сега като ям варена леща ще ми излезе пъпка" идва от самосебе си.
Активен
"Ето добрите и праведните! Кого те ненавиждат най-вече? Оногова, който разтрошава техните скрижали на ценности, разрушителя, престъпника, а това е творецът"

Ortodoksalen_Anorektik

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 666
  • бивш Ортодоксален Аноректик
    • http://sites.google.com/site/mahaviratrans/
Re:Дневникът на Алексче
« Отговор #9 -: 05-09-2010, 21:12:17 »

Aleksche за да научиш как ти действат, трябва да пробваш. Какво пишем или четем няма особена стойност, значение имат твоите телесни реакции към нетрадиционна екзотична храна (кълнове, хранителни добавки, друго.)  Не бъди лекомислена, махайки с ръка пренебрежително :  "Е какво толкова, сигурно е очистителна криза"  ....   Изял съм достатъчно много кълнове, не съм умрял от тях но съм и впечатлен.
За нито едни от тях не мога да кажа, че са вкусни. Може би изключение е слънчоглед, накиснат за 4 часа, но той е по скоро вкусен заради омекването и хидратираната хрупкавост имитираща прясност от питата.
Активен
Шивамбукалпа експерт.!
Кундалини Дестилатор, раджнишар дегустатор
जो मुझे पसंद नहीं करता है बकवास करने के लिए मुँह
Канадска ливада
---
Пловдивска ливада [/u

Вери

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 2153
    • Магията на суровата храна
Re:Дневникът на Алексче
« Отговор #10 -: 05-09-2010, 21:14:58 »

Кълновете не са екзотична храна.
На мен са ми вкусни почти всички. Казвам почти, защото суров покълнал нахут не ми харесва. С другите нямам проблем и не ги ям, щото някой ми е казал, че трябва да се яде.
Активен

Алексче

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 106
Re:Дневникът на Алексче
« Отговор #11 -: 05-09-2010, 21:57:19 »

ЗДрасти, честит дневник Алексче :love_026:

Благодаря. :)


Томирис, вече съм добре (от 3-4 години), макар че с хранителните разстройства е като с "непиещите алкохолици"...
Минала съм и през времето, когато само си мислех, че съм добре.
Научих се отново да ям всичко, без да изпитвам чувство за вина; сега е време да помисля за здравето си и да се храня по-здравословно. Въпреки това си имам едно наум и внимавам.


Ще видим как ще я бъде с кълновете; със сигурност не бих яла нещо, което ми действа зле, само защото някъде пише, че е полезно. Иначе хранителни добавки (като водорасли например) не съм ползвала, освен пчелен прашец сутрин и пектин на прах. Пчелният прашец ми се отразява добре.

Да си напиша все пак днешното меню:

- 12.00 - грозде;
- 14.00 - салата от розови домати, краставица, магданоз, червен лук, малко маслини и малко тофу (позволявам си 2-3 пъти в месеца)
- 18.00 - още грозде  :D;
- 20.00 - авокадо, приготвено с малко ситно нарязан домат, пресен лук (не че му е времето, но се изкуших), магданоз, копър, чесън, куркума, черен пипер и лимонов сок. Общо взето това ми е рецептата за авокадото.
Ядох го с една филия от "мокрия" хляб и няколко лъжици маринован нахут (сварен).

Вечерята ми беше малко късно; това ми е проблем, защото физически няма как да вечерям рано, особено през седмицата - работя до 18 - 19.00, един час ми е пътят до вкъщи. Ще гледам поне да вечерям по-леки неща.
Активен

kyx4o

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=1836474233
Re:Дневникът на Алексче
« Отговор #12 -: 06-09-2010, 12:15:20 »

Здравей Алексче, добре дошла!  :flower:
Активен
Храната да бъде Вашето лекарство и лекарството - Вашата храна. Хипократ

Алексче

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 106
Re:Дневникът на Алексче
« Отговор #13 -: 06-09-2010, 13:21:13 »

Благодаря, kyx4o :)

Днес какво ми се случи  :D:

7.30 - ставане, чаша топла вода с лимон;
8.00 - 1 ч.л. пчелен прашец, разтворен във вода с малко мед
11.00 -  2 праскови
13.00 - салата от 3 малки домата, магданоз, 3-4 маслини, зехтин, 3-4 лъжици от маринования нахут и ок. 100 гр. булгур. Булгура го залях снощи с гореща вода и го оставих да престои цяла нощ; определено нямаше вкус като сварения.

Към 10.30 на работа изпих един чай Yogi с гинко (бяха ми сложили един като подарък от zoya.bg последния път и реших да го опитам), само че май го направих прекалено силен, защото получих леко сърцебиене, стана ми топло, бузите ми пламнаха... След малко ми мина, даже ми остана приятно усещане. Погледнах съставките, нямаше нищо особено или непознато, но май не бих си купила такъв чай... свикнала съм с нашенските билки.

Като цяло се чувствам много добре, изненадана съм, че нямам желание да се тъпча, не се чувствам постоянно гладна дори. Мисля, че и на организма ми му е странно какво се случва, но е доволен.  ;D
Активен

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Дневникът на Алексче
« Отговор #14 -: 06-09-2010, 16:59:52 »

Здравей! Честит ти дневник и успех! :flowers2: :kisss:
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Алексче

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 106
Re:Дневникът на Алексче
« Отговор #15 -: 06-09-2010, 22:38:15 »

Здравей, Вики, благодаря!  :kisss:

Да довърша накратко за днес:

- 16.00 - 2 банана
- 20.00 - 50 гр. орехи
- 21.30 - малко салата от моркови, зеле и магданоз, от която смятам и за утре да си взема на работа.

Късен час за вечеря, но късното хранене е нещо, от което тепърва ще гледам да отвикна.
Активен

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Дневникът на Алексче
« Отговор #16 -: 07-09-2010, 09:14:40 »

И аз се мъча още с късното хранене, в последните вечери успявам да вечерям още в пет или в шест часа, само снощи хапнах към десет и половина диня  ;D
Активен

Алексче

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 106
Re:Дневникът на Алексче
« Отговор #17 -: 07-09-2010, 19:54:34 »

И аз се мъча още с късното хранене...

За мен вечерята си е нещо като ритуал, защото само тогава ядем заедно с половинката, но все ей по това време е, няма как да се приберем по-рано. Какво да се прави - за да се яде, трябва да се работи.  ;D

Снощи не спахме вкъщи, затова сутринта нямаше пчелен прашец, а към 9.00 пих един зелен чай.
Към 11 се борих с две зелени праскови като прасе с тиква.  ;D (Купувам ги по-зелени, защото ги ям пред компютъра и гледам да не капе сок.) В 13.30 си изядох останалата от снощи салата (добре че имаме хладилник в офиса), към 19.30 хапнах 70-80 гр. микс от сурови ядки и стафиди.
Сега мъжът ми прави салатата за вечеря - домати, краставица, лук, магданоз. :D

След 2-3 дни, като се прибера вкъщи, ще сложа най-после малко кълнове.

Иначе утре смятам да използвам периода на "лунната диета", за да си направя разтоварващ ден. Допреди време задължително в събота или неделя ядях само плодове (първоначално инициативата беше на майка ми), но после зарязах този полезен навик, та сега ми се иска да го възстановя. Миналата седмица вече имах един ден на вода и чайове, чувствах се много добре.
Активен

Алексче

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 106
Re:Дневникът на Алексче
« Отговор #18 -: 08-09-2010, 22:40:01 »

Днес хапнах 2 нектарини към 10.30.
Снощи много ми се хапваше ориз и реших да си направя днес за обяд на работа.
Обикновено готвя кафяв и "императорски", но нямах и сварих обикновен бял, сложих му малко зехтин.
Успях да изям едва половината от това, което бях приготвила, другото остана за утре.
Естествено, веднага ми се доспа.  :Dormir_13 - emotloader:

От обяд досега съм на чай и вода. Чувствам се много добре.  :peperudi:
Активен

kyx4o

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=1836474233
Re:Дневникът на Алексче
« Отговор #19 -: 08-09-2010, 22:53:31 »

И аз един ден в седмицата съм на вода, преди пиех и фрешове, но от известно време - само вода. Събират се повече от 24 часа(от 19,30 до 10,00 на по следващия ден) и няма проблеми(само вечер ми се яде, но пия повече вода) ;)
Активен
Храната да бъде Вашето лекарство и лекарството - Вашата храна. Хипократ
 

Страницата е създадена за 0.108 секунди с 22 запитвания.