Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дневникът на Веско  (Прочетена 60851 пъти)

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #120 -: 07-07-2011, 22:38:48 »

По  отношение на хлорофила съм чувал, че металните прибори го унищожвват и затова някои хора си късат магданоза и салатите вместо да ги нарязват. Аз решавам частично проблема като поддържам ножа с който си правя салата добре наточен, за да не се получава дъвчене и мачкане, а рязане.
За такова изстискване ще е най-добре да се измисли машинка с керамични части. А като гледам за каква крехка тревица става въпрос направо грехота да минава през някаква машина.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #121 -: 08-07-2011, 11:27:42 »

 Злояд, прости ми, но явно до сега не си имал досег с пшеничната трева. Това е едно от най-жилавите ядливи зеленолистни. Ако го вземеш и опиташ да сдъвчеш, ще видиш каква "плетеница" от целулоза ще ти се заформи в устата. Аз отначало така правех - дъвчех докато не се отдели всичкия зелен сок и изплювах само бяла топка влакнини. Само че така ти трябват поне двайсет минути на ден за една хубава шепа трева, колкото е минималното количество, за да усетиш осезаем ефект. После пробвах с блендера и с изненада усетих, че няма никаква разлика. Усещам я като най-мощното, що се отнася до хранителни качества, зеленолистно. Това е ефект, който не съм постигал нито със спирулина, мака, други зеленолистни и въобще всякакви "суперхрани" и прехвалени екзотични растения. Не ги отричам. Напротив! Просто не могат да се сравнят с пшеничната трева. ПРЕДУПРЕЖДАВАМ - сока от пшенична трева е много полезен, но ДОСТА силен. Внимавайте с количеството. Само защото малко е добре за вас, не означава че много е много по-добре. Имал съм разговори с мой познати вегани, които често суровоядстват и те са ми споделяли как са си изпатили от свръх-големи количества от въпросния сок. Резултата е малко като при предозиране с ММС - смущения в корема и въобще по цялата храносмилателна система, главоболие и замаяност.
 След цялата тази тирада искам пак да повторя, че целта ми тук не е да съм прав, а да споделя моя опит и моята истина. Нека всеки вземе от мен само това, което му върши работа. Давам си ясна сметка, че не съществуват два еднакви организма. То като се замислиш не съществуват и два различни момента, в които нашия организъм да е абсолютно еднакъв.......... но това е старт на една съвсем друга и доста обширна тема, която е за друго място във форума.
 
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

bpa

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 694
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #122 -: 08-07-2011, 15:26:24 »

По  отношение на хлорофила съм чувал, че металните прибори го унищожвват и затова някои хора си късат магданоза и салатите вместо да ги нарязват. Аз решавам частично проблема като поддържам ножа с който си правя салата добре наточен, за да не се получава дъвчене и мачкане, а рязане.
За такова изстискване ще е най-добре да се измисли машинка с керамични части. А като гледам за каква крехка тревица става въпрос направо грехота да минава през някаква машина.

мисля, че точно тук в този форум видях предложение за такава машина, изцяло направена от яка пластмаса, която успешно смачква и изстисква докрай тази толкова полезна трева, и беше евтина около 39 лева, ако не се лъжа, което си е направо без пари за толкова полезния сок....
ще потърся къде гледах, че и без това ще си купувам...и ще пиша пак
Активен
Винаги има и друг начин !

Провежда се лекарски конгрес. Става председателя и започва речта си с патос
-Колеги,ние лекарите имаме много врагове на този свят...
Чува се глас от залата
-И още повече на оня свят

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #123 -: 08-07-2011, 20:22:56 »

 Моля да ме поправите ако греша, отдавна съм си взел изпитите по химия, но знам, че металите не могат да окисляват. Това с окисляването на хлорофила, омега-мастните киселини и т.н би следвало да го извършва кислорода във въздуха, т.е. ако следваме тази логика, какво ще разруши хлоропластите, за да се изпусне хлорофила, няма никакво значение - дали е метал или пластмаса. Има значение дали се пие веднага сока или се оставя да престои.
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #124 -: 08-07-2011, 22:10:49 »

Наистина не съм имал достъп до пшенична трева, а само до кълнове и досега си мислех, че само те са жилави.
За хлорофила - ако метала не е окислител то хлорофила под действието на светлина е окислител - отнема въглерода от въглеродния двуокис и освобождава кислорода. Когато се срещнат окислител и неокислител (да ме извинят химиците за думата ама друга не ми идва наум в момента) се получава химична реакция.
Още не съм чул някой да си прави салатата на тъмно.
Днес научих още един интересен факт за хлорофила  - среща се с търговското наименование E140 и се използва като оцветител.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #125 -: 08-07-2011, 22:59:56 »

 Процеса на фотосинтеза ми е ясен, просто не ми се вярва да се осъществява спонтанно извън клетката. Пък знам ли, може и да съм в грешка......... но дори и да е така, не виждам това как би повлияло структурата на белтъка наречен хлорофил. По скоро ме притесняват стомашните ензими като пепсина например. Честно казано  не ми се задълбава в тази посока, защото не виждам ПРАКТИЧЕСКА полза от това.
 При мен резултата е, че независимо дали преживям или меля, забелязвам горе-долу еднакъв ползотворен ефект от пшеничната трева. Да не говорим, че това не е задължително да се дължи на хлорофила, защото го има дори в по-големи количества в други растения, пък не усещам подобен ефект.
P.S. Злояд освобождаването на кислородните атоми, които си описал май не е точно окисление, а обратния процес.
« Последна редакция: 08-07-2011, 23:04:01 от vesselin777 »
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

eula

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 135
  • В крак с природата ...
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #126 -: 19-07-2011, 19:02:48 »

Здравей Веско,

В темата ти за епигенетиката ми направиха впечатление постовете ти и реших да ти разгледам и дневника. Изчетох го целия и си признавам, че съм силно впечатлен от резултатите, които си постигнал за толкова кратко време.  :Content_14:
Но най-много съм ти благодарен за линка към рецептите на Lou Corona -  изгледах поне 10-ина други клипчета с него и аз също се запалих много здраво. За мен това си е още една крачка към вегетарианството и суровоядството. Още веднъж, благодаря!

Със здраве и успехи :)
« Последна редакция: 19-07-2011, 19:04:43 от eula »
Активен
И най-хубавият утрешен ден няма да ни върне вчерашния!

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #127 -: 20-07-2011, 11:57:25 »

Веско , понеже снимчицата от ника ти те прави да мязаш на по-едър , най-вече затова е изненадата  :)
Интересно , за веганските дефицити  само в трето лице се пише :)
 Не съм попаднал на някой, който да сподели в първо лице - "веган съм и имам дефицит " . Аз викам да пуснем обява , ако има такъв да го издирим ? :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #128 -: 20-07-2011, 12:32:32 »

 За съжаление има! Познавам бивши вегани и вегетарианци. Не може да караш само на хляб, соя,ориз, карофи, салати отвреме-навреме и да се чувстваш добре.  Да, веган си, но какво от това? В този ред на мисли, аз минах по-този път. Отначало спрях месото от морални подбуди и какво........ заместих го с повече млечни. Направо гениално, няма що  :Confus_3:. Не може да изпитваш истинско състрадание към живите организми и да същевременно да не ти пука какво си причиняваш. Егото е нещо прекрасно, когато си го впрегнал да ти върши работа, а не да ти е господар. Ако си решил да правиш този свят дори и малко по-добро място е хубаво  да се чувстваш добре психически и здравословно, иначе попадаш в парадокс след парадокс. Това, че някой е вегетарианец, веган или суровоядец нищо не ми говори. Искам да знам как точно се храни и как му се отразява на практика, иначе може да яде 80% сурова храна и 20% редбули, бяла захар, бира, пържено и т.н. В такъв случай резултата обикновено е "Това суровоядство е голяма глупост".
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #129 -: 20-07-2011, 16:12:42 »

Е аз имах предвид "осъзнат веган"  бе Веско.
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Даниела

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1580
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #130 -: 21-07-2011, 11:02:25 »

Ето на тази снимка това си ти Веско  :kisss: И аз не те познах, когато се срещнахме, добре че ми каза кой си  tooth :Confus_3:
Активен

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #131 -: 15-12-2011, 13:20:59 »

 Здравейте отново !!! 
 Надявам се, че не си мислите, че съм ви забравил..... или пък съм се гътнал от някой дефицит  :Content_4 - emotloader: . Продължавам да суровоядствам с пълна сила. Даже съм на път да го превърна в професия.
 Наскоро изкарах няколко дни само на плодове и сега се усещам доста лек и подвижен, въпреки, че не ми се отрази особено на килограмите , то аз и нямам никакъв проблем с тях, имам предвид че не отслабнах.
 Моят съвет е в момента да "нагъвате" повече кореноплодни, грудки и туршии. Въобще няма да ви се отразява толкова зле студеното време. Поне при мен е така. Не виждам смисъл в масовото схващане зимата да се ядат по-тежки и мазни храни. Да, по-калорични са, но забавят метаболизма и естествено повече охлаждат, отколкото затоплят. Внимателно и с цитрусите...... ама за тях вие си знаете.
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Ros

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 614
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #132 -: 15-12-2011, 13:31:06 »

Веско, привет! :love_026:
Чувстваше се липсата ти!Винаги поднасяш полезна информация и то от личен опит, което я прави още по ценна!

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #133 -: 15-12-2011, 14:07:55 »

Дълго отсъстваше , Веско. Друг път да не правиш така  :pensif_29:
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #134 -: 04-01-2012, 22:08:23 »

 Ха-ха  :) , няма !
 Искам да споделя как за пореден път се изумих колко проста е всъщност истината. По-точно мисля, че го беше казал Шри Чинмой - " Простотата е дисциплина за напреднали "  :pensif_29: . Отскоро, благодарение на Durianrider, ми светна в главата, че човек с плодове и зеленчуци не може да преяде. Дори с бананите е така. Повярвайте ми, проверено е вече. Просто има доста вода в тях и ти се напълва стомаха доста преди да прекалиш с хранителните вещества, които съдържат. Не говоря за изсушените плодове. Като се замисли човек....... ами то сладка мазна храна в природата няма. Проблемите идавт при смесването на захари с мазнина. Просто мазнината забавя усвояването на храната и плодовете ферментират не където трябва. На Нова година катерих Рилските като козичка, а по цял ден бях  на банани, годжита, ябълки и моркови. Не ме питайте обаче какви количества    :essen: :-[ .
 Една друга теория ми се върти в главата, но се надявам да не ви се стори прекалено отнесена. Да не би пък факта, който описах, да е естествена защита на растенията срещу тези, които освен плодовете, могат да им сдъвчат семената и така да им спират размножаването. В крайна сметка не същетвува семе, което да може да бъде усвоено, без да бъде сдъвкано. Т.е. мазнина + фруктоза = стомашни проблеми.
 Това естествено са си само разсъждения и може да се окаже, че са пълна дивотия.

 P.S. Щях да забравя най-важното: Честита нова 2012 година на всички !
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

green flower

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 448
  • Remember your dreams!
    • Органично
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #135 -: 04-01-2012, 22:22:40 »

Еха  :fluretaa:, много готини разсъждения  O0!
Честито за Soul Kitchen-а, може ли вече да се поръчва от вас? Или беше от 9-ти? Че ще идвам скоро към Софето и искам да ме храните вие  tooth
Активен
Усмивката е подписът на Божественото!

People will always respond positively to joy and enthusiasm.

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #136 -: 05-01-2012, 14:08:16 »

 Мерси ! От понеделник стартираме. В БДЗП ще пратя специално меню  :fluretaa: .
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

green flower

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 448
  • Remember your dreams!
    • Органично
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #137 -: 05-01-2012, 14:10:13 »

Юпиии  :fluretaa:, ама и в двата офиса :police:!
Успех и дано повече хора си хапват вкусна и полезна храна и се усмихват ;)
Активен
Усмивката е подписът на Божественото!

People will always respond positively to joy and enthusiasm.

vesselin777

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 364
  • what noone knows - nobody sees
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #138 -: 06-02-2012, 20:28:05 »

 Здравейте, хорица ! Надявам се, не ви се отразяват зле виелиците ! При мен положението и меко казано странно. Поради свръх-стреса, на който подложих тялото си последните 7-8 дни, най-накрая се случи логичното и окапах като круша. Да, хвана ме и мен грипа. Не се бях разболявал от нищо простудно поне от 4-5 години и със сигурност от толкова не бях вдигал температура. Странното беше, че вдигнах 38 градуса за три часа и това беше. Мина ми всичко и остана само хремата, но и тя отшумява. За сметка на това последните два-три дни спя като пор  :Dormir_13 - emotloader:. Доста съм отпаднал. Много хора покрай мен са болни, и температурата ги мори с дни, но те естествено го карат на колдрекс и готвени топли "полезни" зимни манджи.
 Ето моето меню при преодоляване на симптомите на грипа (поне мисля, че подейства):
 1.сутрин на гладно- топла вода, поне половин литър
 2. след половин час - сок от пресен джинджифил - добре да ми светнат очите  tooth
 3. смути - банан,ябълка,фурми, домашно-сушена коприва, спанак
 4. салата от цветно зеле, червено цвекло, моркови, ябълка, лют пипер, копър и лимон
 5. фреш от моркови
 6. манджа от покълнала киноа, ориз, броколи и моркови, задушени с две лъжици домашно вино, хималайска сол и лют пипер

 През деня поне 3 чаши с бронхо чай (мащерка, риган,градински чай,мента, сладник).

 Надявам се да съм ви бил полезен  :Content_22:
 
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Дж. Кришнамурти

Dess

  • Jr. Member
  • **
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 90
Re:Дневникът на Веско
« Отговор #139 -: 06-02-2012, 22:03:10 »

Веско, скорошно оздравяване ти желая.
 Весело ми стана от този израз:

  В крайна сметка не същетвува семе, което да може да бъде усвоено, без да бъде сдъвкано.
 
Активен
 

Страницата е създадена за 0.091 секунди с 22 запитвания.