Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дневник на ln_none  (Прочетена 82569 пъти)

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #220 -: 13-03-2014, 15:34:13 »

Вчера нали беше Екадаши, та си рекох - що не взема да си направя един разтоварващ воден ден, да видя като как ще ми е. За жалост, хич не ми беше добре. Апетитът не ми беше проблем, макар и да усещах глад. Неприятното беше, че се чувствах страшно омаломощена физически. Нямах сили дори да говоря, искаше ми се просто да седна някъде и да се мумифицирам. Не знам кръвното ли ми беше ниско (допреди няколко години често ми падаше) или какво, но ми беше трудно дори и да дишам, а пулсът ми беше доста слаб. Вечерта все пак се разходихме в парка, да ходя ми беше леко и приятно за разлика от всичко друго. Днес все още ми е доста отпаднало. Не знам защо така не ми понесе гладуването. От житния режим насам ям много малко и си мислех, че лесно ще се справя, но разликата в самочувствието е фрапираща.
Активен

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #221 -: 02-07-2014, 09:44:52 »

Хей, здравейте :Content_22:

Отдавна не съм писала, но то е защото бях заета с други аспекти на битието. Да се похваля - вече си имаме къща на село, с дворче и дръвчета и всичко :D Засега ходим само по два дни в седмицата, чистим, косим, садим. Голям кеф, особено в двора като се развъртя и съм като машина - по цял ден не подгъвам крак, та после едвам си изправям гърбината. Ама така е в началото, после като си направим пермакултурната градина само ще си лежа в хамака и ще си :whistling2 - emotloader:

Похвалих се, а сега и да се оплача - не ми стигаше подуването на корема, на краката, а сега започнаха и пръстите на ръцете да ми се подуват вечер. Защо така с този водно-солеви баланс не можем да се балансираме? От житния режим насам (т.е. 4 месеца) експерименти със солта не съм правила - пия сутрин едно соле, през деня около 1.5 литра вода, и съвсем умерено сол в храната. Тоест, нищо извън нормалното...
Активен

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #222 -: 02-07-2014, 10:03:20 »

Може ли да попитам какви са
количествата, препоръчвани от руснаците
и какво се предполага че подпомагат ?

Солта активира антидиуретичен хормон по принцип, и се свързва със задържане на вода обикновенно, или хидратация зависи от количеството. Не непременно обаче това е и причина за подуване на крайниците.
Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #223 -: 02-07-2014, 12:00:38 »

Здравей, grow. Количеството е 9гр/л. Очаква се да осигурят нормална хидратация на организма и нормална (без излишно натоварване) работа на бъбреците.

Ето няколко извадки от форума (http://vodalechit.forum24.ru/), които съм превеждала по повода:


"Урината с концентрация не по-ниска от изотоничната (0.9%) гарантира, че бъбреците няма да извеждат водата от организма по причина на недостиг на сол. За тези, които не пият вода понятието урина с ниска концентрация няма смисъл, но за водопийците (б.пр. - по Батман) е особено актуално. За да не се занимавам да изчислявам лично аз приемам по 9гр./л., макар че, без да нарушим условието може да изключим от сметките тази вода, която не стига до бъбреците (изпарения от кожата и дробовете). "

"9гр./л сол в урината е гарантирания минимум, който може да се изведе без допълнително натоварване на бъбреците."

Ето и едно научно обяснение, което не се наемам да преведа дословно:

"9 грамм соли на каждый литр крови - это физиология.
Первичная моча - это плазма крови вместе с солью. Чуть-чуть меньше или чуть больше в зависимости от водо-соле потребления. И это чуть чуть-чуть многократно умножается - в 100-150 раз по мере концентрации мочи, которая двигаясь по почечному канальцу, реабсорбируется, теряя в объёме.
То, что равноценные по осмосу среды могут обмениваться между собой с минимальными затратами энергии, а значит с минимальными потерями, выводиться из самого закона осмоса. Закон он и есть закон, потому и закон, что научно доказан.
При чуть-чуть недостаточном количестве соли, к началу дистальной части почечного канальца приходит уже обессоленная первичная моча, просто потому, что вода с содержанием соли менее 9 грамм на литр организму не нужна - это нарушит его гомеостаз - обессоливанием. Но за счет того, что данный отдел канальца рассчитан на вторичную мочу высокой концентрации обязательно произойдет потеря соли и минералов с одной стороны и избыточное диффундирование воды в обратном направлении.
Дистальный отдел рассчитан на работу в условиях дефицита воды. Просто потому, что чувство жажды настроено на избыточную соль в крови, до этого момента чувство жажды отсутствует благодаря осмо-датчику. Человек просто не пьет пока в крови не станет чуть больше соли чем нужно. Потому дистальный отдел канальца рассчитан на режим жесткой концентрации мочи до 4,5 крат системой последовательного умножения концентрации - ради экономии воды - вывести больше отходов и соли с меньшим количеством мочи. Ссылки есть в теме.
Из этого, чисто логически и практически вытекает, что лучшая концентрация первичной мочи на всем протяжении нефрона - это концентрация равная крови. Так как именно эти две осмо среды взаимодействуют между собой в процессе концентрации мочи.
Это исключит потери минералов из-за обессоливания первичной мочи и исключит потери воды из-за недостатка соли.
Если кому-то, что-то непонятно читаем ФИЗИОЛОГИЮ, включая закон ОСМОСА."

Активен

Мими

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 131
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #224 -: 02-07-2014, 14:26:57 »

In_none честита ти къщичка с градинка!  :Content_22:
Активен
Най-доброто време да променя живота си беше преди двадесет години. Второто най-добро време е сега!

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #225 -: 02-07-2014, 14:37:26 »

    Здрасти In_none, попреведох криво ляво текста,сложен тоя руски брех :)
Ако под сол в кръвта се разбира NaCl ок, предполагам за количеството на Na в кръвта и в урината приказват в тази статия. Ти имаш ли възможност/би ли проверила/постнала нивото на електролити в кръвта,както и урината. Кръвта може да се вземе проба от венозна и/или от периферна кръв, ще има разлики.
    Сол 9гр/л вода е около чаена лъжичка и половина, не е ли много това,колко такива приемаш на ден? И да на бъбреците им трябва сол за оптимална функция.
Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #226 -: 02-07-2014, 15:11:17 »

Благодаря, Мими :flowers2: Мечта ми беше от години. Надявам се скоро да се пренесем, че сега още по-трудно го издеянвам тоя офис, като знам къде мога да бъда.

grow, аз отдавна (от 4 месеца) не взимам сол, така че да правя сега тестове ще е безсмислено. А и така и не стигнах до 9 гр/л - най-много до 5-6, понеже постепенно се увеличава. Да ти кажа - много е, в един момент просто толкова ти идва до гуша от тая сол, че после с месеци не искаш да погледнеш нищо солено.
Активен

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #227 -: 02-07-2014, 15:52:26 »

честито!   :flowers2:
супер е това за градинката!
дано се установите за постоянно там!
къде се намира, ако не е тайна?
Активен

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #228 -: 02-07-2014, 20:21:10 »

grow, аз отдавна (от 4 месеца) не взимам сол, така че да правя сега тестове ще е безсмислено. А и така и не стигнах до 9 гр/л - най-много до 5-6, понеже постепенно се увеличава. Да ти кажа - много е, в един момент просто толкова ти идва до гуша от тая сол, че после с месеци не искаш да погледнеш нищо солено.
    Аз само предлагам, да интересно е било по време на приема какви са били показателите, но както и сега, понеже някакви симптоми казваш има добре e да се провери това онова, но от сега ти казвам 1.5л вода на ден не е достатъчно,ако това са ти всички течности.
Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #229 -: 02-07-2014, 21:47:56 »

говориш за чиста вода или за вода със сол, че не е достатъчно литър и половина на ден?
Активен

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #230 -: 03-07-2014, 00:06:08 »

говориш за чиста вода или за вода със сол, че не е достатъчно литър и половина на ден?
От житния режим насам (т.е. 4 месеца) експерименти със солта не съм правила - пия сутрин едно соле, през деня около 1.5 литра вода, и съвсем умерено сол в храната.

@iskrena:  Права нафта. Ако приема по 2+ л/вода, направо ужас,на върха на пирамидата- по 1 шепа сол на ден  :surpris_22:
« Последна редакция: 03-07-2014, 00:11:09 от grow »
Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

ln_none

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 160
    • http://kratuna.wordpress.com/
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #231 -: 03-07-2014, 10:48:49 »

Искрена, мерси :love_026: В едно селце близо до Сандански сме, в полите на Пирин. Преди мислехме на морето да сме, но след едно пътуване до Пирин решихме, че и там ще сме добре - хем е топло, хем по-близо до София, в планина, а Бяло море ни е на 2 часа път. Абе приказка :heart_2:

grow, каква нафта? :D Малко, ама и солта ми е малко. Трябва да се балансират нещата. Ето оня ден прекалих с водата (понякога като се разработя и неусетно почвам да се наливам), и знаеш ли как почнах да я усещам като една тежест в главата, много особено. Затова пия колкото ми се пие, не гоня норматив.


Активен

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #232 -: 03-07-2014, 11:27:35 »

grow, каква нафта? :D
   iskrena ме разбра :)
Малко, ама и солта ми е малко. Трябва да се балансират нещата. Ето оня ден прекалих с водата (понякога като се разработя и неусетно почвам да се наливам), и знаеш ли как почнах да я усещам като една тежест в главата, много особено. Затова пия колкото ми се пие, не гоня норматив.
   Тежест в главата, от вода, не знаех че такива поразии може да докара на някой пиенето на вода  :P
В емоционален план гледам нещата са наредени, ето го и баланса  :)
Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..

iskrena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1122
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #233 -: 03-07-2014, 23:38:04 »

ми, честно казано, не те разбрах, Гроу, може да съм поуморена, но не разбрах какво ми казваш!
Активен

grow

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 519
Re:Дневник на ln_none
« Отговор #234 -: 09-07-2014, 09:01:20 »

ми, честно казано, не те разбрах, Гроу, може да съм поуморена, но не разбрах какво ми казваш!
     Аз ще съм тук iskrena, като си по-отпочинала можем да продължим или да започнем от начало, което от двете е по-лесно за теб :)
Активен
If you are,you breathe,If you breathe,you talk,If you talk,you ask,If you ask,you think,If you think,you search,If you search,you experience,If you experience,you learn,If you learn,you grow,If you grow,you wish,If you wish,you find,If you find, you doubt,If you doubt,you question,If you question..
 

Страницата е създадена за 0.068 секунди с 23 запитвания.