Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Дневник на злоядия  (Прочетена 50195 пъти)

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Дневник на злоядия
« Отговор #40 -: 04-11-2010, 21:19:09 »

а ти защо купуваш от мутантския лук, не продават ли по-ситен? хем е и по-евтин по принцип...
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневник на злоядия
« Отговор #41 -: 04-11-2010, 23:10:33 »

а ти защо купуваш от мутантския лук, не продават ли по-ситен? хем е и по-евтин по принцип...
Майка ми го намерила на половин цена. Лошото е , че взима по много и сега само тя си готви от него т.е. ще свърши чак напролет.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневник на злоядия
« Отговор #42 -: 06-11-2010, 23:03:56 »

Малко пооставих дневника, че в четвъртък вечерта имах агро-фитнес на село : прехвърлях тор, скубах буреняк да може да се оре, прибрахме гулията.

Менюто за четвъртък беше:
закуска - една ябълка
Обяд - сварен бисерен ориз(сорта му е такъв ама на пакета пишеше нещо друго) с грах, сусамов тахан, туршия.
Вечеря- това дето хартиса от обяда

Петък:
Закуска ябълка
Обяд - леща на пара с чубрица, олио, туршия.
Следобедна закуска - като обяда.
Вечеря - туршия.
Негативните ефекти от олиото не се наблюдават.
Вечерта изпих сумата му вода - сигурно ми се събра повече от литър за деня.

Днес:
Закуска: тъй като е задушница си бях накиснал жито. Досега не бях виждал жито да омекне така за една нощ и да е годно за консумация, но го варих 10 минути на пара да му изкарам слузовете и го подсладих със стафиди. Това смятам да го включва по-често в менюто си.
Обяд - варен ориз с грах и останалите задължителни неща.
Следобедна закуска - като обяда.
Вечеря - гулия от туршията
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Дневник на злоядия
« Отговор #43 -: 06-11-2010, 23:14:10 »

това твойто ядене... хем е оскъдно, хем еднообразно, хем някакси не ми прилича на особено здравословно... :-\ салата защо не си правиш? житото защо трябва да го вариш, според мен няма разлика във вкуса, даже сурово май е по-вкусно...

1 л вода на ден е много малко, поне 2 литра пий...
« Последна редакция: 06-11-2010, 23:48:22 от marulka »
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневник на злоядия
« Отговор #44 -: 06-11-2010, 23:56:02 »

Не правя салати, защото бързам да свърша поредната партида от туршиите преди да е преминала напълно тихата ферментация - след това вече туршията не е жива храна а става само за подправка.
Проблема е, че при наличните количества зелени доматчета у дома (вчера нарязах за последното шише) ще карам на това меню до към нова година. Някой ако си гледа по-ранен сорт домати да каже какъв е и как го гледа (кога прави разсада, кога го засажда, покрива ли го с нещо).

Житото като се свари се отделя една прозрачна лепкава маса - мога само да гадая къде залепва ако го ям сурово. А вкуса на суровото жито никак не е лош, но веднъж пробвах да си правя кълнове и житото излезе много жилаво и на всичкото отгоре трябваше да го подслаждам с мед и пак не можах да ги изям всичките.

Ако изпия 2 литра вода сигурно ще направя шанка (дори и да не е солена)
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Дневник на злоядия
« Отговор #45 -: 06-11-2010, 23:59:17 »

е, ти все едно ше ги изцукаш наведнъж тия 2 литра - по една чаша 8 пъти през деня...

не знам за ква слуз говориш... :surpris_23:
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневник на злоядия
« Отговор #46 -: 07-11-2010, 00:07:56 »

е, ти все едно ше ги изцукаш наведнъж тия 2 литра - по една чаша 8 пъти през деня...
Трябва да има място и за храната.

не знам за ква слуз говориш... :surpris_23:
И аз доскоро не бях обръщал внимание докато не се загледах веднъж в тенджерата с жито докато се вареше. Сигурно зависи и от сорта и от реколтата.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Дневник на злоядия
« Отговор #47 -: 07-11-2010, 00:31:43 »

ох, човек, ти сериозно ли? не си ли чел за водата? това е благодат за организма... пречиства, освежава, подмладява... мноо ясно, че няма да я пиеш заедно с храната, пие се примерно половин час преди това... тя минава и заминава през стомаха, има предостатъчно място за храната...
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Дневник на злоядия
« Отговор #48 -: 07-11-2010, 01:28:04 »

Марулке, позволявам си да отговоря от името на Злоядия (прощавай, адаш  ;)), защото имах удоволствието да прочета доста обстоен спор по въпроса с водата в дневника на Петко (ето тук http://forum.zemianazaem.com/index.php?topic=227.msg17171#msg17171  , ако имаш търпение да проследиш целия разговор - на мен лично ми беше много интересно да видя и двете гледни точки, и двете страни на въпроса) и мисля, че разбирам мотивите му да не пие толкова, въпреки разпространеното схващане за двата литра вода на ден  :). Самата аз не бих рискувала - не мисля, че съм напреднала до това ниво, най-малкото, но ми беше интересно да се информирам. Човек трябва да приема и различни гледни точки  ;).
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Дневник на злоядия
« Отговор #49 -: 07-11-2010, 02:20:59 »

ами то именно в това дето ми пращаш като линк Петко го е оборил отвсякъде... така или иначе, да приемем, че това, което описва Злоядия е така - къде точно е тази прана, за която говори? аз само готвено и туршия виждам в менюто му? ако не пие и вода откъде ще си набави праната?

а за 2та литра не визирам общоприетото мнение, а по себе си знам как се чувствам когато пия повече вода или по-малко... също единственият път когато съм припадала в живота си беше от обезводняване - в горещ летен ден станах късно и забравяйки дори да пия вода се юрнах навън, трябваше да проведа важен тел. разговор, а в онези години освен от пощата, нямаше откъде другаде да се обадя... пощата беше на 2 крачки от нас, не е като да съм се запотила тичайки дотам или да ме е ударило слънцето... и по средата на разговора припаднах в кабинката... аз без вода не мога, и сухо гладуване няма да направя никога по тази причина, не знам вие как я подценявате така :surpris_23: то вероятно си е и до човека, но пък трябва ли и на вас да ви се случи някакво такова бедствие за да разберете колко е важно човек да е добре хидратиран... :Confus_3:
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Дневник на злоядия
« Отговор #50 -: 07-11-2010, 02:56:38 »

Бързам да уточня, че аз не подценявам водата - извън сухото гладуване пия средно по 1,5-2, понякога и 3 литра на ден. Можеш да прочетеш в дневника ми, никога не пропускам да ги спомена  :). Сухото гладуване е една съвсем друга работа - механизмите му подробно са описани в съответната тема, а и от къде-къде по-компетентните от нас експерти  :Confus_34:.
Важна е, не казвам, че не е... Просто от написаното си направих извода, че човекът е доста напреднал в йога и компенсира с разни други техники, медитации и т.н. Може и да бъркам де - ще се радвам, ако и самият той сподели. Съжалявам за спама! Лека нощ! :flowers2:
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневник на злоядия
« Отговор #51 -: 07-11-2010, 19:25:29 »

ами то именно в това дето ми пращаш като линк Петко го е оборил отвсякъде... така или иначе, да приемем, че това, което описва Злоядия е така - къде точно е тази прана, за която говори? аз само готвено и туршия виждам в менюто му? ако не пие и вода откъде ще си набави праната?
Повечето хора от форума гледат да си набавят праната предимно от храната и водата.
Като знаем колко време може да живее човек без храна, колко без вода и колко без въздух не е трудно да преценим откъде я получаваме в най-достъпен вид.
Ако вече си спряла кафето сигурно ти е трудно да възприемеш хората дето продължават по инерция да пият по едно кафе. Аналогично на мен ми е трудно да възприема човек да се налива при положение, че на всеки 20-30 минути му се налага да ходи по малка нужда (като изключим някои специфични заболявяния).
През по-голямата част от годината не консумирам продукти, в които има рафинирана захар (правя го само през зимните месеци - взимам някой компот, но в него почти няма захароза, защото за няколко месеца тя хидролизира до глюкоза и фруктоза), солта, която ползвам е само от туршията, рядко консумирам продукти, които дават токсични остатъци, теглото ми е под нормата и дишам около 2 пъти по-бавно от средностатистически човек, който не практикува йога(т.е. намалил съм изпарението).

За туршият в менюто - попрочети Малахов. Той казва, че за да започне процес на очистване организма първо трябва да се подкисели (ама не с оцет или лимонтозу).

Не препоръчвам да се опитва да се пие по толкова вода колкото аз пия - научил съм се да усещам процесите в организма си и да знам от какво има нужда. Най-добрият вариант е жаден ли си - пий. Но има редица грешки които хората допускат при пиенето на вода. Студената вода не утолява жаждата толкова добре колкото тази с температура близка до телесната. Друга грешка на прежаднелия е наведнъж да се изпие по много вода вместо да се разпредели на малки порции и така по-голяма част от водата се изхвърля почти веднага. Подобни грешки водят до погрешни схващания за нуждите на организма.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневник на злоядия
« Отговор #52 -: 07-11-2010, 23:12:34 »

Днес имаше някакви очистителни реакции в ставите на врата ми. Не знам кое точно е отключило тези процеси - дали факта, че вчера сдъвках (и изядох докато се усетя) и един дафинов лист от туршията или защото снощи увеличих стъпката в пранаямата (това го правя съобразно препоръките и предупрежденията в книгите).
Това, което се отделя от ставите (ако може така да се нарекат) които са между прешлените при мен търси най-прекия път - към главата и днес се събудих с болки във врата и главата и заглъхнало ляво ухо.
Може и да е от петте яйца предната седмица - в тях се съдържа холестерол, но да не бързам да ги обвинявам докато не се повтори същата ситуация след някой месец.

Опитах да се лекувам по не много йогистки начин - рекох си клин клин избива и си пийнах 50-100 гр. домашно вино реколта от миналата година (а то взе, че ме приспа). Следобяд прекарах доста време с торбичката с кестени на врата и сега вече болката почти изчезна. Утре за всеки случай ще започна деня с топла вода.

Днешното ми меню беше боб (от тоя дето не увира). Поне се научих да не преяждам докато съм в отпуска и да си разпределям яденето.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневник на злоядия
« Отговор #53 -: 09-11-2010, 23:55:01 »

Вчера реших да видя колко вода мога да изпия за един ден и заедно с топлата вода дето я пих сутринта ми се събра някъде около литър - литър и половина. Беше ми тежко, пропуснах всички практики и си легнах... и цяла нощ се потих и сънувах кошмари. Така, че успях да си отговоря поне на себе си : както 100 гр. вино не са за всяка уста така и 2 литра вода дневно не са за всеки.

Днешното меню:
Закуска - грозде и малко по-късно круши.
Обяд - варен ориз с грах и другите добавки (успях да свърша едното шише с туршия  :weight_lift: )
Вечеря - накиснах и си обелих малко бадеми.

За утре съм сложил да кисне жито за закуска.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневник на злоядия
« Отговор #54 -: 10-11-2010, 20:16:52 »

Бадемите вчера ужким ги дъвках много старателно, но днес предизвикаха бурни реакции в дебелото ми черво. Не съм сигурен дали се усвояват напълно.

Днешното меню беше:
Закуска - накиснато жито на пара със стафиди. Установих, че трермично обработеното жито след като изстине става много стегнато и се налага голямо дъвчене (при което залепва по зъбите и трябва голямо търкане с четката за зъби за да се избегне зъбния камък). За другия път ще взема да пробвам жито киснато при 30-40 (и накрая за малко до към 50) градуса (предпочитам житото пред овесените ядки, защото мога да си го измия).

Обяд и вечерята бяха картофи на пара със зеле, домати и олио.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

kyx4o

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 237
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=1836474233
Re:Дневник на злоядия
« Отговор #55 -: 10-11-2010, 20:43:55 »

Вчера реших да видя колко вода мога да изпия за един ден и заедно с топлата вода дето я пих сутринта ми се събра някъде около литър - литър и половина. Беше ми тежко, пропуснах всички практики и си легнах... и цяла нощ се потих и сънувах кошмари. Така, че успях да си отговоря поне на себе си : както 100 гр. вино не са за всяка уста така и 2 литра вода дневно не са за всеки.


Аз съм стигал до 5 литра по време на водно гладуване, този ден просто много ми се пиеше, не съм пил насила. Иначе нормално пия около 2-3 литра. Имам един приятел фитнес-инструктор, през лятото пиеше по 8 литра :surpris_22:. Смятай колко вода изразходва в тоалетната, казанчето е 6 литра..... бил като водоноска :Content_4 - emotloader:
Активен
Храната да бъде Вашето лекарство и лекарството - Вашата храна. Хипократ

Buku

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 897
  • :)
    • юнак-паликлечко
Re:Дневник на злоядия
« Отговор #56 -: 10-11-2010, 22:34:57 »

ами то именно в това дето ми пращаш като линк Петко го е оборил отвсякъде... така или иначе, да приемем, че това, което описва Злоядия е така - къде точно е тази прана, за която говори? аз само готвено и туршия виждам в менюто му? ако не пие и вода откъде ще си набави праната?
Повечето хора от форума гледат да си набавят праната предимно от храната и водата.
Като знаем колко време може да живее човек без храна, колко без вода и колко без въздух не е трудно да преценим откъде я получаваме в най-достъпен вид.
Ако вече си спряла кафето сигурно ти е трудно да възприемеш хората дето продължават по инерция да пият по едно кафе. Аналогично на мен ми е трудно да възприема човек да се налива при положение, че на всеки 20-30 минути му се налага да ходи по малка нужда (като изключим някои специфични заболявяния).
През по-голямата част от годината не консумирам продукти, в които има рафинирана захар (правя го само през зимните месеци - взимам някой компот, но в него почти няма захароза, защото за няколко месеца тя хидролизира до глюкоза и фруктоза), солта, която ползвам е само от туршията, рядко консумирам продукти, които дават токсични остатъци, теглото ми е под нормата и дишам около 2 пъти по-бавно от средностатистически човек, който не практикува йога(т.е. намалил съм изпарението).

За туршият в менюто - попрочети Малахов. Той казва, че за да започне процес на очистване организма първо трябва да се подкисели (ама не с оцет или лимонтозу).

Не препоръчвам да се опитва да се пие по толкова вода колкото аз пия - научил съм се да усещам процесите в организма си и да знам от какво има нужда. Най-добрият вариант е жаден ли си - пий. Но има редица грешки които хората допускат при пиенето на вода. Студената вода не утолява жаждата толкова добре колкото тази с температура близка до телесната. Друга грешка на прежаднелия е наведнъж да се изпие по много вода вместо да се разпредели на малки порции и така по-голяма част от водата се изхвърля почти веднага. Подобни грешки водят до погрешни схващания за нуждите на организма.

Да, и аз предполагах, че при теб нещата стоят горе-долу така... Благодаря, че сподели ;).
На мен обаче ми харесва да ходя по малка нужда - последните дни толкова икономисах от тоалетна хартия, че сега ще се радвам да усетя отново това малко ежедневно удоволствие  tooth.

Кухчо, мисля, че и аз съм стигала до 5л при водно гладуване - ма може и да са били само 4, не съм сигурна... Просто ми се пиеше и толкоз. Не съм забелязала нежелани реакции. Иначе и аз съм против това да се наливаме насила, ако не изпитваме такава нужда, само щото знаем, че "трябва да се пие по литър и половина-два на ден".
Активен
Мойсей казал, че всичко е от Бога, Платон - всичко е от главата, Иисус - всичко е от сърцето, Маркс - всичко е от стомаха, Фройд - от нещо малко по-надолу, Айнщайн - всичко е относително.
------
Господи като си прибрал грешните, вземи прибери и смешните!

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневник на злоядия
« Отговор #57 -: 12-11-2010, 19:51:02 »

Вчерашното меню:
Обяд - картофи на пара. Добавих им нарязано зеле, домати, олио.
Вечерята - варен ориз (леко задушен е точната дума) с останалите добавки. Добавих и малко лека горчица. Този път изгребах гъстото на сусамовия тахан, защото мазнината се отделя отгоре и свършвам първо нея та от това дето остава отдолу снощи ми стана много тежко.
Пак ще помисля дали да ям толкова тахан вечерно време.

днес:
Започнах  деня със затоплена вода (да не ми остават мазнотии от тахана)
Половин час по-късно пуснах 2-3 зелеви листа през сокоизстисквачката - наистина има толкова силно очистващо действие, че веднага се почувствах зареден.
Днес ядох боб с туршия разпределен на три порции , а вечерята - доматена салата с лук, малко тахан и малко олио)
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

Zloqd

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1374
Re:Дневник на злоядия
« Отговор #58 -: 13-11-2010, 22:57:03 »

Днес за закуска си бях накиснал жито през ноща и го подържах 10-15 минути в по-топла вода.
Хубаво е за ядене, но ме заболя главата от дъвчене (заради количеството) и от слушане на монолози. Накрая убедих майка ми, че и житото е като овесените ядки - щом едното може да се яде само с накисване значи и другото може.
Втора закуска (малко преди да обядвам) - обрах крушите от последната туршия.
Обяд - варен ориз (както си го приготвям). Майка ми е намерила накакъв ориз по 1,70 лв килото и се оказа нелош.
Вечеря - обрах карфиола от едното шише с туршия.
Активен
Умният човек знае как да излезе от затруднена ситуация, а мъдрият знае как да не попада в нея - даоска поговорка

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...
Re:Дневник на злоядия
« Отговор #59 -: 13-11-2010, 23:07:00 »

ти добре гледаш евтинията, ама с такова еднообразно меню живее ли се? :surpris_23: нито плодове, нито зеленчуци консумираш...
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels
 

Страницата е създадена за 0.084 секунди с 24 запитвания.