Форум Земя назаем

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Новини:

Автор Тема: Няколко въпроса за т.н. "гладуване" на плодове и чай  (Прочетена 340231 пъти)

jj

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 127

И аз започвам пречистване,но на жито.Ще се включа в отбора на всички юнаци тук  ;D нищо че на житце.Ще опитам само жито и вода,без нищо друго.Само то ми се ослажда сега.
Ще ви пиша след няколко дни отново. Весели и слънчеви дни на всички ви
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Здравейте пак, здравей Ками :)   
Всичко, което си изтъкнала за тази система ( на Ковачева) си е точно така и на мен не ми е минавало и през ум да се усъмнявам или да го оспорвам.  Постарала си се да синтезираш нещата  - съвсем успешно.
      Аз имам своя опит в това отношение -миналото лято изкарах 8 дни само на диня, което се явява и един от начините за прочистване на бъбреците,макар да е извън биоритмологията им.( Това лято ще донадя и черен хляб- казват, че още по-хубаво остъргвало от пясък,камъчета..) 
 Но "гладуването" на плодове е само една от системите.. Тук нали имаме Малахов за пътеводител в прочистването и гладуването, той казва ,че това ,което се постига с доста дни на плодове ,същото се постига за много по-кратки срокове само на вода. Докато това,което се постига с  дълго ,20-30 -40 дневно гладуване  , просто няма с какво друго да се сравни Съгласен съм - тогава всичко е по-комплицирано. Но има спешни случаи, в които трябва да се действа смело, като например при една позната от София ,която е била записана за СПЕШНА  операция  на язва ЗА СЛЕДВАЩИЯ ДЕН. Вместо в операционната ,на следващия ден тя почва 20 дневно гладуване само на вода. След това  отива на контролен преглед . Докторът се прекръстил и казал : "Все бях чувал чудеса за тоя глад, ама сега с очите си  ги видях"   
Оттогава са минали 17  години, (тя сега е на четирийсет+)   язвата е само в далечното  минало.
Та затова и аз се интересувам, защото като "вятър" никак не ми се удава лесно това гладуване ,омалявам доста, но съм смел пък иначе :)   така и така се умарям, викам си - поне да се свърши по-набързо :)  -  няколко пъти се пробвах, стигам до 2 дни "сухо" -( без съвсем нищо !) и до 3 дни само на вода. Това е заради "вятъра".
 Между другото ,има изпитани  методики и за "сухото" гладуване(френски и руски), което не е за всеки , но в кризисни ситуации  е един от вариантите - понеже е супер-стрес, организмът е принуден да "оцелява" и да се отървава  от патологията  в най-кратки срокове.
 Лично аз предпочитам   2 дни "сухо" гладуване ,пред 8 дни на диня. (по-лесно ми беше, ) 
 Така че - подкрепям И ИЗПРОБВАМ всички видове гладуване. Затова сме тук - да споделяме.  Имаме това щастие, за разлика от по-предишни години ..
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Ками

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 303
  • Знанието се превръща в сила, когато се прилага !

бате Бино, съгласна съм с това, което казваш   ;)
А споделянето и обменянето на опит са наистина важни и допринасят за разширяването на кръгозора ни  :)
« Последна редакция: 03-06-2009, 01:04:27 от Ками »
Активен

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710

А наистина ли само 2 дни сухо гладуване се равняват на 8 с диня?
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...

Бате Бино, гладуването не ти е трудно само заради "вятъра", а защото си стигнал само до 3тия ден... Всъщност ако беше издържал 3тия ден, от четвъртия нататък не се усеща, стомахът се успокоява и първоначалното чувство на слабост изчезва до голяма степен. На мен ми е много по-лесно така, плодовете ми отварят апетита и трудно издържам да не ям нещо друго, чай с мед да не говорим... При пълно гладуване просто забравям за храната и мога да издържа много по-дълго. Този път издържах 8 дена, но не защото ми се ядеше, а защото трябваше да извършвам твърде тежка физическа дейност в това време, а и се чистех прекалено усилено, последните дни плюех пяна, никога не съм чувала/чела за такова чудо, подготвях се 2-3 месеца предимно сурова храна, еднодневни гладувания понякога, уж да мине по-леко, но явно си има много за чистене и от един път не става, следващото гладуване предполагам ще издържа повече, но не знам кога ще мога да си го "позволя"...

Диненият режим си го правя всяко лято, динята ми е най-любимият плод и си ми идва отвътре няколко дена всяко лято... но не бих казала, че съм спазвала съвсем стриктно... примерно по време на режима някой ме почерпи солетки и аз си взема... бе изобщо колко гладувания съм правила досега и все свинщина при захранването... Когато бях студентка беше още по-страшно положението, тогава гладувах най-редовно, кога да сваля някое кило за някое гадже, кога защото бях свършила парите и нямаше кво да се яде... Някой път захранването ми е било отивам на купон и нали пиячката там без пари, с това се захранвам... Явно съм извадила късмет, щом съм още жива :o

Всъщност Ирида ми напомня именно за тези ми дни и най-добрият съвет, който мога да дам НИКОГА НЕ ГЛАДУВАЙТЕ САМО ЗА ОТСЛАБВАНЕ!! Има много начини да отслабнете - спорт и изобщо движение, повече сурова храна в менюто, пийте много вода... Отстрани изглежда сякаш с гладуване става по-лесно, но изобщо не е лесно, защото не можете вечно да гладувате за да се поддържате на желаните килограми. От редуване на глад и сандвичи не само, че няма да отслабнеш, ами така ще си прецакаш метаболизма, че може да вземеш да пълнееш. А в момента когато ти писне да гладуваш няма да ти казвам за колко време ставаш двойно и тройно по-дебела.

Темите тук всъщност не са за гладуване, а за гладолечение. Това е съвсем друго нещо, което не е диета за отслабване, а метод на лечение на болести. Затлъстяването е болест, съответно тя трябва да се лекува. 166см/60кг не е затлъстяване, дори не е наднормено тегло. Един разтоварващ режим на плодове, направен както трябва със сигурност ще ти се отрази добре, понеже всички сме малко или повече здравословно засегнати от "цивилизацията", но да го правиш с единствената мисъл да свалиш няколко килограма според мен е грешно...
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

vasilena

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1059

Съгласна съм на 200% с всичко,което казва Марулка и с онова,което казва benato.Тук говорим за гладолечение,а не просто за гладуване.
Irida,трябва да си много внимателна с тае бото,хляба и др.,когато гладуваш,защото тогава твоят организъм е зает със задачата да изхвърля много токсини.......и да не стане накрая така,че след като приключиш с ладуването да се чувстваш по-зле отколкото преди да го започнеш.Ако имаш дупе да издържиш на глада почвай,ако не-няма смисъл с хляба може "много да се объркаш".Не приемай това като нападка,а като приятелски съвет ;)
Активен

SiMoNcheTo

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348

 Здравейте на всички. Не се засягам :) първо съжалявам, че ви занимавам с моите килограми при условие ,че има хора с болести. Аз го правя това гладолечение точно ,за да си прочистя организма и малко да смъкна ,защото като студентка първите месеци не знаех какво да ям и затова и се стигна до тук.. в никакав случай не съм дебела, но бях мн финна преди. И аз в момента съм на режим с плодове, защото както казах хапвам и по повечко(1 кг) и не усещам глад. А за хляба не ми е проблем, но просто си го обичкам и съм решила като минат 2 седмици и след това и се захраня да похапвам от време на време пълнозърнест хляб ,поне 1 филиика на 2-3 дена. Иначе смятам за обяд поне 3 пъти в седмицата да ям риба.. защото я обожавам, намерих в студентски нещо като бърза скара, само че риба на въглища и ще си взимам по няколко за вкъщи.. но това после !
Активен
Мисълта е там, където ни боли!

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Да знаете само как ми е приятно да ви чета ! Съдържание..хубав български,, кирилица..  не мога да се нарадвам.  Като гледам изказванията по някои други форуми, сърцето ми се къса. 
 Благодаря на Марулка, силна подкрепа ми даваш за гладуването, скоро един приятел ми каза същото - че до 3-ия ден бил зорът.
( Той пък друг шемет - изкара 7 дни  на вода и всеки ден ходеше да вдига яко щанги , и се чувстваше добре. Това е то  - много сме различни !  аз не бих си го и помислил.)

Аз също подкрепям идеята ,че ако ще е само за отслабване , по-добре да се вмъкне спорт  и др.   ,отколкото само глад. Марк Хаймън го е описал супер убедително в неговия "Ултраметаболизъм"  . Спортът  ускорява  целия метаболизъм, самото хранене на клетката се подобрява..  и т.н.

Малко се отклонявам, но може да е важно за някого...
Още два бонуса от спорта, с които малко хора са наясно. (говорим за несъстезателния) :
1.   Бори стреса. Всякакви други прийоми - "релаксации",алкохоли,яденета на сладко, еротики, масажи, тютюни,... и тем подобни , вършат  малко работа. Защо?  Защото не се вписват в самата логика на стреса. Която е следната: Еволюционно през хилядолетията стресът е имал едничката функция : отделяйки силни хормони да мобилизира организма за ДЕЙСТВИЕ.  - "бий се или бягай"   ..  В наши дни този природен инстинкт не е много приемлив ,затова единствената приемлива физическа активност ни остава  спорта , за да изгорим така или иначе отделените при стрес хормони. Проста логика - стресът се неутрализира с физическа активност.
( от "Дълголетие на мозъка" )

2.    Другият  бонус е увеличаването на концентрацията на калций в организма. В основата е принципа на инстинкта за самосъхранение. Когато се натоварват костите -например при спринт, организмът  пренасочва към тях ( и ВГРАЖДА ) по-голямо количество калций,защото към тях има по-високо изискване за якост!  Докато ако само вървиш  по тротоара- те могат да си останат здрави и с по-малко количество калций в тях.
Ефектът от цялата тази работа се проявява на стари години, когато ТАКА ИЛИ ИНАЧЕ поради недостиг на калций, той се извлича в някаква степен и  от костите ( защото там той го има със сигурност)  . Пак проста логика - където е имало повече, има какво да остане след като гребнеш :)   
Ако е нямало достатъчно , лошо..
 
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

Radula

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 710

Бате Бино, много интересни неща споделяш винаги! Супер е и това за спорта!

« Последна редакция: 09-06-2009, 23:40:05 от Radula »
Активен
Remember the importance of gratitude and appreciation in all areas of your life. Make time in each day to connect with God and with yourself.

desi82

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1408
  • Ние сме това, което ядем!

Бате Бино, и мен много ме впечатли книгата Ултраметаболизъм на Марк Хаймън. Мисля да си купя и следващата му книга, но като ми свършат изпитите.
Активен

бате Бино

  • Заместник админ
  • Hero Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 4053
  • дипломиран рекреативен специалист

Благодаря!
" Ултрапревеция " е другата книга на Хайман. Ценна е и тя. Много аргументирано , елегантно и на достъпен език критикува любимата официална :)
Активен
Болницата беше прочута със своите готвачи.   :)))

vladi

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 486

Бате Бино, Деска, заинтригувахте ме. Ще си взема двете книжки още тази седмица.

megusta

  • Full member
  • ***
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 123

Здравейте и от мен,
Съвсем съм новак в това начинание и пиша тук повече за кураж, а и се надявам някой да поправи евентуалните ми грешки.
Това ми е първо гладуване и причината до го почна е жлъчокамена болест. Никак не е без значение и отслабването разбира се, в моя случай е и наложително здравословно.
Та с две думи докъде съм стигнала.
Първо седмица и нещо бях изключително на плодове и зеленчуци предимно сурови, без никакви животински продукти.
След това стартирах с 2 дни на чай и сокове /морков, цвекло, зелена ябълка, краставица/. Честно казано не вярвах, че ще издържа и толкова.
На третия ден започнах да замествам соковете с малко череши и така днес ще приключа четвърти ден на череши и вода /чая нещо не ми върви в тази жега/.
И така ден за ден решавам дали ще имам воля за още един. Не усещам никакъв дискомфорт. Днес забелязах, че езика ми е обложен и работя с четката по въпроса.

Един въпрос: не съм на ти с клизмите все още, та се чудя дали мога да включа едно чайче от сена тази вечер? Пих такъв вечерта на първия ден.
Моля дайте ми мнение и кураж в начинанието.

Иначе приготвям за семейството всяка вечер нещичко от рецептите на Mer и едва издържам, като им гледам доволните физиономии. :)

Активен

SiMoNcheTo

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348

 здравейте :)))) аз продължавам с гладолечението, чувставам се прекрасно. Похапвам черешки, защото те са ми най-сладки:) и ходя на тае бо, понякога ям и по повечко череши на ден.. но не искам да се ограничавам до такава степен... дъвча ги бавно и истински се забавлявам, липсва я лакомията ми :) отслабнах с 5 кг и имам желание и сили за всичко, а преди ми беше много некомфортно;))) еххх супер е .. мм сега чета книгата на лидия ковачева''гладът-приятел и лекарство'' , и по няколко пъти си препрочитам абзаците. Много мои колеги разбраха, че съм на "диета" и ме разубеждават и малко с надсмешка гледат.. като се има предвит колко се тръби за диети и здравословно хранене, но аз съм си запушила ушите за тях.. търся в нета и сама преценявам :)) отвреме на време чета книгата на ковачева на глас пред моите съквартирантки.. макар че едната спори за месото и млечните продукти, че не трябва да се ограничават.. тя е слаба и си похапва винаги вредни храни, но като се замисля има проблеми с бъбреците, синузит и разни геникологични.. а е на 20 год.. а др ми съквартиратка ако стане 59 кг минава на глад за да си върне 2 кг качени и започва да бяга сутрин и вечер по 40 мин,което си е стрес всеки ден преди и след лягане само за да си върне някви кг.. нейният глад е солети и супи маги..и ябълки или кисело мляко с мюсли, кафе с прясно мляко.. каза, че плодовете били скъпи.. нз защо и как го е изчислила... донякъде е права,че за 4 лв примерно може да се наяде като прасе.. но с мн некачествена храна , а аз вече си вземам череши за по 2 лв ,което е все едно едни бисквити.. даже излиза икономично :))) още 10 дена ми остават до края на курса.. чак не ми се приключва ,но и ми се похапват салатки.. най вече пресни чушки и пресен лук ;) през това време ще продължавам да чета , да споделям какво съм научила и да задавам въпроси. :) за овкусяване на салтите освен сусам и лимон какво друго използвате.. какви подправки.. оцет.. бихте ли споделили как си правите салатките.  :)

Активен
Мисълта е там, където ни боли!

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396

Irida, чудесно е, че се чувстваш добре:)))) Сега със захранването - трябва да си особено внимателна, защото ще ти се отвори апетит...За салатите- щом четеш Л. Ковачева, знаеш, че след захранване може само да са подправени с лимон...
Иначе за салатите- виж темата за рецепти- дресинг със сумамов тахан::)
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

SiMoNcheTo

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348



   досега съм пропуснала да споделя, че имам лениви черва .. и нито супички, нито топла вода на гладно, нито сливи ми помагат.. пробвала съм и бизалакс и кисело мляко с пектин,орехи и мед.. и днес реших да отида на гастроентеролог в мвр-болница,просто ей така профилактично.. и лекарката ми каза да си направя изследване "обстиланцио" не мога да го разчета добре, но после като отидох при жената ,която записва часове и като видя изледването и се хвана за главата, то било изтощително и било за хора в напреднала възраст и с тежко заболяване ,пита ме дали съм раждала,защото имало облъчване.. каза ми че и тя и дъщеричката й ,която е на 7 и от малка има лениви черва.. и че единствено с опорство .. т.е. да продължавам с топлата вода на гладно и с една лъжичка мед и с накиснати сини сливи или пресни и ми каза че всичко се дължи на режима на хранене,което не ме учудва :))) дано с новия начин на хранене, към който ще се преобщавам лека по лека да събудя червата си :)) иначе досега не съм боледувала от никакви болести.. освен грип , не съм лежала с болница и това ме стимулира да си запазя здравето . Искам да питам за съвети за плодови салати , за това как хапвате картофите,тиква.. а постните ядения от боб,грах,леща мисля че от тях няма да мога да се разделя, но пък ще гледам да ям сурови зеленчуци и рядко варени. Съжалявам за невежестото , но как се приготвят на пара,защото срещнах на места и също някъде мисля че четох че е допустимо да се приготвят храни до 40-45 градуса.. помагайте.. защото се лутам ,а искам да променя храненето си.. снощи разговарях с майка ми и и обяснявах за хубавия сайт на който съм попаднала, а тя ми обясняваше ,че не е хубаво да се ограничам от сладоледа, защото мн съм го обичала.. :( как може да ми дава съвети да се тъпча с такава храна .. ох мн объркано писмо стана .. извинявайте
и на последно място някой може да ме вини,защо точно съм отишла в мвр-болница, защото съм на път да влизам в системата .. и отидох само за изследване никога няма да се доверя на докторите там....
Активен
Мисълта е там, където ни боли!

radosti

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 396

Ленивите черва, ще оправиш с по-големия прием на плодове и зеленчуци:)
За лениви черва  помага и лененото семе...
При готвене над 48 градуса се унищожават всички полезни състваки в храната- ензими и витамини...
Достатъчно е да се храниш със 70% сурова храна, а останолото - да си приготвяш варива и зеленчуци на пара:) като отначало можеш да почнеш от 50% и постепенно да увеличаваш приемат на сурово...Както виждаш тук има много рецепти и за сурови сладки и сладоледи ...
За готвенето на пара- можеш да си купиш такъв специален уред, или само решетка, която се слага в тенджерата ....
Активен
"Да си добре приспособен към болно общество, не е знак за добро здраве!"   Дж. Кришнамурти

"Където и да отидете, вие сте там, чакайки себе си" Дон Мигел Руиз

SiMoNcheTo

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348

 radosti  благодаря за отговорите :)) а за 48 градуса.. как да разбера , че е достигната тази температура, някакав термометър ли да си взема:) сега ти чета дневника във форума .. мн интересно :))
Активен
Мисълта е там, където ни боли!

marulka

  • Hero Member
  • *****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 1649
  • Зайченцето бяло на марулката марулката изяло...

ирида, фурната ти няма ли "термометър"? тези по-новите май са така всъщност... аз съм със един дърт "Раховец", който като го включиш на 1 отдолу е точно необходимата температура, малко под 50 градуса... обаче да ви кажа, зависи и къде във фурната разполагате това, което сушите... ако сложите директно върху долната стена, откъдето нагрява, температурата е над 50 градуса, защото самите нагреватели вдигат повече за да нагреят цялата фурна на около 50. аз затова винаги слагам висока решетка отдолу и върху нея тавата, на втория рафт отгоре вече няма проблем, там е по-хладно
Активен
Nothing cooked tastes as good as raw feels

SiMoNcheTo

  • Sr. Member
  • ****
  • Неактивен Неактивен
  • Публикации: 348

 хах ми аз нямам фурна ,защото съм студентка и съм в общежитие, но се интересувам ,за да може да пробвам като се прибера в нас :))
Активен
Мисълта е там, където ни боли!
 

Страницата е създадена за 0.115 секунди с 23 запитвания.