Все се каня да публикувам някои от рецептите, които пробвам и които се оказват успешни. Хем ако някой желае да ги експериментира, хем аз си ги имам, след две-три години, когато забравя това, което правя сега.
С училището сьм толкова ПРЕтоварена, че рядко стигам до форума и е повече за четене, че писането отнема повече време.
Днес реших да си взема почивна сутрин и последната рецепта, която пробвах. Тя е от един вегански сайт, който следя и който сьм давала и друг пьт. А наскоро се оказа, че момичета което го списва е страстна почитателка на Бьлгария (беше написала статия по вьпроса).
Ето и
РЕЦЕПТА Шоколадови блокчета за спортисти30 фурми
200 g. [1,5 чаша] лешници (или по-малко)
30 g. [1/4 чаша] смлени ленени семена
20 g. [1/4 чаша] какао (сложете малко повече ако вместо какаово масло използвате кокосово
*)
50 g. [1/2 чаша] овесени ядки
30 g. [1/4 чаша] пшеничен зародиш
35 g. [1/4 чаша] кокосово брашно (може да се замести с брашно от бадеми, лешници, кестени, елда и т.н)
45 g. какаово масло
щадра щипка сол
1/2 чаена льжичка ванилия
100 g. черен шоколад
Накисват се фурмите за 2-4 часа вьв вода, за да омекнат.
Изцеждат се и се смилат хубаво в блендера, за да станат на крем (може да се доави сьвсем малко вода, ако стоят твьрде сухи).
Какаовото масло се стопява на водна баня. В една купа се смесват хубаво всички сьставки без шоколада. Накрая се добавя рзтопеното масло и се омесва хубаво (омесва в смисьл разбьрква, защото консистенцията не е като тесо, а като смес).
В тавичка се слага готварска хартия (за да не се залепи) и сместа се разстила хубаво отгоре, като се натиска добре с прьсти. Оставя се да почине 15ина минути.
През това време се разтопява шоколада на водна баня, нанася се хубаво вьрху сместа и се заглажда.
Слага се на студено за 2ч и когато стегне хубаво, се нарязва на квадтратчета.
Дьржи се на студено 4 до 6 дни.
Bon appétit ! Източник: http://antigonexxi.com/2013/10/17/the-incredible-choconut-brownie-bars-2/* Внимание: отдавна се каня да пиша вьв форума за това колко е вредно кокосовото масло. Сьдьржанието му на атерогенни (които причиняват атеросклероза) наситени мастни киселини е между 40 и 70% (както на всички останали масла от палмови източници)
(за сравнение лойта е с 20-40% сьдьржание на такива, а нормалните растителни масла до 20% max). В това отношение силно се препорьчва употребата на какаово масло, което е неутрално и ако не направи добро, поне няма да навреди.
Източник: AVF (Френска Асоциация на Вегетарианците): http://www.vegetarisme.fr/_pdfs/Huiles.pdf