ЗАЩО ТОДИКАМП ПОМАГА И ПРИ ФИЗИЧЕСКИ ТРАВМИ :-)Ице (ако нямаш против и аз да те наричам така), виж какво е моето виждане по твоя въпрос и кажи дали хваща дикиш или да търсим друго обяснение
Малко предисловие. През 1994 г. имах инцидент. Един ден машината, на която работех, захапа лявата ми ръка и натроши костите на предмишницата на малки парчета. Имаше смазани тъкани, разкъсани кръвоносни съдове и т. н. Претърпях две операции с майсторски монтаж и демонтаж на арматура, неръждавейка
. Покрай престоя си в “Пирогов” се опознахме с персонала на Четвърта травматология. Беше февруари, стаите бяха пълни с контузени хора, изпотрошени крайници, глави и т. н. По цял ден гледахме как се обработват рани и всякакви видове травми, а покрай приказките с лекарите и сестрите, щеш - не щеш понаучаваш това онова.
За щастие ти си се разминал леко. Ако добре разбирам, имал си закрита травма, без външно кръвотечение и нарушаване целостта на кожата. Така или иначе, продължаващата с месеци болка е признак за наличие на възпалителен процес в резултат от разрушаването на меки тъкани.
За да добием по-ясна представа за действието на Тодикамп при физическа травма, трябва да си дадем сметка, че макар и причинена по механичен път, травмата е - не толкова механичен проблем - колкото физиологичен и микробиологичен. Това е така понеже травмата означава нарушени функции и взаимодействия на клеки и микроорганизми.
Когато имаме физическа травма, свързаното с нея увреждане на тъкани не е просто механично увреждане, а по същество е поражение върху живите клетки, участващи в строежа и работата на засегнатите тъкани (мускулни и нервни влакна, кръвоносни съдове и т. н.) и разрушаване на техните структурни и функционални връзки.
Нарушението в стройната организация на клетките в огнището на травмата предизвиква възпаление. Например, имаме разкъсване на кръвоносни и лимфни капиляри, в резултат на което кръвта инфилтрира засегнатите тъкани (затова ако травмата е близо до повърхността се образува “синина”). Разрушената капилярна мрежа означава нарушено кръвоснабдяване на тъканите в огнището. В резултат, много клетки умират, поради липса на кислород и хранителни вещества, а оцелелите не винаги успяват бързо да възстановят нормалния си жизнен цикъл, поради структурните поражения и биохимичния шок (нарушените доставки на биогенни елементи) и т. н.
Като резултат от клетъчните поражения, огнището на травмата се превръща в зона, свободна от имунологичен контрол. Затова травмите често се съпровождат от вътретъканни инфекции. При леки контузии протичат микроинфекции, които организмът елиминира сам чрез своевременно регенериране на засегнатите тъкани, възстановяване на нормалното им кръвоснабдяване и възвръщане на имунния контрол в тях. Най-бързо и лесно това става в детска и младежка възраст. При възрастните регенеративните процеси са забавени и затруднени поради различни фактори.
Значи възпалението от една страна се дължи на пораженията върху различни видове клетки (кръвни, лимфни, нервни, мускулни и т. н.) в огнището на травмата и нарушенията в тяхната организация на работа, а от друга страна се дължи на повишеното размножаване на патогенни микроорганизми в резултат от настъпилия хаос и загубата на имунологичен контрол. Също така намалените доставки на кислород в огнището (поради нарушеното кръвоснабдяване) създават благоприятни условия за размножаване на анаеробни бактерии. При по-тежки травми може да се стигне то интоксикация на целия организъм, предизвикана от неконтролируемо развитие на най-ралични микроорганизми и техните токсини.
Ето защо, дори когато имаме едно чисто механично причиняване на здравословен проблем, какъвто е физическата травма, тогава отново сме изправени пред задачата да овладеем нашествие на вредни микроорганизми. И ако организмът ни не успява сам да се справи с възпалението/инфекцията, свързани с тези микроорганизми, Тодикамп идва на помощ :-)